Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 13:06:40 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Papież Franciszek
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 41 42 [43] 44 45 ... 275 Drukuj
Autor Wątek: Papież Franciszek  (Przeczytany 936285 razy)
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #630 dnia: Października 02, 2013, 15:09:52 pm »

Właśnie podnoszę się z podłogi po wczorajszym bolesnym upadku z krzesła podczas lektury wywiadu z Franciszkiem.

Dlatego na pewnej stronie sedeckiej nazywają go "Chaos Frank"  ;)
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Paulus
adept
*
Wiadomości: 45


« Odpowiedz #631 dnia: Października 02, 2013, 15:16:15 pm »

Właśnie podnoszę się z podłogi po wczorajszym bolesnym upadku z krzesła podczas lektury wywiadu z Franciszkiem.

Dlatego na pewnej stronie sedeckiej nazywają go "Chaos Frank"  ;)
Papież powinien udzielać wywiadów przez rzecznika prasowego, autoryzować powinna je Kongregacja Nauki Wiary.
Może od czasu do czasu pozwoliłaby coś opublikować  :D
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #632 dnia: Października 02, 2013, 15:28:50 pm »

@Paulus
Powinno się utworzyć kolegium "oficjalnych interpretatorów wypowiedzi papieskich". Zaopatrywaliby oni poszczególne kontrowersyjne zdania w odnośniki do dokumentów magisterialnych i tłumaczyli, w jaki sposób należy je po katolicku rozumieć.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #633 dnia: Października 02, 2013, 15:32:53 pm »

@Paulus
Powinno się utworzyć kolegium "oficjalnych interpretatorów wypowiedzi papieskich".

 ;D

Dopóki jednak takie kolegium nie powstanie, polecam (@Paulus) czytać następne wywiady papieskie w zaparkowanym samochodzie . Można wówczas zapiąć pasy, i upadek z krzesła się nie zdarzy.

Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #634 dnia: Października 02, 2013, 16:13:39 pm »

Właśnie podnoszę się z podłogi po wczorajszym bolesnym upadku z krzesła podczas lektury wywiadu z Franciszkiem.

Dlatego na pewnej stronie sedeckiej nazywają go "Chaos Frank"  ;)


... wejdźcie dziś wieczór na "Młota" ;)
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
tytanik404
aktywista
*****
Wiadomości: 604


« Odpowiedz #635 dnia: Października 02, 2013, 16:26:33 pm »

Wydaje mi się, że Ojciec św. nie kwestionuje samej idei nawracania, lecz dotychczasowe (przedsoborowe?, ale Sobór był 50 lat temu) metody. Stąd głoszenie miłości i dawanie przykładu. Rozmawiałem kiedyś z jednym z adeptów znaczącego zakonu i pytałem go, jak - jego zdaniem - wyglądać będzie nawracanie dzisiaj. I mówił dokładnie to samo co papież Franciszek - ktoś patrzy na ciebie, widzi, że czynisz dobrze, łączy to z katolicyzmem i nawraca się. Z tej perspektywy taka metoda wydaje sie skuteczniejsza niż mówienie o jednym Bogu i straszenie piekłem.  Trochę w tym idealizmu i utopii, podobnie jak we współczesnym franciszkanizmie, który nagle stał się najpopularniejszą szkołą duchowości. Wszyscy, łącznie z papieżem krytykują dwór i przepych, ale jakoś nie widać i nie słychać o radykałach (pokroju św. Brata Alberta, o. Pio, bł. Teresy z Kalkuty), którzy zaparliby się siebie i poszli za Chrystusem. Franciszkanizm=pacyfizm, ekologia, socjalizm. Ale po tym co zrobiono ze św. Maksymilianem już niewiele może dziwić.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #636 dnia: Października 02, 2013, 17:57:59 pm »

http://przedsoborowy.blogspot.com/2013/10/list-do-papieza-franciszka.html
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #637 dnia: Października 02, 2013, 18:38:56 pm »

To teraz spodziewaj się telefonu  ;D ;D ;D ;D
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
gnome
aktywista
*****
Wiadomości: 1849


« Odpowiedz #638 dnia: Października 02, 2013, 19:36:32 pm »

To teraz spodziewaj się telefonu  ;D ;D ;D ;D
Ta, od Terlikowskiego :P
Zapisane
Podczas jednej z ceremonii w Bazylice św. Piotra, gdy wnoszono na sedia gestatoria papieża św. Piusa X, lud rzymski żywiołowo zareagował oklaskami, Papież widząc entuzjazm wiernych rozkazał zatrzymać pochód. Gdy tłum się uciszył rzekł do wiernych, że *nie należy czcić sługi w domu jego Pana.
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #639 dnia: Października 02, 2013, 19:49:19 pm »

Moja teoria spiskowa (w takim sensie, że nie mam na nią żadnych dowodów, tylko wrażenia):
Może się mylę, ale wygląda na to, że Papież Franciszek w chwili wyboru dokładnie wiedział, jak sobie wyobraża sposób sprawowania władzy papieskiej (nie wiem, czy to dobrze czy źle). Już na początku pontyfikatu pojawiła się sprawa mucetu, butów itp. – jakby to było już wcześniej przemyślane. Tymczasem Benedykt XVI działał powoli, zarówno w sprawach liturgicznych (dopiero po 2 latach zwolnił abp. Mariniego), jak i personalnych (np. kilkuletni spór z bp. Toowoomby w Australii). Natomiast obecny Papież już 4 dni po wyborze miał swojego kandydata na Sekretarza Stanu:

http://ekai.pl/wydarzenia/watykan/x71018/reforma-kurii-rzymskiej-bedzie-wymagala-wiele-dyskusji-i-przemyslen/
Kard. Rodríguez ujawnił, że w ciągu czterech dni od swego wyboru Papież Franciszek podjął już decyzję, że abp Parolin będzie nowym sekretarzem stanu, choć jej ogłoszenie miało miejsce dopiero pod koniec sierpnia. Mówiąc o reformie Kurii zaznaczył, że sugestie w tej sprawie napłynęły z całego świata. Z samej tylko Ameryki Łacińskiej – było to 80 stron.

Papież deklaruje, że decyzje podejmuje nie od razu, ale po konsultacjach, które mają być „rzeczywiste”, a nie „formalne”. Ma to być skutek jego doświadczeń w sprawowaniu urzędów w zakonie jezuitów, kiedy to oskarżano go o konserwatyzm, bo nie zasięgał zdania doradców.

http://ekai.pl/wydarzenia/temat_dnia/x70808/co-naprawde-powiedzial-papiez-dla-civilta-cattolica/
„Doświadczenie zarządzania” – daje odpowiedź na pytanie, jaki typ kierowania miał wpływ na formację o. Bergoglio, gdy był superiorem, a następnie prowincjałem jezuitów w Argentynie. Papież przyznał, że na tym stanowisku nie kierował się przyjętą w zakonie zasadą konsultacji z doradcami przed podjęciem decyzji i zaraz dodał, że „nie było to dobre”. Dodał, że był wtedy młody (miał 36 lat) i popełnił wiele błędów, a jego autorytarny i szybki sposób działania doprowadził do wielu poważnych problemów i do oskarżenia go o skrajny konserwatyzm. Przeżył wówczas duży kryzys wewnętrzny. Obecnie uważa, że konsultacje są bardzo ważne, a w Kościele służą temu np. konsystorze i synody. W tym kontekście zaznaczył, że Konsulta 8 kardynałów, którą powołał, nie jest wyłącznie jego dziełem, „ale owocem woli kardynałów i mówiono o nich na kongregacjach generalnych, które zbierały się przed konklawe”. „I chcę, aby Konsulta ta była rzeczywista, a nie formalna” – dodał papież.

Jednak modus operandi Papieża wydaje się przebiegać następująco: najpierw nieformalna albo wstępna decyzja, potem konsultacje, których ton jest zadziwiająco zgodny, jakby doradcy wiedzieli uprzednio, co należy powiedzieć, a co przypisuje się „działaniu Ducha Św.”, a następnie po jakimś czasie zatwierdzenie tej decyzji.

http://ekai.pl/wydarzenia/watykan/x71018/reforma-kurii-rzymskiej-bedzie-wymagala-wiele-dyskusji-i-przemyslen/
Przed spotkaniem z Ojcem Świętym te różne propozycje zostały pogrupowane według głównych tematów. Dostrzega on w nich sporą zbieżność i wskazuje, że niewątpliwie można mówić o działaniu Ducha Świętego. Zdaniem kard. Rodrigueza Konstytucja Apostolska „Pastor Bonus” nie może już być punktem odniesienia w pracach nad reformą Kurii Rzymskiej. Konieczne będzie zredagowanie nowego dokumentu, a to będzie wymagało długich dyskusji i przemyśleń – stwierdził koordynator grupy 8 kardynałów.

Tak było z nominacją abp. Parolina, tak było z odwołaniem abp. Wesołowskiego, tak było z odwołaniem bp. w Peru – w tych dwóch ostatnich przypadkach oficjalny biuletyn na razie milczy… Teraz znowu kwestie zmian we włoskim episkopacie. Jakby coraz więcej decyzji było podejmowanych zakulisowo (ale tak się oczywiście działo już wcześniej) i jakby według jakiegoś wcześniej zatwierdzonego planu.

http://ekai.pl/wydarzenia/watykan/x71084/papiez-franciszek-ustanowil-rade-kardynalow/
Papież Franciszek ustanowił formalnie „Radę Kardynałów”, która ma go wspomagać w zarządzaniu Kościołem powszechnym i przestudiować projekt reformy Kurii Rzymskiej. Mimo że nominacje członków tej grupy Ojciec Święty ogłosił 13 kwietnia b.r., to w poniedziałek opublikowany został jego osobisty dokument w tej sprawie.
Papież zaznacza w nim, że stworzenie grupy biskupów pochodzących z różnych krajów, którzy mieli by go wspomagać radą, czy to wspólnie czy też indywidualnie było jedną z sugestii, które zrodził się podczas Kongregacji Ogólnej kardynałów, poprzedzających konklawe. Po wyborze na Stolicę Piotrową wiele razy się nad tym zastanawiał i uznał, że inicjatywa ta będzie znaczącą pomocą w wypełnianiu powierzonej mu posługi. Dlatego 13 kwietnia ub. roku zapowiedział utworzenie wspomnianej grupy i ogłosił nazwiska jej członków. Obecnie, po dojrzałym namyśle uznał za wskazane, by grupa taka na mocy niniejszego dokumentu została ustanowiona formalnie. Będzie się ona nazywała „Rada Kardynałów”, a jej zadaniem będzie pomoc jemu w zarządzaniu Kościołem powszechnym i studiowanie projektu rewizji Konstytucji „Pastor bonus” o Kurii Rzymskiej. Składać się ona będzie z osób mianowanych 13 kwietnia. Będą one mogły być proszone o zdanie zarówno jako Rada, jak i poszczególne osoby w kwestiach które Ojciec Święty od czasu do czasu uzna za godne uwagi. Papież zastrzegł sobie prawo określenia najbardziej stosownej liczby jej członków. Zaznaczył, że będzie ona kolejnym wyrazem kolegialności biskupiej oraz pomocy dla Posługi Piotrowej, jakiej może udzielić episkopat rozproszony po całym świecie.


Co jednak w praktyce ma znaczyć owa kolegialność, wyjaśnił o. Lombardi:

http://ekai.pl/wydarzenia/watykan/x71096/rada-kardynalow-doradza-decyduje-papiez/
Rada doradza, decyduje papież – powiedział dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi, wyjaśniając zadania Rady Kardynałów, która ma pomagać papieżowi w rządzeniu Kościołem powszechnym. Jej pierwsze posiedzenie rozpoczyna się we wtorek. Według włoskiego jezuity, Rada wzbogaci rządzenie Kościołem o nowe forum konsultacji. Chodzi wspólne poszukiwanie, a nie o „kolegialny zarząd” Kościoła. Papież bowiem nie będzie w żaden sposób związany propozycjami Rady, do niego należy ich ocena i od niego tylko zależy, czy będą wprowadzane w życie. Mówiąc o papieskim sposobie rządzenia wskazał, że jego słowami-kluczami są synodalność i rozeznawanie poprzez częste i cierpliwe konsultacje.

Tak więc może się okazać, że cały ten kolegializm, konsultacje, medialność i wielomówność papieża to tylko zasłona dymna: być może jest tak, że obecny papież postanowił naprawdę wziąć ster rządów w swoje ręce, byłby to pierwszy od wielu lat autokrata nieulegający wpływom Kurii, która może być „trądem papiestwa”.

http://ekai.pl/wydarzenia/watykan/x71103/dwor-jest-tradem-papiestwa/
Pytany o narcyzm przywódców Ojciec Święty przyznał, że także miał on miejsce w Kościele, kiedy do głosu dochodzili pochlebcy, mentalność dworu. „Dwór jest trądem papiestwa” – stwierdził. Mówiąc o Kurii Papież Franciszek uznał, że jest ona zbytnio „watykanocentryczna”. Dostrzega i troszczy się o interesy Watykanu, które nadal w znacznej części są interesami doczesnymi. „Ta wizja »watykanocentryczna« zaniedbuje otaczający nas świat. Nie podzielam tej wizji i zrobię wszystko, by to zmienić. Kościół jest i musi powrócić do bycia wspólnotą Ludu Bożego, a księża, proboszczowie, biskupi pełniąc posługę duszpasterską służą Ludowi Bożemu […]”.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #640 dnia: Października 02, 2013, 20:03:24 pm »

Ks. Lipka przyniesie dekret o suspensie ;)
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #641 dnia: Października 02, 2013, 20:19:02 pm »

Moja teoria spiskowa (w takim sensie, że nie mam na nią żadnych dowodów, tylko wrażenia):...
Moje wrażenia sa zaś takie, że rzeczony wiedział już przed konklawe, że będzie tym kim został wybrany. I myyśle, że inni też to wiedzieli.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #642 dnia: Października 02, 2013, 21:40:43 pm »

http://przedsoborowy.blogspot.com/2013/10/list-do-papieza-franciszka.html

To mamy już drugi list do papieża Franciszka. Ciekawe czy list Heliosa z Alexandrii o ten:

http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,7585.msg171665.html#msg171665

... został kiedyś wysłany.
Zapisane
Pedro
uczestnik
***
Wiadomości: 218


« Odpowiedz #643 dnia: Października 02, 2013, 22:10:34 pm »

Ale po tym co zrobiono ze św. Maksymilianem już niewiele może dziwić.

Można prosić o rozwinięcie tego tematu?
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #644 dnia: Października 02, 2013, 22:13:50 pm »

Ludzie [kolejni] listy piszą...
http://rorate-caeli.blogspot.com/2013/09/counterpoint-open-letter-to-pope.html
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Strony: 1 ... 41 42 [43] 44 45 ... 275 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Papież Franciszek « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!