Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 19:47:30 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Masoneria
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 4 Drukuj
Autor Wątek: Masoneria  (Przeczytany 9250 razy)
tytanik404
aktywista
*****
Wiadomości: 604


« dnia: Maja 21, 2013, 08:36:07 am »

Laudetur Iesus Christus,
Przeglądałem forum i nie znalazłem podobnego wątku więc pozwoliłem go sobie założyć.
Czy Szanowni Użytkownicy mogliby mi wyjaśnić, na czym polega istota masonerii i dlaczego jest ona tak groźna dla Kościoła?
Czy masoneria jest religią? Wyznają boga deistycznego, Wielkiego Architekta. Ale skoro ten ich nie słyszy, to po co ryty, świątynie, obrzędy, fartuszki i ordery? Sami zaprzeczają, że wyznają religię. Czy nie jest to sprzeczne?
Czytam np. publikacje o kościele św. Piusa w San Giovani Rotondo czy artykuły o osławionej "Golgocie Beskidów". Stawiają one tezę, że za całym sztafażem intelektualno-ezoterycznym masonerii stoi satanizm. Jakoś nie mogę uwierzyć, że ktoś taki jak Michał Tokarzewski-Karaszewicz, bohater wojenny i przyjaciel Janusza Korczaka, po godzinach odprawiał czarną mszę. Czy są jakieś dowody na związki wolnomularstwa z satanizmem?
Temat ten powraca też przy SVII i reformie liturgii. Czy członkowie elitarnego kolegium kardynalskiego i liczny arcybiskupi i biskupi nadający ton tym wydarzeniom ryzykowaliby realną władzę dla uczestnictwa w jakimś tajnym kręgu ludzi w fartuszkach? A jeśli nawet tak, to co takiego zyskaliby, skoro - nie wspominając już o względach religijnych - realną władzę i prestiż mieli zapewnione?
Czy są jakieś wartościowe i obiektywne publikacje na temat współczesnych relacji Kościół-masoneria?
W XIX w. każdy papież pisał encyklikę o masonerii. Zwyczaj ten został zarzucony. Czy to znaczy, że problem nie istnieje, czy hierarchowie KK boją się go zdefiniować, żeby się nie ośmieszyć (bo zaraz media rzucą się na nich)? Kiedyś na blogu KNO było zdjęcie z wizyty brazylijskiego biskupa w loży masońskiej. Tamci odświętnie w pełnym "umundurowaniu", a nasz idzie w sweterku z głupawym uśmiechem. Może o to im chodzi? Nie o satanizm, jakieś zabawy we wtajemniczenia, ale o biskupa w sweterku bez pektorału na szyi?
Proszę o komentarze.
Zapisane
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #1 dnia: Maja 21, 2013, 08:56:28 am »

ktoś taki jak Michał Tokarzewski-Karaszewicz, bohater wojenny i przyjaciel Janusza Korczaka, po godzinach odprawiał czarną mszę.
On akurat Mszę Trydencką odprawiał
Zapisane
Piscator
bywalec
**
Wiadomości: 69

« Odpowiedz #2 dnia: Maja 23, 2013, 01:40:05 am »

Czy masoneria jest religią? Wyznają boga deistycznego, Wielkiego Architekta. Ale skoro ten ich nie słyszy, to po co ryty, świątynie, obrzędy, fartuszki i ordery? Sami zaprzeczają, że wyznają religię. Czy nie jest to sprzeczne?
Masoneria religią nie jest, natomiast warunkiem przyjęcia do regularnej loży jest wyznawanie co najmniej jakiegoś deizmu. Konstytucje pastora Andersona zabraniają przyjmowania bodaj "głupich ateistów i libertynów". Planowe cele działania ruchu są czysto doczesne.

W XIX w. każdy papież pisał encyklikę o masonerii. Zwyczaj ten został zarzucony.
Z całą pewnością wpływy i zakres działania masonerii są dziś zdecydowanie mniejsze niż w XIX wieku. Co nie znaczy, że problem zniknął, oczywiście.
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #3 dnia: Maja 23, 2013, 19:45:00 pm »

Z całą pewnością wpływy i zakres działania masonerii są dziś zdecydowanie mniejsze niż w XIX wieku. Co nie znaczy, że problem zniknął, oczywiście.

A skąd ta pewność ? Myślę, że jest akurat odwrotnie - tyle, że mentalność ludzka została na tyle zmieniona, że działania masonerii nie muszą byc tak ostentacyjne jak kiedyś.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
tytanik404
aktywista
*****
Wiadomości: 604


« Odpowiedz #4 dnia: Maja 23, 2013, 22:39:14 pm »

@Artur
Jeżeli masoneria jest satanistyczną sektą, jak twierdzi wielu katolików, to np. Tokarzewski-Karaszewicz (33stopień) musiał po godzinach pracy w swoim kościele czcić szatana. A jakoś trudno mi sobie to wyobrazić.
@Piscator
Cytuj
Planowe cele działania ruchu są czysto doczesne.
Czyli po prostu tajny klub towarzyski?
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #5 dnia: Maja 23, 2013, 22:44:42 pm »

Ufff.
Nie wiem co Panu powiedzieć, Panie tytanik.

To wszystko nie jest takie proste i luzackie.

Ale zapewniam: tak jak obecny judaizm jest wyznawaniem Lucyfera tak i masoneria jest wyznawaniem Lucyfera. Dróg jest wiele, ale tylko jedna droga prowadzi do życia wiecznego. JEDNA.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
dxcv
aktywista
*****
Wiadomości: 679

« Odpowiedz #6 dnia: Maja 24, 2013, 00:05:38 am »

Ufff.
Nie wiem co Panu powiedzieć, Panie tytanik.

To wszystko nie jest takie proste i luzackie.

Ale zapewniam: tak jak obecny judaizm jest wyznawaniem Lucyfera tak i masoneria jest wyznawaniem Lucyfera. Dróg jest wiele, ale tylko jedna droga prowadzi do życia wiecznego. JEDNA.

No co Pan Panie szkielet, to już nawet dobrym ateistą nie mozna być? Papiez nie ma nic przeciwko...
Zapisane
tytanik404
aktywista
*****
Wiadomości: 604


« Odpowiedz #7 dnia: Maja 24, 2013, 13:49:11 pm »

@szkielet
Proszę napisać coś więcej.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #8 dnia: Maja 24, 2013, 13:56:23 pm »

Z całą pewnością wpływy i zakres działania masonerii są dziś zdecydowanie mniejsze niż w XIX wieku. Co nie znaczy, że problem zniknął, oczywiście.

A skąd ta pewność ? Myślę, że jest akurat odwrotnie - tyle, że mentalność ludzka została na tyle zmieniona, że działania masonerii nie muszą byc tak ostentacyjne jak kiedyś.

No właśnie, może nie być więcej aktywnych masonów, zwłaszcza poza UK/ USA, ale idee masońskie mają się tak dobrze, jak nigdy przedtem
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #9 dnia: Maja 24, 2013, 13:58:29 pm »

@ dxcv

Wie Pan jak niewielu jest prawdziwych ateistów?? Jest ich dużo mniej niż Tradziuchów. Proszę mi wierzyć.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #10 dnia: Maja 24, 2013, 13:59:33 pm »

@szkielet
Proszę napisać coś więcej.
A cóż ja Panu mogę więcej napisać. Wszystko jest w necie. Można to bez problemu znaleźć.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
tytanik404
aktywista
*****
Wiadomości: 604


« Odpowiedz #11 dnia: Maja 24, 2013, 17:11:52 pm »

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić :P
Między masońską narracją, że "jesteśmy kółkiem samokształceniowym dążącym do braterstwa wszystkich ludzi", a satanistyczną sektą istniejącą tylko po to aby zniszczyć KK (o tym, że się udało świadczyć ma "fakt", że Benedykt nosił szatańsko-masońską mitrę, a Franciszek to rotarianin, który na pektorale nosi ukrzyżowanego Tutenchamona etc.), jest ziemia niczyja. Papieże nie krytykowali wolnomularstwa za satanizm, tylko za postulaty rozdziału Kościoła od państwa, kult racjonalnego rozumu etc. Naprawdę nie rozumiem i chciałbym się dowiedzieć skąd to totalne myślenie i co takiego jest w tej organizacji, że poświęcano jej tyle uwagi na przestrzeni wieków. Jeśli faktycznie nienawidzą każdej religii (a katolicyzmu w szczególności) to dlaczego ekumenia zawitała i do lóż masońskich?
Tu ten wpis o którym wspominałem:
http://breviarium.blogspot.com/2012/04/biskup-u-masonow.html
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #12 dnia: Maja 24, 2013, 17:18:53 pm »

Niech zatem zadaje Pan konkretne pytania.
Postaram się odpowiadać na nie w miarę możliwości, albo odsyłać do innych źródeł.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #13 dnia: Maja 24, 2013, 17:39:48 pm »

Jeśli faktycznie nienawidzą każdej religii (a katolicyzmu w szczególności) to dlaczego ekumenia zawitała i do lóż masońskich?

Może dlatego, że ekumenizm w wydaniu współczesnym to znalezienie jakiegoś wspólnego mianownika poszczególnych wyznań - a ten wspólny mianownik to przecież bardzo niewiele, wiara w Najwyższą Istotę, jak chcą masoni, i w zasadzie nic poza tym.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
tytanik404
aktywista
*****
Wiadomości: 604


« Odpowiedz #14 dnia: Maja 24, 2013, 22:52:01 pm »

Ciekawią mnie kwestie, o które pytałem w pierwszym wpisie tego wątku. 2 najważniejsze to:
1. Jaka jest istota wolnomularstwa (niereligia, ale trzeba wierzyć w Boga, niesekta, bo trzeba działać na wielu polach, no więc co?) i jej prawdziwy stosunek do katolicyzmu. Jawne i niejawne organizacje mające na celu reformę świata i czynienie dobrze powstają co roku, dlaczego więc to masoneria była (jest?) w centrum uwagi KK? Czy odwołuje się to satanizmu? W oficjalnych opracowaniach nie mogę tego znaleźć, a jest to motyw który stale powraca u katolickich komentatorów różnej maści.
2. Dlaczego księża, szczególnie ci wyżsi rangą, mieliby się angażować w wolnomularstwo? Taki np. abp Bugnini - miał realną władzę, wolny dostęp do papieża, prestiż, rozpoznawalność etc. (celowo nie wspominam o kwestiach religijnych). Dlaczego mieliby decydować się na współpracę z tak kompromitującą organizacją? Co było tą przynętą? Nie umiem sobie wyobrazić takiej rzeczy - ani władza, ani pieniądze, ani nawet życie pośmiertne, bo wiemy, że trzeba w "coś" wierzyć, aby być masonem, nie stanowią alternatywy dla tego, co proponuje KK urzędnikom Kurii Rzymskiej zarówno w doczesnym, jak i wiecznym wymiarze  ;)
Może niewiedza i ciekawość, ale zdaje się że masoneria najbardziej antyklerykalne ostrze przybierała właśnie w takich tradycyjnie katolickich krajach jak Włochy, Hiszpania czy Portugalia? Karbonariusze, Garibaldi, Mazzini uczynili z Państwa Kościelnego enklawę, więc włoscy duchowni chyba najlepiej wiedzieli czym pachnie masoneria?

@Regiomontanus
Słuszna uwaga. Może odnosić się do znacznej części wierzących wszystkich wyznań.
Dodam, że deizm podpada pod jedną ze średniowiecznych herezji. Bóg deistyczny jest tak potężny, że nie może upokorzyć się, zejść na ziemię, odkupić i wyrwać ludzkość z grzechu oraz ustanowić kult. Nie wm, czy można być "dobrym" masonem, nie będąc dobrym katolikiem.
Zapisane
Strony: [1] 2 3 4 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Masoneria « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!