"Przykazanie `nie zabijaj` ma wartość bezwzględną i dotyczy zarówno niewinnego jak i winnego".http://ekai.pl/wydarzenia/x97180/franciszek-apeluje-o-zniesienie-kary-smierci/Czy to taka teza słuszna?[/size]
Z drugiej strony, „uprawniona obrona może być nie tylko prawem, ale poważnym obowiązkiem tego, kto jest odpowiedzialny za życie drugiej osoby, za wspólne dobro rodziny lub państwa”. Zdarza się niestety, że konieczność odebrania napastnikowi możliwości szkodzenia prowadzi czasem do pozbawienia go życia. W takim przypadku spowodowanie śmierci należy przypisać samemu napastnikowi, który naraził się na nią swoim działaniem, także w sytuacji, kiedy nie ponosi moralnej odpowiedzialności ze względu na brak posługiwania się rozumem.W tej perspektywie należy też rozpatrywać problem kary śmierci.
JP2 też był przeciwnikiem kary śmierci, ale aż do takiego radykalizmu się nie posunął: CytujZ drugiej strony, „uprawniona obrona może być nie tylko prawem, ale poważnym obowiązkiem tego, kto jest odpowiedzialny za życie drugiej osoby, za wspólne dobro rodziny lub państwa”. Zdarza się niestety, że konieczność odebrania napastnikowi możliwości szkodzenia prowadzi czasem do pozbawienia go życia. W takim przypadku spowodowanie śmierci należy przypisać samemu napastnikowi, który naraził się na nią swoim działaniem, także w sytuacji, kiedy nie ponosi moralnej odpowiedzialności ze względu na brak posługiwania się rozumem.W tej perspektywie należy też rozpatrywać problem kary śmierci.
Ich naczelny Jean-Pierre Denis uczestniczył w prywatnej audiencji z Franciszkiem, w czasie której papież miał powiedzieć:Votre laïcité est incomplète. La France doit devenir un pays plus laïc. Osobiście nie wątpię, że tak powiedział. W 100% zgodne z jego światopoglądem. Zresztą każdy papież posoborowy mógłby to śmiało powiedzieć, więc nie ma się co czepiać Franciszka.
A mi jakoś trudno uwierzyć, że papież mógł coś takiego powiedzieć, nawet ten obecny.
Rebel.media jest kanadyjskim serwisem specjalizującym się w politycznie-niepoprawnych informacjach. Generalnie godny polecenia.Ale informacja pochodzi z tygodnika La Vie (który kiedyś miał nazwę La Vie catholique):http://www.lavie.fr/religion/catholicisme/conversation-politique-avec-le-pape-francois-02-03-2016-71086_16.phpIch naczelny Jean-Pierre Denis uczestniczył w prywatnej audiencji z Franciszkiem, w czasie której papież miał powiedzieć:Votre laïcité est incomplète. La France doit devenir un pays plus laïc. Osobiście nie wątpię, że tak powiedział. W 100% zgodne z jego światopoglądem. Zresztą każdy papież posoborowy mógłby to śmiało powiedzieć, więc nie ma się co czepiać Franciszka.
Cytat: Teresa w Marca 07, 2016, 09:22:40 amA mi jakoś trudno uwierzyć, że papież mógł coś takiego powiedzieć, nawet ten obecny. Ale dlaczego? Przecież laickość (laïcité) to rozdział kościoła od państwa, wolność religijna i równe traktowanie wszystkich wyznań. Współczesny Kościół popiera taki pogląd w 100%, czyż nie tak?Może kiedyś nie popierał, ale potem dał się przekonać. Zaczęło się to od potępienia Action française (1926 r.) i zdradzenia Christeros przez Stolicę Apostolską (1929 r.) . Potem przyszło Dignitatis Humanae (1965). A teraz (2016) mamy pochwałę laickości ("zdrowej"). Prawdziwa hermeneutyka ciągłości.
Franciszek, wzywając Francję do większej „świeckości”, zastosował zgrabną zasadzkę intelektualną po to, żeby powiedzieć coś dokładnie odwrotnego niż sugeruje pierwsze wrażenie.
Cytat: Teresa w Marca 07, 2016, 09:22:40 amA mi jakoś trudno uwierzyć, że papież mógł coś takiego powiedzieć, nawet ten obecny. Ale dlaczego? Przecież laickość (laïcité) to rozdział kościoła od państwa, wolność religijna i równe traktowanie wszystkich wyznań. Współczesny Kościół popiera taki pogląd w 100%, czyż nie tak?