Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 19:51:04 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Jak dyskutować z zielonoświątkowcem?
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Jak dyskutować z zielonoświątkowcem?  (Przeczytany 5561 razy)
Bobek1995
rezydent
****
Wiadomości: 390

« dnia: Maja 25, 2013, 22:25:33 pm »

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Czy mogą mi Państwo podpowiedzieć jakich argumentów użyć w dyskusji z zielonoświątkowcem. Prosiłbym także o to, by nie podsyłać nazw książek, gdyż taka dyskusja jak dojdzie do skutku odbędzie się w następnym tygodniu i nie zdążę zakupić i przeczytać tego. Mam już dwa argumenty, ale to za mało, więc proszę o pomoc.
Bóg zapłać!
Zapisane
Krzysztof Kałębasiak
aktywista
*****
Wiadomości: 1136


« Odpowiedz #1 dnia: Maja 26, 2013, 00:37:00 am »

Prosze spokojnie usiasc w fotelu, napic sie zaparzonej wczesniej herbaty albo kawy. Powoli, bez emocji. I poprosic tego kogos o zademonstrowanie dzialania ducha. Niech pokaze jakies drgawki, niech mowi "jezykami", cokolwiek.
« Ostatnia zmiana: Maja 26, 2013, 20:38:32 pm wysłana przez Krzysztof Kałębasiak » Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #2 dnia: Maja 26, 2013, 16:51:04 pm »

Mam już dwa argumenty, ale to za mało, więc proszę o pomoc.
Bóg zapłać!


Napisałam kiedyś tu w jednym wątku, że mój znajomy zielonoświątkowiec obecnie jest na etapie konwersji na katolicyzm, proszę odebrać moje pw i się z nim skontaktować i zadawać pytania.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #3 dnia: Maja 26, 2013, 21:30:48 pm »

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Czy mogą mi Państwo podpowiedzieć jakich argumentów użyć w dyskusji z zielonoświątkowcem. Prosiłbym także o to, by nie podsyłać nazw książek, gdyż taka dyskusja jak dojdzie do skutku odbędzie się w następnym tygodniu i nie zdążę zakupić i przeczytać tego. Mam już dwa argumenty, ale to za mało, więc proszę o pomoc.
Bóg zapłać!
PO pierwsze - na jaki temat ma być ta dyskusja?
Po drugie nalać do kubka wody, dać mu ale powiedzieć, że to "kret" albo inny ług sodowy. niech wypije -  przecież napisane jest "a jeśli by coś zatrutego wypili nie będzie im szkodzić".
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #4 dnia: Maja 26, 2013, 21:49:03 pm »

Zielonoświątkowców wszyscy kojarzą z prorokowaniem, uzdrawianiem, mówieniem językami, itd.
Ale wydaje mi się, że na ten temat nie ma sensu z nimi dyskutować. Lepiej zwrócić uwagę na następujące (typowo protestanckie) błędy ich doktryny:

- sola scriptura
- chrzest jest tylko symbolem
- nie wierzą w realną obecność, nie mają mszy
- nie wierzą w pośrednictwo i orędownictwo MB
- nie wierzą w świętych obcowanie
- odrzucają spowiedź i sakrament pokuty
- etc. etc.

Każdy z tych błędów moża wytknąć i poprzeć arumentacją z Biblii. Jeżeli uda się zasiać im wątpliwość choć w jednej z tych kwestii, to już może być zalążek sukcesu.

Jeżeli rozmówca jest  wychowany w wierze protestanckej, to ma bardzo skrzywiony obraz katolicyzmu. Wówczas należy zacząć od całkowitej dekonstrukcji tego fałszywego obrazu katolicyzmu, jakim nasiąknął od dziecka. Inaczej dyskusja będzie bezproduktywna.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #5 dnia: Maja 26, 2013, 22:08:08 pm »

mają ważny czy nieważny chrzest?
Zapisane
binraf
aktywista
*****
Wiadomości: 1266


« Odpowiedz #6 dnia: Maja 26, 2013, 23:09:16 pm »

mają ważny czy nieważny chrzest?

Chrzest mają ważny chrzest
Zapisane
Wolność gospodarcza jako źródło sukcesu. Etyka jako fundament wolności.
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #7 dnia: Maja 27, 2013, 10:14:45 am »

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Czy mogą mi Państwo podpowiedzieć jakich argumentów użyć w dyskusji z zielonoświątkowcem. Prosiłbym także o to, by nie podsyłać nazw książek, gdyż taka dyskusja jak dojdzie do skutku odbędzie się w następnym tygodniu i nie zdążę zakupić i przeczytać tego. Mam już dwa argumenty, ale to za mało, więc proszę o pomoc.
Bóg zapłać!
Proponuję przełożyć termin dyskusji. Wszystko dokładnie przemodlić i przemyśleć. Argumenty typu "niech Mówi językami", albo wypije ług sodowy nie są dobre. Łatwo je odeprze zarzucając adwersarzowi szyderstwo. Lepszy jest pomysł p.Regiomontanusa.
Można zacząć od tłumaczenia, że dzień Pięćdziesiątnicy był niepowtarzalny i wyjątkowy. Oczywiście dary wymienione w 1 Kor,12 mogą być obecne w Kościele, ale o ich udzieleniu decyduje Bóg, a nie człowiek. Do ich otrzymania potrzebna jest modlitwa i pokora. Duch św to nie dżin wyskakujący z butelki na pstryk palcem i spełniający ludzkie życzenia.
Może Pan zwrócić uwagę, że centrum zwiastowania chrześcijańskiego jest Krzyż i Zmartwychwstanie,(1 Kor 1,23) a nie dary charyzmatyczne Ducha św. Owszem mogą być, ale do zbawienia nie są konieczne. Zielonoświatkowcy przesuwają środek ciężkości z Krzyża na dary Ducha św
Zapisane
Bobek1995
rezydent
****
Wiadomości: 390

« Odpowiedz #8 dnia: Maja 27, 2013, 14:32:46 pm »

Dyskusja ta i tak nie jest pewna, gdyż z tym człowiekiem (nota bene od soboty moja daleka rodzina) będę się widział tylko i wyłącznie w piątek. W młodości był on katolikiem, więc nie muszę (chyba?) zwalczać fałszywego obrazu Kościoła.
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #9 dnia: Maja 27, 2013, 20:26:28 pm »

W młodości był on katolikiem 
Czyli zdrajca. :(
Że też ktoś decyduje się porzucić Kościół na rzecz amerykańskiej herezji, i to takiej, co ma ledwie 100 lat... To nie mógł sobie wybrać jakiejś starszej herezji? I nie z amerykańskiego importu?
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Bobek1995
rezydent
****
Wiadomości: 390

« Odpowiedz #10 dnia: Maja 27, 2013, 21:50:36 pm »

A tego to ja drogi Panie nie wiem, czemu do tej sekty wstąpił. W sumie jak świat światem nie myślałem, że kiedykolwiek sie heretyka w rodzinie dorobię ;(.
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #11 dnia: Maja 27, 2013, 22:13:18 pm »

W młodości był on katolikiem 
Czyli zdrajca. :(
Że też ktoś decyduje się porzucić Kościół na rzecz amerykańskiej herezji, i to takiej, co ma ledwie 100 lat... To nie mógł sobie wybrać jakiejś starszej herezji? I nie z amerykańskiego importu?

Na przykład do Asyryjskiego Kościoła Wschodu przystać. Taka zacna, starożytna, z tradycjami herezja.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #12 dnia: Maja 27, 2013, 22:54:33 pm »

Starsi bywalcy pamiętają, jak wklejałem kiedyś link do "świadectwa nawrócenia" ks. Andrzeja B. na zielono-cośtam. Jakie on tam bzdury wygadywał (człowiek, który skończył seminarium! (w Paradyżu)). Na pewne rodzaje aberracji nie ma rady.

A Pan Bobek odwrócił się od schizmy sede?
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
ms
rezydent
****
Wiadomości: 453

« Odpowiedz #13 dnia: Maja 27, 2013, 23:02:40 pm »

Mój dawny proboszcz zalecał rozpoczęcie dyskusji ze Świadkami Jehowy od pokropienia wodą święconą. Nie sprawdzałem działania, ale może Pan na zielonoświątkowcach wypróbować :)
Zapisane
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #14 dnia: Maja 28, 2013, 08:30:24 am »

mają ważny czy nieważny chrzest?
Chrzest mają ważny chrzest

Jak ważny, skoro uznają go za wyłącznie symbol?
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Jak dyskutować z zielonoświątkowcem? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!