Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 26, 2024, 12:43:18 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: KEP: powstrzymywanie się od zabaw - tylko w Wielkim Poście
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] Drukuj
Autor Wątek: KEP: powstrzymywanie się od zabaw - tylko w Wielkim Poście  (Przeczytany 13905 razy)
zelus
bywalec
**
Wiadomości: 90

« Odpowiedz #45 dnia: Czerwca 27, 2013, 10:42:21 am »

Do proboszcza? A mógł dyspensować?

"Kan. 89 - Proboszcz i inni prezbiterzy lub diakoni nie mogą dyspensować od ustawodawstwa powszechnego i partykularnego, chyba że taka władza byłaby im wyraźnie udzielona."


@dernapol

Ogólnie: wydaje mi się, że dyskusja zaczęła być trochę faryzejska:
"ile kroków można zrobić w szabat"?

Wszystko zależy od kontekstu, sytuacji. Podstawą jest przykazanie (kościelne).

1. Piątek, uroczystość w szkole: poświęcenie sztandaru na uroczystej Mszy, potem "występy estradowe" uczni, "występy estradowe" oficjeli, oraz przyjęcie. Mimo dyspensy (nie widziałem jeszcze tak imprezującego mojego proboszcza! Ale pozytywnie, wszytsko na poziomie.) uznałem, że prywatnie sobie nie-dyspensuję i rolady oraz rosołu nie tknąłem.

2. Piątek. Moja rodzina (530 kilometrów ode mnie) urządza hucznego grilla. Zadzwoniłem do (miejscowego) proboszcza o dyspensę, ze względu na syna. Nie czas i miejsce na "świadectwo", dziecko raczej czułoby się odrzucone, wielu  to już alergiczno-anty-katolicy.
2a. Trochu chodzi do kościoła, ale na wieść o dyspensie nie zareagowało. Potwierdzam, że większość w ogóle nie widzi/ nie zna "problemu".
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #46 dnia: Czerwca 27, 2013, 10:46:46 am »

Mógł.

Kan. 1245 - Przy zachowaniu prawa biskupów diecezjalnych, o których w kan. 87, proboszcz może, dla słusznej przyczyny i według przepisów biskupa diecezjalnego, udzielić w poszczególnych wypadkach dyspensy od obowiązku zachowania dnia świątecznego lub dnia pokuty, albo dokonać zamiany tego obowiązku na inne uczynki pobożne; to samo może uczynić również przełożony kleryckiego instytutu zakonnego lub stowarzyszenia życia apostolskiego na prawie papieskim, w odniesieniu do swoich podwładnych oraz innych osób przebywających na stałe w domu.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
dernapol
rezydent
****
Wiadomości: 449

GŚTK

Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #47 dnia: Czerwca 28, 2013, 14:55:35 pm »

@dernapol

Ogólnie: wydaje mi się, że dyskusja zaczęła być trochę faryzejska:
"ile kroków można zrobić w szabat"?

Wszystko zależy od kontekstu, sytuacji. Podstawą jest przykazanie (kościelne).

1. Piątek, uroczystość w szkole: poświęcenie sztandaru na uroczystej Mszy, potem "występy estradowe" uczni, "występy estradowe" oficjeli, oraz przyjęcie. Mimo dyspensy (nie widziałem jeszcze tak imprezującego mojego proboszcza! Ale pozytywnie, wszytsko na poziomie.) uznałem, że prywatnie sobie nie-dyspensuję i rolady oraz rosołu nie tknąłem.

2. Piątek. Moja rodzina (530 kilometrów ode mnie) urządza hucznego grilla. Zadzwoniłem do (miejscowego) proboszcza o dyspensę, ze względu na syna. Nie czas i miejsce na "świadectwo", dziecko raczej czułoby się odrzucone, wielu  to już alergiczno-anty-katolicy.
2a. Trochu chodzi do kościoła, ale na wieść o dyspensie nie zareagowało. Potwierdzam, że większość w ogóle nie widzi/ nie zna "problemu".

Decyzja KEP-u dotyczy zabaw. A Pan ciągle o mięsie. To są dwie niezależne rzeczy. Zabawy w piątek są teraz dozwolone, tak jak były dozwolone ZAWSZE poza latami 2002 - 2013. Wstrzemięźliwość od mięsa obowiązuje, jak zawsze. Można od niej w pewnych sytuacjach uzyskać dyspensę proboszcza. Na sumieniu proszącego i proboszcza spoczywa odpowiedzialność, czy ta dyspensa jest usprawiedliwiona. Polecam przeczytać tekst na blogu "Pod mitrą" po raz kolejny, bo tam jest wszystko jasno wyłożone.

Tekst pani Kominek to typowe przesadne rozrywanie szat.
Zapisane
Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej: www.versusdeum.pl, www.facebook.com/versusdeum
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #48 dnia: Czerwca 28, 2013, 16:00:32 pm »

Zabawy w piątek są teraz dozwolone, tak jak były dozwolone ZAWSZE poza latami 2002 - 2013.

Ale wcześniej musiały istnieć przynajmniej lokalne zakazy hucznych zabaw w piątki, skoro np. "Katechizm rzymsko-katolicki średni dla archidyecezyi gnieźnieńskiej i poznańskiej" (Gniezno, 1871, s. 85) zalicza do czasów zakazanych również "wszystkie dni postne i piątki i soboty roku".

edit: literówka
« Ostatnia zmiana: Czerwca 28, 2013, 16:15:24 pm wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #49 dnia: Czerwca 28, 2013, 17:31:00 pm »

-> ojciec Kominek
Panie Romku, Maria Kominek jest tercjarką dominikańską, żoną i mamą dwójki dzieci.
Ups! Przepraszam panią Marię!
Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #50 dnia: Czerwca 28, 2013, 17:33:54 pm »

(...) urządza hucznego grilla. (...)
(...) A Pan ciągle o mięsie.(...)

:)
Partia i Lenin.
Lenin i Partia.
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #51 dnia: Czerwca 29, 2013, 01:30:25 am »

Zabawy w piątek są teraz dozwolone, tak jak były dozwolone ZAWSZE poza latami 2002 - 2013.

Ale wcześniej musiały istnieć przynajmniej lokalne zakazy hucznych zabaw w piątki, skoro np. "Katechizm rzymsko-katolicki średni dla archidyecezyi gnieźnieńskiej i poznańskiej" (Gniezno, 1871, s. 85) zalicza do czasów zakazanych również "wszystkie dni postne i piątki i soboty roku".

[Ciekawe, że w tym katechizmie jest też w ministranturze Suscipiat Dominus hoc sacrificium]

Ale już Nowy katechizm diecezjalny, Potulice 1939, s. 132, podaje że czasy zakazane to:
1. Od pierwszej niedzieli adwentu do pierwszego święta Bożego Narodzenia włącznie. 2. Od Popielca do pierwszego święta Wielkanocy
włącznie.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccontent?id=215223&from=FBC
Podobnie jest w Małym katechizmie rzymsko-katolickim archidiecezji lwowskiej obrz. łac., Lwów 1929, s. 32:
"W Adwencie i Wielkim Poście nie wolno urządzać hucznych zabaw i wesel, bo to są czasy pokuty".
http://www.sbc.org.pl/dlibra/doccontent?id=63833&from=FBC

A wcześniej Kateizm rzymsko-katolicki za pozwoleniem zwierzchności duchownej na szkoły W. Xięstwa Poznańskiego przyjęty, Poznaniu 1821, s. 76, podaje tak:
Które jest piąte Przykazanie Kościelne?
Czasów zakazanych wesół albo gód małżeńskich nie odprawiać.
Co zakazuje to przykazanie?
Publicznych wesół od pierwszej niedzieli Adwentowej aż do trzech Królów i od wstępnej Środy aż do Przewodniej Niedzieli (włącznie) także tańców i tem podobnych uciech.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccontent?id=71378&from=FBC
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
tytanik404
aktywista
*****
Wiadomości: 604


« Odpowiedz #52 dnia: Lipca 06, 2013, 12:04:52 pm »

X.Natanek oddaje Episkopat do Trybunału Rzymskiego za przestępstwo skasowania Piątku
http://www.youtube.com/watch?v=9Y6nnHJ3Jng
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #53 dnia: Lipca 07, 2013, 20:36:12 pm »

http://archidiecezja.lodz.pl/czytelni/prawo/k4c3t2r2.html

Kan. 1249 - Wszyscy wierni, każdy na swój sposób, obowiązani są na podstawie prawa Bożego czynić pokutę. Żeby jednak wszyscy przez jakieś wspólne zachowanie pokuty złączyli się między sobą, zostają nakazane dni pokuty, w które wierni powinni modlić się w sposób szczególny, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość, zgodnie z postanowieniami zamieszczonych poniżej kanonów.

Kan. 1250 - W Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas wielkiego postu.

Kan. 1251 - Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Strony: 1 2 3 [4] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: KEP: powstrzymywanie się od zabaw - tylko w Wielkim Poście « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!