Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 03:16:33 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231962 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Msze święte przy bocznych ołtarzach
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Msze święte przy bocznych ołtarzach  (Przeczytany 6001 razy)
pomponiagrecyna
Gość
« dnia: Listopada 12, 2012, 06:50:04 am »

Ja mam pytanie do znawców Mszy Trydenckiej/czasów przedsoborowych. Osobiście kilka razy uczestniczyłem w odległej o 30 km miejscowości Mszy Trydenckiej. Bez porównania z Novus Ordo, wydaje się jakby to była inna rzeczywistość. Ale mam nadzieję, że i Novus Ordo przy tych celebracjach się zmieni. Ale to inna kwestia. Mam 1 pytanie:

Wiadomo, że przed Soborem w kościele w tym samym czasie mogło się odprawiać kilka Mszy św. przez różnych kapłanów. Na przykład na pogrzebie św. Faustyny Msze żałobne odprawiali 2 kapłanów przy dwóch bocznych ołtarzach. Moje pytanie brzmi: jak w takim razie odnajdywali się wierni? Jak to organizacyjnie wyglądało? U jednego kapłana było już Przeistoczenie u innego jeszcze nie? Przyznacie, że dzisiaj w czasach takiej Mszy, na której w określonym momencie musisz wstać, uklęknąć, usiąść ciężko jest to pojąć.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #1 dnia: Listopada 12, 2012, 08:11:47 am »

Mszy trydenckiej sprawowanej równocześnie przy kilku ołtarzach nie pamietam za to pamiętam NOM tak sprawowany na początku lat 70 tych w kościele św. Grzegorza na Woli. Po prostu NOM był sprawowany przy głównym ołtarzu oraz przy dwóch bocznych ołtarzach. Wierni odpowiadali księdzu sprawującemu przy głównym ołtarzu, natomiast dwaj pozostali kapłani sprawowali cichy NOM.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #2 dnia: Listopada 12, 2012, 08:59:03 am »

"A oto jeszcze jedna niewłaściwość napotykana w małych zwłaszcza kościołach, kiedy wiele na raz Mszy się odprawia: to dzwonienie na wyprzódki przy wszystkich ołtarzach. Jest to, zdaje się, nieprawidłowem, gdy jednocześnie odprawia się Msza śpiewana; dla kapłanów stąd dystrakcya i przeszkoda w skupieniu; a co biedne dewotki, to już do reszty głowę tracą! Proszę tylko pomyśleć, co za straszna rozterka duchowa: tu Ewangelia, tam dzwonią na Podniesienie! uklęknąć -- źle, stać -- także źle, słowem, okropność"

Ks. Piotr Mańkowski, "Po naszemu. Pamiętnik liturgisty", Kraków. Gebethner i Spółka, Warszawa. Gebethner i Wolff, 1917 - s. 57
http://www.ultramontes.pl/po_naszemu.htm

PS. Witamy na forum!
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #3 dnia: Listopada 12, 2012, 09:03:33 am »

Teraz by chyba tak nie było z powodu mniejszej ilości ksieży. Od opisywanych wydarzeń nastąpił spory spadek powołań kapłańskich. Jeszcze do niedawno można było zobaczyć parę mszy jednocześnie oczywiście NOM sprawowanych w krużkankach jasnogórskich.
Zapisane
Tulin
uczestnik
***
Wiadomości: 153


« Odpowiedz #4 dnia: Listopada 12, 2012, 10:39:46 am »

Ale mam nadzieję, że i Novus Ordo przy tych celebracjach się zmieni.

nie zmieni się, natura NOM jest jaka jest i nie zależy od naszych nadziei.
Zapisane
In te, Domine, speravi:
non confundar in aeternum.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #5 dnia: Listopada 15, 2012, 21:04:40 pm »

Przed wojną/soborem po prostu słuchano mszy, nie odpowiadając nikomu. Wierny przeżywał tę mszę świętu, przy której ołtarzu był najbliżej. Odprawiano naraz msze przy ołtarzach ciche, chyba że była to msza święceń kapłańskich. O tym, by przy 1 ołtarzu śpiewano, przy drugim recytowano, słyszę po raz pierwszy.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #6 dnia: Listopada 28, 2012, 14:06:54 pm »

Wiadomo, że przed Soborem w kościele w tym samym czasie mogło się odprawiać kilka Mszy św. przez różnych kapłanów. Na przykład na pogrzebie św. Faustyny Msze żałobne odprawiali 2 kapłanów przy dwóch bocznych ołtarzach. Moje pytanie brzmi: jak w takim razie odnajdywali się wierni? Jak to organizacyjnie wyglądało? U jednego kapłana było już Przeistoczenie u innego jeszcze nie? Przyznacie, że dzisiaj w czasach takiej Mszy, na której w określonym momencie musisz wstać, uklęknąć, usiąść ciężko jest to pojąć.

Tak to wygląda obecnie u benedyktynów:
http://www.youtube.com/watch?v=GxZLLoXJkdY
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Benedykt Korczyński
uczestnik
***
Wiadomości: 237


« Odpowiedz #7 dnia: Listopada 28, 2012, 14:34:31 pm »

Wiadomo, że przed Soborem w kościele w tym samym czasie mogło się odprawiać kilka Mszy św. przez różnych kapłanów. Na przykład na pogrzebie św. Faustyny Msze żałobne odprawiali 2 kapłanów przy dwóch bocznych ołtarzach. Moje pytanie brzmi: jak w takim razie odnajdywali się wierni? Jak to organizacyjnie wyglądało? U jednego kapłana było już Przeistoczenie u innego jeszcze nie? Przyznacie, że dzisiaj w czasach takiej Mszy, na której w określonym momencie musisz wstać, uklęknąć, usiąść ciężko jest to pojąć.

Na Mszy cichej się  klęczy, więc problemu nie ma.
« Ostatnia zmiana: Maja 01, 2013, 13:21:25 pm wysłana przez Benedykt Korczyński » Zapisane
Jakże piękne i pełne pociechy jest świętych obcowanie! BXVI
martyrologium.blogspot.com/
Vir
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 3

« Odpowiedz #8 dnia: Maja 01, 2013, 13:02:39 pm »

Dzięki mądrości Kościoła mamy więc koncelebrę.
Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #9 dnia: Maja 01, 2013, 14:03:15 pm »

Dzięki mądrości Kościoła mamy więc koncelebrę.
Koncelebra zawsze była - tyle, ze w ściśle określonych sytuacjach np. przy świeceniach kapłańskich, czy biskupich.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #10 dnia: Maja 01, 2013, 14:20:30 pm »

Najlepsze albo najgorsze jest to że, niektórzy ludzie ( wierni) myślą że im więcej księży celebruje to Msza jest ważniejsza. Tak czy inaczej Kanonu się nie uświadczy.
Zapisane
Vir
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 3

« Odpowiedz #11 dnia: Maja 01, 2013, 15:36:03 pm »

Chodziło mi o koncelebrę powszechną. Piękny znak jedności kapłańskiej.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #12 dnia: Maja 01, 2013, 15:56:25 pm »

Chodziło mi o koncelebrę powszechną. Piękny znak jedności kapłańskiej.
A można jaśniej? Znakiem jedności Kościoła jest Eucharystia, nie koncelebra...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Vir
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 3

« Odpowiedz #13 dnia: Maja 01, 2013, 16:16:35 pm »

Napisałem "jedności kapłańskiej", a nie "jedności Kościoła". Proszę czytać ze zrozumieniem! I nie wmawiać mi czegoś, czego nie napisałem. Kapłani, którzy razem pracują dla Bożej owczarni, przy jednym ołtarzu, wspólnie celebrują za tę owczarnię Eucharystię.
Zapisane
Paweł
bywalec
**
Wiadomości: 78

« Odpowiedz #14 dnia: Maja 01, 2013, 16:57:36 pm »

http://breviarium.blogspot.com/2010/01/wspomnienia-ks-prof-czesawa-bartnika.html
tu parę zdań jest o koncelebrze
Zapisane
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Msze święte przy bocznych ołtarzach « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!