Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 25, 2024, 19:07:58 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Hans Urs von Balthasar
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Hans Urs von Balthasar  (Przeczytany 4851 razy)
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« dnia: Sierpnia 12, 2009, 18:25:10 pm »

Czy postać  Hansa Ursa von Balthasara budzi w Państwu jakieś zastrzeżenia? Jakie poglądy prezentowane przez niego są dla Państwa wartościowe, a jakie nie?

Ostatnio polemizowałem ze znajomym na temat piekła i zauważyłem, że mój rozmówca powoływał się na tą postać: twierdząc, że "piekło jest puste".

Nie chodzi mi tylko i wyłącznie o ten pogląd  Balthasara(jeśli jest jego), ale ogólnie o całą jego postać.

Może jakieś wartościowe linki!
Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #1 dnia: Sierpnia 12, 2009, 18:29:10 pm »

Podobno tuż przed śmiercią pisał ksiażkę pt. teologia kart tarota (było gdzieś na starym forum krzyż). Ale glowy za to nie dam.
Mnie jeszcze b. ciekawi osoba jego duchowej podopiwczej Adrainne von Speier. Czytałej jej "Spowiedź" gdzie b. głęboko przedstawiała różen typy sumień ludzkich - tak jakby sama znałe je z konfesjonału.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« Odpowiedz #2 dnia: Sierpnia 12, 2009, 19:14:55 pm »

Może był na starym forum, ale nie mogę się zupełnie do archiwum FK dostać! :'(
Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #3 dnia: Sierpnia 13, 2009, 00:16:59 am »

Nie chodzi mi tylko i wyłącznie o ten pogląd  Balthasara(jeśli jest jego), ale ogólnie o całą jego postać.

Tak dokładnie, to nie twierdził, że piekło jest z całą pewnością puste, ale jedynie wyrażał nadzieję, że w ostatniej chwili życia każdy człowiek okazuje skruchę, i dzięki miłosierdziu Boga nie zostaje potępiony.

Tu jest dość krytyczny artykuł z "New Oxford Review" na jego temat
http://www.catholicculture.org/culture/library/view.cfm?id=3344&CFID=12622005&CFTOKEN=61627391
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Gregorius
uczestnik
***
Wiadomości: 199


« Odpowiedz #4 dnia: Sierpnia 13, 2009, 09:04:26 am »

Może był na starym forum, ale nie mogę się zupełnie do archiwum FK dostać! :'(
A to archiwum w ogóle istnieje?
Zapisane
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« Odpowiedz #5 dnia: Sierpnia 14, 2009, 21:45:03 pm »

To co z moim pytaniem? Może Pan Tato, albo  Krusejder coś wiedzą?
Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #6 dnia: Sierpnia 31, 2013, 16:41:28 pm »

Podobno tuż przed śmiercią pisał ksiażkę pt. teologia kart tarota (było gdzieś na starym forum krzyż). Ale glowy za to nie dam.


Cytuj
* Słyszałam opinie, że tarot nie jest dla wszystkich, bo w rękach osoby niepowołanej może siać zniszczenie.

Nie wiem, w jaki sposób karty miałyby zrobić coś złego. Tylko ludzie, wykorzystując karty, mogą komuś zaszkodzić. Te zabobony w katolickiej Polsce mają odstraszyć od innych tradycji, jogi, tai chi. Tymczasem w renesansie pod wpływem tarota było wiele nawróceń z judaizmu na wiarę chrześcijańską. Do „Medytacji o tarocie”, kilkusetstronicowego, anonimowego dzieła, wstęp napisał mianowany przez Jana Pawła II na kardynała szwajcarski teolog Hans Urs von Balthasar.

http://www.wrozka.com.pl/rozwoj-osobisty/wywiady-wrozki/6262--tarot-paryski-tarot-warszawski



Doczytałam, że wprawdzie książka ukazała się anonimowo, ale dziś jej autorstwo nie jest już tajemnicą: Valentin Tomberg (1900–1973) urodził się w Rosji, w luterańskiej rosyjsko-estońsko-niemieckiej rodzinie i po przebyciu drogi przez prawosławie i antropozofię zbliżył się po II wojnie światowej do katolicyzmu.


"Był autorem 90 książek i 550 artykułów, tłumaczem 100 dzieł innych autorów. Henri de Lubac nazwał go „największym erudytą XX wieku”[1] .
Znaczny wpływ na jego prace teologiczne wywarła wymiana poglądów z teolożką i lekarką, szwajcarską mistyczką i wizjonerką Adrienne von Speyr (1902-1967).
29 maja 1988 Jan Paweł II ogłosił jego nominację kardynalską. Ze względu na podeszły wiek ks. Balthasar został zwolniony z obowiązku przyjęcia sakry biskupiej; nie dożył uroczystości konsystorza, zmarł dwa dni wcześniej. Warto dodać, że sam nominacji przyjąć nie chciał - odmówił kilkakrotnie. Zgoda w 1988 miała być wyrazem posłuszeństwa wobec papieża. Kiedy już zgodził się kapelusz kardynalski przyjąć, był z tego niezadowolony, uważał, że na niego nie zasłużył. Powiedział wtedy, że liczy na rychłą śmierć (przed uroczystością)"


http://pl.wikipedia.org/wiki/Hans_Urs_von_Balthasar
« Ostatnia zmiana: Lipca 13, 2014, 11:48:54 am wysłana przez Anna M » Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #7 dnia: Sierpnia 31, 2013, 17:05:58 pm »

Cytuj
(...) Jako sekretarz, a potem przewodniczący nowo powstałej dykasterii ds. ekumenizmu bp Johannes Willebrands potrafił wciągnąć w jej pracę wiele wybitnych osobistości, jak Congara, Ursa von Balthasara czy Rahnera. Dzięki niemu również bracia odłączeni mieli wpływ na przebieg Soboru, ponieważ przez cały czas obrad animował on w Rzymie tzw. Foyer Unitas, stanowiące forum ekumenicznych obserwatorów, które reagowało na poruszane na Soborze zagadnienia. Tak kształtowały się dekret o ekumenizmie, konstytucja o Bożym Objawieniu, deklaracja o judaizmie i wolności religijnej. Te cztery dokumenty wzbudziły żywą dyskusję na Soborze, spotkały się z poważną opozycją i zostały przyjęte dopiero pod koniec obrad. Udało się to dzięki temu, że holenderski ekumenista potrafił w nich zharmonizować własną wizję jedności Kościoła z wymogami, które trzeba było zachować, aby dokument uzyskał szerokie poparcie Soboru – przypomniał kard. Kasper.(...)

http://pl.radiovaticana.va/storico/2009/11/20/kard._kasper_o_pionierze_ekumenizmu_-_kard._willebrandsie/pol-336122


Hans Urs von Balthasar to był czystej krwi modernista!
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #8 dnia: Sierpnia 31, 2013, 17:54:32 pm »


Hans Urs von Balthasar to był czystej krwi modernista!
The Thoroughbred (durchgezüchtete Pferd)? to zbyt szlachetne porównanie ... ;)

« Ostatnia zmiana: Sierpnia 31, 2013, 18:05:06 pm wysłana przez jwk » Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #9 dnia: Sierpnia 31, 2013, 23:22:09 pm »

(...) The Thoroughbred (durchgezüchtete Pferd)? to zbyt szlachetne porównanie ... ;)

A ten nimb wokół głowy? nie dodaje szlachetności?  :)
Zapisane
genowefa
aktywista
*****
Wiadomości: 1090

« Odpowiedz #10 dnia: Sierpnia 31, 2013, 23:54:36 pm »


A ten nimb wokół głowy? nie dodaje szlachetności?  :)
Jaki znowu nimb ?  Stanął  biedak  przed wiszącym talerzem i tyle...
Zapisane
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1409

« Odpowiedz #11 dnia: Września 01, 2013, 16:59:10 pm »

Hans Urs von Balthasar to był czystej krwi modernista!
The Thoroughbred (durchgezüchtete Pferd)? to zbyt szlachetne porównanie ... ;)
Thoroughbred to "pełna krew". Pojęcie "czystej krwi" stosuje się w odniesieniu do rasy arabskiej.  :)
Zapisane
tytanik404
aktywista
*****
Wiadomości: 604


« Odpowiedz #12 dnia: Września 01, 2013, 18:03:55 pm »

Nie wiem, czy nie są Państwo sprawiedliwi wobec von Balthasara. Wiem, że wielu naukowców bardzo ceni jego prace z dziedziny biblistyki i teatrologii (teodramatyki). Był też uznanym teologiem-dogmatykiem. Tutaj pierwszy raz przeczytałem, iż głosił tzw. nadzieję powszechnego zbawienia.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #13 dnia: Września 01, 2013, 21:47:16 pm »

Thoroughbred to "pełna krew". Pojęcie "czystej krwi" stosuje się w odniesieniu do rasy arabskiej.  :)
Cieszę się bardzo, że jest ktoś, kto rozróżnia tę subtelność  :).
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #14 dnia: Lipca 13, 2014, 12:04:21 pm »

Powyżej napisałam informację o książce o tarocie, do której wstęp napisał kard Hans Urs von Balthasar, ale podana informacja pochodzi z wywiadu z osobą opowiadającą się po stronie tarota.

Kilka fragmentów z przedmowy von Balthasara można przeczytać tu:

http://insightscoop.typepad.com/2004/2007/03/von_balthasar_a.html
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Hans Urs von Balthasar « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!