Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 23:59:10 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231948 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Czy dla tradycjonalistów jest miejsce w seminariach?
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 10 Drukuj
Autor Wątek: Czy dla tradycjonalistów jest miejsce w seminariach?  (Przeczytany 33336 razy)
mateusz72
uczestnik
***
Wiadomości: 133

« dnia: Kwietnia 02, 2013, 22:45:14 pm »

Laudetur Iesus Christus!

Ostatnio mnie tknęło na przemyślenia. Czy dla osób, które utożsamiają się z katolickim tradycjonalizmem jest miejsce w polskich seminariach? Czy takie osoby mogą liczyć na jakąkolwiek życzliwość wśród przełożonych czy raczej na spychanie?
Mamy takie osoby jak np. x Porzeziński (diec. Warszawsko-Praska), który otwarcie sprawuje klasyczną Mszę św.. Jednak w tym samym seminarium zdarzały się "przesłuchania" kleryków, którzy pojawiali się np. na Karolkowej czy w Zielonce. Co o tym myślicie?

Też czy księża sprawujący klasyczną Mszę św. nie są niejako "naznaczeni" i uważani za dziwaków? Słyszałem o takich kapłanach, że się "benedyktyzują", stroją w wytworne ciuszki...
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #1 dnia: Kwietnia 03, 2013, 08:02:30 am »

Myślę, że normalni kandydaci do seminarjum mogą wybierać Płock czy właśnie Warszawę prawobrzeżną. Nie mam rozeznania co do reszty Polski.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #2 dnia: Kwietnia 03, 2013, 08:25:36 am »

Nie lepiej od razu do seminariów FSSPX lub FSSP czy IDP?
Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #3 dnia: Kwietnia 03, 2013, 08:28:04 am »

W pewnym seminarium na pd. Polski (jeśli kto zainteresowany to priv) - nie chcę publicznie pisać gdzie, podobnież nawet rektor uczy się Tridentinę odprawiać. A uczy go pewnein tradi-kleryk. Nie wiem na ilę to plotki - ale gdy spotkam tego kelrka to zweryfikuję informację.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #4 dnia: Kwietnia 03, 2013, 09:06:21 am »

Pan Krusejder rekomenduje Płock, zapewne z uwagi na możliwość nauki KRR. Problem w tym, ze kto odważy się takie nauki pobierać znika bez wieści :) i nigdzie w diecezji nie odprawia KRR. Z klerykami nazbyt zainteresowanymi Tradycją, prowadzone są "rozmowy uświadamiające" otwierające drogę do święceń.
Ale w sumie Płock jest dobry. Oprócz KRR można za jednym zamachem nauczyć się gry na gitarze elektrycznej. Jest nawet taki zespół kleryków, który objechał z Mszą bitową całą diecezję. A opiekował się tymi klerykami, ks. Grzywaczewski, sekretarz bp. Libery, ten co to KRR naucza.

Dla funów Konrada Wallenroda, to nie najlepsze miejsce. Kto zapisze się na KRR będzie miał w teczce adnotację.
Albo posoborowie albo IBP/fsspx.

A co do diecezji p. Krusejdera. Jeszcze w grudniu bp. miejsca, zagadywał różnych kapłanów na temat ich zainteresowań KRR i coś tam mówił na temat seminarium ale nic konkretnego. Obecnie to chyba nastąpi okres "radosnego przyczajenia" w oczekiwaniu na sygnał z centrali dot. KRR. Nikt chyba nie podejrzewa naszych pasterzy o lassandryzm ? A propos, co tam z KRR na pradze-północ?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 03, 2013, 09:08:12 am wysłana przez rysio » Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #5 dnia: Kwietnia 03, 2013, 09:29:23 am »

Czy dla osób, które utożsamiają się z katolickim tradycjonalizmem jest miejsce w polskich seminariach?

Mysle, ze jesli chodzi o zatrudnienie ogrodnikow, kucharzy czy smieciarzy, to raczej nikt o poglady nie bedzie pytal. Z pewnoscia zatrudniaja ateistow i palikociarzy, wiec moze i katolikowi sie uda wkrecic.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #6 dnia: Kwietnia 03, 2013, 09:31:16 am »

Mi ciężko w ogóle pojąć jak  osoba o tradi poglądach chce iść do seminarium w Polsce. Przecież w seminariach Tradycji dostanie katolickie , pełne i dobre wykształcenie i formację, natomiast w nowych będzie musiała wybierać plewa od ziarn, sama się douczać i ewentualnie liczyć na jakieś tam zrozumienie. To zresztą i tak nie jest ważne, bo kwintesencją ukończenia semianrium i celem powinien być kapłan wg Serca Bożego , który otrzymał solidną katolicką musztrę. Po co się więc w takim razie pchać do takich seminariów z nową nauką?
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #7 dnia: Kwietnia 03, 2013, 10:03:38 am »

Pytanie o definicje "tradycjonalisty" i "tradycjonalizmu". Jesli zdefiniujemy to jako chec bywania od czasu do czasu na mszy tradycyjnej, to owszem, taki tradycjonalizm jest niechetnie widziany, ale jednak tolerowany w niektorych seminariach, nawet na strrrrrraszliwym Zachodzie.

Tylko, ze to nie jest chyba definicja konsensualna na FK, a przynajmniej nie poza poczekalnia. Myle sie?
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #8 dnia: Kwietnia 03, 2013, 10:25:56 am »

Skoro tak jest, to cofam ten Plock. A co do opinji Kol. Kuraka, to rowniez nie jest rozowo. Czy doktrynalnie bractwo piotrusiowe zapewnia cos lepszego niz samoksztalcenie, smiem watplic. Nie zamienilbym ani x Bartosza ani x Mateusza, neoprezbiterow z diecezji praskiej, na zadnego znanego mi kaplana FSSP. Odsiew w FSSPX jest wciaz nieadekwatny, aczkolwiek na tym odcinku jest znacznie lepiej niz jeszcze ok 10 lat temu. No i nasz ukochany IBP ... Swietne seminarjum, nawet zaczeli przyjmowac kaplanow do Polski, ale jest zator ze swieceniami. Courtalain potrzebuje naszej modlitwy
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Paweł
bywalec
**
Wiadomości: 78

« Odpowiedz #9 dnia: Kwietnia 04, 2013, 11:18:48 am »

A czy mógłbym podłączyć pod wątek swoje pytanie: jakie są różnice między seminariami fssp i idp? Z wypowiedzi p. Krusejdera wnioskuję, że z jakichś powodów "piotrusie" są gorsze od idp. W czym to się objawia? Czyżby fssp to byli moderniści odprawiający MT? Co to znaczy, że idp ma zator?
Poza tym jestem ciekawy, jak wygląda praca tradycyjnych kapłanów. Czy oni mają dużo pracy (odpowiedź na którą liczę jest twierdząca :) ), czy katechizują w szkole, czy celebrują NOM (i jak często?). A po święceniach są członkami kleru diecezjalnego, podlegając biskupowi miejsca, czy mają podobny status do zakonników? I czy włączają się w duszpasterstwo ogólnokościelne (spowiedź, rekolekcje w zwykłej parafii, duszpasterstwo akademickie). A poza tym takie prozaiczne pytanie, jak wygląda sprawa czesnego, i innych kosztów utrzymania się w seminarium duchownym. Jest bardzo drogo?
Dziękuję z góry za odpowiedzi, bo nie ukrywam, ze to z pewnych względów za jakiś czas może być dla mnie ważne :)
Zapisane
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #10 dnia: Kwietnia 04, 2013, 11:27:19 am »

FSSP to raczej zgromadzenie skupiające się tylko na liturgii. A zatem mogą się w nim znaleźć zarówno księża nie różniący się zasadniczo od posoborowców, poza tym, że odprawiają Mszę (np. miłośnik ks. Hellera-  ks. Grygiel), a mogą się też tam trafić osoby o bardziej tradycyjnych poglądach. IDP teoretycznie skupia się też na przekazywaniu katolickiej doktryny i katolickiej formacji (i oficjalnie "przyznają się" do abpa Lefebvre;a), więc pewnie mają bardziej katolicką formację w seminarium. Ale tak na prawdę należało by zapytać absolwentów tych seminariów.  Jeszcze co do FSSP to słyszałem, że formacja się różni zależnie od seminarium (bo mają kilka) i w jednym jest lepsza, w innym gorsza.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #11 dnia: Kwietnia 04, 2013, 11:51:36 am »

jestem ciekawy, jak wygląda praca tradycyjnych kapłanów. (...) czy celebrują NOM (i jak często?)

Proponuje jeszcze raz zaczac od proby definicji.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #12 dnia: Kwietnia 04, 2013, 12:02:52 pm »

... (np. miłośnik ks. Hellera-  ks. Grygiel ...
No nie tylko. Widać, że Ksiądz Wojciech skutecznie realizuje zasadę "tisze jedjesz, dalsze budjesz"  i ma już dom swojego zgromadzenia, realizuje wiele inicjatyw popularyzacji Rytu Klasycznego. "Oswoił" nawet ks. bpa Tadeusza Pieronka.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #13 dnia: Kwietnia 04, 2013, 12:07:42 pm »

Trzeba przyznać, że Kraków jest potęgą w ilości mszy trydenckich, w odróżnienu od Warszawy(gdzie od 1996 roku jest tylko jedna msza postidultowa w niedziele)
Zapisane
Paweł
bywalec
**
Wiadomości: 78

« Odpowiedz #14 dnia: Kwietnia 04, 2013, 12:32:42 pm »

jestem ciekawy, jak wygląda praca tradycyjnych kapłanów. (...) czy celebrują NOM (i jak często?)

Proponuje jeszcze raz zaczac od proby definicji.
chodzi mi o to czy są ZMUSZENI sytuacją by odprawiać NOM, a nie, że odprawiają go regularnie
Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 10 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Czy dla tradycjonalistów jest miejsce w seminariach? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!