Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marzec 19, 2018, 03:53:59 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
Skauci św. Bernarda

http://ssbc.pl/
203784 wiadomości w 5856 wątkach, wysłana przez 1428 użytkowników
Najnowszy użytkownik: remek
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Papież Franciszek
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 199 200 [201] Drukuj
Autor Wątek: Papież Franciszek  (Przeczytany 456919 razy)
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6079


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #3000 dnia: Marzec 13, 2018, 14:01:02 pm »

Można pytać, czy Franciszek jest gorszy od wcześniejszych soborowych czy posoborowych papieży.

(...)
A jakie jest wasze zdanie na temat papieża Franciszka?

Dla nas Franciszek nie jest ani gorszy, ani lepszy od innych soborowych czy posoborowych papieży. W istocie kontynuuje on jedynie proces zainicjowany przez Jana XXIII, proces demontażu Kościoła katolickiego, który ma umożliwić zbudowanie całkowicie nowego Kościoła – przystosowanego do liberalnego ducha naszych czasów. Powiedziałbym nawet więcej: obecny papież ponosi znacznie mniejszą odpowiedzialność niż Paweł VI. To Paweł VI przewodniczył obradom soboru, zatwierdził jego dokumenty i autoryzował wszystkie późniejsze reformy. To właśnie wywołało w Kościele bardzo poważny kryzys, którego świadkami obecnie jesteśmy. Oczywiście to, co mówi i czyni Franciszek, sprawia wrażenie bardziej przełomowego niż akty jego poprzedników. Tak jednak nie jest. Po prostu dziś media posiadają znacznie większe możliwości i są w stanie bardziej nagłośnić pewne wydarzenia. W istocie jednak to, co uczynił Paweł VI, miało skutki znacznie bardziej doniosłe niż obecne działania Franciszka.
(...)
https://news.fsspx.pl/2018/03/tradycja-to-jedyna-mozliwa-przyszlosc-kosciola-swietego/


głupia odpowiedź
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 23 II
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 2519


« Odpowiedz #3001 dnia: Marzec 13, 2018, 15:18:51 pm »

Nawet jak ustąpi, problem pozostanie.
Ciekawy wywiad z red. PCh24:
"Terlikowski: Rewolucja w kościele. Jak to powstrzymać?"

Terlikowski twierdzi, że w marcu usłyszymy, jakie jest stanowisko polskich biskupów. No, zobaczymy. Biskupi mają wielką szansę zrobić "historyczny krok" - mają pierwszą od czasów JPII  szansę aby wpłynąć na bieg historii całego kościoła.

Trochę się jednak obawiam, czy starczy im cojones, żeby to zrobić. Najprostsze i najbezpieczniejsze w tej sytuacji będzie bowiem wydanie mętnego oświadczenia w stylu "na dwoje babka wróżyła". Oby tak się nie stało.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 2834

« Odpowiedz #3002 dnia: Marzec 13, 2018, 17:00:57 pm »

Cytuj
Biskupi mają wielką szansę zrobić "historyczny krok"

Obawiam się, że zrobią ten "historyczny krok" ;)

Czego i od kogo mamy tu wymagać.
lata selekcji negatywnej - BMW,
zwalczanie myślenia (zresztą nie tylko w seminariach, żeby nie było; od podstawówki oducza się w Polsce stawania pytania "dlaczego"?)
edukacja na poziomie "zawodówki teologicznej" jak mawiało KNO

Mogą próbować odroczyć likwidację wiary powołując się na "nauczanie wielkiego Polaka" - na zasadzie "można tak ale można i inaczej, w Polsce zalecamy Dżejpityzm moralny".
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
ocalony
adept
*
Wiadomości: 28

« Odpowiedz #3003 dnia: Marzec 13, 2018, 20:46:32 pm »

Prawdopodobnie decyzja o polskiej interpretacji AL podejmowana jest dziś i jutro:
http://www.pch24.pl/dolacz-do-modlitwy-w-intencji-polskich-biskupow-,58894,i.html
W każdym razie Ukraińskim biskupom wystarczyło odwagi, przypuszczam, że tu dużą pracę wykonał abp. Mokrzycki .
Ale to jeszcze nie wszystko, jestem przekonany (obym się mylił), że już niedługo będzie watykański atak na HV, no chyba, że coś temu przeszkodzi (ale chyba tylko Bóg to może zrobić), wtedy to dopiero zrobi się (nie)ciekawie.
Zapisane
mój mały mój Izaaku pochyl głowę / to tylko chwila bólu a potem będziesz /czym tylko chcesz... (Herbert, fotografia)
Pentuer
rezydent
****
Wiadomości: 304

« Odpowiedz #3004 dnia: Marzec 14, 2018, 11:10:06 am »

Reinterpretacja Humanae Vitae "w duchu" AL wydaje się nieunikniona jako logiczna konsekwencja. Czy to właśnie nazywano ongiś "dialektycznym pojmowaniem"?

PS Nie daje mi spokoju pomysł p. Rysia o "indulcie na bycie katolikami" w Polsce i "katolicyźmie słowiańskim". Być może za dużo oczytałem się historii Kościoła, stąd mam przekonanie, że nie da się oddzielić problemów wyznania o zasięgu ponadnarodowym od konsekwencji politycznych sensu stricto. I nie ma tu znaczenia, że chrześcijaństwo okres silnych religijnych napięć ma już za sobą. Rozwijając w skrócie myśl widzę to tak - z jednej strony, tej "zachodniej", mamy zalew pentekostalizmu, upadek Christianitas , rozmywanie wiary, relatywizację wartości moralnych, upadek liturgii, proislamizm etc., czyli to wszystko, co budzi w tradycyjnych katolikach sprzeciw. A możliwe konsekwencje polityczne? Ot, taki tekst o chrześcijańskim syjoniźmie - http://www.miesiecznik.znak.com.pl/6982013philip-earl-steelechrzescijanski-syjonizm/ I w ten nurt wpisuje się np. osławiony "pastor" z Lublina.

Z drugiej strony mamy "ostatnie chrześcijańskie państwo" na świecie, spadkobiercę Bizancjum, czyli Rosję z "trzecim Rzymem" jako stolicą. Oni tam wierzą w to naprawdę, mit o tej sukcesji istnieje - upadek Konstantynopola zbiegł się w czasie z wyzwoleniem Rusi spod okupacji mongolskiej. Dodajmy do tego wspaniałą naprawdę liturgię (zestawienie choćby z rzymską liturgią posoborową mówi samo za siebie) i naprawdę głęboką i atrakcyjną teologię jako elementy silnie oddziałujące zwłaszcza na post-chrześcijan Zach. Europy. Do tego deklarowany konserwatyzm obyczajowy (fałszywy rzecz jasna, ale ten mit właśnie prawosławie na Zachodzie gorliwie i z powodzeniem propaguje, więcej o tym pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=Edu8jYVl8CI).

I jak tu ma się odnaleźć katolik tradycyjny w Polsce, z "Ecclesia Slavica" (cp by p. @Regiomontanus) ???

Kto wie, czy gdybym był jakimś Francuzem, Niemcem czy innym Angolem, to nie uległbym tej propagandzie. Raczej na pewno tak.

PS PS Zapewne troszkę sobie odjechałem... ;)
Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 2834

« Odpowiedz #3005 dnia: Marzec 14, 2018, 12:50:56 pm »

Na naszych oczach, w relatywnie krótkim czasie obserwujemy - doświadczamy odejście od wiary Kościoła. Ale próżni nie będzie, wypełni go "nowa świecka religia". Poniżej zalinkowany tekst będący zlepkiem wielu książek na ten temat.
Myślę, że dopiero teraz dostrzegamy rolę jaka pełniły w Kościele "ruchy konserwatywne" hołubione przez środowisko np. Frondy (Emmanuele, Odnowa, NEO i pochodne). Od wielu lat słyszeliśmy od tych pożytecznych idiotów, że Kościół nieodwołalnie będzie miał strukturę rozbitych enklaw a nawet w Polsce mamy się pogodzić z tym, że katolicyzm nie będzie religią większościową (bo z uwagi na załamanie się systemu emerytalnego ściągniemy imigrantów). Dodajmy do tego stręczenie dni judaizmu, przepraszanie za historię Kościoła, za św. Maksymiliana, za ks. prof. Chrostowskiego, za antysemityzm etc.

Co do "indultu na bycie katolikiem" to przyznajmy, że taki indult Franio wydał. Podczas wizyty w Polsce przełknął "specyfikę miejsca" i powstrzymał się od potępienia islamofobii. Czyli poszedł śladem JP-ll : nauczanie sytuacyjne - jestem we Francji mówię jedno, przyjeżdżam do Polski mówię drugie.

http://www.bibula.com/?p=81235

Cytuj
najpierw równoważność, a później wyższość ofiary Holocaustu nad Ofiarą Jezusa Chrystusa, można zostać dopuszczonym przez najwyższych kapłanów nowej religii do wspólnego stołu, co staje się udziałem wielu modernistów. Ci, którzy obstają twardo przy katolickiej wizji kontaktów z judaizmem, mówią o nawracaniu żydów, stają się wrogami publicznymi wyznawców „religii Holocaustu”, nazywani antysemitami, o czym przekonali się niejednokrotnie tradycjonaliści katoliccy. Skoro „(…) już w samym dążeniu do nawrócenia Żydów dzisiejsi historycy widzą rodzaj duchowego «ostatecznego rozwiązania» – jak to określili Alice i Roy Eckardtowie, bo jest to przecież dążenie do tego, żeby Żydów więcej nie było” (Henryk Grynberg, Prawda nieartystyczna, Katowice 1990, s. 39)[16], to w takim razie Kościół przedholocaustowy, chrześcijaństwo misyjne odpowiedzialne jest za Holocaust, za który musi odpokutować.

Jak to ujął Franklin Littwell w swoim artykule pt. „Ukrzyżowanie Żydów”, Oświęcim stał się „Golgotą milionów ukrzyżowanych”. Z kolei Jeffrey Hart nazwał Holocaust „ekwiwalentem Ukrzyżowania. Izrael stał się ekwiwalentem Odkupienia”. Teolog niemiecki Joachim Baptist Metz pisze: „Uważam każdą chrześcijańską teodyceę i każde mówienie o «sensie» w obliczu Oświęcimia, które biorą początek poza lub poniżej tej katastrofy, za bluźnierstwo”. Paradoksalnie w tym samym tonie wypowiedział się Jan Paweł II w czasie wizyty w Oświęcimiu w 1978 roku, nazywając to miejsce „Golgotą naszych czasów”[14].
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 2519


« Odpowiedz #3006 dnia: Marzec 14, 2018, 14:48:57 pm »

Co do "indultu na bycie katolikiem" to przyznajmy, że taki indult Franio wydał.

Nie wykluczam, że istnieje niepisana dżentelmeńska umowa typu "ja wam daję wolną rękę w Polsce, a wy mnie w zamian nie krytykujecie".  Sądzę jednak, że nikt tego nigdy otwarcie nie powiedział - strony domyślają się same, co mają robić. Ale umowy, zwłaszcza niepisane, można zawsze złamać, więc jakąś tam nadzieję na "bunt polskich biskupów" można mieć, choć prawdopodobieństwo tego jest bardzo niewielkie.

Ale tak jeszcze wspomnę o pewnym paradoksie: to zadziwiające, jak wielkie nadzieje wzbudza teraz Polska w niektórych kręgach, nazwijmy to tradi-konserwatywnych, w Ameryce. Już nie pamiętam ile razy w ostatnich miesiącach słyszałem różne komplementy w rodzaju jak to Polska jest ostoją katolickiej ortodoksji, itp. Za JPII nikt mi nie powiedział niczego podobnego, n ie przypominam sobie. A teraz szczery zachwyt, słowo daję. Chyba zaczęło się to od "różańca bez granic", a potem doszła jeszcze ustawa o IPN.

Zawsze mam ochotę takich entuzjastów odesłać na FK (najlepiej, żeby poczytali sobie p. Rysia :) ).


Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1099

« Odpowiedz #3007 dnia: Marzec 14, 2018, 21:17:59 pm »

Świat się wali. Kacerze oskarżają papieża o liberalizm.

""Papież mocno propaguje też ideę, że tak naprawdę liczy się to, co mówi sumienie człowieka - starą liberalną koncepcję, która stawia osobiste sumienie ponad absolut".

"Podkreśla on też, że łaska jest w każdym człowieku, być może wskazując na uniwersalistyczny pogląd i na to, że w ewangelii chodzi o braterstwo wszystkich ludzi, co jest kolejną starą liberalną koncepcją" - czytamy w liście z 2013 roku."

https://chnnews.pl/europa/item/4168-ewangeliczni-ws-ekumenizmu-stanowczy-list-otwarty.html

Zapisane
gnome
aktywista
*****
Wiadomości: 1605


« Odpowiedz #3008 dnia: Marzec 15, 2018, 11:05:01 am »

Przeskoczył heretyków w herezji.
Oj dzieje się, dzieje!
Zapisane
Podczas jednej z ceremonii w Bazylice św. Piotra, gdy wnoszono na sedia gestatoria papieża św. Piusa X, lud rzymski żywiołowo zareagował oklaskami, Papież widząc entuzjazm wiernych rozkazał zatrzymać pochód. Gdy tłum się uciszył rzekł do wiernych, że *nie należy czcić sługi w domu jego Pana.
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 2834

« Odpowiedz #3009 dnia: Marzec 15, 2018, 11:20:10 am »

Cytuj
Zawsze mam ochotę takich entuzjastów odesłać na FK (najlepiej, żeby poczytali sobie p. Rysia :) ).

Ja świecę tylko światłem odbitym   ;D

Proszę odesłać entuzjastów do komunikatów z ostatniego "XXX -go plenum Spółdzielni Zenum" zwanego dla niepoznaki Konferencją KEP oraz dialogu rabina Rysia z bp. Skórką.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Strony: 1 ... 199 200 [201] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Papież Franciszek « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.11 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!