Czemu pochodzenie amerykańskie jest wada? Chodzi o oba kontynenty czy o SZA tylko?
Nowe nominacje następują w okresie, w którym Watykan zmaga się z ekumenicznymi konsekwencjami "Fiducia supplicans" – deklaracji dykasterii zezwalającej na nieliturgiczne błogosławieństwa par osób tej samej płci.Kardynał Víctor Manuel Fernández, który kieruje dykasterią od września 2023 r., udał się niedawno do Egiptu, próbując złagodzić spór z Koptyjskim Kościołem Prawosławnym, który zawiesił dialog z Kościołem katolickim w związku z obawami związanymi z możliwością błogosławieństwa dla par homoseksualnych.Nowi członkowie dykasteriiKardynał José Tolentino de Mendonça jest szefem watykańskiej Dykasterii ds. Kultury i Edukacji. 58-letni kardynał pochodzący z portugalskiej wyspy Madera jest ekspertem w dziedzinie relacji między literaturą a teologią. Publikował poezję i akademickie artykuły teologiczne. W latach 2018–2022 był archiwistą i bibliotekarzem Świętego Kościoła Rzymskiego.Przed przyjazdem do Rzymu Mendonça był profesorem w Portugalii i Brazylii oraz spędził rok w Instytucie Zaawansowanych Studiów Prawa i Sprawiedliwości Strausa na Uniwersytecie Nowojorskim.Kardynał Marcello Semeraro jest prefektem watykańskiej Dykasterii ds. Kanonizacyjnych. 76-letni kardynał z południowych Włoch był wcześniej biskupem Albano, podmiejskiej diecezji położonej niedaleko Rzymu. Uzyskał doktorat z teologii na Papieskim Uniwersytecie laterańskim.Przed mianowaniem na kardynała w 2020 r. Semeraro przez siedem lat pełnił funkcję sekretarza rady kardynałów doradców papieża Franciszka.Arcybiskup Bruno Forte jest teologiem, który od 2004 roku pełni funkcję arcybiskupa Chieti-Vasto na wschodnim wybrzeżu Włoch. 74-letni arcybiskup jest autorem licznych publikacji z zakresu teologii, filozofii i duchowości.W 2023 roku Forte trafił na pierwsze strony gazet, po tym jak wydał oświadczenie dotyczące wydarzenia organizowanego w ramach obchodów miesiąca dumy LGBT, w którym stwierdził: "Modlimy się, aby każda osoba zaangażowana w to wydarzenie […] sprawdziła swoje sumienie pod kątem słuszności swoich wyborów i, jeśli jest osobą wierzącą, zrobiła to przed Bogiem, z poczuciem odpowiedzialności wobec całej wspólnoty kościelnej i cywilnej”.
https://www.vatican.va/content/salastampa/it/bollettino/pubblico/2024/06/24/0524/01081.htmlAbp Ganswein został nuncjuszem w krajach bałtyckich.
Papież powołał nowego nuncjusza apostolskiego w Angoli. Franciszek wybrał na to stanowisko Polaka. Chodzi o ks. prał. dr. Kryspina Witolda Dubiela. Polski kapłan będzie dodatkowo pełnił urząd arcybiskupa tytularnego Vannida.O papieskiej nominacji poinformowała w poniedziałek diecezja przemyska na swojej stronie internetowej.Ks. prał. dr. Kryspin Dubiel urodził się w 1973 roku Nowej Sarzynie na Podkarpaciu. Pochodzi z parafii Zwiastowania Pańskiego w Leżajsku. Tam też ukończył szkołę średnią oraz zdał maturę.W Przemyślu w latach 1992-1998 uczęszczał do seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął w maju 1998 roku. Następnie kontynuował naukę w Papieskim Uniwersytecie na Lateranie w Rzymie. W 2003 roku uzyskał tytuł naukowy doktora.Angola. Polak nowym nuncjuszem apostolskimDiecezja przemyska przypomniała, że ks. Dubiel jest także absolwentem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie.Nowy nuncjusz apostolski w Angoli ma doświadczenie w pracy w służbie dyplomatycznej. W przeszłości reprezentował Watykan m.in. w Rwandzie, Kolumbii, Polsce, Słowenii, na Filipinach i Białorusi. Ksiądz Kryspin Dubiel zna kilka języków obcych: włoski, hiszpański, angielski i rosyjski.Angolska nuncjatura apostolska mieści się w stolicy, czyli mieście Luanda. Od 1975 roku do 1997 roku Stolicę Piotrową reprezentowali w tym afrykańskim kraju delegaci apostolscy. Następnie podniesiono rangę, ustanawiając nuncjaturę. Przed ks. Dubielem funkcję watykańskiego wysłannika w Angoli pełnili m.in. Włosi, Hiszpan, Tanzańczyk i Chorwat.
1 lipca 2024 roku, Ojciec Święty Franciszek mianował ks. prał. dr. Kryspina Witolda Dubiela nuncjuszem apostolskim w Angoli oraz arcybiskupem tytularnym Vannida. Niedługo potem, 15 lipca, powierzył mu również urząd nuncjusza apostolskiego na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej.Święcenia biskupieŚwięcenia biskupie nowo mianowany arcybiskup przyjmie 24 sierpnia 2024 roku o godz. 10.00 w Bazylice Mniejszej OO. Bernardynów w Leżajsku. To wydarzenie będzie nie tylko duchowym przeżyciem, ale także znaczącym momentem dla lokalnej społeczności, która cieszy się z awansu swojego rodaka.Życiorys i wykształcenieKs. Kryspin Witold Dubiel urodził się 12 listopada 1973 roku w Nowej Sarzynie. Jego rodzicami są Wiesław i Maria Dubielowie. Pochodzi z parafii pw. Zwiastowania Pańskiego w Leżajsku, gdzie uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego. W 1998 roku ukończył studia teologiczne w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu, po czym 31 maja tego samego roku przyjął święcenia prezbiteratu z rąk Metropolity Przemyskiego abp. Józefa Michalika.Służba kościelnaPo krótkim okresie pracy jako wikariusz w parafii pw. Wszystkich Świętych w Iwoniczu, ks. Dubiel rozpoczął studia na wydziale prawa kanonicznego w Papieskim Uniwersytecie na Lateranie w Rzymie, które ukończył z doktoratem. Następnie, w latach 2002-2004, kontynuował naukę w Papieskiej Akademii Kościelnej.Ks. Kryspin Dubiel posiada bogate doświadczenie w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej. Pracował na palcówkach w Rwandzie, Białorusi, Kolumbii, Filipinach, Polsce, Słowenii oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich.