Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 23:45:43 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nominacje i dymisje. Polityka personalna za Franciszka I
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 90 91 [92] 93 94 ... 98 Drukuj
Autor Wątek: Nominacje i dymisje. Polityka personalna za Franciszka I  (Przeczytany 362412 razy)
Lappiy
uczestnik
***
Wiadomości: 200

« Odpowiedz #1365 dnia: Maja 29, 2022, 20:11:36 pm »

Nie wykazałem się wyczuciem. Wczoraj miałem zalogować się na forum i przedstawić swoje prognozy wobec plotek o zbliżającym się konsystorzu a tu dzisiaj już poszło. W sumie strata niewielka, i tak większość typów bym przestrzelił 😂
Na samym początku garść statystyk. Po pierwsze najbardziej antyeuropejski konsystorz z dotychczasowych. Interesują mnie tu oczywiście tylko elektorzy, kardynałowie powyżej 80 roku życia to tylko forma nobilitacji bez realnego wpływu na przyszłość Kościoła. Z 16 elektorów dwóch (! ) jest biskupami diecezjalnymi w Europie. Absolutna marginalizacja. Dodatkowo dwóch Europejczyków to kurialiści a jeden to Włoch, ale działający od lat w Mongolii.
Po drugie wiek. Dotychczas Franciszek mianował z reguły ludzi w podeszłym wieku. Okolica 70lat i wiecej to był standard. Tutaj na 16 elektorów jeden jest poniżej lat 50 (bp Marengo z Mongolii będzie najmłodszym nominowanym kardynałem od czasu konsystorza 1983 i nominacji kardynała Trujillo. Mam nadzieję, że ten jednak nie pójdzie w jego ślady jeżeli chodzi o prowadzenie się...).  Kolejnych trzech jest między 50 a 60 rokiem. Jedynie 6 ma 70 lat i więcej.
Kolejna rzecz to liczba. Osobiście obstawiałem około 10. Mamy 16. Bardzo dużo. Wygląda to na ostatni konsystorz papieża. Przypominam, że aktualnie mamy 117 elektorów. Do sierpnia liczba ta spadnie o zaledwie jednego (konserwatywny kardynał Rivera Carrera z Meksyku). Realnie o kolejnym konsystorzu nie licząc przedterminowych zgonów można zacząć myśleć pod koniec 2023. Długa perspektywa. Z drugiej strony liczba kardynałów z lat 1943-45 jest potężna
Odnośnie samych nominowanych. Mamy dwóch pewniaków. Arthur Roche z Kultu Bożego i You Heung-Sik z Duchowieństwa. Jeden podły karierowicz i wyjątkowy szkodnik, drugi przeciętny kurialista jakich wielu. Myślałem, że nominacji nie dostanie Alzaga z Gubernatoratu Państwa Watykańskiego. Do dzisiaj nie wiem jaki sens miała jego nominacja za Bertello w wieku 76 lat. Dzisiaj ma skończone 77 i najwyraźniej będzie gubernatorem aż do 80 roku życia. Swoją droga to już kolejny Hiszpan z purpurą. Straszna nadreprezentacja.
Stawiałem, że w końcu kardynałem zostanie jakiś rezydencjonalny biskup we Francji. Bordeaux i Lyon należało wykluczyć, bo dalej mamy kardynałów Ricarda i Barbarina wśród elektorów, więc mógł w grę wchodzić Paryż (a nawet powinien), ale Marsylia nie wydaje się wyborem kontrowersyjnym.
Drugi z europejskich kardynałów to 71 letni Oscar Cantoni, biskup Como. I jednocześnie pierwsza sensacja. Po pierwsze klarowny prztyczek dla abp Delpiniego z Mediolanu, którego papież pominął, mianując kardynałem biskupa z jego archidiecezji. Dziwne, bo po pierwsze Delpiniego wybrał sam papież a po drugie miał dostatecznie dużo ważnych i już postępowych hierarchów we włoskich diecezjach. Genoe można było pominąć, bo kardynał Bagnasco jeszcze nie skończył 80 lat. Ale osobiście stawiałem na Palermo. Mógł jesscze brać pod uwagę Turyn, gdzie jest biskup elekt. Bo oczywiście kandydaturę Moraglii z Wenecji nikt już pod uwagę z rąk tego papieża nie bierze pod uwagę. Teraz należy do tego grona dołączyć chyba także Delpiniego z Mediolanu.
Dalej mamy dwóch Brazylijczyków. O ile Cezar Costa  z Brasilii jest zrozumiały to Ulrich Steiner z Manuas powoduje już nadreprezentację.
5 rezydencjonalnych kardynałów + jeden w Rzymie. Sporo. Cezar Costa to wybór przyzwoity, Steiner zdecydowanie zły. Ostatni wybór z Ameryki Południowej to Adelberto Martinez Flores z Asunción. Pod kątem znaczenia diecezji zrozumiały, osobowościowo niestety oceniam negatywnie. Cieszy natomiast, że wbrew plotkom kardynałem nie został Víctor Manuel Fernandez z La Platy.
W Ameryce Północnej mamy Roberta McElroya z San Diego. Prawdziwa katastrofa i jednocześnie policzek dla jego arcybiskupa, Gomeza z Los Angeles. Sytuacja analogiczna jak z Cantoni i Delpini.
Dalej dwóch prałatów z Afryki. I tutaj mam wrażenie, że wybór padł w drodze losowania, bo ani Okpaleke z Nigerii ani Baawobr z Ghany niczym się nie wyróżniają. Tzn tego drugiego mógł promować kardynał Fitzgerald albo Turkson co źle o nim świadczy. Nie rozumiem także wyboru tych państw. Ghaną co prawda w Rzymie, ale ma kardynała Turksona a Nigeria Onaiyekana na emeryturze, ale dalej z prawem głosu. Za to mamy kilka tradycyjnie katolickich krajów bez elektora albo nawet bez kardynała. Swoją drogą przeciwko Okpaleke były protesty w jego poprzedniej diecezji, tak że ostatecznie jej nie objął. Kuriozalna sprawa i kuriozalna nominacja.
No i na końcu wisienka na torcie, czyli Azja. Absolutnie wygrany konsystorza. Dwóch nowych kardynałów pochodzi z Indii, w tym ciekawostka, patriarcha Filipe Neri. Jednego się spodziewałem, dwóch nie. Łącznie Indie będą miały 5 elektorów. Nie mało.
Kolejny kardynał to 54 letni Virgilio da Silva z Timoru Wschodniego. Biorąc pod uwagę katolickie wpływy w tym kraju podoba mi się ta nominacja. O biskupie Marengo z Włoch, będącym prefektem Ułan Bator nie potrafię nic powiedzieć. Ale zwłaszcza biorąc pod uwagę jego wiek trzeba będzie mu się przyjrzeć bliżej.
I ostatni nominat William Goh Seng Chye z Singapuru. To chyba jakiś błąd w matrycy. Genialny wybór. Jeden z najbardziej przychylnych tradycji biskupów. Chyba najlepsza nominacja od czasów Müllera w 2014 roku 🙂
I na koniec najwięksi przegrani, czyli Australia. Łudziłem się na nominację abp Fishera z Sydney, ale nawet jeśli nie on to spodziewałem się kogokolwiek. A tu nikt. Nie lepiej Europa Wschodnią. Nominacja dla abp Szewczuka byłaby pięknym gestem, ale do tego trzeba odwagi. Tej Franciszkowi brakuje. Spodziewałem się natomiast nominacji dla przynajmniej jednej osoby z regionu. Myślałem o Grusasie z Wilna, ale nie wykluczałem też Polaka z Gniezna albo Rysia z Łodzi. Analogicznie spodziewałem się jakiejś zachęty dla Kościoła w Niemczech, ewentualnie Bonnemain z Chur. Tu akurat dobrze, że się nie sprawdziło.
Natomiast niewątpliwie Franciszek rozwiał jedną plotkę. Zgodnie z reformą Kurii szefami Kongregacji mogą być ludzie świeccy. Spodziewano się więc, że może nie wszyscy obecni z automatu będą kardynałami. Jak się okazuje jednak będą.
Miałem także zrobić podsumowanie polityki personalnej z ostatniego roku i jakieś prognozy na przyszłość, ale to już myślę, że w najbliższym czasie.
Zapisane
Chorthippus.parallelus
bywalec
**
Wiadomości: 84

« Odpowiedz #1366 dnia: Maja 29, 2022, 23:01:32 pm »

całokształt
Dziękuję za analizę.
Zapisane
Licht
rezydent
****
Wiadomości: 329

« Odpowiedz #1367 dnia: Maja 30, 2022, 07:49:16 am »

całokształt
Dziękuję za analizę.
Ja również dziękuję. Z tym McElroy'em to wygląda na katastofe na wielu poziomach. Abp Gomez, przewodniczący KE USA, już dawno powinien zostać kardynałem, ale podpadł stanowiskiem w sprawie rozwodów i komunii dla polityków popierających aborcje + USA wiodły prym w sabotowaniu Strażników tradycji. Dodatkowo w anglojęzycznej mediosferze pisze się o nominacie jako o człowieku McCarricka.
Zapisane
dszczepanik
bywalec
**
Wiadomości: 95

« Odpowiedz #1368 dnia: Maja 31, 2022, 14:07:13 pm »

Kard nom. Okpaleke to biskup, którego nie chcieli księża w diecezji, a potem dostał nową nominację. Stąd może nagroda papieża za takie ,, męczeństwo''.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #1369 dnia: Maja 31, 2022, 20:53:03 pm »

https://pch24.pl/nowi-kardynalowie-przygotowanie-wyboru-franciszka-ii/
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #1370 dnia: Maja 31, 2022, 21:38:01 pm »

Cytuj
ard nom. Okpaleke to biskup, którego nie chcieli księża w diecezji, a potem dostał nową nominację. Stąd może nagroda papieża za takie ,, męczeństwo''.
W Afryce takie zjawisko raz po raz zachodzi, i najczęściej jest związane z jakimiś różnicami ludnościowymi (plemiennymi?). Jakiś czas temu też tak było w Sierra Leone.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
dszczepanik
bywalec
**
Wiadomości: 95

« Odpowiedz #1371 dnia: Czerwca 04, 2022, 12:13:44 pm »

Dziś bp Libera przeszedł na wcześniejszą emeryturę, a bp Śmigiel mianowany administratorem apostolskim sede vacante diecezji płockiej
https://press.vatican.va/content/salastampa/it/bollettino/pubblico/2022/06/04/0428/00891.html
Zapisane
dszczepanik
bywalec
**
Wiadomości: 95

« Odpowiedz #1372 dnia: Czerwca 28, 2022, 12:54:24 pm »

KS. Adrian Put, proboszcz konkatedry w Zielonej Górze, biskupem pomocniczym w Zielonej Górze
https://press.vatican.va/content/salastampa/it/bollettino/pubblico/2022/06/28/0499/01024.html
Zapisane
Filip S
aktywista
*****
Wiadomości: 965


« Odpowiedz #1373 dnia: Lipca 01, 2022, 19:04:43 pm »

Cytuj
Hungarian Cardinal Péter Erdő – Archbishop of Esztergom-Budapest – may be emerging as a front-runner to succeed Pope Francis. The canon law expert is fast becoming a contender to succeed the Holy Father as rumours mount about the latter’s health, even with a potential candidate from Asia emerging as a frontrunner as well. Filipino Cardinal Tagle would certainly align with the more liberal position taken by the current Pope.
https://catholicherald.co.uk/could-cardinal-erdo-unite-the-church/
Zapisane
dszczepanik
bywalec
**
Wiadomości: 95

« Odpowiedz #1374 dnia: Lipca 06, 2022, 12:59:34 pm »

Papież Franciszek mianował ks. Piotra Przyborka, dotychczasowego dyrektora wydziału duszpasterskiego kurii metropolitalnej w Gdańsku-Oliwie, biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Musti di Numidia – poinformowała w środę nuncjatura apostolska w Polsce
https://press.vatican.va/content/salastampa/it/bollettino/pubblico/2022/07/06/0520/01056.html
Zapisane
Filip S
aktywista
*****
Wiadomości: 965


« Odpowiedz #1375 dnia: Sierpnia 22, 2022, 16:25:26 pm »

Cytuj
W najbliższych dniach były perfekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Becciu zostanie w pełni przywrócony do praw kardynała na polecenie papieża Franciszka – podaje „L’Unione Sarda”. Oznajmił to sam włoski purpurat przebywający obecnie na wakacjach na swej ojczystej Sardynii.
https://pch24.pl/angelo-becciu-wezmie-udzial-w-konsystorzu-hierarcha-twierdzi-ze-na-polecenie-franciszka-odzyska-pelnie-praw-kardynala/

Cytuj
Czystki w Kongregacji Nauki Wiary. Ofiarą padli dwaj księża, którzy poważnie narazili się przełożonym. Jeden z nich związany był z arcybiskupem, który odrzuca błogosławienie związków homoseksualnych, a drugi… celebrował Mszę świętą w rycie tradycyjnym. W dawnym Świętym Oficjum trwają ewidentne czystki, uważa portal Katholisches.info.
https://pch24.pl/czystki-w-kongregacji-nauki-wiary-za-co-przelozeni-usuwaja-z-niej-ksiezy/
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 22, 2022, 16:48:46 pm wysłana przez Filip S » Zapisane
Lappiy
uczestnik
***
Wiadomości: 200

« Odpowiedz #1376 dnia: Września 03, 2022, 19:04:14 pm »

Przy okazji niedawnego konsystorza na którym nominaci stali się kardynałami tradycyjnie ożyły spekulacje dotyczące konklawe. Ja konsekwentnie od lat tutaj piszę o tym, że dopóki żyje Benedykt XVI żadnej rezygnacji Franciszka nie będzie. Chyba, że doszłoby do skrajnej zdrowotnej sytuacji. Tak czy inaczej papież ma swoje lata i takie spekulacje stają się coraz bardziej zrozumiałe. Najczęściej padają trzy nazwiska: Tagle, Zuppi i Erdo. I moim zdaniem to rzeczywiście realni papabile. W dodatku w takiej właśnie kolejności. Zakładając, że miniony konsystorz był rzeczywiście ostatnim w bieżącym pontyfikacie postanowiłem zrobić analizę elektorów pod kątem tego na ile konserwatyści będą mieli potencjał do zablokowania skrajnie liberalnego kandydata. Dla wyjaśnienia lista poniżej niekoniecznie jest listą zwolenników mszy tradycyjnej. Jest natomiast listą osób, które z perspektywy tradycyjnego katolika powinny zagłosować na dobrego kandydata.
1. Angelo Bagnasco 01.43
2. Dominik Duka 04.43
3. Angelo Comastri 09.43
4. Juan Luis Cipriani Thorne 12.43
5. John Njue 44
6. John Onaiyekan 01.44
7. Luis Francisco Ladaria Ferrer 04.44
8. Polycarp Pengo 08.44
9. Mauro Piacenza 09.44
10. Robert Sarah 05.45
11. Antonio Canizares Llovera 10.45
12. Albert Malcolm Ranjith 11.47
13. Gerhard Ludwig Müller 12.47
14. Raymond Leo Burke 06.48
15. Daniel diNardo 05.49
16. James Michael Harvey 10.49
17. Timothy Dolan 02.50
18. Orani Joao Tempesta 09.50
19. Philippe Barbarin 10.50
20. Dominique Mamberti 03.52
21. Peter Erdo 06.52
22. Willem Eijk 06.53
23. Rainer Maria Woelki 08.56
24. William Goh Seng Chye 06.57
Na 131  elektorów jedynie 24 to kardynałowie, których można zaklasyfikować jako konserwatyści. Kilka, kilkanaście kolejnych jawi się jako umiarkowani. Dla porównania ze 117 elektorów w 2013 roku 37 można było zaklasyfikować jako konserwatyści. Efekt elekcji znamy.
Reszta to albo zadeklarowani liberałowie albo grupa o której ze względu na peryferyjne pochodzenie i mało dostępnych informacji mało można powiedzieć. To jest też ta część z której być może część osób zasili poniższą listę. Tak czy inaczej trudno być przesadnym optymistą. Nie zmienia to faktu, że uważam iż każdy z trójki Takie, Zuppi, Erdo byłby lepszym papieżem od Franciszka.
« Ostatnia zmiana: Września 03, 2022, 19:10:18 pm wysłana przez Lappiy » Zapisane
dszczepanik
bywalec
**
Wiadomości: 95

« Odpowiedz #1377 dnia: Września 05, 2022, 13:15:19 pm »

Dziś co prawda nie nominacja, ale informacja, że Adam Kwiatkowski, były minister w Kancelarii Prezydenta RP, złożył listy uwierzytelniające i rozpoczął pełnienie funkcji ambasadora RP w Watykanie
https://press.vatican.va/content/salastampa/it/bollettino/pubblico/2022/09/05/0650/01309.html
Zapisane
Lappiy
uczestnik
***
Wiadomości: 200

« Odpowiedz #1378 dnia: Września 06, 2022, 18:28:30 pm »

W ramach uzupełnienia tego co napisałem poprzednio kardynał Zuppi weźmie udział w tegorocznej pielgrzymce Populus Summorum Pontificum w Rzymie. Nie ma przypadków 🙂
Zapisane
grzegorz44
uczestnik
***
Wiadomości: 222

« Odpowiedz #1379 dnia: Września 26, 2022, 00:12:33 am »

Ks. Dariusz Zalewski, dotychczasowy proboszcz parafii bł. Karoliny Kózkówny w Ełku, został mianowany biskupem pomocniczym diecezji ełckiej. Decyzję papieża Franciszka ogłosiła w sobotę w południe Stolica Apostolska.

https://press.vatican.va/content/salastampa/it/bollettino/pubblico/2022/09/24/0710/01452.html
Zapisane
Strony: 1 ... 90 91 [92] 93 94 ... 98 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nominacje i dymisje. Polityka personalna za Franciszka I « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!