Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 12:57:14 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Papież Franciszek
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 177 178 [179] 180 181 ... 275 Drukuj
Autor Wątek: Papież Franciszek  (Przeczytany 936275 razy)
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #2670 dnia: Września 08, 2017, 17:32:26 pm »

No proszę, jak się nam forum ożywiło! Zawsze wiedziałem, że nic tak nie ożywia dyskusji jak grzechy cielesne. :)

A co do tego, jak to wygladało w dawnych, "tradycyjnych" czasach, to ja bym to określił tak: teoria bardzo surowa, praktyka dość swobodna.

Np. taki Ludwik XIV, le Roi-Soleil i Rex christianuissimus był bardzo pobożnym człowiekiem. Przez całe życie spowiadał się regularnie każdej soboty. No ale kochanek miał bez liku, i kilkanaścioro dzieci z nieprawego łoża.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #2671 dnia: Września 08, 2017, 17:43:20 pm »

Merkelbach ("Summa Theologiae Moralis" 1962 r., vol. III n. 946) twierdzi, że żaden dzień czy okres liturgiczny czy przyjęcie Komunii św. nie wymaga powstrzymania się od współżycia.

U św. Tomasza jest następujące objaśnienie:
Stosunek płciowy w małżeństwie, jeżeli nie towarzyszy mu grzech, na przykład jeżeli jest dopełniony celem zrodzenia potomstwa albo oddania powinności małżeńskiej, nie jest przeszkodą w innym sensie, jak tylko w tym, który omówiliśmy zastanawiając się nad nocną zmazą bezgrzeszną. Przeszkadza mianowicie zanieczyszczenie ciała i brak skupienia. Tym się kierował Hieronim mówiąc: "Jeśli nie było wolno spożywać chlebów pokładnych tym, którzy dotykali swych żon, tym bardziej ludziom, którzy bezpośrednio przedtem tkwili w małżeńskich uściskach, nie wolno plamić swoim dotknięciem tego Chleba, który z nieba zstąpił. Nie chodzi tu o potępianie małżeństwa, lecz w tym czasie, kiedy mamy spożywać Baranka, powinniśmy się powstrzymać od uczynków ciała". A ponieważ uwaga ta dotyczy stosowności, nie zaś absolutnego zakazu komunikowania, Grzegorz mówi, że takiego człowieka należy zostawić jego własnemu sądowi. Następnie dodaje: "Gdyby natomiast w akcie tym dominowała lubieżność, nie dążenie do prokreacji", to należy zakazać przystępowania do sakramentu Eucharystii. (ST III, q. 80, a. 7, ad 2)

* * *

A w Teologii pasterskiej tak pisze x. Krukowski:
Kat. Rzym. zaleca, aby małżonkowie wstrzymali się od powinności małżeńskiej przez jeden, dwa lub trzy dni przed i po komunii św. dla uszanowania tej najśw. tajemnicy; wszakże ścisłym przykazaniem to nie jest.
https://books.google.pl/books?hl=pl&id=5oFQQELfqkoC&q="Kat.+Rzym.+zaleca"
« Ostatnia zmiana: Września 08, 2017, 18:30:49 pm wysłana przez Andrzej75 » Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #2672 dnia: Września 08, 2017, 17:52:31 pm »

U św. Tomasza jest następujące objaśnienie:[...] Grzegorz mówi, że takiego człowieka należy zostawić jego własnemu sądowi. Następnie dodaje: "Gdyby natomiast w akcie tym dominowała lubieżność, nie dążenie do prokreacji", to należy zakazać przystępowania do sakramentu Eucharystii.[/i] (ST III, q. 80, a. 7, ad 2)

Tak szczerze powiedziawszy, nie rozumiem takich wywodow i nigdy nie rozumiałem.  Nie wyobrażam sobie "dążenia do prokreacji" bez "lubieżności". To by musiało być chyba do słoiczka + sztuczna inseminacja. Proszę mi powiedzieć, czy jestem erotomanem, czy raczej głupcem?
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Marc
uczestnik
***
Wiadomości: 209

Bóg cię kocha!

« Odpowiedz #2673 dnia: Września 08, 2017, 18:37:29 pm »

Nie wyobrażam sobie "dążenia do prokreacji" bez "lubieżności". To by musiało być chyba do słoiczka + sztuczna inseminacja.

Te dwie rzeczy: zaspokojenie rządz i prokreacja - nie wykluczają się. Sęk w tym - co jest głównym celem. Jeżeli prokreacja - to dobrze. Jeżeli głównym celem jest zaspokojenie rządz (choć z otwartością na życie) - to gorzej (wtedy popełnia się grzech, chyba lekki? - zakładamy że syt. ma miejsce w małżeństwie). Tak to rozumiem. Jak dla mnie - logiczne.
« Ostatnia zmiana: Września 08, 2017, 21:37:42 pm wysłana przez Marc » Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #2674 dnia: Września 08, 2017, 18:45:21 pm »

U św. Tomasza jest następujące objaśnienie:[...] Grzegorz mówi, że takiego człowieka należy zostawić jego własnemu sądowi. Następnie dodaje: "Gdyby natomiast w akcie tym dominowała lubieżność, nie dążenie do prokreacji", to należy zakazać przystępowania do sakramentu Eucharystii.[/i] (ST III, q. 80, a. 7, ad 2)

Tak szczerze powiedziawszy, nie rozumiem takich wywodow i nigdy nie rozumiałem.  Nie wyobrażam sobie "dążenia do prokreacji" bez "lubieżności". To by musiało być chyba do słoiczka + sztuczna inseminacja. Proszę mi powiedzieć, czy jestem erotomanem, czy raczej głupcem?

Ale w przywołanym cytacie św. Grzegorz nic nie mówi o "dążeniu do prokreacji bez lubieżności", tylko o tym, że lubieżność (voluptas) nie może dominować.
KKK 2351: "Przyjemność seksualna (voluptas sexualis) jest moralnie nieuporządkowana, gdy szuka się jej dla niej samej w oderwaniu od nastawienia na prokreację i zjednoczenie".
« Ostatnia zmiana: Września 08, 2017, 18:53:10 pm wysłana przez Andrzej75 » Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Adimad
aktywista
*****
Wiadomości: 1336

« Odpowiedz #2675 dnia: Września 08, 2017, 20:23:11 pm »

Cytuj
Przeszkadza mianowicie zanieczyszczenie ciała i brak skupienia.

Hm, ale czy nie jest odwrotnie wręcz? Toż przecież człowiek spokojny i wyciszony jest "po", a nie "przed", gdy go roznosi... :-)
Zapisane
conservative revolutionary
aktywista
*****
Wiadomości: 602


« Odpowiedz #2676 dnia: Września 08, 2017, 21:26:15 pm »

Cytuj
Przeszkadza mianowicie zanieczyszczenie ciała i brak skupienia.

Hm, ale czy nie jest odwrotnie wręcz? Toż przecież człowiek spokojny i wyciszony jest "po", a nie "przed", gdy go roznosi... :-)

Kolega nieżonaty, to nie będę pytał skąd m takie informacje...
Zapisane
Tradycjonalizm jest najbardziej rewolucyjną ideologią naszych czasów.
Adimad
aktywista
*****
Wiadomości: 1336

« Odpowiedz #2677 dnia: Września 08, 2017, 21:35:12 pm »

Stąd przecież znak zapytania, kto mówi, że pytanie było retoryczne?  8)

Ostatecznie zresztą co do małżeństwa, to ten esej, który wyżej cytowałem, zdaje się być legitny i rozsądny. Przetłumaczę. Ale na razie wieczór z muzyką dungeon synth i kontemplacją zmęczenia.
Zapisane
Anawim
bywalec
**
Wiadomości: 96

« Odpowiedz #2678 dnia: Września 08, 2017, 21:47:21 pm »

W Katechizmie Rzymskim (taki katechizm dla proboszczów wydany po Soborze Trydenckim), na który m.in. powołuje się papież Pius XI w swojej encyklice o małżeństwie, jak byk stoi, że minimum jakie powinno się zalecać wiernym, to by nie współżyli na 3 dni przed przyjęciem Ciała Pańskiego oraz w trakcie Wielkiego Postu.

Ciekawe, czy taki eucharystyczny post został kiedykolwiek formalnie zdjęty?
http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,5270.180.html
Ostatni post pana tata, nb namiętnie zachwalającego odpowiedzi pana LUK, odpowie panu, jak wygląda podejście tradycjonalisty do tych spraw. Ogólnie w innych miejscach zadał pan ciekawe pytania, dziękuję, może po którymś takim ciosie niektórym hardcoretrukatolikom spadnie bielmo z oczu.

Moim zamiarem nie jest ściąganie jakiegoś bielma komuś z oczu. Nawet nie bardzo uważam, bym mógł te drzazgi w czyichś oczach znaleźć. Skąd mam niby wiedzieć, kto ma rację?
u św. Tomasza czytamy, że explicite każdy ma wierzyć w Trójcę Przenajświętszą i we Wcielenie; inne prawdy zgodnie z możliwościami pojmowania. Dlatego wierzę, że to, co Kościół do wierzenia podaje jest prawdziwe, choć nie pojmuję niekiedy co jest do wierzenia podane, ani zapewne nie chwytam znaczenia.
Ale faktycznie, mam ciągotki do prowokowania; to zmusza do myślenia, wyrywa z błogiego poczucia, że się pojęło i zrozumiało. Przemawiał do mnie zawsze obraz św. Tomasza po wylewie, czy co to mu się tam przydarzyło, że przestał pisać.
Zapisane
Anawim
bywalec
**
Wiadomości: 96

« Odpowiedz #2679 dnia: Września 08, 2017, 22:23:54 pm »

To może w ramach rozluźnienia mały quiz historyczny. Który z papieży napisał poniższe zdania:

Wiara jest pierwszą łaską i źródłem dla wszystkich pozostałych łask. (...) Ci, którzy chcieliby zbliżyć się do Boga, nie powinni przychodzić pełni namiętności, ani też zwracać się ku niemu przez naturalny instynkt, ani przez strach jak zwierzęta, ale przez wiarę i miłość, jak synowie.

Dla ułatwienia wybieramy spośród: Franciszek, Pius XII, Klemens XI, św. Pius V.
Zapisane
donbor
uczestnik
***
Wiadomości: 186


Domine, non sum dignus.

« Odpowiedz #2680 dnia: Września 09, 2017, 10:19:10 am »

A czy nie jest to ukochany Pius XIII? ;D
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #2681 dnia: Września 09, 2017, 23:34:54 pm »

Taka przebitka z wyjazdu Bongiorna do Ekwadoru:

widać kolana dalej bolą...
Może trzeba do Watykanu wysłać to?
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #2682 dnia: Września 10, 2017, 01:02:04 am »

Skrzydlaty święty w klasie zdjęty
Kalwaria w śniegu, jadą sanki
W kościele doły na fikoły
I ludzie wolni od klęczenia
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #2683 dnia: Września 10, 2017, 21:18:17 pm »

Papa Franciszek podczas nagłego hamowania pojazdu  uderzył głową w rurę. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, ale widać zasinienie pod okiem i niewielką ranę na łuku brwiowym.

http://www.pch24.pl/kolumbia--ojciec-swiety-mial-niegrozny-wypadek-podczas-podrozy-papamobile-,54517,i.html
Zapisane
ratio
rezydent
****
Wiadomości: 488

« Odpowiedz #2684 dnia: Września 10, 2017, 22:17:29 pm »

Papa Franciszek podczas nagłego hamowania pojazdu  uderzył głową w rurę. (...)
Czyżby starał się o santo subito  ???
Zapisane
Strony: 1 ... 177 178 [179] 180 181 ... 275 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Papież Franciszek « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!