Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 22:04:09 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Nieobecność na Mszy św.
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] Drukuj
Autor Wątek: Nieobecność na Mszy św.  (Przeczytany 10600 razy)
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #30 dnia: Maja 28, 2013, 09:47:25 am »

Ja też się nie spotkałem, nawet nie wiem czy mszały z przed 1955 roku i 1965 zawierają wigilię święta Bożego Ciała?
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #31 dnia: Maja 28, 2013, 09:52:27 am »

czemu miały NIE zawierać ?
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #32 dnia: Maja 28, 2013, 10:38:00 am »

Ponieważ Kościół długo nie ważył się wydłużać starożytnej listy wigilii, nawet mimo ustanawiania nowych świąt. Z tego, co kojarzę, jako ostatnie wprowadzono wigilie Wniebowstąpienia Pańskiego i Wniebowzięcia NMP (VIII-IX wiek), dopiero w czasach nowożytnych jedną jedyną wigilię Niepokalanego Poczęcia NMP (w 1879 r.)
« Ostatnia zmiana: Maja 28, 2013, 10:48:30 am wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #33 dnia: Czerwca 01, 2013, 18:22:58 pm »

Wypada dodać wyjaśnienie do kanonu 1248. Jest napisane, że to ma być obrządek katolicki. NOM nie jest obrządkiem katolickim, więc nie spełnia się obowiązku. FSSPX i IDP mają wprost zakazaną obecność na NOM, jako obrządku niekatolickim, szkodliwym dla wiary.
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #34 dnia: Czerwca 07, 2013, 07:50:18 am »

Każdy musi sobie w sumieniu odpowiedzieć, czy udział w NOM / aktywny udział w NOM jest z korzyścią duchową dla niego i czy stanowi wypełnienie niedzielnego obowiązku wysłuchania Mszy.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #35 dnia: Czerwca 07, 2013, 07:54:39 am »

Zgadzam się z poprzednikiem.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #36 dnia: Czerwca 07, 2013, 09:06:11 am »

Więc uczestniczenie w NOM jest czymś złym, grzechem?
Byłbym ostrożnym, Pan Bóg karząc łask Swoich nie pozbawia, co najwyżej zsyła te trudniejsze.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #37 dnia: Czerwca 16, 2013, 16:22:09 pm »

Wypada dodać wyjaśnienie do kanonu 1248. Jest napisane, że to ma być obrządek katolicki. NOM nie jest obrządkiem katolickim, więc nie spełnia się obowiązku. FSSPX i IDP mają wprost zakazaną obecność na NOM, jako obrządku niekatolickim, szkodliwym dla wiary.

Więc uczestniczenie w NOM jest czymś złym, grzechem?
Zależy od tego, czy jest to obrzęd katolicki. Jeżeli tak- to nie jest. Jeżeli nie- to aktywny udział, przy świadomości niekatolickości obrzędu- jest. Aby zaoszczędzić sobie tych dylematów lepiej, jeżeli ma Pan możliwość, chodzić na Mszę w klasycznym rycie. Ewentualnie na liturgię w którymś z katolickich obrządków wschodnich.
Zapisane
Strony: 1 2 [3] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Nieobecność na Mszy św. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!