Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 07:10:43 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nominacje i dymisje. Polityka personalna za Franciszka I
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 78 79 [80] 81 82 ... 98 Drukuj
Autor Wątek: Nominacje i dymisje. Polityka personalna za Franciszka I  (Przeczytany 362444 razy)
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #1185 dnia: Października 09, 2019, 10:40:55 am »

Jest bardzo dobrze zorientowany w sytuacji w Kościele. Ma też wyrobione zdanie o polskich hierarchach.
https://www.rp.pl/Rzecz-o-historii/305319978-Wojna-za--Spizowa-Brama.html
Mozna wiedziec, jakie zdanie ma kardynal Ricard o polskich hierarchach? Czy tak samo dobre jak my? ;)
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #1186 dnia: Października 09, 2019, 11:23:25 am »

Jest bardzo dobrze zorientowany w sytuacji w Kościele. Ma też wyrobione zdanie o polskich hierarchach.
https://www.rp.pl/Rzecz-o-historii/305319978-Wojna-za--Spizowa-Brama.html
Mozna wiedziec, jakie zdanie ma kardynal Ricard o polskich hierarchach? Czy tak samo dobre jak my? ;)

Wyrobione.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #1187 dnia: Listopada 15, 2019, 13:40:28 pm »

Mianowany dzisiaj kurialny biskup grekokatolicki to chyba pierwszy oficjalnie mianowany urodzony w latach 80.:

https://press.vatican.va/content/salastampa/it/bollettino/pubblico/2019/11/15/0874/01831.html

Tak dla zaznaczenia zmiany pokoleniowej.

A wczoraj swoją drogą mianowano nowego prefekta sekretariatu ds. ekonomii - Jezuitę, oraz następcę wyżej wspomnianego kard. Ricarda w Bordeaux:

https://press.vatican.va/content/salastampa/it/bollettino/pubblico/2019/11/14/0871/01821.html
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Lappiy
uczestnik
***
Wiadomości: 200

« Odpowiedz #1188 dnia: Listopada 16, 2019, 16:01:54 pm »

Serdecznie witam ponownie. Przepraszam za brak mojej aktywności w ostatnich miesiącach, ale niestety obowiązki i problemy zdrowotne uniemożliwiły mi taką pełną analizę. Nadrabiając zaległości na pewno trzeba zacząć od październikowego konsystorza. W swoim poście z marca prognozowałem niewielki konsystorz pod koniec aktualnego roku. Miałem rację z terminem, natomiast nie był wcale taki niewielki. 10 elektorów co w tym czasie oznaczało podniesienie liczby kardynałów elektorów do 128, 8 ponad limit ustanowiony przez Pawła VI. Aktualnie mamy ich 124 a do przepisowej liczby (oczywiście wyłączając przypadki zgonów) wrócimy dopiero w listopadzie 2020, gdy 80 lat ukończy kardynał Wuerl.
Franciszek przyzwyczaił nas, że puste miejsca zapełnia błyskawicznie. Ale tak radykalnego naruszenia limitu jeszcze nie zrobił. Przypomina mi to ostatni konsystorz Jana Pawła II w 2003 roku. Po nim mieliśmy 135 kardynałów elektorów a papież wiedział, że buduje swoje dziedzictwo na następne lata. Czy jest to też ostatni konsystorz Franciszka? W jednym ze swoich ostatnich postów sugerowałem, że tak może być. Czy teraz bym to podtrzymał? Chyba tak. Po pierwsze tak realnie następny powinien być dopiero w roku 2021 i to bliżej jego końca a po drugie i ważniejsze papież chyba już zakończył model meblowania Kolegium według swojego życzenia. I w tym sensie ten konsystorz był przełomowy.
Papież w nominacjach przyzwyczaił nas do konsekwencji. Tutaj był konsekwentny jeszcze bardziej niż zazwyczaj. Na 10 nazwisk elektorów nie ma nikogo kogo można byłoby określić nawet umiarkowanym konserwatystą. Są za to wyjątkowo wyraziści postępowcy.
Na pewno do takich trzeba zaliczyć kardynała Mendonca. Wybór szkodliwy także ze względu na wiek (ledwo 54 lata). Rzuca się w oczy ta nominacja zwłaszcza w porównaniu z tym, że jego poprzednik na stanowisku Bibliotekarza i Archiwisty abp Brugues nominacji wbrew wszelkiej tradycji nie dostał. Co tylko kolejny raz pokazuje, że Franciszek wbrew obiegowej opinii lubi mianować kardynałami osoby piastujące tradycyjnie kardynalskie funkcje. Pod warunkiem, że są to jego osoby :)
Oprócz Mendoncy z Kurii mamy hiszpańskiego przewodniczego Papieskiej Rady ds Dialogu Międzyreligijnego abp Ayuso i ks Czernego, podsekretarza Dyskaterii ds Integralnego Rozwoju. Nikt wcześniej nie dostał purpury na tak podrzędnym stanowisku. Na co tutaj warto zwrócić uwagę? Wszyscy są osobami, które całą karierę zawdzięczają papieżowi. Najdłuższy staż w biskupstwie, abp Ayuso sakrę przyjął w 2016 roku! Ks Czerny w chwili nominacji nie był biskupem. Błyskawiczne i spektakularne kariery. Ciekawa jest także kwestia narodowości. Dwie osoby z Półwyspu Iberyjskiego. Panuje przekonanie, że Franciszek nie lubi Europy, przynajmniej w nominacjach. Prawda, z dwoma wyjątkami. Hiszpania i Portugalia.
Jak już wspomniałem Franciszek wbrew pozorom lubi tradycyjne diecezje kardynalskie. Tym razem wybór padł na Kinszasę (nominacja abp Besungu na kilka dni przed ukończeniem 80 r.ż. przez kardynała Pasinyę). Skąd taka słabość akurat do tej diecezji? Sądzę, że powód jest przede wszystkim jeden. Kardynał Pasinya to jeden z "wielkich elektorów" Franciszka.
Dalej mamy Kubę (abp Garcia Rodriguez) i wreszcie Bolonia - abp Zuppi. Jedyny Włoch w tym towarzystwie. Postać kontrowersyjna, ale moim zdaniem z całego grona najciekawsza. Wielki zwolennik włączania do Kościoła osób LGBT, ale jednocześnie człowiek, który nie ma problemu by odprawić Tridentinę. Uzasadniał to tym, że chce być zawsze ze swoimi wiernymi, niezależnie od tego czy są homoseksualistami czy tradycjonalistami. W tym wszystkim, franciszkowym głoszeniu miłosierdzia on akurat wydaje się być autentyczny.
Z Europy kardynałem został także Hollerich z Luksemburga(jak ktoś słusznie napisał wyjątkowo upolityczniony) oraz kolejny Hiszpan (chociaż ordynariusz Rabatu) Lopez Romero - także błyskawiczna kariera.
Ostatnie dwie osoby to Hardjoatmodjo - kandydat do purpury od co najmniej pierwszego konsystorza Franciszka i Ramazzini Imeri z Gwatemali - wybór typowo "Franciszkowy" A więc niespodziewany, mało o nim wiadomo i nie najmłodszy. Na każdym konsystorzu jedna-dwie takie nominacje były.
Jeśli chodzi o to na ile spodziewane a na ile zaskakujące były to nominacje. Pewniakami byli Zuppi i Mendonca. Ayuso, Besungu, Garcia Rodriguez nie zaskakują. Resztę określiłbym mianem niespodziewanych.
Kogo zatem brakuje? Liczylem na abp Szewczuka (chodziły takie plotki), spodziewałem się też jednak abp Jędraszewskiego. Po pierwsze dlatego, że dwóch kardynałów z Polski wypadło ostatnio z grona elektorów (Dziwisz, Grocholewski), po drugie ze względu na wagę i prestiż Krakowa. I dla jednego i dla drugiego miejsca zabrakło. Trudno mówić o tym, że zaskakuje brak Moraglii z Wenecji, Nosiglii z Turynu czy Chaputa z Filadelfii. Gdyby papież zamierzał ich mianować już dawno by to zrobił.
Skoro należy brać pod uwagę, że to ostatni konsystorz papieża przyjrzyjmy się tym nominacjom.
Od swojego pierwszego konsystorza w 2014r papież mianował 88 kardynałów. 70 w chwili nominacji miało uprawnienia elektorskie. Aktualnie ma ich 67. Spójrzmy na nich z kilku perspektyw:
a) wiek.
Na 70 elektorów w chwili nominacji 3 było urodzonych w latach 30-tych. Wypadli oni już z grona elektorów.
Następnych 43 jest urodzonych w latach 40-tych. O tym pisałem mówiąc, że polityka Franciszka nie jest wcale długoterminowa a doraźna. W wieku poniżej 60 lat jest tylko 5 jego nominatów. W tym oprócz progresywnego Mendoncy bardziej umiarkowani Nzapalainga czy Besungu.
Sporo z tych nominatów weszło lub w najbliższym czasie wejdzie w wiek emerytalny. Aż 20 jest urodzonych w roku 1945 lub wcześniej. Co oczywiście nie przeszkodzi im jednak w większości decydować zapewne o następcy obecnego papieża.
b) Narodowość
Sprawa bardzo interesująca. Na 70 elektorów papież mianował jedynie 11 Włochów, z czego jeden jest już bez uprawnień (kardynał Menichelli). Oczywiście nadal jednak jest to największa grupa.
Jak wspomniałem Ojciec Święty wyjątkowym przywiązaniem darzy Hiszpanów. Mianował ich aż 5, zdecydowanie ponad aktualny Kościoła w tym kraju. Dodać do tego trzeba 6, czyli ordynariusza z Maroko, ale urodzonego w Hiszpanii kardynała Lopeza Romero. Niewiele gorzej wiedzie się Kościołowi w Portugalii - 3 nominacje, w tym dla mało istotnej diecezji Leira-Fatima.
To są jedyne trzy kraje z Europy, które otrzymały więcej niż jednego kardynała elektora! Po jednym dostały Niemcy, Francja, Polska, Wielka Brytania, Luksemburg, Belgia i Szwecja. Cokolwiek by nie powiedzieć jednak jest to mało przejrzysta polityka.
Także przez papieża specjalnie wielbione nie są Stany Zjednoczone. 3 nominacje. Ale patrząc jakie to były to może i dobrze. Tradycyjnie katolicki Meksyk to też tylko 2 kardynałów (z czego Suarez Inda już bez uprawnień) a Brazylia 1. Tak samo jak Argentyna - przynajmniej Ojcu Świętemu nie można zarzucić nepotyzmu :)
W ogóle cała reszta to już są tylko i wyłącznie pojedyncze nominacje.
Polityka personalna to oczywiście nie tylko nominacje kardynalskie. Dyskusję tutaj wywołało szybkie przyjęcie rezygnacji kardynała Ricarda. Chociaż rzeczywiście uchodził on za człowieka bliższego Benedyktowi to akurat nie była inicjatywa papieża. Franciszek miał zaoferować przedłużenie mandatu kardynałowi o standardowe 2-3 lata, które jednak ten odrzucił prosząc o szybkie przyjęcie rezygnacji. Jak sam powiedział uważał, że po prawie 20 latach kierowania diecezją ta potrzebuje "nowego startu" Sam kardynał chciałby zaś emeryturę spędzić w rodzinnych stronach. Z kolei kardynał Pengo jest w słabym zdrowiu i już wcześniej miał koadjutora. Decyzja więc była jak najbardziej spodziewana i w tym kontekście nie przyrównywałbym ich do zwolnieniu Ciprianiego Thorne czy Rivery Carrery.
Dużo bardziej zaskoczyło mnie szybkie przejście na emeryturę kardynała Onaiyekana z Abudży. Jednej z najbardziej szanowanych postaci w afrykańskim Kościele. Jego następca zdaje się być podobnie solidny.
Co nas czeka w następnych miesiącach? W 2020 roku kończą się dwuletnie okresy przedłużenia dla kardynałów Bagnasco z Genui i Sepe w Neapolu. To mogą być dwie wielkie, ostatnie kluczowe decyzje personalne papieża dla włoskiego Kościoła. Tym bardziej, że niedawno przedłużenie o 2 lata dostał abp Nosaglia z Turynu (nie spodziewałem się tego).
Ciągle wakat jest na stanowisku metropolity Santiago de Chile. Co tylko pokazuje w jakim chaosie po skandalu pedofilskim musi być Kościół w Chile. Podobnie rzecz się ma w Caracas - też bardzo przeciągnięta nominacja.
Na czas nieokreślony przedłużenie dostał kardynał Duka z Pragi, ale to także może oznaczać, że przyjęcie rezygnacji może nastąpić w dowolnym momencie. Kardynał niedługo skończy 77 lat, więc mimo dobrego zdrowia także tutaj trzeba oczekiwać nominacji. Podobnie rzecz się ma z Salazarem Gomezem w Bogocie.
Wiek emerytalny ukończył kardynał O'Malley z Bostonu, ale tutaj w przeciągu najbliższych 2-3 lat żadnej zmiany nie będzie. Z ważniejszych diecezji 75 lat w nadchodzącym roku osiągną Schonborn z Wiednia, Osoro Sierra z Madrytu, Canizares Llovera z Walencji i Nichols z Westminsteru. Chyba jedynie Canizares nie może być pewny przedłużenia.
Zmiany mogą dotknąć także Kurię. Do 80-tki zbliża się Baldisseri, sekretarz generalny Synodu Biskupów. Nominacja jego następcy myślę, że jeszcze w tym roku jest możliwa. Powyżej wieku emerytalnego są też prefekci Stella, Ravasi, Versaldi, Piacenza, Sandri i Lladaria Ferrer. Zwłaszcza Sandi i Piacenza nie mogą uchodzić za osoby bliskie papieżowi. Natomiast w 2020 roku wiek emerytalny osiągnie kardynał Sarah. A teraz kończy mu się 5-letnia kadencja na stanowisku prefekta Kongregacji Kultu Bożego. Chyba więc nie muszę mówić na co się zanosi.
I ostatnia rzecz, póki co traktowana jako plotka. Dużo się mówi o rozejściu się dróg papieża i Sekretarza Stanu, kardynała Parolina. Papież rzekomo z chęcią by się go z piastowanego urzędu pozbył. Jako kierunek docelowy wskazuje się patriarchat Wenecji. Dzięki temu Franciszek pozbyłby się także abp Moraglii. Pretekstem mają być regularne skargi na patriarchę, który rzekomo mocno podzielił kler patriarchatu. Jak będzie zobaczymy.
Mam nadzieję, że nie zanudziłem. Postaram się teraz pisać regularniej i tradycyjnie liczę na polemikę, głosy dyskusji w komentarzach.
 
Zapisane
K.L.O
rezydent
****
Wiadomości: 462

« Odpowiedz #1189 dnia: Listopada 16, 2019, 17:21:23 pm »

Brazylia otrzymała od Franciszka 2 kardynałów : Orani Tempesta i da Rocha. Reszta się zgadza :) 

Co do kard Onaiyekan to w tym wypadku z kolei  z  mojej strony nie ma zdziwienia po pierwsze to solidny konserwatysta, po drugie otrzymał od papieża te 8 miesięcy przedłużenia - więc emerytura nie jest aż tak bardzo skandaliczna jak w znanych nam innych przypadkach, no i po trzecie wreszcie od ponad roku miał on koadiutora - wiec zmiana była spodziewana.
Zapisane
"Wiary ustrzegłem"
Lappiy
uczestnik
***
Wiadomości: 200

« Odpowiedz #1190 dnia: Listopada 16, 2019, 17:47:18 pm »

Rzeczywiście przeoczyłem da Rocha. Mój błąd.
Onaiyekan jest konserwatystą, ale jego następca zdaje się nim także być. Więc tutaj zerwania nie ma. Natomiast koadiutor nie jest tutaj żadnym wyznacznikiem rychłego przejścia na emeryturę. Napier jest chyba jeszcze bardziej otwartym konserwatystą, zbliża się do 79 roku życia, od dłuższego czasu ma koadiutora a dalej stoi na czele diecezji. Onaiyekan jest dobrego zdrowia, w dodatku dla Afryki normą były przedłużenia co najmniej 2-letnie a tutaj tak szybka mimo wszystko zmiana.
Zapisane
K.L.O
rezydent
****
Wiadomości: 462

« Odpowiedz #1191 dnia: Grudnia 08, 2019, 14:24:22 pm »

A dziś chyba dosyć zaskakująca nominacja. Kard. Tagle mianowany prefektem Kongregacji Ewangelizacji Narodów. Dotychczasowy prefekt - kard. Filoni - mianowany został patronem Zakony Grobu Bożego w miejsce  sędziwego (przeszlo 80letniego) Amerykanina kard. O'Briena (nie mylić z innym purpuratem o tym samym nazwisku, który odszedł w niesławie zwiazanej z afera pedofilską w kościele szkockim).
Kard. Filoni, choć raczej niezbyt postępowy, to zaliczany był jednak do grupy bliskich współpracowników Franciszka (ot choćby mianowanie go jednym z kardynałów biskupów(obok Sandriego, Oulleta i Parolina) było wyrazem sympatii i zaufania - choć to funkcja czysto honorowa). 

Szczerze powiedziawszy liczylem sie z tym ze papież wezwie przedzej czy pozniej kard. Tagle do rzymu. Mówiło sie o sekretariacie stanu - w to akurat ciezko mi bylo uwierzyć - gdy zbieraly sie czarne chmury nad kard. Mullerem to myslalem ze jego nastepca zostanie wlasnie Tagle, gdy tak sie nie stalo to przeidywalem ze moze zastapic będacych juz w wieku emerytalnym kardynalów : Stelle (kongregacja duchowienstwa) lub Ouelleta (kongregacja biskupów). Jak widać papież i tym razem nas zaskoczył i odesłał na zieloną trawke kardynała niebedącego jeszcze w wieku emerytalnym pomimo tego ze, jak wspomniałem, jest kilku prefektów którzy już wiek emerytalny osiągneli lub zaraz osiągnął (Stella, Ouellet, Sandri).

Przypuszczam też ze papież chce namascic kard tagle na swojego nastepce. Nie wiem tylko czy przejscie do kurii mu w tym pomoze czy wrecz przeciwnie.
Tagle ma obecnie 62 lata, prawdopodobnie w czasie kolejnego konklawe bedzie miedzy 65 a 70 rokiem życia (co bedzie atutem gdyz mysle ze tym razem kardynalowie postawią na kogos mlodszego niz obaj poprzedni papieze) dodatkowo ma on łatke człowieka empatycznego, przyjaznego, niezamiesznaego w zadne afery pedofilskie, a przy tym mniej kontrowersyjnego niz Bergoglio (współpraniwik Ratzingera z KNW). Zobaczymy...
Zapisane
"Wiary ustrzegłem"
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 816


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #1192 dnia: Grudnia 08, 2019, 23:25:17 pm »

https://deon.pl/kosciol/kard-m-ouellet-30-proc-biskupow-nominatow-odrzuca-mianowanie-ich-przez-papieza-,679695?sfns=mo

A moze nie chca przyjmowac nominacji od pana Jurka B.? Bo czy taka nominacja jest wazna? To papiez mianuje biskupow ;)
Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #1193 dnia: Grudnia 09, 2019, 00:39:41 am »

https://deon.pl/kosciol/kard-m-ouellet-30-proc-biskupow-nominatow-odrzuca-mianowanie-ich-przez-papieza-,679695?sfns=mo
A moze nie chca przyjmowac nominacji od pana Jurka B.? Bo czy taka nominacja jest wazna? To papiez mianuje biskupow ;)
;D ;D ;D
A na powaznie to bardziej prawdopodobny jest powod, ze bycie biskupem w dzisiejszym swiecie nie jest latwe i zdaja sobie sprawe z tego nawet klasyczni karierowicze. W wielu diecezjach nie ma wierzacych, ksiezy rowniez nie ma, przyszlosci nie ma, jeszcze wychodza jakies nierozwiazane sprawy z przeszlosci, za ktore musi odpowiadac biskup, nawet jesli nie ma z nimi nic wspolnego, a w dodatku kazdemu mozna zarzucic, ze cos wiedzial, ale nie powiedzial itd. To lepiej byc profesorem na wydziale i snuc wizje odnowy Kosciola zupelnie oderwane od rzeczywistosci. Albo byc proboszczem w parafii i miec swiety spokoj (nie kazdy lubi robic raban ;)).
« Ostatnia zmiana: Grudnia 09, 2019, 00:41:22 am wysłana przez pauluss » Zapisane
K.L.O
rezydent
****
Wiadomości: 462

« Odpowiedz #1194 dnia: Grudnia 12, 2019, 15:44:26 pm »

Dziś nominacja dla diecezji ełckiej - sufraganem został pallotyn ks.Adrian Galbas.

Nominacja o tyle oryginalna ze zazwyczaj sufraganami zostają biskupi pochodzący z danej diecezji. Owszem, ordynariusz naogół pochodzi z innej diecezji (i uważam że to słusznie) ale sufragan w wiekszości przypadków jest wyłaniany z prezbiterium danej diecezji. W tym przypadku było inaczej - co wiecej poprzedni sufragan ełcki również pochodził z innej diecezji, mowa o bp. Kamińskim obecnym ordynariuszu warszawsko-praskim, który choć urodził się na terenie obecnej diecezji ełckiej to seminarium ukończył i święcenia przyjął w diecezji warszawskiej. Zatem jak do tej pory od  utworzenia diecezji w 1992 r z duchowieństwa diecezji ełckiej nie pochodzi żaden biskup. To chyba ewenement na skale kraju.
Zapisane
"Wiary ustrzegłem"
sumit
adept
*
Wiadomości: 13

« Odpowiedz #1195 dnia: Grudnia 14, 2019, 10:45:47 am »

A dziś chyba dosyć zaskakująca nominacja. Kard. Tagle mianowany prefektem Kongregacji Ewangelizacji Narodów. Dotychczasowy prefekt - kard. Filoni - mianowany został patronem Zakony Grobu Bożego w miejsce  sędziwego (przeszlo 80letniego) Amerykanina kard. O'Briena (nie mylić z innym purpuratem o tym samym nazwisku, który odszedł w niesławie zwiazanej z afera pedofilską w kościele szkockim).
Kard. Filoni, choć raczej niezbyt postępowy, to zaliczany był jednak do grupy bliskich współpracowników Franciszka (ot choćby mianowanie go jednym z kardynałów biskupów(obok Sandriego, Oulleta i Parolina) było wyrazem sympatii i zaufania - choć to funkcja czysto honorowa). 

Kard. Filoni może i bliskim współpracownikiem był, ale
- jest związany z ruchem neokatechumenalnym, na który papież Bergoglio reaguje alergicznie
- ostatnio w dwu wywiadach w L'Osservatore Romano odniósł się krytycznie do porozumienia z rządem chińskim z 2018 r. odnośnie likwidacji niezależnego od władz komunistycznych Kościoła w Chinach, na czym zależy Franciszkowi.
Kard. Filoni nie jest ani w wieku emerytalnym (ma 73 lata), kadencję na stanowisku miał teoretycznie do 2021. Za krytykę się płaci, nawet bycie "bliskim współpracownikiem" nie pomoże.

Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #1196 dnia: Grudnia 14, 2019, 18:53:04 pm »

Kard. Filoni może i bliskim współpracownikiem był, ale
- jest związany z ruchem neokatechumenalnym, na który papież Bergoglio reaguje alergicznie
A gdzie Pan znalazł taką opinię? Z tego co pamiętam na początku pontyfikatu biskup Rzymu miał kilka wypowiedzi anty DN, ale raz, że były one dość umiarkowane na pewno reakcją alergiczną nie można tego nazwać, a dwa, że to było już dobre parę lata temu od tego czasu niczego o DN jakoś nie  słyszałem. Jeśli ma Pan jakieś cytaty to proszę zalinkować.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #1197 dnia: Grudnia 21, 2019, 20:23:39 pm »

https://press.vatican.va/content/salastampa/it/bollettino/pubblico/2019/12/21/1024/02089.html

Kardynał Sodano idzie na emeryturę - zatem niemożliwe nie istnieje  :) .

Swoją drogą widziałem, że już ostatnio wicedziekan sprawował msze pogrzebowe kardynałów w Bazylice św. Piotra, stąd się domyślałem, że pewnie u kard. Sodano ze zdrowiem coraz słabiej.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #1198 dnia: Grudnia 21, 2019, 23:41:13 pm »

https://press.vatican.va/content/salastampa/it/bollettino/pubblico/2019/12/21/1024/02089.html
Kardynał Sodano idzie na emeryturę - zatem niemożliwe nie istnieje  :) .
Swoją drogą widziałem, że już ostatnio wicedziekan sprawował msze pogrzebowe kardynałów w Bazylice św. Piotra, stąd się domyślałem, że pewnie u kard. Sodano ze zdrowiem coraz słabiej.
Tez to zauwazylem, ale w wieku 92 lat to juz chyba czlowiek ma prawo miec jakies problemy zdrowotne ::). Z drugiej strony kardynal Sodano jest tym, ktory sie chyba najlepiej trzymal a majac 90 lat wygladal maksymalnie na szesciesieciolatka ;D.

Aktualizacja:
Video z wczorajszego spotkania z kuria rzymska. Kardynal Sodano wyglada tak, jak zawsze ;D ;D ;D:
https://youtu.be/mHm8QQymCps?t=162
Widocznie Ojciec swiety chcial wprowadzic kadencyjnosc dziekana w ramach niezbednej demokratyzacji Kosciola (i wprowadzil), wiec Sodano musial zrezygnowac ;D. Po prostu prawa natury w tym wypadku nie zadzialaly, jak powinny - a ilez mozna czekac ;).

I jeszcze zagadka: ktory z tych panow wyglada mlodziej? ;)
https://youtu.be/mHm8QQymCps?t=2283
« Ostatnia zmiana: Grudnia 22, 2019, 10:45:01 am wysłana przez pauluss » Zapisane
Lappiy
uczestnik
***
Wiadomości: 200

« Odpowiedz #1199 dnia: Grudnia 23, 2019, 21:44:31 pm »

W związku z tym, że kilka istotnych wydarzeń miało miejsce kilka słów ode mnie.
Na pewno absolutnie kluczowe znaczenie ma nominacja dla kardynała Tagle. W pole position do elekcji był już od zwycięstwa Bergoglio w 2013 roku. Teraz biorąc pod uwagę jego niezwykle szerokie kontakty na całym świecie, doświadczenie duszpasterskie, doświadczenie w kurii, dobry kraj pochodzenia, dobry wiek i najzwyczajniej w świecie charakter budzący zaufanie będzie najsilniejszym papabile chyba od czasów Montiniego. Jedyna kwestia to może ten wiek. 62 lata skończone. Dobrze byłoby jeszcze tak z 2-3 lata poczekać. Może więc to jednak nie był ostatni konsystorz Franciszka.
Co do kardynała Sodano. On już o rezygnację miał prosić po ukończeniu 90 roku życia. Chce na stare lata wrócić do rodzinnych stron podobnie jak to zrobił wcześniej subdziekan Etchegaray. Kwestia wprowadzenia kadencyjności może w zasadzie i tak być techniczna, skoro będzie możliwa reelekcja a głosują i tak kardynałowie-biskupi.
Pytań przy tej okazji jest kilka. Pierwsze kto zostanie nowym dziekanem? Teoretycznie powinien Battista Re. Pytanie czy jest jednak sens wybierać nawet jeśli dziarskiego to 85-latka? W sumie z drugiej strony po 5 latach miałby idealnie 90. Dalej gdyby Battista Re został dziekanem zwalnia nam się wicedziekan. Idąc prawem starszeństwa powinien nim zostać kardynał Arinze, lat bagatela 87. Trzyma się równie dobrze, chociaż na życzeniach dla kurii o dziwo go nie było. No i trzecie pytanie, kto po zmarłym kardynale Etchegarayu dostanie diecezję Porto Santa Rufina? Czy ktoś z czterech nadliczbowych kardynałów-biskupów czy ktoś nowy? Logicznie byłoby postawić na tę pierwszą opcję. Jednocześnie może to być osoba, która poprowadzi następne konklawe. A kto wie, może również odejdziemy od zasady starszeństwa i ta sama osoba zostanie dziekanem? Za parę dni zapewne wszystkiego się dowiemy.
Co do dobrego trzymania się mam wrażenie, że w kurii generalnie są dobrze zakonserwowani. Niech za przykład wystarczy fakt, że na spotkaniu obecni byli kardynał Tomko (rocznik 24) i Grech (25). Obaj przeskoczyliby niejdnego 70-latka ;)
Zapisane
Strony: 1 ... 78 79 [80] 81 82 ... 98 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nominacje i dymisje. Polityka personalna za Franciszka I « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!