Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 16:19:44 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231948 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Papież Franciszek
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 90 91 [92] 93 94 ... 276 Drukuj
Autor Wątek: Papież Franciszek  (Przeczytany 943587 razy)
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3616


« Odpowiedz #1365 dnia: Listopada 25, 2014, 18:54:57 pm »

Papież Franciszek wygłosił przemówienie w PE. Nie wiem, czy jest już polskie tłumacznie, po angielsku jest tu:
http://rorate-caeli.blogspot.com/2014/11/never-before-seen-empty-streets.html

Ponieważ Pana Pięknowłosego tymczasowo nie ma, to można bezpiecznie zacytować reakcję Korwina  :) :

[...] to nieprawdopodobne, że z ust "króla Kościoła" padły słowa, iż "godność człowieka zależy od tego, ile ma pieniędzy".

(źródło: http://www.rp.pl/artykul/26,1160015-Korwin-Mikke-zarzuca-papiezowi-sojusz-z-lewica.html )
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Caivs
uczestnik
***
Wiadomości: 197

« Odpowiedz #1366 dnia: Listopada 25, 2014, 20:52:20 pm »

Ponieważ Pana Pięknowłosego tymczasowo nie ma, to można bezpiecznie zacytować reakcję Korwina  :) :

 :D Tak się w głos roześmiałem, że żona z kuchni przybiegła zobaczyć co się stało.
Zapisane
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« Odpowiedz #1367 dnia: Listopada 25, 2014, 21:02:41 pm »

Papież Franciszek wygłosił przemówienie w PE. Nie wiem, czy jest już polskie tłumacznie, po angielsku jest tu:
http://rorate-caeli.blogspot.com/2014/11/never-before-seen-empty-streets.html

A po polsku tu ; http://niezalezna.pl/61753-papiez-w-parlamencie-europejskim

Nie ukrywam swojego rozczarowania. Liczyłem, że tuż po wystąpieniu  Franciszka w PE będzie tu burza na forum
i zalew wpisów, gdy tymczasem ...... silence de la mer. (Do zdaje się Baudelaire'a.)     
Wolimy o nominacjach i dymisjach  . . . niestety.
Zapisane
vita.romana
rezydent
****
Wiadomości: 253


Miserere mei...

« Odpowiedz #1368 dnia: Listopada 25, 2014, 21:17:40 pm »

Papież Franciszek wygłosił przemówienie w PE. Nie wiem, czy jest już polskie tłumacznie, po angielsku jest tu:
http://rorate-caeli.blogspot.com/2014/11/never-before-seen-empty-streets.html

A po polsku tu ; http://niezalezna.pl/61753-papiez-w-parlamencie-europejskim

Nie ukrywam swojego rozczarowania. Liczyłem, że tuż po wystąpieniu  Franciszka w PE będzie tu burza na forum
i zalew wpisów, gdy tymczasem ...... silence de la mer. (Do zdaje się Baudelaire'a.)     
Wolimy o nominacjach i dymisjach  . . . niestety.

Coś jest nie tak, trudno to wyrazić..., ale jest kontekst, jak balast....Wszystko, co już widzieliśmy i wiemy...
Nie pasuje mi to cale gadanie o prawach "czlowieków", nawet jeśli to skierowane do homo sovieticusa zachodniego...
Odbieram to jako socjalistyczny humanizm, a nie słowa Namiestnika:-(
Zapisane
Pan jest moim Pasterzem...
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #1369 dnia: Listopada 25, 2014, 21:30:01 pm »


Odbieram to jako socjalistyczny humanizm, a nie słowa Namiestnika:-(

Podobne miałam odczucia. Namiestnik Chrystusa (sam tam nie pojechał, inni hierarchowie też byli) i powinna na wstępie zagrzmieć modlitwa, np.

Święty Michale Archaniele!
Wspomagaj nas w walce,
a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha,
 bądź naszą obroną.
Oby go Bóg pogromić raczył,
pokornie o to prosimy,
a Ty, Wodzu niebieskich zastępów,
szatana i inne duchy złe,
które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą,
mocą Bożą strąć do piekła.
Amen.

... bo zło ma się tam dobrze. Oglądając fotogalerię z PE:

http://ekai.pl/wydarzenia/x84187/papiez-w-parlamencie-europejskim/

...to widzimy tych, o których mówi prof. Legutko:

http://gosc.pl/doc/2259285.R-Legutko-Wystapienie-bardzo-dobre-ale


Chociaż z drugiej strony, jak wymagać modlitwy na obcym terenie, skoro w Watykanie po konklawe było buonasera.
Zapisane
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« Odpowiedz #1370 dnia: Listopada 25, 2014, 21:33:19 pm »

nawet jeśli to skierowane do homo sovieticusa zachodniego...


Homo sovieticus zachodni. Proponuję wprowadzenie pojęcia; homo occidentalis.

Człowiek, człowiek, człowiek . . . . ad nauseam. Antropos. I znów mamy posoborowy antropocentryzm.

Wystąpienie Franciszka odbieram jako wystąpienie humanisty, a nie Głowy Świętego Kościoła Rzymskiego. 
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3616


« Odpowiedz #1371 dnia: Listopada 25, 2014, 21:37:30 pm »

Ciekawie przetłumaczyli, "praca namaszcza godnością". Muszę sobie to powiesić nad biurkiem i spoglądać, gdy mnie praca będzie wkurzać. ;)

Ale poważnie, nie bardzo rozumiem, czym dokładnie jest owa godność (już to kiedyś dyskutowaliśmy, i ktoś mi tłumaczył, ale pamięć mnie zawodzi - widocznie było to skomplikowane).

Mam czasem takie wrażenie, że ta godność to jest coś, co się każdemu należy, ale nie bardzo wiadomo, kto ma ją dać?
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« Odpowiedz #1372 dnia: Listopada 25, 2014, 21:56:12 pm »


Mam czasem takie wrażenie, że ta godność to jest coś, co się każdemu należy, ale nie bardzo wiadomo, kto ma ją dać?

Jak to kto? Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w postaci sowitej emerytury. Ja mam już tę "godność" od kilku lat a jednak coś mi jeszcze brakuje.
Poza godnością pracy coś mi jednak jeszcze brakuje, o czym nie ma wzmianki w wystąpieniu Franciszka. A sprawy ostateczne i co po mojej śmierci?
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #1373 dnia: Listopada 25, 2014, 22:10:24 pm »

Cytuj
silence de la mer. (Do zdaje się Baudelaire'a.)
chyba Vercorsa

Cytuj
Sojusz lewego tronu z lewym ołtarzem - powiedział polityk KNP.
:)
Lewy tron, lewy ołtarz, lewa msza
« Ostatnia zmiana: Listopada 25, 2014, 22:18:11 pm wysłana przez rysio » Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
STS
rezydent
****
Wiadomości: 334

« Odpowiedz #1374 dnia: Listopada 25, 2014, 22:19:26 pm »

Człowiek, człowiek, człowiek . . . . ad nauseam.
Cóż - miałem identyczne odczucia... Może by tak w końcu coś o Bogu? ::)

Zadałem sobie trud (właściwie to nie ja, a komputer ;)) policzenia pewnych słów w angielskim tekście przemówienia. Oto wyniki:
"God" - 4 razy
"Lord" - 1
"Christ" - 0
"Jesus" - 0
"Human" - 26

Jakieś pytania?...

Nie ukrywam swojego rozczarowania. Liczyłem, że tuż po wystąpieniu  Franciszka w PE będzie tu burza na forum
i zalew wpisów, gdy tymczasem ...... silence de la mer. (Do zdaje się Baudelaire'a.)     
Przepraszam, ale jeśli o mnie chodzi, to wysiadłem po kilku akapitach - dalej zwyczajnie nie dałem rady czytać w koło Macieju "human dignity / rights / person" (niepotrzebne skreślić). Może reszta forumowiczów ma podobnie i stąd to milczenie?
« Ostatnia zmiana: Listopada 25, 2014, 22:27:50 pm wysłana przez STS » Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3616


« Odpowiedz #1375 dnia: Listopada 25, 2014, 22:42:01 pm »

Ja bym chciał zwrócić uwagę na jeszcze taki szczegół: "What dignity can men and women ever enjoy if they are subjected to all types of discrimination?".

Czyli dyskryminacja oznacza zagrożenie godności. I to nie tylko jakaś konkretna dyskryminacja, ale "wszelkie typy dyskryminacji". Czyli, wg papieża, musimy dyskryminację zlikwidować, a wówczas każdy będzie mógł "cieszyć się godnością", cokolwiek to znaczy.

Ale likwidacja dyskryminacji jest w praktyce niemożliwa.  Jeżeli daję dobre oceny pracowitym i zdolnym studentom, to leniwi i mniej zdolni są ewidentnie dyskryminowani - nie dostaną stypendium, będą mieli mniejsze szanse na rynku pracy, itd. Ale przecież to nie ja dałem niektórym wysoką inteligencję, a innych obdarzyłem głupotą! To Pan Bóg sam dyskryminuje - czyżby był przeciwnikiem godności?
« Ostatnia zmiana: Listopada 25, 2014, 22:45:40 pm wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« Odpowiedz #1376 dnia: Listopada 25, 2014, 23:09:05 pm »

Tak. Ciekawe jest to akcentowanie godności w posoborowym Kościele. Już wiele lat temu kiedy śledziłem owo posoborowe nauczania, spotkałem się ze stwierdzeniem,
że nie musimy klękać przyjmując Ciało Pańskie bo godność człowieka na to nie pozwala.
Zawsze miałem problem z tym pojęciem godności człowieka.
Pielęgniarki mogłyby coś na ten temat człowieczej godności powiedzieć; uryna, kał, płacz, wołanie o basen i nieprzytomny bełkot. Ale godność!
Pulvus - prochem jesteśmy marnym.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #1377 dnia: Listopada 25, 2014, 23:09:53 pm »

Z konferencji prasowej w drodze powrotnej w samolocie:


Franciszek w samolocie: nie nazwałbym siebie Papieżem socjaldemokratą

Ja głosiłem jedynie społeczne nauczanie Kościoła, które pochodzi z Ewangelii i chrześcijańskiej tradycji – powiedział Franciszek w czasie konferencji prasowej na pokładzie samolotu w drodze powrotnej do Rzymu. Jeden z dziennikarzy zapytał Ojca Świętego, czy jest Papieżem socjaldemokratą. W odpowiedzi Franciszek powiedział, że takie sformułowanie jest redukcjonistyczne. „Nie ośmielam się określać w ten czy inny sposób. Ośmielam się jednak powiedzieć, że jest to przesłanie Ewangelii, z której czerpie społeczne nauczanie Kościoła” – podkreślił Franciszek.

Korespondent Le Figaro, zapytał się z kolei, czy Papież nie żałuje, że nie spotkał się z wiernymi i nie odwiedził katedry w Strasburgu, która świętuje w tym roku swoje tysiąclecie. Franciszek zapewnił, że odwiedzi Francję, na pewno Paryż, a także jakieś miasto, w którym nie był jeszcze żaden papież.

Inne pytanie dotyczyło możliwości dialogu z terrorystami z Państwa Islamskiego, które grozi również Rzymowi. Franciszek odpowiedział, że nigdy nie można zamykać drzwi, nigdy nie można uznać jakiejś sprawy za przegraną, nawet jeśli nie da się prowadzić dialogu. Papież przyznał, że z terroryzmem trzeba walczyć. Jednak, gdy trzeba zatrzymać niesprawiedliwego agresora, należy to robić z międzynarodowym przyzwoleniem – podkreślił.

Franciszek przypomniał, że istnieje też terroryzm państwa. Bo w pewnym momencie państwo czuje się uprawnione do wymordowania terrorystów, a przy tym wraz z terrorystami giną też niewinni. Jest to anarchia na wysokim szczeblu. Jest ona bardzo niebezpieczna – ostrzegł Papież. Zachęcił też by pamiętać o innych dramatach, takich jak niewolnictwo i handel ludźmi, w tym dziećmi. Niewolnicza praca jest wpisana w dzisiejszą tkankę społeczną, i to od dawna. Nie zamykajmy na to oczu – powiedział Papież w czasie konferencji prasowej w samolocie.

Radio Watykańskie
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #1378 dnia: Listopada 25, 2014, 23:28:33 pm »

"Dosyć już nasłuchał się tłum o tym, co się zwie „prawami człowieka”, niechże usłyszy kiedyś o prawach Boga."
Leon XIII


Źródło: Encyklika Tamesti futura, 1900 r. - O Jezusie Chrystusie Odkupicielu
http://www.tedeum.pl/tytul/596,Tametsi-futura
Zapisane
vita.romana
rezydent
****
Wiadomości: 253


Miserere mei...

« Odpowiedz #1379 dnia: Listopada 25, 2014, 23:32:18 pm »

Tak. Ciekawe jest to akcentowanie godności w posoborowym Kościele. Już wiele lat temu kiedy śledziłem owo posoborowe nauczania, spotkałem się ze stwierdzeniem,
że nie musimy klękać przyjmując Ciało Pańskie bo godność człowieka na to nie pozwala.
Zawsze miałem problem z tym pojęciem godności człowieka.
Pielęgniarki mogłyby coś na ten temat człowieczej godności powiedzieć; uryna, kał, płacz, wołanie o basen i nieprzytomny bełkot. Ale godność!
Pulvus - prochem jesteśmy marnym.

Tak i w III Rzeszy byli katolicy, którzy twierdzili, ze "niemiecki katolik nie klęka przed swoim Bogiem"...
Czy jakoś tak...
Zapisane
Pan jest moim Pasterzem...
Strony: 1 ... 90 91 [92] 93 94 ... 276 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Papież Franciszek « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!