Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 24, 2024, 08:19:00 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231955 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Papież Franciszek
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 93 94 [95] 96 97 ... 276 Drukuj
Autor Wątek: Papież Franciszek  (Przeczytany 945110 razy)
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #1410 dnia: Grudnia 15, 2014, 17:54:50 pm »

skoro wszystko powraca do Głowy i wszystko ma się odnowić w Chrystusie (oprócz tego co idzie do piekła) to dlaczego zwierzątka nie.

Jakimś argumentem mogą być słowa z Księgi Rodzaju: "Uczyńmy człowieka na wyobrażenie i na podobieństwo nasze". Do zwierząt się one nie stosują.
Poza tym: zmartwychwstanie w ciele jest lekarstwem na śmierć będącą konsekwencją grzechu pierworodnego. A czy zwierzęta dziedziczą po Adamie grzech pierworodny? Jeśli tego grzechu nie dziedziczą, to oznaczałoby, że ich śmierć była zaplanowana jako definitywny koniec życia jednostki (ale to nie musi się odnosić do gatunku). Zresztą zmartwychwstanie jest przywilejem związanym z faktem Wcielenia Syna Bożego w ludzką naturę i wypływa z Jego zmartwychwstania. Chrystus nie przyjął natury wszystkich możliwych stworzeń, tylko ludzką. "Dlatego jako przez jednego człowieka wszedł grzech na ten świat, a przez grzech śmierć, i tak na wszystkich ludzi śmierć przeszła, bo wszyscy zgrzeszyli" (Rz 5, 12) – mowa jest tu wyraźnie o ludziach. Dalsze zdanie z listu św. Pawła: "Samo stworzenie będzie wyzwolone z niewoli skażenia na wolność chwały synów Bożych" (Rz 8, 21) zakłada odrodzenie stworzenia, ale czy to oznacza przywrócenie do życia wszystkich żyjących kiedykolwiek na Ziemi organizmów?

Kolejny wpływ ekologizmu, może to się też powyższym łączyć (jakkolwiek nie musi) to dążenie do wprowadzenia w liturgii dnia poświęconemu Panu Bogu jako Stworzycielowi czy też Dziełu Stworzenie (w Polsce zwolennikami tego są m. in. o. Napiórkowski ale i ks. Chrostowski).

http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,7535.msg164673.html#msg164673
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
vita.romana
rezydent
****
Wiadomości: 253


Miserere mei...

« Odpowiedz #1411 dnia: Grudnia 15, 2014, 22:31:56 pm »

skoro wszystko powraca do Głowy i wszystko ma się odnowić w Chrystusie (oprócz tego co idzie do piekła) to dlaczego zwierzątka nie.

Jakimś argumentem mogą być słowa z Księgi Rodzaju: "Uczyńmy człowieka na wyobrażenie i na podobieństwo nasze". Do zwierząt się one nie stosują.
Poza tym: zmartwychwstanie w ciele jest lekarstwem na śmierć będącą konsekwencją grzechu pierworodnego. A czy zwierzęta dziedziczą po Adamie grzech pierworodny? Jeśli tego grzechu nie dziedziczą, to oznaczałoby, że ich śmierć była zaplanowana jako definitywny koniec życia jednostki (ale to nie musi się odnosić do gatunku). Zresztą zmartwychwstanie jest przywilejem związanym z faktem Wcielenia Syna Bożego w ludzką naturę i wypływa z Jego zmartwychwstania. Chrystus nie przyjął natury wszystkich możliwych stworzeń, tylko ludzką. "Dlatego jako przez jednego człowieka wszedł grzech na ten świat, a przez grzech śmierć, i tak na wszystkich ludzi śmierć przeszła, bo wszyscy zgrzeszyli" (Rz 5, 12) – mowa jest tu wyraźnie o ludziach. Dalsze zdanie z listu św. Pawła: "Samo stworzenie będzie wyzwolone z niewoli skażenia na wolność chwały synów Bożych" (Rz 8, 21) zakłada odrodzenie stworzenia, ale czy to oznacza przywrócenie do życia wszystkich żyjących kiedykolwiek na Ziemi organizmów?

Kolejny wpływ ekologizmu, może to się też powyższym łączyć (jakkolwiek nie musi) to dążenie do wprowadzenia w liturgii dnia poświęconemu Panu Bogu jako Stworzycielowi czy też Dziełu Stworzenie (w Polsce zwolennikami tego są m. in. o. Napiórkowski ale i ks. Chrostowski).

http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,7535.msg164673.html#msg164673

O ile dobrze rozumiem, to skażenie całej natury... jest skutkiem upadku pierwszych Rodziców...

Ad meritum:
Jak widzę przed godziną 21 teledysk na Trwam, gdzie śpiewacy operowi trzymając się za ręce (podobnie ludzie w kościele) kołyszą się i śpiewają "Czarną Madonnę" w klimacie popowym, a mnie szczególnie wkurza, ze ci utalentowani śpiewacy stoją tuż przed OŁTARZEM i tyłem do niego uprawiając te radosne pląsy, mając za plecami Tabernakulum, zachowują się jak w teatrze, ukłony, oklaski... to myślę, że ten chlew duchowy trzeba by najpierw uprzątnąć, a dopiero potem, jak starczy czasu, rozważać teorię Apokatastazy...
A wczoraj był teledysk z małymi dziećmi, które w jakimś elektro-dance wyśpiewywały trzęsąc się i tańcząc teoretycznie pobożne teksty...
« Ostatnia zmiana: Grudnia 15, 2014, 22:40:14 pm wysłana przez vita.romana » Zapisane
Pan jest moim Pasterzem...
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #1412 dnia: Grudnia 15, 2014, 22:43:28 pm »

Cytuj
Ad meritum:
Jak widzę przed godziną 21 teledysk na Trwam, gdzie śpiewacy operowi trzymając się za ręce (podobnie ludzie w kościele) kołyszą się i śpiewają "Czarną Madonnę" w klimacie popowym, a mnie szczególnie wkurza, ze ci utalentowani śpiewacy stoją tuż przed OŁTARZEM i tyłem do niego uprawiając te radosne pląsy, mając za plecami Tabernakulum, zachowują się jak w teatrze, ukłony, oklaski... to myślę, że ten chlew duchowy trzeba by najpierw uprzątnąć, a dopiero potem, jak starczy czasu, rozważać teorię Apokatastazy...
A wczoraj był teledysk z małymi dziećmi, które w jakimś elektro-dance wyśpiewywały trzęsąc się i tańcząc teoretycznie pobożne teksty...

Proszę wyłączyć wizję i przejść tylko na fonię. Pan się wykończy. Żyjemy w czasach synkretyzmu - wszechdialogu panreligijnego.
Gdyby wiedział Pan, że podczas transmitowanych przez program I PR mszy św. z kościoła Św. Krzyża w Warszawie chór stoi tyłem i podpiera tabernakulum plecami, to też by się Pan zdenerwował. A tak... Dobranoc, niech Moc będzie z Panem - tzn Panem Vitą Romanem  ;)
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
vita.romana
rezydent
****
Wiadomości: 253


Miserere mei...

« Odpowiedz #1413 dnia: Grudnia 15, 2014, 23:25:20 pm »

Cytuj
Ad meritum:
Jak widzę przed godziną 21 teledysk na Trwam, gdzie śpiewacy operowi trzymając się za ręce (podobnie ludzie w kościele) kołyszą się i śpiewają "Czarną Madonnę" w klimacie popowym, a mnie szczególnie wkurza, ze ci utalentowani śpiewacy stoją tuż przed OŁTARZEM i tyłem do niego uprawiając te radosne pląsy, mając za plecami Tabernakulum, zachowują się jak w teatrze, ukłony, oklaski... to myślę, że ten chlew duchowy trzeba by najpierw uprzątnąć, a dopiero potem, jak starczy czasu, rozważać teorię Apokatastazy...
A wczoraj był teledysk z małymi dziećmi, które w jakimś elektro-dance wyśpiewywały trzęsąc się i tańcząc teoretycznie pobożne teksty...

Proszę wyłączyć wizję i przejść tylko na fonię. Pan się wykończy. Żyjemy w czasach synkretyzmu - wszechdialogu panreligijnego.
Gdyby wiedział Pan, że podczas transmitowanych przez program I PR mszy św. z kościoła Św. Krzyża w Warszawie chór stoi tyłem i podpiera tabernakulum plecami, to też by się Pan zdenerwował. A tak... Dobranoc, niech Moc będzie z Panem - tzn Panem Vitą Romanem  ;)

Dziękuję za miłe i dobre słowa oraz życzenia...
Ale proszę sobie wyobrazić, ze jeśli w rodzinie wielopokoleniowej są starsi ludzie, to oni akurat... fonię... życzą sobie mieć na pełen regulator:-))), a z czasem na wizji - akceptują już chyba wszystko...i też musi być.
Zapisane
Pan jest moim Pasterzem...
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2918

« Odpowiedz #1414 dnia: Grudnia 16, 2014, 11:15:21 am »

Cytuj
a dopiero potem, jak starczy czasu, rozważać teorię Apokatastazy...
Rekapitulacji, gr. Anakefaleiosis. Apokastasis jest podobne ale związane bardziej z twierdzeniem o "powszechnym zbawieniu". Św. Ireneusz nie miał takich wizji bo widział po gnostykach zagrożenie pchaniem się gdzie indziej.
Co do czasu... Czasu nie starczy. Umrzemy (czy to patrząc na tańczące chóry czy też już ich nie będzie) a rekapitulacja może będzie naszym udziałem w przyszłym świecie (niekoniecznie z Azorem, amebą i welociraptorem).
Tak w ogóle nie napisałem powyższego, żeby rozważać teorie tylko, żeby zaznaczyć, że takie twierdzenia w Kościele są i nikt tu nie wyleciał (o ile wyleciał, bo tego dotyczyła dyskusja) z czymś nowym. Jak ktoś chce rozważać to niech rozważa, jak chce sprzątać, niech sprząta. Niektórzy do rozważania (rozmyślania) są zobowiązani, niekoniecznie o uwspółcześnionej rekapitulacji.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #1415 dnia: Grudnia 16, 2014, 23:07:26 pm »

Odnośnie tej homilii Franciszka:

(...)

Franciszek przypomniał przy tej okazji czasy, gdy Pius XII uwolnił Kościół od ciężkiego brzemienia, jakim był ówczesny post eucharystyczny.

„Pewnie niektórzy z was to pamiętają – kontynuował Papież. – Nie wolno było nawet napić się kropelki wody. A przy myciu zębów trzeba było uważać, by nie połknąć wody. Ja sam kiedyś jako młody chłopak spowiadałem się z tego, że przystąpiłem do komunii, choć zdawało mi się, że jakiś łyczek wody wpadł mi do środka. To prawda. Gdy Pius XII zmienił dyscyplinę, już odezwały się głosy: «Herezja! Tak nie może być! Naruszył dyscyplinę Kościoła!». Tylu faryzeuszy się zgorszyło, że Pius XII uczynił jak Jezus: dostrzegł ludzką potrzebę. Biedni ludzie cierpiący w upale. Księża, którzy odprawiali trzy Msze, ostatnią o pierwszej po południu, na sucho. Taka była kościelna dyscyplina. I tacy byli faryzeusze z tym swoim rygoryzmem: sztywni na zewnątrz, a w środku, jak powiedział Jezus, przegnici, słabi aż do zgnilizny. Mroczni w sercu”.

Jak zaznaczył Franciszek, był to dramat tych ludzi. Dlatego Jezus potępiał obłudę i oportunizm. (...)


Radio Watykańskie


List otwarty do papieża Franciszka. Kim są faryzeusze XXI wieku?

Drogi Papieżu Franciszku,

Popierałam i broniłam Cię wiele razy w tym roku. Nawet wtedy, gdy nie byłam dokładnie pewna co powiedziałeś - zawsze dawałam ci kredyt zaufania i stałam za Tobą wobec tych którzy Cię krytykowali. Jednak w odniesieniu do Twoich niedawnych komentarzy potępiających „sztywne” trzymanie się doktryny i określenie tego jako faryzeizm muszę z ciężkim sercem nie zgodzić się z Tobą:
(...)
http://rzymski-katolik.blogspot.com/2014/12/list-otwarty-do-papieza-franciszka-kim.html
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #1416 dnia: Grudnia 18, 2014, 22:59:40 pm »


Muzeum otwarte na sztukę „ludową”


Niestety nie. Ludowe jest ładne, bo organicznie wyrasta z kultury narodowej, opartej na religji. A to, co to jest?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Jacek Rządkowski
uczestnik
***
Wiadomości: 110

« Odpowiedz #1417 dnia: Grudnia 18, 2014, 23:06:15 pm »

Panie Kefaszu, to co Pan powyżej z siebie wydalił niestety trzyma się tylko, albo aż kupy... i to z tego powodu, że nie jest Pan etnografem wychowanym w środowisku ludowszczyzny branej in crudo. Polecam Panu lekturę znakomitej książki Antoniego Kroha "Sklep potrzeb kulturalnych" (nie kosztuje wiele, a są wznowienia, więc pewnie da się wygooglać i kupić). Wówczas łacno Pan pojmie jakimi bzdurami uraczył Pan grono PT. Forumowiczów...
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #1418 dnia: Grudnia 18, 2014, 23:14:06 pm »

Panie Jacku, tak się składa że akurat od 7 lat zajmuję się ludowszczyzną in crudo - głównie gędźbą i śpiewem. I z rzeźbą drewnianą miałem do czynienia i potrafię porównać figury drewniane z różnych części Polski czy nawet wykończenia instrumentów z tym czymś.
To dziełko nie spełnia warunku - nie jest wykonane przez człowieka który jest rzemieślnikiem swojej społeczności.

To znany artysta-palant. To inne jego dzieła:
http://s289542983.mialojamiento.es/wp-content/uploads/2012/05/marmobarcelona.jpg
http://i.ytimg.com/vi/EZ3MhPYB0E0/hqdefault.jpg
https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSj6FHNfDM_h9QfybBbbAK-EEZl7ZJdHUnmxHAY_Vt9ExNJ3yDN

I NAJWAŻNIEJSZE DZIEŁKO alehandra marmo

Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Jacek Rządkowski
uczestnik
***
Wiadomości: 110

« Odpowiedz #1419 dnia: Grudnia 18, 2014, 23:15:43 pm »

By była jasność, nie odniosłem się wyżej bezpośrednio do występków "dzikusów" podczas Mszy papieskiej, bo inkulturacja ma działać tak, że na miejscu wprowadza się elementy lokalne do fundamentalnie pojmowanej Tradycji liturgicznej (co i w starej liturgii było obecne), a nie na odwrót, że na Mszy papieskiej w sercu chrześcijaństwa prezentuje się ludowiznę z końca świata w quasi-koncertowych przeróbkach niezrozumiałą dla 95% katolików. Jakież to błogosławieństwo, iż Szymanowski jako quasi-wierzący pedał popełnił jeno Stabat Mater w formie oratorium o charakterze filharmonicznym, a nie napisał np. "Mszy górolskiej" - dopiero byłoby wesoło...
« Ostatnia zmiana: Grudnia 18, 2014, 23:21:39 pm wysłana przez Jacek Rządkowski » Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #1420 dnia: Grudnia 22, 2014, 15:31:14 pm »

Przedświąteczne spotkanie Franciszka z kardynałami i biskupami z Kurii Rzymskiej, odbiegało od przyjętej tradycji poprzednich lat, gdzie było ono okazją do podsumowania mijającego roku w Kościele.

W przemówieniu do kardynałów z Kurii Rzymskiej papież Franciszek ostro skrytykował postawę hierarchii kościelnej. Wymienił katalog 15 chorób Kurii i całego Kościoła, wśród nich: patologię władzy, "duchowego Alzheimera", bogacenie się.

http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103086,17170475,Papiez_Franciszek_gani_Kurie_Rzymska_i_Kosciol___Patologia_.html


... albo tu o tym samym:

http://www.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_www.pap.pl&_PageID=1&s=infopakiet&dz=swiat&idNewsComp=&filename=&idnews=193412&data=&status=biezace&_CheckSum=-1029185448
Zapisane
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« Odpowiedz #1421 dnia: Grudnia 22, 2014, 16:34:21 pm »

No dobrze. To już linki mamy i wiemy, że papież ostro skrytykował itd.....
Ale co my sądzimy o tym?
Irytuje mnie samo podawanie linków (które i tak znamy z wiadomości internetowych i medialnych).

Do linków powinien być komentarz i reakcja podającego wiadomość.
Więc jak? Słusznie postępuje papież czy niesłusznie? I dlaczego?  :)

Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #1422 dnia: Grudnia 22, 2014, 17:05:10 pm »

To ja się może wyłamię ( jeśli będzie pojazd po Papieżu :) ), ale uważam, że samo piętnowanie, czy to grzechu, czy to nadużyć, nie jest niczym złym :) Wiemy, że niektórzy członkowie Kościoła katolickiego, w tym hierarchia przeginają i tyle. Czasem może warto coś zganić :)
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #1423 dnia: Grudnia 22, 2014, 18:00:27 pm »

Irytuje mnie samo podawanie linków (które i tak znamy z wiadomości internetowych i medialnych).

Mnie też. Wprawdzie czasem link i jego tytuł mówią same za siebie, ale w większości przypadkow aż się prosi zapytać: no i?

Wiele forów, (np.  fisheaters.com) ma punkt w regulaminie zabraniający wstawiania linków bez komentarza. Na FK też by się taki przydał.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Marusia
uczestnik
***
Wiadomości: 145

« Odpowiedz #1424 dnia: Grudnia 22, 2014, 18:12:46 pm »

To jest już zawarte w 3. punkcie regulaminu FK:
http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,249.msg7479.html#msg7479
Cytuj
3. Zabrania się zaśmiecania Forum wypowiedziami niezwiązanymi z jego tematyką, niewnoszącymi nic nowego do dyskusji, uprzednio już przedyskutowanymi, zawierającymi pozbawione komentarza cytaty, radykalne sądy wypowiadane bez szerszego uzasadnienia, zabrania się zamieszczania cytatów wypowiedzi innych dyskutantów, których obszerność znacznie przekracza własną wypowiedź.
Zapisane
Strony: 1 ... 93 94 [95] 96 97 ... 276 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Papież Franciszek « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!