Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 20, 2024, 05:32:18 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231949 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Strażak z OSP, a służenie do Mszy Świętej
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Strażak z OSP, a służenie do Mszy Świętej  (Przeczytany 1192 razy)
v-welt
bywalec
**
Wiadomości: 54

« dnia: Maja 03, 2013, 12:29:32 pm »

Jutro mamy uroczystość św. Floriana i w wielu parafiach odprawione zostaną Msze Święte w intencji Straży Pożarnej. Jeśli zatem strażak z OSP służy do mszy, to czy powinien zakładać komżę na mundur? czy może służyć w samym mundurze? z czapką rogatywką czy bez? zastanawia mnie czy istnieją jakies wytyczne odnośnie służby liturgicznej 'mundurowych'. a co do jego postawy na prezbiterium - czy ma być taka sama jak postawa reszty strażaków stojących w poczcie sztandarowym (u nas całą Mszę Świętą stoją) czy ma on wykonywać normalne gesty przypisane ministrantom? Będę bardzo wdzięczny za wszelkie informacje :)
Zapisane
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #1 dnia: Maja 03, 2013, 17:18:43 pm »

Co prawda tu nie strażacy, ale harcerze, ale...


Moim zdaniem sam mundur bez komży. I bez czapki, jak napisał Pan Najmłodszy syn.
Zapisane
v-welt
bywalec
**
Wiadomości: 54

« Odpowiedz #2 dnia: Maja 03, 2013, 17:56:41 pm »

a co do reszty strażaków? w poczcie stoi zazwyczaj ich trzech, a reszta chłopakow za nimi na srodku w głównej czy bocznej nawie. Różnie to bywa z tymi spoza pocztu, raz klękają na Przeistoczeniu, raz stoją. Ciekaw jestem dokładnie jakie oni, bedacy poza oltarzem, powinni wykonywac gesty - czy cały czas stać, czy przyklękać. Odnosnie czapek wg tego co Pan Najmłodszy Syn napisał mam rozumieć, że tylko trzech strażaków (jeden ze sztandarem i dwoch po jego bokach) winno stać w czapkach a reszta druhów już bez, trzymajac je zapewne na przedramieniu? Dziekuje za pomoc odnosnie tematu słuzenia do Mszy Świętej przez strażaka. Mozna zatem spokojnie jutro świętować! :) pozdrawiam
Zapisane
v-welt
bywalec
**
Wiadomości: 54

« Odpowiedz #3 dnia: Maja 03, 2013, 18:22:36 pm »

Wszystko zatem jasne. Serdecznie dziękuję za pomoc ;)
Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #4 dnia: Maja 03, 2013, 18:44:39 pm »

Jak ma być sama komża na mundur - to ja wymiękam, lepszy sam mudur, czy np. garnitur. Zresztą to jest jeden z elementów kulturowch (tzn. służenie do msy w samej komży), których nie byłem nigdy świadomy. Bowiem na Górnym Śląsku (na Dolnym chyba też) służy się ZAWSZE w sutannli, lub spódnicy ministranckiej (albo też w albie). Ost. służyłem do Mszy pogrzebowej mojej cioci (NOM) - oczywiście w tzw. stroju śląskim (tzn. w spódnicy i komże śląskiej - tj. takiej wiązanej pod szyją, bez wycięcia) po niej miałem kilka zabawnych pytań od długoniewidzianych członków rodziny: "To Ty w zakonie jesteś?:)
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Strażak z OSP, a służenie do Mszy Świętej « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!