Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 06:06:57 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Ksiądz Lemański się zagotował
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 27 Drukuj
Autor Wątek: Ksiądz Lemański się zagotował  (Przeczytany 75888 razy)
tytanik404
aktywista
*****
Wiadomości: 604


« dnia: Czerwca 07, 2013, 23:58:23 pm »

http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103085,14057114,Ks__Lemanski_mimo_zakazu__Nawet_gdyby_molestowane.html#BoxSlotIIMT
Cytuj
24 maja ks. Wojciech Lemański, po dwóch upomnieniach kanonicznych otrzymał zakaz wypowiadania się w mediach. Jednak Lemański złożył odwołanie, więc zakaz nie może obowiązywać do czasu jego rozpatrzenia. Od tego czasu wypowiadał się w m.in. "Tygodniku Powszechnym" i stacjach radiowych.

http://wpolityce.pl/artykuly/55334-czy-polski-kosciol-jest-kierowany-przez-biskupow-czy-przez-gw-nawet-nie-przez-michnika-on-dla-katolikow-za-wazny-przez-niejaka-pania-wisniewska
Cytuj
...on od Kościoła biskupów już od jakiegoś czasu woli Kościół, w którym arcypasterzami będą jego ukochani bohaterowie: Lis i Paradowska. Zdziwiła mnie kompletna bezsilność Kościoła, instytucji było nie było hierarchicznej, opartej na posłuszeństwie.

Teraz arcybiskup praski Hoser podjął spóźnione decyzje dyscyplinujące (pozbawienie stanowiska proboszcza i zakaz wypowiedzi w mediach). „Wyborcza” natychmiast już nie w krzyk, a we wrzask. Ksiądz został natychmiast kreowany na patrona „Kościoła podziemnego” reprezentującego biednych i uciśnionych. Tym rewolucyjno-powstańczym językiem posługuje się zwłaszcza nieoceniona Katarzyna Wiśniewska.
Męczenników ci u nas dostatek
Zapisane
superfluus
rezydent
****
Wiadomości: 428

« Odpowiedz #1 dnia: Czerwca 08, 2013, 10:40:29 am »

znam trochę sprawę. znam osobiście księdza Lemańskiego.
ks.Lemański ma swoje poglądy, ma też "niewyparzoną gębę" i rzeczywiście się zagalopował w krytyce. a z drugiej strony wystarczy pojechać do Jasienicy pod Tłuszczem i zobaczyć, pogadać z ludźmi o ich proboszczu. jest powszechnie chwalony. wielu wróciło do Kościoła dzięki jego postawie. Lemański żyje bardzo skromnie, część plebanii oddał na przedszkole/świetlicę.
mam mieszane uczucia. z jednej strony winien siedzieć cicho i nie mieszać się. dał się wciągnąć w dyskusję niepotrzebnie tym, którzy niekoniecznie dobrze Kościołowi życzą. z drugiej to, widać było i słychać jak szczuli przeciw niemu księża z diecezji oraz kurialni potakiwacze (jakimi otaczają się u nas biskupi) oraz donosili do biskupa.
nie można mu nic zarzucić pod względem prowadzenia się, życia modlitewnego i duchowego (jest człowiekiem oczytanym jeśli chodzi o duchowość, prawie zawsze spotykałem go w sutannie, z różańcem, albo z brewiarzem lub Pismem Świętym w ręce, doskonale posługuje się łaciną). pokornie znosił przenoszenie na coraz "gorsze" parafie i niższe stanowiska. zdecydował się też wyjechać na kilka lat na Białoruś. natomiast wielu nadepnął na odcisk. jasno mówił, który z księży żyje z kobietą, albo z facetem, wydaje kasę na drogie auta. o funduszu alimentacyjnym w diecezji. o księdzu, który zapłacił za aborcję swojej kochanki. etc. i mają księża do niego pretensję, a oni buzie mają pełne pięknych kościółkowych frazesów.
wniosek jest taki: źle się prowadzisz, prowadzisz życie wystawne - jest ok, póki potakujesz swemu pryncypałowi i za dużo nie myślisz. choćby inni zwracali ci uwagę, nic ci nie grozi, bo nie naraziłeś się przełożonym.
proszę mi powiedzieć, co ma taki ksiądz zrobić, skoro wie, że biskup go nie wysłucha. ks.Lemański już próbował kilka razy w Watykanie. nic.
tu, na tym Forum, wielokrotnie wykazaliście się Państwo podejściem zdrowym do tych spraw, piętnując to, co złe i nie patrząc, na to, że jak już kogoś wyświęcili, to hulaj dusza, piekła nie ma, nic mi nie zrobią, bo jestem kapłanem.
sprawa jest po prostu złożona. ksiądz Lemański dopiero wtedy tak naprawdę zaczął upubliczniać swoje wypowiedzi w internecie, kiedy zobaczył, że droga oficjalna nic nie daje.  i to nie Lis go ściągnął do swojego portalu, a red.Machała.

co do posłuszeństwa.
niedawno usłyszałem w siedleckiej Katedrze takie zdania Proboszcza. przytaczam z pamięci: "Naszym pasterzem jest biskup Kiernikowski, a nie biskup Głódź, czy ojciec Rydzyk. I winniśmy mu posłuszeństwo. Jeżeli on uważa, że neokatechumenat, cykle katechez są dobre, że program duszpasterski, jaki podjął, jest słuszny i dobry, to my winniśmy to przyjąć z posłuszeństwem. jeśli w kwestii liturgii bp nasz uważa, że ma tak, a nie inaczej wyglądać prezbiterium, tak ma być sprawowana liturgia, to tak ma być. on za to bierze odpowiedzialność."
no i co? jeśli biskup zarządzi, że wszyscy księża mają wejść na Drogę, to też, w imię posłuszeństwa, mają to zrobić? a kwestia liturgii? czyli, że bp jest ponad przepisami, normami z dokumentów i Mszału. jest wyłącznym i jedynym słusznym interpretatorem prawa? z tym, że tutaj chodzi jeszcze o sprawy duchowe, duszpasterskie. a jeśli bp każe milczeć w sprawie skandali obyczajowych, czy przekrętów finansowych, to, w imię posłuszeństwa, będzie ok?
ma już mętlik w głowie. przepraszam za chaos w wypowiedzi.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 08, 2013, 10:44:07 am wysłana przez superfluus » Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #2 dnia: Czerwca 08, 2013, 10:56:55 am »

Ja też osobiście uważam, że sprawa x.Lemańskiego jest złożona, może żle zrobił, że występuje w lewicowych mediach, ale z drugiej strony na antenę Radia Maryja i łamy ,,Naszego Dziennika" by nie  dopuścili go z krytyką  pewnych złych spraw w Kościele. W tej krytyce jest coś na rzeczy, bo poparł go x. Isakokowicz Zaleski.
Zapisane
Jean Raspail
rezydent
****
Wiadomości: 476


« Odpowiedz #3 dnia: Czerwca 08, 2013, 13:44:32 pm »

Ja też osobiście uważam, że sprawa x.Lemańskiego jest złożona, może żle zrobił, że występuje w lewicowych mediach, ale z drugiej strony na antenę Radia Maryja i łamy ,,Naszego Dziennika" by nie  dopuścili go z krytyką  pewnych złych spraw w Kościele. W tej krytyce jest coś na rzeczy, bo poparł go x. Isakokowicz Zaleski.

Poparcie x. Isakowicza nie jest żadnym świadectwem wiarygodności. Abstrahując od x. Lemańskiego w polskim Kościele, a zwłaszcza w jego części klerykalnej panuje ostatnio straszny zamęt i wolna amerykanka. Tacy jak x. Lemański są instumentem w rękach mącicieli, czy tego chcą czy nie i czy zdają sobie w ogóle z tego sprawę...
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #4 dnia: Czerwca 08, 2013, 13:48:36 pm »

... Poparcie x. Isakowicza nie jest żadnym świadectwem wiarygodności ...
żeby nie powiedzieć, wręcz przeciwnie. To też jest sprawa złożona. W jednych puktach się z nim zgadzam, w innych wywołuje mój sprzeciw.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
superfluus
rezydent
****
Wiadomości: 428

« Odpowiedz #5 dnia: Czerwca 08, 2013, 14:58:48 pm »

właśnie postawa x.Isakowicza podoba mi się najbardziej. nie wchodzi w konszachty z tymi ludźmi, ale nie boi się mówić prawdy; stoi też na straży doktryny katolickiej, nic z tym nie kombinuje, nie przeinacza. i jest niezależny. nie podlizuje się ani Radiu Maryja, ani biskupom, ani postępowcom.
Zapisane
tytanik404
aktywista
*****
Wiadomości: 604


« Odpowiedz #6 dnia: Czerwca 08, 2013, 17:11:33 pm »

@superfluus
Dziękuję, za ten komentarz. Fakt, coś w tym wszystkim nie gra. Ale to nie powód, żeby chodzić po tak antyklerykalnych mediach jak robi to ksiądz Lemański. Gdy pierwszy raz usłyszałem o jego ekscesach pomyslałem, że na Czerskiej musi być krucho skoro podstawiają mikrofon jakiemuś księdzu ze wsi i robią z niego gwiazdę. Okazuje się, że jest troche inaczej. Ale to nie powód, żeby reprezentować np. liberalizm w stosunku do katolickiej nauki o rodzinie i in vitro. X. Isakowicz stał się znany dzięki swoim książkom naukowym, które otworzyły mu droge do części środowiska akademickiego, czasopism i publikacji. A x. Lemański co ma zrobić? Idzie tam, gdzie go będą słuchać.
Ale to kolesiostwo, o którym Pan pisze, aborcje i alimenty to jakaś ohyda:/
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #7 dnia: Czerwca 08, 2013, 19:35:01 pm »

Nie jest dobre, kiedy czlowiek Kosciola pierze brudy w mediach, ktore sa dalekie od milosci wobec wiary a z ich publikacji wynika, ze chwyca sie wszystkiego, zeby tylko zniechecic albo pokazac sytuacje w Kosciele z jak najgorszej strony. Mozna stwierdzic, ze jest to lekkomyslne, naiwne, ze robie sie w ten sposob tylko szkode Kosciolowi, bo media i tak wszystko przekreca, zeby pasowalo to do ich tezy - latwo zrobic z kogos ucisnionego ksiedza, ktory walczy z nieludzkim systemem, z hierarchia zapatrzona tylko we wlasne majatki itd itp (wiemy, jak trzeba uzywac slow, zeby wytworzyc pozytywny badz negatywny obraz kogos lub czegos).
ALE (i to jest najwazniejsze dla mnie, bo pewne rzeczy znam z wlasnego doswiadczenia): w tym wszystkim sie moze kryc prawdziwa kaplanska gorliwosc, milosc do Kosciola i przede wszystkim absolutna bezsilnosc, kiedy widzi sie albo slyszy sie bzdury, ktore nikogo do wiary ani do Pana Boga nie moga zblizyc, ale kto powie prawde, staje sie najwiekszym wrogiem Kosciola. Owszem, media to wykorzystaja do swoich aktualnych celow (in vitro, zwiazki partnerskie itd), ale czlowiek ma czasem wrazenie, ze to ostatnia mozliwosc, zeby niektorymi wstrzasnac w ich pysze i wprost zmusic do zastanowienia sie, ile rzeczy tak naprawde nie gra w diecezji, w kurii czy w relacjach ksiezy miedzy soba. Czasem sam bym najchetniej poszedl do jakiejsc gazety z takimi informacjami. Podam tylko jeden ogolny przyklad z wlasnego diecezjalnego podworka - problemem jest to, ze ktos glosno zaczyna mowic o jakims problemie a nie to, ze ten problem jest prawdziwy i biskup i prawie wszyscy ksieza o tym wiedza od dawna.
Byl ks, ktory zyl z kobieta, wszyscy o tym wiedzieli, nawet istnialy zdjecia wskazujace na niekoniecznie platoniczny charakter tej relacji, pieniadze, ktore byly zbierane 20 lat na remont kosciola, gdzies zniknely, niektorzy co odwazniejsi zwracali na to uwage, ale nikt z nimi nie chcial rozmawiac. Kiedy sie skonczyla ich cierpliwosc i zaczeli o tym mowic publicznie, biskup zaczal sie wsciekac, diecezja zagrozila skarga do prokuratury z powodu oszczerstwa rzucanego w strone niewinnego kaplana... I dopiero wtedy  ten ksiadz zostal przeniesiony do innej parafii - wprawdzie wiejskiej, ale o wiele bardziej religijnej niz ta poprzednia ;D.
Przeciez tak samo jest w wielu diecezjach. Wikarzy (ktorzy tez nie sa swieci, oj nie;))  musza wytrzymywac z proboszczami alkoholikami albo z innymi, ktorzy ich ponizaja i wykorzystuja, ale jak sie w ogole odwaza o tym komus powiedziec, uslysza w najlepszym wypadku, ze trzeba byc ofiarnym, bo Pan Jezus tez niosl ciezki krzyz, i zostana przeniesieni na gorsza parafie, zeby zrozumieli, ze nie oplaca sie mowic zle o proboszczach (nawet, jesli to jest prawda). I sam sie nie dziwie, ze sa potem calkowicie moralnie i duszpastersko obojetni, swoje obowiazki wypelniaja byle jak i nie wiadomo nawet, czy wierza jeszcze w Pana Boga.
I jak tu sie nie denerwowac??!!
Zapisane
superfluus
rezydent
****
Wiadomości: 428

« Odpowiedz #8 dnia: Czerwca 08, 2013, 19:53:04 pm »

tutaj nie ma dobrego wyjścia. tzn. sprawy zaszły już chyba za daleko, żeby ot tak je zamknąć. źle, że to wszystko rozgrywają antykościelne media. myślę, że sam Ksiądz się może też gdzieś w tym już zagubił...
z drugiej strony ks.Lemański ani razu nie zanegował nauki Kościoła. on po prostu podchodzi do tego, tak ja to widzę, w inny sposób, stara się szukać tego, co łączy, a nie dzieli. i... mnie się to często średnio podoba (nie tyle cel. co sposób, w jaki to robi). ale kiedy dziennikarka zapytała go wprost o sprawę in vitro, homoseksualistów, aborcję, to jasno powiedział, że jego zdanie jest tu takie, jak Kościoła - jest przeciwny, jest to moralne zło. ale to nie znaczy, że będzie walił i obrzucał tym, co najgorsze tych, którzy to zrobią/zrobili.
może dlatego właśnie ludzie przychodzą do niego ze wszystkim, o każdej porze, modlą się razem z nim, czują w nim oparcie.
taka ciekawostka: on często używa starych ornatów i paramentów, a i miał w planach odprawić Tridentinę, ale na razie to chyba niewiele z tego będzie - jeszcze bardziej by podpadł.
dla mnie niesamowite, że, jak na polskie standardy parafialne, facet wszystko sam ogarnia (zawsze bez "gosposi" żył): w domu (plebanii), gospodarstwie, kuchni, w końcu w Parafii.
ma pewien odjazd: jest strasznym filosemitą, choć bez zapędów kikokarmenackich.
Zapisane
tytanik404
aktywista
*****
Wiadomości: 604


« Odpowiedz #9 dnia: Czerwca 08, 2013, 20:12:29 pm »

@pauluss
Wielebny Księże, wiem, że to troche nie na temat, ale jak to jest z tymi "gorszymi parafiami"? Przecież bycie panem na swoich włościach w jakiejś wsi to bajka: można robić co się chce, stradycionalizować Mszę, powoli wprowadzać Tridentinę, komunia na klęcząco itp. itd. i nikt nie podskoczy, bo ksiądz ma poważanie. Taki x. Lemański szybko zdobył szacunek parafian. A młodzi księża ponoć bardzo nie chcą na wieś... Czemu tak jest?
@superfluus
Z tego co Pan pisze, to raczej nie wyjdzie z Kościoła. Ale hierarchowie wybaczają, ale nie zapominają. Ciekawe, co z nim będzie.
Gdyby teraz odprawił Msze w KRR to dopiero wszystkim by szczeny pospadały... I biskupom, i GW.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #10 dnia: Czerwca 08, 2013, 20:43:27 pm »

Trzeba przyznać że parafia w Jasienicy ma porządnie prowadzoną stronę internetową:
http://www.parafiajasienica.waw.pl/
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #11 dnia: Czerwca 08, 2013, 22:08:21 pm »

Trzeba przyznać że parafia w Jasienicy ma porządnie prowadzoną stronę internetową:
http://www.parafiajasienica.waw.pl/
"Liturgia miała charakter szczególnie podniosły, a uczestniczące w niej dzieci zaangażowane były w wiele jej elementów takich, jak czytania, modlitwy i procesja z darami. O oprawę muzyczną zadbały aż dwie schole. Dorosła schola parafialna na chórze i schola dziecięca z pianistką i zespołem bębnów."
Ale I Komunia - po Bożemu :
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Michal260189_T
aktywista
*****
Wiadomości: 1483

« Odpowiedz #12 dnia: Czerwca 18, 2013, 18:31:53 pm »

http://www.fronda.pl/a/parafianie-murem-za-ks-lemanskim-zawiezli-do-kurii-ponad-1300-podpisow-w-obronie-kaplana,28938.html
Zapisane
Sancte Michael Archangele, defende nos in proeli.....
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #13 dnia: Czerwca 18, 2013, 19:31:18 pm »

Było: http://przedsoborowy.blogspot.com/2012/03/ku-pokrzepieniu-serc-je-abp-henryk.html

:D
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #14 dnia: Czerwca 18, 2013, 20:12:38 pm »

Metody niszczenia księży traktujacych kapłaństwo poważnie (także tych z Tradiświatka) są niestety jeszcze bardziej wyrafinowane. Nie przytoczę ich, bo pogubieni w ślepym posłuszeństwie forowicze zjedzą mnie zywcem. Powiem tylko, ze oskarżenia o choroby i wsadzanie na "leczenie" też istnieje.

Ks. Lemański przytacza rozmowę z prawnikiem prawa kanonicznego. Też taka przeszliśmy w sprawie pewnego księdza. Wiem coś o tym.

Widocznie tak już musi być: nie jesteśmy w stanie sami jako pierwsi poruszyć trudnych tematów - swiadczą o tym niektóre wpisy, oraz 90% wpisów na frondzi. Widocznie musi zrobić to za nas Tyg.Powsz. Smutne to.

Indultowi tradsi i tzw. konserwatyści są tak przywiązani do "dogmatu" posłuszeństwa, że odpuszczaja biskupom sekowanie Mszy św. i milcza w sprawie krzywdy dzieci, księzy itd.

Mieszkańcy parafii zebrali ponad tysiac podpisów. A ile zebrali podpisów wyrzuceni z Benona? ;D
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Strony: [1] 2 3 ... 27 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Ksiądz Lemański się zagotował « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!