Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 03:04:32 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231947 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nominacje i dymisje. Polityka personalna za Franciszka I
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 57 58 [59] 60 61 ... 99 Drukuj
Autor Wątek: Nominacje i dymisje. Polityka personalna za Franciszka I  (Przeczytany 364954 razy)
pascendi
uczestnik
***
Wiadomości: 103


Miserere mei Deus

« Odpowiedz #870 dnia: Sierpnia 17, 2016, 14:45:42 pm »

A to ciekawe.
Zapisane
Mruk
uczestnik
***
Wiadomości: 129

« Odpowiedz #871 dnia: Sierpnia 17, 2016, 17:37:47 pm »

Jest już nominacja:

http://pl.radiovaticana.va/news/2016/08/17/bp_kevin_farrell_prefektem_dykasterii_ds_świeckich,_rodziny/1251843


Ojciec Święty mianował prefektem nowej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia bp. Kevina Josepha Farrella, dotychczasowego ordynariusza Dallas w Stanach Zjednoczonych. Nominat ma 68 lat i jest urodzonym w Dublinie Irlandczykiem.
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2917

« Odpowiedz #872 dnia: Października 06, 2016, 12:23:08 pm »

https://ekai.pl/diecezje/warminska/x103981/olsztyn-ingres-abp-jozefa-gorzynskiego-pazdziernika/

Nietypowa zapowiedź rezygnacji: ogłoszono oficjalnie, że rezygnacja arcybiskupa warmińskiego zostanie ogłoszona 15 października, a jednocześnie od razu odbędzie się ingres dotychczasowego koadiutora.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Mruk
uczestnik
***
Wiadomości: 129

« Odpowiedz #873 dnia: Października 06, 2016, 14:01:51 pm »

+ dla mojej nieszczęsnej diecezji to jednak zmiana na lepsze.
Zapisane
Warmiaczka
aktywista
*****
Wiadomości: 578

« Odpowiedz #874 dnia: Października 06, 2016, 14:24:19 pm »

Skąd wniosek, że na lepsze?
Zapisane
Mruk
uczestnik
***
Wiadomości: 129

« Odpowiedz #875 dnia: Października 06, 2016, 15:59:56 pm »

Ks. abp. koadiutor wyczyścił parę spraw w mojej okolicy, a i w kontaktach bezpośrednich sprawia dobre wrażenie. Tak, wiem, o liturgii był łaskaw popełnić stek bzdur.
Zapisane
Lappiy
uczestnik
***
Wiadomości: 200

« Odpowiedz #876 dnia: Października 06, 2016, 20:06:44 pm »

Wszystko wskazuje na to, że wielkimi krokami zbliża się konsystorz podczas którego Franciszek powoła nowych kardynałów. Jako, że jak można było prześledzić w moich wcześniejszych wpisach jest to temat którym się szczególnie interesuje garść refleksji.
Dokładna data konsystorza w dalszym ciągu nie jest jasna. Sam Franciszek podał trzy możliwe terminy, które bierze pod uwagę. 27 XI, grudzień 2016, bądź początek 2017 roku. Najprawdopodobniej papież dysponował będzie wtedy 13 wolnymi miejscami w Kolegium. W chwili obecnej elektorów jest 111 jednak do tego czasu uprawnienia konserwatywni kardynałowie Sarr z Dakaru i Lopez Rodriguez z Santo Domingo oraz bardziej liberalni Ortega y Alamino z Kuby i Ennio Antonelli z Kurii.
Mogliśmy już się przekonać, że wybory Franciszka są trudne do prognozowania. Można jednak pokusić się o kilka strzałów, którzy wydają się być najbardziej prawdopodobni. I trzeba jasno sobie powiedzieć, że są to kandydatury albo złe albo bardzo złe.
Wiadomo, że Franciszek przenosi ciężar z Europy w kierunku położenia akcentów na globalny charakter Kościoła. Niemniej jednak Europa swoich kardynałów dostanie. Kto to będzie? Sądząc z przecieków, które podawał kardynał Maradiaga pewniakiem wydaje się być Josef De Kesel, abp Brukseli. Nie dziwi wobec tego szybkie odwołanie abp Leonarda i mianowanie na jego miejsce osobę będącą kontynuatorem linii kardynała Danneelsa. Kto jeszcze? Zapewne przynajmniej jeden pick pójdzie do Włoch. Tutaj cały czas można łudzić się, że zasłużony kapelusz otrzyma abp Moraglia z Wenecji czy Nosaglia z Turynu. Skoro jednak nie dostali dotychczas wydaje się to być coraz mniej prawdopodobne. Mówi się o Heinerze Kochu z Berlina, chociaż to byłaby nominacja ze wszech miar absurdalna w kontekście wzmianek o tym, że zgodnie z praktyką Franciszka odchodzi się od automatycznych nominacji dla ordynariuszy poszczególnych diecezji. Osobiście stawiałbym także na Osoro Sierrę z Madrytu. Nie przekreślałbym także szans Prymasa Polaka oraz abp Szewczuka, chociaż tutaj ich młody wiek może być pewną przeszkodą.
Na dwóch pierwszych konsystorzach zabrakło miejsca dla kandydatów z USA. Wszystko wskazuje na to, że tym razem będzie inaczej. Pewniakiem wydaje się być Blase Cupich z Chicago, o którego poglądach niestety niewiele dobrego można powiedzieć. Chyba i tym razem smakiem będzie musiał się  obejść Charles Chaput abp Philadelphii. Prawdopodobna jest także nominacja dla Kevina Farrella, szefa nowej Kongregacji ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Z Kurii możliwe są też nominację dla abp Rino Fisichelli oraz Vincenzo Paglia.
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2917

« Odpowiedz #877 dnia: Października 09, 2016, 13:21:18 pm »

Miał Pan rację:

https://press.vatican.va/content/salastampa/it/bollettino/pubblico/2016/10/09/0723/01609.html
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
K.L.O
rezydent
****
Wiadomości: 462

« Odpowiedz #878 dnia: Października 09, 2016, 14:17:48 pm »

Zastanawiam się czy Papież ma jakiś osobisty uraz do Katolickich Kościołów wschodnich? To jego trzeci konsystorz i znowu nie ma ani jednego kardynała z Kościołów Wschodnich...
Zapisane
"Wiary ustrzegłem"
Lappiy
uczestnik
***
Wiadomości: 200

« Odpowiedz #879 dnia: Października 09, 2016, 17:38:03 pm »

No to lecimy z analizą:
Mario Zenari - nuncjusz apostolski w Syrii - nominacja mocno kuriozalna, ze względu na to, że chyba po raz pierwszy urzędujący nuncjusz otrzymuje kapelusz kardynalski, posiadając jednocześnie uprawnienia elektorskie. Skąd ta decyzja? Wydaje mi się, że powody są dwa. Trzeba było jednak jakiegoś Włocha nominować, a że episkopat tego kraju jest mocno antyfranciszkowy to wypór padł na Zenariego. Przy okazji jest to zwrócenie uwagi na problem wojny w tym państwie. Dlaczego nie Jean Clement Jeanbart, abp Aleppo? Odpowiedź wydaje się być jasna - Jeanbart jest mocno konserwatywny i jego wypowiedzi nie zawsze idą w zgodzie z linią Franciszka. Zenari jest tutaj bliższy wizji Franciszka.

Dieudonné Nzapalainga - abp Banga w RSA. Rzuca się w oczy przede wszystkim młody wiek, rocznik 1964, święcenie kapłańskie w roku 1998. RSA to również obszar gdzie toczą się konflikty zbrojne, stąd pewnie ten gest. O samym arcybiskupie niewiele znalazłem, tutaj wywiad po angielsku:
http://www.caritas.org/2015/08/questions-and-answers-with-cars-archbisop-dieudonne-nzapalainga/
Widać więc, że bliski mu jest ekumenizm. Ciekawe jak z poglądami ta kwestie komunii dla rozwiedzionych, aborcji czy związków homoseksualnych, bo Kościół afrykański jest tutaj wyjątkowo konserwatywny co każe mieć nadzieje, że Nzapalainga od niego nie odstaje.

Carlos Osoro Sierra - Kardynał Rouco Varela skończył niedawno 80 lat, więc zwolniło się miejsce dla Osoro Sierry. Potwierdza to tylko to o czym mówiłem już od pierwszego konsystorzu Franciszka. Nie prawdą jest szeroko rozpowszechniana informacja odnośnie jego wyborów, że Franciszek odchodzi od automatycznego nadawania kapeluszy kardynalskich dla metropolitów poszczególnych diecezji. Madryt czy Barcelona dalej ma pierwszeństwo w Hiszpanii, Bruksela w Belgii a Turyn czy Wenecja we Włoszech. Tylko musi być tam człowiek Franciszka a nie Benedykta czy jeszcze JP II :)

Sergio da Rocha - abp Brasilii. Kolejny młody kardynał, rocznik 1959. Głośno wypowiadał się przeciwko aborcji przy okazji szalejącego wirusa Zika. Wydaje się być także pozytywnie nastawiony do FSSP, wyrażając w 2014 roku zgody na otwarcie w swojej diecezji nowej kaplicy bractwa. Wobec kilku fatalnych wyborów, ten wydaje się być stosunkowo niezły.

Blase Cupich - abp Chicago. Cóż, tutaj nawet nie warto komentować, chociaż tak jak pisałem był to wybór niemalże pewny.

Patrick D'Rozario abp Dhaki. Rocznik 1943, więc nie wpisuje się w długofalową strategię budowania Kolegium kardynalskiego. Niewiele o nim znalazłem informacji, jest jednak taki filmik...
https://www.youtube.com/watch?v=XxZ5qQKNOEw

Baltazar Enrique Porras Cardozo - abp Meridy od 1991, więc jeszcze głęboki nominat JP II, rocznik 1944. Zdecydowany krytyk Hugo Chavesa.

Jozef de Kesel, abp Brukseli - tak jak Cupich, lepiej przemilczeć...

Maurice Piat, abp Port-Louis na Maurytusie, rocznik 1941, także nominat JP II w roku 1993. Z tego powodu decyzja także średnio zrozumiała. Tak czy inaczej rewelacji bym nie oczekiwał:
http://www.dioceseportlouis.org/wp-content/uploads/2014/02/Piat-Foto_crosse.jpg

Kevin Farrell - Prefekt Kongregacji ds Świeckich, Rodziny i Życia, wcześniej abp Dallas. Także spodziewany wybór. Przedstawiciel bardziej progresywnego (chociaż nie w takim stopniu jak Cupich) skrzydła w amerykańskim Kościele.

Carlos Aguiar Retes, abp Tlalnepantla de Baz. Rocznik 1950.

John Ribat abp Port Morseby na Papui Nowej-Gwinei, rocznik 1957, również niewiele więcej o jego poglądach wiadomo.

Joseph William Tobin, abp Indianapolis, rocznik 1952. Również przedstawiciel liberalnego skrzydła w Kościele amerykańskim. Dodatkowo nominacja ta to policzek dla abp Chaputa i Gomeza, którzy kolejni raz zostali już pominięci. O ile Gomez ciągle może mieć szanse z racji jeszcze stosunkowo młodego wieku i bliskości z Franciszkiem w poglądach na kwestie migracyjne tak dla Chaputa był to już chyba ostatni gwizdek. Widocznie jednak okazał się zbyt konserwatywny dla Franciszka.
To także pierwszy konsystorz w którym tak bardzo pominięci zostali Włosi. Żadna nominacja dla Włocha w Kurii (chociaż jakby miał ją dostać Paglia to może nawet lepiej się stało), żadna nominacja dla włoskiej diecezji. No i nie ma co się oszukiwać - ani Moraglia ani Nosiglia od tego papieża kapelusza nie dostaną.
Trzeba przyznać, że Franciszek jest mistrzowsko konsekwentny w swojej polityce personalnej, robi dokładnie to czego zawsze brakowało Benedyktowi XVI. Owszem pojawiały się świetne wybory jak Burke, Ranjith, Sarah, Bagnasco czy Canizares, ale tonęli oni w wyborach przeciętnych złych czy bardzo złych (Woelki, Marx, Wuerl itp, itd). Franciszek konserwatystów zaś wycina z niesamowitą regularnością i mocą. Jeśli jeszcze będzie miał szansę przewodniczyć 1-2 konsystorzom to skład Kolegium będzie niemalże w pełni odzwierciedlał jego wizję Kościoła. A wtedy także i o następcę nie będzie musiał się martwić.
 
Cytuj
Zastanawiam się czy Papież ma jakiś osobisty uraz do Katolickich Kościołów wschodnich? To jego trzeci konsystorz i znowu nie ma ani jednego kardynała z Kościołów Wschodnich...

W większości przedstawiciele Kościołów wschodnich mają mocno konserwatywne poglądy. Jest to więc wyraz pragmatyzmu a nie urazu.

Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2917

« Odpowiedz #880 dnia: Października 09, 2016, 17:50:18 pm »

Cytuj
Zastanawiam się czy Papież ma jakiś osobisty uraz do Katolickich Kościołów wschodnich? To jego trzeci konsystorz i znowu nie ma ani jednego kardynała z Kościołów Wschodnich...]Zastanawiam się czy Papież ma jakiś osobisty uraz do Katolickich Kościołów wschodnich? To jego trzeci konsystorz i znowu nie ma ani jednego kardynała z Kościołów Wschodnich...
Wyjątek - kard. Souraphiel z Etiopii na poprzednim konsystorzu.

Czy można więcej o liberalności abpa Tobina? Kojarzy mi się głównie z obroną Radia Maryja jako generał redemptorystów a później sekretarz Kongregacji od zakonów (jako arcybiskup odprawiał dla Rodziny Radia Maryja w Częstochowie).
« Ostatnia zmiana: Października 09, 2016, 17:52:41 pm wysłana przez Aqeb » Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #881 dnia: Października 09, 2016, 19:40:19 pm »

Zastanawiam się czy Papież ma jakiś osobisty uraz do Katolickich Kościołów wschodnich? To jego trzeci konsystorz i znowu nie ma ani jednego kardynała z Kościołów Wschodnich...
Widocznie musza zreformowac liturgie na bardziej skromna i najlepiej recytowana....

No to lecimy z analizą:
Po wspolczesnym Kosciele nie oczekuje naprawde niczego - chyba jedynie tego, zeby mozna jeszcze bylo wierzyc w Pana Boga do konca zycia (choc znajac zapedy niektorych to tez moze trzeba zreformowac i zmienic). Mimo tego Panska analiza nominacji i ich tla jest przerazajaco trafna - prawda przeraza. Nawet nie ma czego komentowac, ale jest faktem, ze obecny papiez swoimi nominacjami uderza w twarz nawet nie udajac, ze jest inaczej.
« Ostatnia zmiana: Października 09, 2016, 19:42:33 pm wysłana przez pauluss » Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #882 dnia: Października 09, 2016, 20:44:22 pm »

Czy można więcej o liberalności abpa Tobina? Kojarzy mi się głównie z obroną Radia Maryja jako generał redemptorystów a później sekretarz Kongregacji od zakonów (jako arcybiskup odprawiał dla Rodziny Radia Maryja w Częstochowie).
No właśnie - też mi się on absolutnie ze skrzydłem liberalnym nie kojarzy. Z tego co pamiętam, to chyba nawet Tridentinę odprawiał (jeszcze jako ordynariusz Providance) i wydawał się tradi-friendly (nie jakoś mocno, ale zawsze). Zdaje się, że również pomagał Redemptorystom Zaalpejskim w przyjęciu przez nich statusu kanonicznego.


Zapisane
zdewirtualizować awatary
Lappiy
uczestnik
***
Wiadomości: 200

« Odpowiedz #883 dnia: Października 09, 2016, 20:57:37 pm »

Cytuj
Czy można więcej o liberalności abpa Tobina? Kojarzy mi się głównie z obroną Radia Maryja jako generał redemptorystów a później sekretarz Kongregacji od zakonów (jako arcybiskup odprawiał dla Rodziny Radia Maryja w Częstochowie).

Bronił również amerykańskich zakonów żeńskich domagających się większego udziału kobiet w życiu Kościoła, nie wyłączając w tym kapłaństwa kobiet. Chociaż sam publicznie się pod tymi żądaniami nie podpisał to jednak sprzeciwiał się karom dyscyplinarnym względem nich. Ostatnio natomiast wszedł w spór z kandydatem na vice Prezydenta z ramienia Republikanów, domagając się szerokiego przyjęcia syryjskich imigrantów. Jeśli zaś chodzi o kwestie związków jednopłciowych czy aborcji unikał tutaj jednoznacznego zaangażowania, nie był i nie jest na pierwszej linii sporu jak Rigali, Di Nardo, Sample, Cordileone czy Ś.P. kardynał George.

Cytuj
No właśnie - też mi się on absolutnie ze skrzydłem liberalnym nie kojarzy. Z tego co pamiętam, to chyba nawet Tridentinę odprawiał (jeszcze jako ordynariusz Providance) i wydawał się tradi-friendly (nie jakoś mocno, ale zawsze). Zdaje się, że również pomagał Redemptorystom Zaalpejskim w przyjęciu przez nich statusu kanonicznego.

Doszło do pomylenia postaci. Bp Providence był i jest Thomas Tobin, który rzeczywiście jest tradi-friendly i należy do konserwatywnego skrzydła w amerykańskim episkopacie. Joseph Tobin to zupełnie inna postać :)
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2917

« Odpowiedz #884 dnia: Października 28, 2016, 13:29:51 pm »

Cytuj
http://press.vatican.va/content/salastampa/it/bollettino/pubblico/2016/10/28/0775/01733.html
Wśrod członków Kongregacji ds. Dyscypliny Sakramentów i Kultu Bożego są zarówno bp Alan Hopes jak i abp Piero Marini.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Strony: 1 ... 57 58 [59] 60 61 ... 99 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nominacje i dymisje. Polityka personalna za Franciszka I « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!