Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 16, 2024, 10:12:03 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231933 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nominacje i dymisje. Polityka personalna za Franciszka I
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 97 98 [99] Drukuj
Autor Wątek: Nominacje i dymisje. Polityka personalna za Franciszka I  (Przeczytany 364663 razy)
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 571


dawniej Bambin

« Odpowiedz #1470 dnia: Kwietnia 07, 2024, 09:48:42 am »Święcenia biskupie ks. Janusza Urbańczyka z Kraszewa. To ważny etap przed objęciem nuncjatury apostolskiej w Zimbabwe

Cytuj
Pochodzący z Kraszewa w gminie Stare Pole ks. prałat Janusz Urbańczyk został w sobotę (6 kwietnia) wyświęcony na biskupa. To kolejny etap przygotowań do objęcia przez tego duchownego funkcji nuncjusza apostolskiego w Zimbabwe.

Nuncjusz apostolski w Zimbabwe otrzymał święcenia biskupie
Przypomnijmy, że ksiądz Janusz Urbańczyk został 25 stycznia br. ustanowiony przez papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Zimbabwe oraz arcybiskupem tytularnym Voli (łac. Volitana, dawna Afryka Prokonsularna, obecnie Tunezja).

- Dwunastu biskupów, księża, diakoni, osoby życia konsekrowanego, klerycy i wierni świeccy zgromadzili się w sobotę (6 kwietnia) w katedrze św. Mikołaja w Elblągu, by uczestniczyć w uroczystości święceń biskupich ks. prałata Janusza Stanisława Urbańczyka. Głównym szafarzem święceń był kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, a współszafarzami: abp Michael Wallece Banach, nuncjusz apostolski na Węgrzech, oraz ks. Jacek Jezierski, biskup elbląski – informuje ks. Piotr Towarek, rzeczniki prasowy Kurii Diecezjalnej Elbląskiej.

Na początku obrzędu święceń został odśpiewany hymn do Ducha Świętego oraz odczytano bullę papieską, w której Ojciec Święty Franciszek zwraca się do nominata: „Ponieważ chcemy mianować Nuncjusza Apostolskiego w Republice Zimbabwe, myślimy o tobie, umiłowany Synu, i uważamy cię za odpowiedniego do powierzenia tej posługi; ty bowiem otrzymałeś w Ojczyźnie doskonałe wykształcenie katolickie i dotychczas wykazałeś wyraźnie ludzkie przymioty ducha i cnoty kapłańskie w urzędach na różnych placówkach papieskich, przede wszystkim w Przedstawicielstwie Stolicy Apostolskiej przy Międzynarodowych Organizacjach w Wiedniu, owocnie je wypełniając”.

Nowy nuncjusz w Zimbabwe ma duże doświadczenie w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej. Pełnił już różne role także w Boliwii, Słowacji, Nowej Zelandii, Kenii, Słowenii, USA, Austrii. W kraju położonym w południowej Afryce ksiądz Urbańczyk będzie pełnił funkcję legata, czyli osobą odpowiedzialnej za nadzór życia lokalnego Kościoła, a także dyplomaty Stolicy Apostolskiej, który w jej imieniu prowadzić będzie stosunki dyplomatyczne z lokalną władzą świecką, czyli de facto będzie ambasadorem.

Podczas uroczystości w katedrze elbląskiej kardynał Pietro Parolin podkreślił, że Zimbabwe „to państwo złożone z różnych grup etnicznych, które przechodziło przez naprzemienne fazy postępu i silnych konfliktów”, i wyraził przekonanie, że miejscowi biskupi pomogą nuncjuszowi w wypełnianiu jego zadania.

Namaszczenie głowy przez głównego szafarza, przekazanie księgi Ewangelii oraz insygniów biskupich: pierścienia, mitry i pastorału dopełniło cały ceremoniał. Ks. Janusz Urbańczyk na swoją dewizę biskupią wybrał słowa: „Wolą Boga jest nasz pokój”, które stanowią streszczenie fragmentu listu do Hebrajczyków.

Proszę was wszystkich o modlitwę w intencji mojej posługi biskupiej, abym w codzienności umiał uwrażliwiać ludzi na potrzebę troski o realizację daru pokoju w świecie i w rodzinach oraz głosić życiem prawdę, którą wybrałem jako zawołanie: „Wolą Boga jest nasz pokój”. Taki pokój może się stać realny wtedy, kiedy człowiek uzdolniony dzięki łasce przyjmie dar pokoju od Boga, który jest sam pokojem – mówił na zakończenie mszy świętej arcybiskup Urbańczyk.

Ks. Janusz Urbańczyk ma 57 lat. Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Malborku (matura 1986). Studia teologiczne ukończył w Warmińskim Seminarium Duchownym „Hosianum” w Olsztynie, a święcenia przyjął 13 czerwca 1992 r. w Elblągu z rąk biskupa Andrzeja Śliwińskiego. Doktorat uzyskał na Wydziale Prawa Kanonicznego w Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu „Angelicum” w Rzymie (1997), ukończył też Papieską Akademię Kościelną w Rzymie

https://malbork.naszemiasto.pl/swiecenia-biskupie-ks-janusza-urbanczyka-z-kraszewa-to/ar/c1-9667893
Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
Strony: 1 ... 97 98 [99] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nominacje i dymisje. Polityka personalna za Franciszka I « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!