Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 16, 2024, 22:51:19 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231934 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nowa wielkanocna tradycja rodzi się we Wrocławiu.
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Nowa wielkanocna tradycja rodzi się we Wrocławiu.  (Przeczytany 6691 razy)
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« dnia: Kwietnia 02, 2013, 10:18:15 am »

Na rynku już po raz trzeci chrześcijanie różnych wyznań odtańczyli wspólnie Wielkanocny Taniec – polską wersję Resurrection Sunday Dance.

Zatańczyli Zmartwychwstałemu

http://wroclaw.gosc.pl/doc/1506909.Zatanczyli-Zmartwychwstalemu
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #1 dnia: Kwietnia 02, 2013, 10:35:58 am »

Poniżej ubiegły rok:

Resurrection Dance / Wrocław 2012

http://www.youtube.com/watch?v=lpbhbzFsvto
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3936


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #2 dnia: Kwietnia 02, 2013, 12:57:49 pm »

To nie tańce, tylko murzyńskie kucania. Taniec to na przykład oberek.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #3 dnia: Kwietnia 02, 2013, 17:34:25 pm »

- Taniec nie jest żadną formą wyrazu chrześcijańskiej modlitwy (s. 157).

http://www.nowyruchliturgiczny.pl/2012/10/od-redakcji-v-josepha-ratzingera.html
Zapisane
Michal260189_T
aktywista
*****
Wiadomości: 1489

« Odpowiedz #4 dnia: Kwietnia 02, 2013, 17:56:35 pm »

Nie tańczyli na szczęście w kościele w czasie Mszy.
Zapisane
Sancte Michael Archangele, defende nos in proeli.....
Warmiaczka
aktywista
*****
Wiadomości: 578

« Odpowiedz #5 dnia: Kwietnia 02, 2013, 18:15:20 pm »

O, u nas też: http://olsztyn.gosc.pl/doc/1501240.Wyjsc-z-radoscia-na-ulice
7 kwietnia, w niedzielę Miłosierdzia na ulicach Olsztyna odbędzie się Taniec Wielkanocny. itd...
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #6 dnia: Kwietnia 02, 2013, 18:28:57 pm »

Proszę ten wpis potraktować jako ogłoszenie i na drugi rok też może się pan zapisać i sobie pohasać w tej nowej "ewangelizacji". To akurat nie w Kościele, ale mało takich różnych hasań jest w Kościele? Jakby pan poczytał co młodzi ludzie piszą, jak np. "tańcem chwalmy GO", "taniec też może być modlitwą", etc ... czyż nie jest to mylne pojmowanie hasła nowej ewangelizacji? Albo ten wpis we wstępie: "Nowa wielkanocna tradycja rodzi się we Wrocławiu."
Jaka tradycja? autorom polecam obejrzenie Misia Barei i nie szarganie słowa tradycja, nawet jak to będzie przez małe "t".
Od 50 lat celebracje liturgiczne stają się coraz uboższe, więc ludzie kompensują to sobie w inny i nie bardzo przemyślany sposób. Święta Zmartwychwstania mają głębsze przesłanie, jak tylko pohasać chrześcijanom różnych wyznań i pokrzyczeć:  "Jezus jest Panem, Jezus jest Królem. On żyje i On ma władzę."
Zapisane
Warmiaczka
aktywista
*****
Wiadomości: 578

« Odpowiedz #7 dnia: Kwietnia 02, 2013, 20:01:54 pm »

Spokojnie, tańce wielkanocne nie mają szansy stać się u nas popularne. A to z tego prostego powodu, że po tradycyjnej polskiej świątecznej wyżerce mało kto ma jeszcze siły hasać  :P
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #8 dnia: Kwietnia 02, 2013, 22:24:35 pm »


Szanowna Pani niech troszkę zejdzie z tonu, dobrze? Święta trwają.
Mój kolega jest w grupie tanecznej, która 18 maja tańczy dla JP2.
Ja tam wolę strzelić browara 19 marca ku czci Benedykta XVI.

Nie wchodziłam na wyższe tony i nie mam potrzeby schodzić, pan wyraża swoje zdanie a ja swoje. Święta trwają, to proszę świętować i w niczym sobie nie przeszkadzać, kolega niech hasa, a co pan woli strzelać i kiedy, to już pana sprawa.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #9 dnia: Kwietnia 02, 2013, 22:58:16 pm »

Nie ma za co, odpowiedź jak najbardziej właściwa do pana wypowiedzi.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #10 dnia: Kwietnia 02, 2013, 23:32:01 pm »

Trudność ze zrozumieniem tego co już tu napisałam? To nic na to nie poradzę. Dodam jeszcze, że światowym liderem i pomysłodawcą tego jest protestancki Ruch UpToFaith. Napisałam też, że Święta Zmartwychwstania mają głębsze przesłanie, jak tylko pohasać chrześcijanom różnych wyznań i pokrzyczeć:  "Jezus jest Panem, Jezus jest Królem. On żyje i On ma władzę."
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #11 dnia: Kwietnia 03, 2013, 11:25:46 am »

Takie tańce do niczego dobrego nie prowadzą, nie wiem czego formą ma to być i czy to w ogóle wzmacnia wiarę (zależy jak kto pojmuje wiarę). Nie widzę tu na miejscu porównania Bacha i Mozarta. Co miał Mozart czy Bach z taką degrengoladą jaka jest dziś w Kościele? We Wrocławiu jest taka Wspólnota Hope24 .

Jak sami o sobie piszą. Jest to Wspólnota o  charakterze ekumenicznym, nie jest związana z żadnym konkretnym kościołem, spotykają się osoby przynależące do różnych nurtów: zarówno katolickich, protestanckich jak również wolnych Kościołów.
Powstali w roku 2008 jako odpowiedź na Boże wołanie o odnowę życia modlitewnego w Kościele Powszechnym, którą wiele osób usłyszało podczas pobytu w Międzynarodowym Domu Modlitwy IHOP w Kansas City. Bóg poruszył ich serca i zachęcił ich, do "zbierania materiałów na miejsca modlitwy w Polsce" podobnie jak Dawid, który zebrał materiały na budowę świątyni w Jerozolimie. No i jak widać zbudowali swoje miejsce modlitwy w Polsce, m.in. we Wrocławiu. Podkreślają swoje związki z dziełem ks. Blachnickiego, Ruchu Charyzmatycznego w Kościele Katolickim z których to wyrosła.

http://www.fundacja24-7.org/IHOP/F24.nsf/0/BE7C85542A502DBEC12577EE002D0C8B?Open&Count=-1&Lang=PL
http://www.wroclaw24.org/ihop/w24.nsf?Open?lang=pl


Oby z takich różnych tańców nie powstały kolejne Wspólnoty z rodowodem katolickim, o czym Ci powyżej sami piszą z czego wyrośli.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #12 dnia: Kwietnia 03, 2013, 13:56:31 pm »

Nie jestem wielkim entuzjastą inicjatywy wrocławskiej. Chciałbym jednak zwrócić uwagę, że najwyraźniej każda epoka (i każdy ruch) ma takie swoje "tańce paschalne", w których upatruje zagrożenie dla wiary. Jeszcze sto lat temu biskupi nasi przestrzegali przed spłycającym tajemnicę Wcielenia protestanckim a pogańskim zwyczajem stawiania choinek...
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #13 dnia: Kwietnia 03, 2013, 14:27:52 pm »

Nie czytałam o takich zakazach i nie będę się wypowiadać, ale chyba nic złego nie wyrosło z choinek, w przeciwieństwie takiego bratania się protestancko-katolickiego.
Zapisane
superfluus
rezydent
****
Wiadomości: 428

« Odpowiedz #14 dnia: Kwietnia 03, 2013, 14:39:06 pm »

także nie jestem zwolennikiem takich imprez, w ogóle określenie "taniec religijny" mnie przeraża (pamiętając oczywiście o tym, co było w ST), acz należy pamiętać, że są jakieś inklinacje katolicyzmu do tańca liturgicznego, a to przez pewne powiązania dawnej liturgii z ceremoniałami dworskimi (procesje to też rodzaj tańca sui generis - tak przynajmniej twierdzą historycy liturgii). ale to obok tematu.
to z Bachem i Mozartem jest celne. nie można tu popełniać błędu prezentyzmu. to, że dzisiaj Bach, Mozart, Haendel czy Haydn wydają się jak najbardziej ok, nie oznacza, że w XVIIIw. zwykli ludzie też tak to odbierali. nie. też często bili na alarm przed tymi ówczesnymi "nowinkami". dodatkowo, wiadomo, że Mistrz z Lipska oraz Haendel (jego oratorium "Mesjasz", które dziś słyszymy w co drugim kościele na Wielkanoc nie było zbyt popularne, a w Kościele Katolickim ignorowane, zakazywane; jedyne, co tolerowano, to chorały organowe Bacha) byli protestantami.
Zapisane
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nowa wielkanocna tradycja rodzi się we Wrocławiu. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!