Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Lipca 22, 2024, 19:49:46 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
232287 wiadomości w 6635 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Papież Franciszek
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 128 129 [130] 131 132 ... 277 Drukuj
Autor Wątek: Papież Franciszek  (Przeczytany 975898 razy)
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3647


« Odpowiedz #1935 dnia: Grudnia 15, 2015, 19:29:32 pm »

Oczywiście trzeba dodać, że choć oficjalny dokument wydano teraz, to już za Benedykta XVI przyobiecano żydom, że nie będzie instytucjonalnego nawracania. O ile się nie mylę, to sam Benedykt XVI to obiecał w czasie jakiegoś spotkania w ramach dialogu żydowsko-katolickiego.

No i ja bym się zbytnio nie ekscytował zdaniem "chrześcijanie są wezwani do dawania świadectwa wiary w Jezusa Chrystusa, także żydom". W kościelnej nowomowie "dawanie świadectwa" oznacza współdziałanie w walce o sprawiedliwość społeczną i ograniczenie emisji CO2.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #1936 dnia: Grudnia 15, 2015, 19:41:19 pm »

To się cieszyć, stuprocentowa wierność Panu Jezusowi  :) Może najlepiej to nie brzmi, ale "Nostra aetate" zobowiązuje.  Jest to już czwarty dokument. Ten nowy dokument podpisany przez głównodowodzącego kard. Kocha, który trzy lata temu mówił: "Nostra aetate” wyznacza relacje między chrześcijaństwem i judaizmem"

http://ekai.pl/wydarzenia/x60444/nostra-aetate-wyznacza-relacje-miedzy-chrzescijanstwem-i-judaizmem/

edit --> jeszcze jeden artykuł:

Benedykt XVI: to nie Żydzi zabili Boga
(...)
http://ekai.pl/wydarzenia/x39072/benedykt-xvi-to-nie-zydzi-zabili-boga/


Bardzo ciekawa wypowiedź ks. prof. Waldemara Chrostowskiego o nawracaniu Żydów:

https://www.youtube.com/watch?v=Ew6l17Mw8Gs#t=55

« Ostatnia zmiana: Grudnia 15, 2015, 20:24:15 pm wysłana przez Anna M » Zapisane
STS
rezydent
****
Wiadomości: 334

« Odpowiedz #1937 dnia: Grudnia 15, 2015, 22:51:51 pm »

Oczywiście trzeba dodać, że choć oficjalny dokument wydano teraz, to już za Benedykta XVI przyobiecano żydom, że nie będzie instytucjonalnego nawracania. O ile się nie mylę, to sam Benedykt XVI to obiecał w czasie jakiegoś spotkania w ramach dialogu żydowsko-katolickiego.
No i niestety, ale to nikt inny, jak Benedykt XVI zarządził deformację wielkopiątkowej modlitwy za żydów, która również wpisuje się w nurt odejścia od ich nawracania. Nowa modlitwa wprawdzie mówi o tym, by żydzi "poznali Jezusa Chrystusa", by "cały Izrael został zbawiony" ale - w czym tkwi klucz do jej interpretacji - "kiedy pełnia ludów wejdzie do Twojego Kościoła" (co współgra zresztą z poglądami BXVI na ten temat, wyrażonymi choćby w drugim tomie "Jezusa z Nazaretu").
« Ostatnia zmiana: Grudnia 15, 2015, 22:56:37 pm wysłana przez STS » Zapisane
abdi
rezydent
****
Wiadomości: 298


« Odpowiedz #1938 dnia: Grudnia 15, 2015, 23:54:37 pm »

Cytuj
Wezwanie do modlitwy za Żydów, które zostało przyjęte decyzją Benedykta XVI, brzmi: “Aby Bóg i Pan nasz oświecił ich serca, by uznali w Jezusie Chrystusie Zbawiciela wszystkich ludzi”. Te słowa są zakorzenione w Nowym Testamencie, przede wszystkim w Liście św. Pawła do Rzymian i w Drugim Liście do Koryntian. Nowy Testament ma dla nas charakter kanoniczny i normatywny, a więc nikt nie może nam mieć za złe, że zachowujemy wierność zawartemu w nim Słowu Bożemu. Nie ulega wątpliwości, że dla chrześcijanina pragnienie, by wszyscy ludzie poznali, uznali i przylgnęli do Jezusa Chrystusa, jest czymś naturalnym. Gdybyśmy mówili, że są ludzie, którzy Chrystusa potrzebują, oraz że są tacy, którzy Go nie potrzebują, a byliby to Żydzi, podawalibyśmy wtedy okaleczoną czy wręcz wypaczoną i chorą wersję chrześcijaństwa, która mija się z prawdą. Niestety, to się zdarza, również w Polsce. Gdy podczas sympozjum zorganizowanego kilkanaście miesięcy temu na Wydziale Teologicznym “Bobolanum” w Warszawie postawiono pytanie, czy chrześcijanin ma prawo modlić się, by Żyd rozpoznał w Jezusie Mesjasza i Zbawiciela, katoliccy rzecznicy “dialogu” uciekali od jednoznacznej odpowiedzi, by nie naruszyć zasad politycznej poprawności forsowanej coraz mocniej na obszarze wiary i teologii katolickiej. Ale przecież nie może być tak, że w tym, co dotyczy wyznania wiary w Jezusa Chrystusa, rację mają zarówno chrześcijanie, jak i wyznawcy judaizmu. Tu nie może być żadnych niedomówień ani niejasności, bo gdy one się pojawiają, podmywają wiarę chrześcijańską i w nią godzą. Jezus Chrystus zbawił wszystkich ludzi bez wyjątku albo nie zbawił nikogo! To przekonanie, oparte na pewności płynącej z wiary w Chrystusa, wcale nie oznacza prozelityzmu pojmowanego jako przymuszanie innych do przyjmowania naszej wiary. Nie oznacza jednak także, że rzekomo jest nam obojętne, czy ktoś jest chrześcijaninem, czy nie. Dialog i otwarcie na innych nie polega na tym, że będziemy nauczali, iż wszystkie religie są jednakowo prawdziwe, bo to oznaczałoby, że wszystkie są jednakowo nieprawdziwe. Przyjęcie przez nas postawy relatywizmu i subiektywizmu religijnego oznaczałoby zatracenie misyjnego i ewangelizacyjnego charakteru wiary w Jezusa Chrystusa, czyli sprzeniewierzenie się samej istocie i naturze chrześcijaństwa oraz posłannictwu Kościoła. - See more at: http://www.bibula.com/?p=3870#sthash.v0WCHMCK.dpuf

jasny komentarz księdza do niezmiennej postawy Kościoła katolickiego w sprawie judaizmu i istoty chrześcijaństwa. Niepokoi mnie to sformułowanie o nieinstytucjonalnym nawracaniu. Póki dokument się nie ukaże, nie wypowiadam się. Ale niepokój jest, czy aby nie pojawi się zapis, że Kościół rezygnuje z misji nawracania. Jezus wysłał swoich apostołów by nawracali i chrzcili w imię Trójcy Świętej, wszystkich ludzi, w tym i wyznawców judaizmu. Nikt tego nakazu nie może zmienić. Oby użyty w dokumencie język i niejednoznaczne sformułowania nie zachwiały wiary w ten święty nakaz dany nam od Pana.
Zapisane
sumit
adept
*
Wiadomości: 14

« Odpowiedz #1939 dnia: Grudnia 16, 2015, 00:46:56 am »

w wątku "papież Franciszek" trwa oczekiwanie na pojawienie się ostatniego dokumentu Komisji ds religijnego dialogu z judaizmem Papieskiej Rady ds Jedności Chrześcijan.
Cytat: abdi
Póki dokument się nie ukaże, nie wypowiadam się.

Dokument ów już jakiś czas temu się ukazał na oficjalnej stronie rzymskiej Stolicy Apostolskiej:
PERCHÉ I DONI E LA CHIAMATA DI DIO SONO IRREVOCABILI.
Można się z nim zapoznać w kilku wersjach językowych.


Wklejono z Poczekalni.   --- Moderacja
« Ostatnia zmiana: Grudnia 16, 2015, 10:10:43 am wysłana przez Bartek » Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3647


« Odpowiedz #1940 dnia: Grudnia 16, 2015, 02:37:34 am »

No i niestety, ale to nikt inny, jak Benedykt XVI zarządził deformację wielkopiątkowej modlitwy za żydów, która również wpisuje się w nurt odejścia od ich nawracania.

Tymczasem zanosi się na to, że i ta zdeformowana modlitwa może długo nie przetrwać. W zeszłym miesiącu biskupi Anglii i Walii wystosowali apel do Stolicy Apostolskiej aby zmienić tę modlitwę na jeszcze łagodniejszą w wymowie (taką jak w NOM).
http://www.catholicherald.co.uk/news/2015/11/24/prayer-for-jews-should-be-updated-say-england-and-wales-bishops/
Czemu akurat tę jedną modlitwę i dlaczego akurat teraz - nie mam pojęcia (mogę się tylko złośliwie domyślać).

Ale niepokój jest, czy aby nie pojawi się zapis, że Kościół rezygnuje z misji nawracania.

Pan to tak poważnie? Przecież rezygnacja z nawracania jest jednym z filarów obecnie panującej doktryny, i to już od dłuższego czasu. Protestantom nie należy "podkradać owieczek", bo to fe, brzydko, a starszych braci nie trzeba nawracać, bo stare przymierze, jak nauczał św. Jan Paweł II, "nie zostało odwołane".
« Ostatnia zmiana: Grudnia 16, 2015, 02:52:19 am wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
abdi
rezydent
****
Wiadomości: 298


« Odpowiedz #1941 dnia: Grudnia 16, 2015, 05:51:57 am »

Cytuj
Pan to tak poważnie? Przecież rezygnacja z nawracania jest jednym z filarów obecnie panującej doktryny, i to już od dłuższego czasu. Protestantom nie należy "podkradać owieczek", bo to fe, brzydko, a starszych braci nie trzeba nawracać, bo stare przymierze, jak nauczał św. Jan Paweł II, "nie zostało odwołane".

no tak ale póki co, jak dobrze kojarzę, to mieliśmy doczynienia z  wypowiedziami wypowiadanymi gdzieś w samolocie, czy w kazaniach na rożnego rodzaju spotkaniach oraz z dwuznacznymi tekstami w dokumentach, które każdy może interpretować po swojemu. A tutaj byłoby to zapisane jednoznacznie i wprost. Jeśli oczywiście ten zapis znalazł się w dokumencie, o którym wszyscy mówią a którego nikt jeszcze na oczy nie widział. przynajmniej w wersji polskiej.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #1942 dnia: Grudnia 16, 2015, 11:41:19 am »

Już jest polskie tłumaczenie relacji końcowej po synodzie biskupów nt. rodziny

Ukazało się polskie tłumaczenie relacji końcowej po XIV Zwyczajnym Zgromadzeniu Synodu Biskupów nt. misji i powołania rodziny w Kościele i w świecie. Ten szeroko komentowany dokument jest dostępny na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski.

Jak podkreślił rzecznik KEP, "dokument nie przedstawia podjętych decyzji, a jedynie propozycje, z których papież może, ale nie musi skorzystać".

Relacja końcowa Synodu Biskupów dla papieża Franciszka jest efektem trzytygodniowej pracy biskupów, małżeństw i ekspertów z całego świata. - Dokument w swojej treści nie przedstawia podjętych decyzji, a jedynie propozycje, z których papież może, ale nie mysi skorzystać - powiedział podczas spotkania z dziennikarzami rzecznik KEP, ks. dr Paweł Rytel-Andrianik.
(...)
http://ekai.pl/wydarzenia/temat_dnia/x95138/juz-jest-polskie-tlumaczenie-relacji-koncowej-po-synodzie-biskupow-nt-rodziny/

Zobacz cały dokument

http://pliki.episkopat.pl/cms/pliki/c24120/o/Synod_Relacja_Koncowa_.pdf

« Ostatnia zmiana: Grudnia 16, 2015, 13:02:28 pm wysłana przez Anna M » Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #1943 dnia: Grudnia 16, 2015, 15:09:03 pm »

Cytuj
W
odniesieniu do rodzin, które przeżywają doświadczenie posiadania w swoim gronie
osoby homoseksualnej, Kościół potwierdza, że każda osoba, niezależnie od swojej
orientacji seksualnej
, musi być szanowana w swej godności i przyjęta z szacunkiem,
z troską,

Zatem nawet w Rzymie uważa się homoseksualizm za "orientację". Każdy może mieć swoją "orientację".
Była tolerancja wobec dewiacji. No i przyszedł czas na akceptację - mamy jedną z wielu "orientacji". Słowo "orientacja" jest pojęciem otwartym. Moze być "orientacja": hetero, homo, bi, nekro, pedo, zoo, multi, etc.
A w katolickich portalach jeszcze niedawno pyszczono, że podmieniają nam słowa, że nie ma "orientacji seksualnej".
A tu jest.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
abdi
rezydent
****
Wiadomości: 298


« Odpowiedz #1944 dnia: Grudnia 16, 2015, 15:57:02 pm »

trzeba zajrzec do oryg. i zobaczyc jak tam jest.  jesli nawet w oryg. jest tak, to myslę, że ten zwrot jest batrdziej efektem nie akceptacji homoseksualizmu, jako czegos z natury,  lecz niewrażliwości i nieświadopości na słowo uzyte. A może jest inaczej - ?
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3647


« Odpowiedz #1945 dnia: Grudnia 16, 2015, 17:07:34 pm »

A w katolickich portalach jeszcze niedawno pyszczono, że podmieniają nam słowa, że nie ma "orientacji seksualnej".  A tu jest.

Coż, padła kolejna reduta. Nie pierwsza i nie ostatnia. To się nazywa "razing the bastions", jak chciał Hans Urs von Balthasar.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #1946 dnia: Grudnia 16, 2015, 21:43:15 pm »

Ciekawy artykuł Pawła Lisickiego:

http://lisicki.dorzeczy.pl/id,7727/Watykan-odmawia-Chrystusowi.html

Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5804


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #1947 dnia: Grudnia 16, 2015, 22:02:55 pm »

Cóż... Kościół wali się na naszych oczach, ale ten kto wytrwa ten będzie zbawiony.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #1948 dnia: Grudnia 16, 2015, 22:36:44 pm »


Na "the Remnant" pojawiła się synowska prośba skierowana do papieża Franciszka aby zaczął się zachowywać jak papież lub ustąpił z urzędu:
http://remnantnewspaper.com/web/index.php/articles/item/2198-the-year-of-mercy-beginsNa początek Roku Miłosierdzia: List otwarty do papieża Franciszka

8 grudnia 2015
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

Wasza Świątobliwość

Papież Celestyn V (+1294 r.), — uznając swoją niezdolność do sprawowania urzędu, na który w sposób tak nieoczekiwany został wybrany — i mając na uwadze poważne szkody, jakie jego złe rządy wyrządziły Kościołowi, — po swoim pięciomiesięcznym pontyfikacie — zrezygnował z Papieskiego Urzędu. Został kanonizowany przez papieża Klemensa V* w 1313 r. Papież Bonifacy** VIII, usunął wszelkie wątpliwości, co do ważności tego nadzwyczajnego i kwestionowanego aktu papieskiego, ad perpetuam rei memoriam — potwierdził — że „Biskup Rzymu może dobrowolnie zrezygnować."
(...)
http://rzymski-katolik.blogspot.com/2015/12/na-poczatek-roku-miosierdzia-list.html
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #1949 dnia: Grudnia 16, 2015, 22:47:36 pm »


Na "the Remnant" pojawiła się synowska prośba skierowana do papieża Franciszka aby zaczął się zachowywać jak papież lub ustąpił z urzędu:
http://remnantnewspaper.com/web/index.php/articles/item/2198-the-year-of-mercy-beginsNa początek Roku Miłosierdzia: List otwarty do papieża Franciszka

8 grudnia 2015
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

Wasza Świątobliwość

Papież Celestyn V (+1294 r.), — uznając swoją niezdolność do sprawowania urzędu, na który w sposób tak nieoczekiwany został wybrany — i mając na uwadze poważne szkody, jakie jego złe rządy wyrządziły Kościołowi, — po swoim pięciomiesięcznym pontyfikacie — zrezygnował z Papieskiego Urzędu. Został kanonizowany przez papieża Klemensa V* w 1313 r. Papież Bonifacy** VIII, usunął wszelkie wątpliwości, co do ważności tego nadzwyczajnego i kwestionowanego aktu papieskiego, ad perpetuam rei memoriam — potwierdził — że „Biskup Rzymu może dobrowolnie zrezygnować."
(...)
http://rzymski-katolik.blogspot.com/2015/12/na-poczatek-roku-miosierdzia-list.html


Jeden z zachodnich blogerow zamiescil informację o tym liscie. Ale zaraz wytlumaczyl, ze nie zamieszcza tej informacji po to by czytelnicy podpisywali. Jak napisał, "sam nie podpisałem"; ale tylko dlatego, ze nie wierzę by kogokolwiek ten czlowiek się posłuchał.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Strony: 1 ... 128 129 [130] 131 132 ... 277 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Papież Franciszek « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!