Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marzec 01, 2021, 17:20:06 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl
                   www.facebook.com/unacumpl
Centrum Informacyjne
Ruchu Summorum Pontificum
221519 wiadomości w 6397 wątkach, wysłana przez 1591 użytkowników
Najnowszy użytkownik: rafalpeczar
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Nieobecność na Mszy św.
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] Drukuj
Autor Wątek: Nieobecność na Mszy św.  (Przeczytany 9429 razy)
ryszard1966
aktywista

« Odpowiedz #30 dnia: Maj 28, 2013, 09:47:25 am »

Ja też się nie spotkałem, nawet nie wiem czy mszały z przed 1955 roku i 1965 zawierają wigilię święta Bożego Ciała?
Krusejder
aktywista

to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #31 dnia: Maj 28, 2013, 09:52:27 am »

czemu miały NIE zawierać ?
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 16 IX
Bartek
Administrator
aktywista

« Odpowiedz #32 dnia: Maj 28, 2013, 10:38:00 am »

Ponieważ Kościół długo nie ważył się wydłużać starożytnej listy wigilii, nawet mimo ustanawiania nowych świąt. Z tego, co kojarzę, jako ostatnie wprowadzono wigilie Wniebowstąpienia Pańskiego i Wniebowzięcia NMP (VIII-IX wiek), dopiero w czasach nowożytnych jedną jedyną wigilię Niepokalanego Poczęcia NMP (w 1879 r.)
« Ostatnia zmiana: Maj 28, 2013, 10:48:30 am wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Andris krokodyl różańcowy
aktywista

« Odpowiedz #33 dnia: Czerwiec 01, 2013, 18:22:58 pm »

Wypada dodać wyjaśnienie do kanonu 1248. Jest napisane, że to ma być obrządek katolicki. NOM nie jest obrządkiem katolickim, więc nie spełnia się obowiązku. FSSPX i IDP mają wprost zakazaną obecność na NOM, jako obrządku niekatolickim, szkodliwym dla wiary.
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Krusejder
aktywista

to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #34 dnia: Czerwiec 07, 2013, 07:50:18 am »

Każdy musi sobie w sumieniu odpowiedzieć, czy udział w NOM / aktywny udział w NOM jest z korzyścią duchową dla niego i czy stanowi wypełnienie niedzielnego obowiązku wysłuchania Mszy.
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 16 IX
ryszard1966
aktywista

« Odpowiedz #35 dnia: Czerwiec 07, 2013, 07:54:39 am »

Zgadzam się z poprzednikiem.
jwk
aktywista

« Odpowiedz #36 dnia: Czerwiec 07, 2013, 09:06:11 am »

Więc uczestniczenie w NOM jest czymś złym, grzechem?
Byłbym ostrożnym, Pan Bóg karząc łask Swoich nie pozbawia, co najwyżej zsyła te trudniejsze.
Für Kikokarmenisten, Komunisten und Volkskomissaren Eintritt verboten.
Kamil
aktywista

« Odpowiedz #37 dnia: Czerwiec 16, 2013, 16:22:09 pm »

Wypada dodać wyjaśnienie do kanonu 1248. Jest napisane, że to ma być obrządek katolicki. NOM nie jest obrządkiem katolickim, więc nie spełnia się obowiązku. FSSPX i IDP mają wprost zakazaną obecność na NOM, jako obrządku niekatolickim, szkodliwym dla wiary.

Więc uczestniczenie w NOM jest czymś złym, grzechem?
Zależy od tego, czy jest to obrzęd katolicki. Jeżeli tak- to nie jest. Jeżeli nie- to aktywny udział, przy świadomości niekatolickości obrzędu- jest. Aby zaoszczędzić sobie tych dylematów lepiej, jeżeli ma Pan możliwość, chodzić na Mszę w klasycznym rycie. Ewentualnie na liturgię w którymś z katolickich obrządków wschodnich.
Strony: 1 2 [3] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Nieobecność na Mszy św. « poprzedni następny »

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.11 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!