Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Lipca 20, 2024, 04:44:04 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
232279 wiadomości w 6635 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Szwajcaria: Świątynie katolickie nie dla lefebrystów
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] Drukuj
Autor Wątek: Szwajcaria: Świątynie katolickie nie dla lefebrystów  (Przeczytany 7034 razy)
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #15 dnia: Lutego 04, 2013, 13:47:44 pm »

"Przeczytajcie na przykład L'Ecumenisme vu d'un Franc-Macon (Ekumenizm widziany oczami wolnomularza) Ives Marsaudona. Przeczytajcie książkę senatora okręgu Doubs Marcela Prelota Le liberalisme catholigue (Liberalny katolicyzm), napisaną w 1969 . On wam mówi, czym był Sobór, on, liberalny katolik. On wam to mówi na pierwszych stronach swojej książki: "Walczyliśmy przez półtora wieku o to, żeby nasze poglądy zwyciężyły w Kościele, i to nam się udało. Wreszcie odbył się Drugi Sobór Watykański, i zatriumfowaliśmy. Od tej pory tezy i zasady liberalnego katolicyzmu ostatecznie i oficjalnie zostały uznane przez Kościół". Czyż nie jest to pouczające świadectwo? Nie ja to mówię, tylko on, i mówi to triumfujący i uszczęśliwiony. My mówimy to przez łzy."

Abp Marcel Lefebvre

Fragmencik z kazania J. E. arcybiskupa Marcela Lefebvre'a wygłoszonego 29 sierpnia 1976 r. w Lilie.
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #16 dnia: Lutego 04, 2013, 15:03:20 pm »

Cóż sprawa w zasadzie powinna się wreszcie rozstrzygnąć ostatecznie, rozmowy się odbyły, stanowiska stron są jasne i oczywiste...pora na konkretne i ostateczne rozwiązania....
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #17 dnia: Lutego 04, 2013, 21:33:52 pm »

Szwajcaria: Wyjaśnienia bp. Moreroda

3 lutego br. bp Karol Morerod – z związku z licznymi komentarzami pod adresem wydanego przez niego dekretu, w którym m.in. zabronił użyczania kościołów i kaplic w jego diecezji kapłanom Bractwa Św. Piusa X – opublikował na swojej stronie w portalu społecznościowym Facebook oświadczenie, w którym napisał:

(...)

http://news.fsspx.pl/?p=2362
Zapisane
Eochaid
rezydent
****
Wiadomości: 330

« Odpowiedz #18 dnia: Lutego 05, 2013, 09:32:00 am »

http://news.fsspx.pl/?p=2362


Szczególnie interesujące mysli zawarte są tu:


"Różnica pomiędzy używaniem świątyń przez protestantów czy prawosławnych a przez [kapłanów] Bractwa Św. Piusa X jest taka, że kapłani FSSPX są uznawani za katolików, których posłudze brakuje legalności".

a zwłaszcza tu:

"[lefebryści] mówią rzeczy, których wolałbym, żeby nie mówiono w świątyniach katolickich"


Zawsze myślałem, że wypożyczanie katolickich kościołów przez prawosławnych jest niewskazane albowiem ich "posłudze brakuje legalności" (antypapizm i parę błędów), zaś używanie konsekrowanych świątyń przez protestantów czyli przez tych, których posłudze brakuje jakiejkolwiek legitymacji, już nie mówiąc o wyłącznie kaznodziejskiej istocie ich posługi i o legalności i ewentualności niegodnego używania miejsc świętych do głoszenia słów zaprzeczających ich świętości - jest absolutnie wykluczone.

Ale cóż! Jeśli katolicki arcykapłan, biskup miejsca gdzie mieści się słynne sanktuarium, dozwala by dokonywano niebywałej profanacji, poprzez umieszczenie na tabernakulum posążka pogańskiego bóstwa, a papież wie i nic z tym nie robi - to cóż tam jakiś byle protestant przy katolickim ołtarzu!

Co do tego drugiego fragmentu to wygląda na to, że bp Morerod należy do tych (licznych) hierarchów, którzy woleliby, żeby o katolickich prawdach wiary nie mówiono w świątyniach katolickich. A co najgorsze - jeszcze się "starsi bracia" obrażą, zwłaszcza jak z odrazą posłuchają, jak to pewien ich rodak już 2000 lat temu, przyszedł do nich a oni Go nie przyjęli i nie dość, że przyczynili sie do Jego śmierci to jeszcze do Zmartwychwstania i zakończyli Stare Przymierze. I w dodatku goje uważają Go za Boga i codziennie jeszcze ta Ofiara się powtarza! Ajajajajajajjjjj! Skandal i Zgroza!Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #19 dnia: Lutego 05, 2013, 10:57:30 am »

La difficulté propre de ces prêtres, comparés aux prêtres orthodoxes ou aux pasteurs protestants, est que leur ministère contribue en fait – peut-être pas dans leur intention – à diviser l’Eglise catholique de l’intérieur.

Tlumaczac doslownie : trudnosc z tymi ksiezmi - w porownaniu do ksiezy prawoslawnych i do pastorow protestanckich - jest taka, ze ich posluga przyczynia sie de facto, choc byc moze nie w ich zamierzeniu, do dzielenia Kosciola katolickiego od srodka.

Albo bp Morerod pod okresleniem "Kosciol katolicki" rozumie tu strukture koscielna, organizacje etc. wtedy to zdanie jest prawdziwe, bo dzialalnosc Bractwa faktycznie nie jest ujeta w ramy kanoniczne. Tylko, ze wtedy nalezy uznac, ze bardzo wielu innych hierarchow i swieckich nieposlusznych Stolicy Apostolskiej i lamiacych prawo kanoniczne tez "dzieli Kosciol od srodka", w tym i wspolbracia w episkopacie bpa Moreroda. Czemu zatem oni maja wstep do jego swiatyn? To niekonsekwentne.

Albo tez bp Morerod pod okresleniem "Kosciol katolicki" rozumie tu Kosciol Chrystusowy, ktory trwa w Kosciele katolickim. W takim wypadku sugestia, ze prawoslawni i protestanci nie "dziela Kosciola od srodka" jest bardzo dziwna, jak teologa o tej reputacji.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #20 dnia: Lutego 05, 2013, 11:12:46 am »

cóż...reputację można utracić...
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
padre
uczestnik
***
Wiadomości: 106

« Odpowiedz #21 dnia: Lutego 05, 2013, 12:02:49 pm »

Jak na dominikanina to wykazuje spore braki w argumentacji... Na szczęście dla prawosławnych, a zwłaszcza protestantów przynajmniej w Polsce mają otwarte drzwi kościołów i wolne  ambony do parkowania swoich czterech liter na czas "kazania"... A lefebryści niech przyjmą więcej herezji to wtedy ich dopuścimy do głosu...
Zapisane
W czwartym wieku Kościół obudził się ariański, w dwudziestym pierwszym budzi się protestancki...
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #22 dnia: Lutego 07, 2013, 10:17:12 am »

Może i tak będzie w Szwajcarii - bo i tak dobrze tam nie jest -  jak i w Niemczech:

Muzułmanie przejmują kościół w Hamburgu

Kościół stanie się meczetem

Kościół ewangelicki Kapernaum w Hamburgu zostanie w najbliższym czasie przekształcony w meczet.

http://www.rp.pl/artykul/28,978105-Kosciol-stanie-sie-meczetem.html
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #23 dnia: Lutego 25, 2015, 18:46:31 pm »

Ordynariusz Fryburga, ks. Charles Morerod ma niesamowite problemy. Nie wie jak intepretować to, co Pismo Święte mówi o homoseksualizmie. Co ciekawe to ten szwajcarski biskup był jednym z ekspertów wyznaczonych przez Watykan do dyskusji teologicznej z Bractwem Piusa X.

Biskup Fryburga: nie wiem jak intepretować to, co Pismo Święte mówi o homoseksualizmie
(...)
http://www.pch24.pl/biskup-fryburga--nie-wiem-jak-intepretowac-to--co-pismo-swiete-mowi-o-homoseksualizmie,34180,i.html
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #24 dnia: Lutego 28, 2015, 13:51:31 pm »

Bp Morerod. Ten ultrakonserwatysta i indultowy dowod na to, ze zadne FSSPX nie jest potrzebne?
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2932

« Odpowiedz #25 dnia: Marca 02, 2015, 20:11:30 pm »

Do Lozanny ściągnął ksiądz zdjęty z probostwa w diecezji Chur za pobłogosławienie homozwiązku:
http://www.pch24.pl/biskup-karze-ksiedza-za-homoslub--to-byl-gwalt-na-nauczaniu-kosciola-w-sprawie-malzenstwa,33903,i.html
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
superfluus
rezydent
****
Wiadomości: 428

« Odpowiedz #26 dnia: Marca 02, 2015, 20:42:11 pm »

Tak sobie teraz poczytałem ten wątek.
Dziwne.
Ojciec Morerod OP miał opinię ultrakonserwatysty. Jako kleryk OP byłem kilka dni we Fryburgu. Mieszkaliśmy w klasztorze, zwiedzaliśmy uniwersytet z ojcami profesorami. W klasztorze chorał, rozmyślanie, wspólny różaniec, normalnie jak w Polsce. O.Morerod zawsze i wszędzie w habicie (to już nie jak w Polsce), te wszystkie halki podhabitowe, przedsoborowe cuda wianki znane już chyba tylko w Prowincji Tuluzkiej.
Potem ci z polskich OP, którzy studiowali we Fryburgu i mieszkali tam, wspominali, że klasztor ma atmosferę "średniowieczną". Rozmowy o Unii Hipostatycznej podczas rekreacji, czytanie Tomasza i Martyrologium w oryginale podczas posiłków. Kiedy Morerod został biskupem, sądzono, że to taki bp "Benedyktowy" - dobry teolog, tomista, konserwatysta, wiadomo: Commissio Leonina, MiędzKomTeol, etc. A tu proszę, poszedł w biskupy i...
Podobnie di Noia pochodzący z tej prowincji OP w USA, gdzie Tridentina, Ryt Dominikański i przywiązanie (czy też odkrywanie i przywracanie) do tradycji zakonnej nie jest niczym niezwykłym...
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2932

« Odpowiedz #27 dnia: Marca 02, 2015, 20:56:19 pm »

@ Superfluus
Efekt " A myśmy się spodziewali..."
Komentarz J. F. Libickiego gdy w 2012 roku abp Baldisseri został sekretarzem Kongregacji ds. Biskupów (http://jflibicki.salon24.pl/383777,konsystorz-2012-konsystorz-dyplomatyczny-i-powszechny):

Cytuj
Na poparcie tezy, że właśnie we właściwym doborze personalnym Benedykt XVI widzi główny klucz do rozwiązania głównych problemów współczesnego Kościoła, jeszcze jeden przykład. To nominacja nowego sekretarza Kongregacji Biskupów, arcybiskupa Lorenzo Baldisseri’ego (http://ekai.pl/wydarzenia/watykan/x50237/nowy-sekretarz-kongregacji-ds-biskupow/). Ten do niedawna Nuncjusz Apostolski w Brazylii znany jest przede wszystkim z tego, że podczas dekady swojej tamtejszej misji w decydujący sposób zmienił oblicze tamtejszego Episkopatu. Można by powiedzieć więc, że obecny papież nie tylko chce go mieć w najważniejszym watykańskim urzędzie personalnym. Chce też mieć jak najwięcej Baldissierich wśród swoich potencjalnych następców.

Cytuj
Podobnie di Noia pochodzący z tej prowincji OP w USA, gdzie Tridentina, Ryt Dominikański i przywiązanie (czy też odkrywanie i przywracanie) do tradycji zakonnej nie jest niczym niezwykłym...
Chodziły pogłoski (nie wiem na ile prawdziwe), że o. Radcliffe z powodu ultrakonserwatyzmu zablokował jego wybór na prowincjała w którejś z amerykańskich prowincji.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Strony: 1 [2] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Szwajcaria: Świątynie katolickie nie dla lefebrystów « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!