Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 14:40:38 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nominacje i dymisje. Polityka personalna za Franciszka I
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 40 41 [42] 43 44 ... 98 Drukuj
Autor Wątek: Nominacje i dymisje. Polityka personalna za Franciszka I  (Przeczytany 362494 razy)
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #615 dnia: Września 18, 2014, 13:40:01 pm »

Nie wiadomo kiedy i kto, ale abp Ziemba ogłosił, że w archidiecezji warmińskiej będzie arcybiskup-koadiutor:

http://olsztyn.gosc.pl/doc/2161581.Papiez-Franciszek-zdecyduje:

Archidiecezja, po powierzeniu bp. Jackowi Jezierskiemu diecezji elbląskiej, oczekuje na nowego biskupa, który ma być powołany przez papieża Franciszka. Abp Wojciech Ziemba wystosował do wiernych archidiecezji warmińskiej, list, w którym prosi o modlitwę w tej intencji:

„W maju bieżącego roku z radością przyjęliśmy wiadomość o powierzeniu przez ojca świętego Franciszka diecezji elbląskiej bp. Jackowi Jezierskiemu, dotychczas biskupowi pomocniczemu archidiecezji warmińskiej. W wyniku powstałej sytuacji, pomimo wydatnej pomocy ze strony biskupów-emerytów: abp. Edmunda oraz bp. Juliana, trudno mi skutecznie odpowiedzieć na wszystkie potrzeby duszpasterskie naszej archidiecezji. Wobec powyższego, zwróciłem się do ojca świętego Franciszka z prośbą o nowego biskupa pomocniczego dla archidiecezji warmińskiej.

Przed tygodniem otrzymałem od nuncjusza apostolskiego w Polsce wiadomość, że ojciec święty Franciszek, po rozważeniu wszystkich okoliczności, zadecydował aby zamianować dla naszej archidiecezji biskupa-koadiutora, czyli biskupa pomocniczego, który będzie już wyznaczony jako mój następca.

Do czasu złożenia przeze mnie w roku 2016 rezygnacji z racji ukończenia przepisanego prawem wieku (ukończone 75 lat życia), będzie - jako biskup pomocniczy i mój najbliższy współpracownik - wspierał mnie w posłudze pasterskiej arcybiskupa warmińskiego.
Bardzo proszę o modlitwę w intencji procesu informacyjnego, który prowadzi nuncjusz apostolski, celem zaproponowania ojcu świętemu kandydatów do tej posługi. Proszę również o modlitwę o Boże błogosławieństwo na ostatnie lata mojej służby archidiecezji warmińskiej.”


Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
conservative revolutionary
aktywista
*****
Wiadomości: 602


« Odpowiedz #616 dnia: Września 18, 2014, 14:00:37 pm »

Przed tygodniem otrzymałem od nuncjusza apostolskiego w Polsce wiadomość, że ojciec święty Franciszek, po rozważeniu wszystkich okoliczności, zadecydował aby zamianować dla naszej archidiecezji biskupa-koadiutora

Przed tygodniem? Heh, a ja to wiedziałem już 3 miesiące temu :D
Zapisane
Tradycjonalizm jest najbardziej rewolucyjną ideologią naszych czasów.
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #617 dnia: Września 18, 2014, 17:21:07 pm »

Ale dlaczego koadiunktor? Może nikt nie chce być biskupem pomocniczym biskupa Ziemby i trzeba było dać coś więcej na zachętę?
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #618 dnia: Września 18, 2014, 18:31:39 pm »

Ale dlaczego koadiunktor? Może nikt nie chce być biskupem pomocniczym biskupa Ziemby i trzeba było dać coś więcej na zachętę?
W Polsce sie to rzadko zdarza, zeby w jakiejs diecezji byl mianowany koadiutor. Moze ktos z Warmii nam naswietli sytuacje?;) Ja tylko wyczytalem na plotkarskich katolickich forach, ze abp Ziemba wyglada niezbyt zdrowo, ze nie odprawia publicznie mszy sw. a w kazdym razie im nie przwodniczy a tylko koncelebruje - nawet w katedrze. Ogladalem fotografie na stronach olsztynskiego/warminskiego seminarium i z wielu fotografii przewodniczyl tylko mszy sw. w czasie ktorej udzielil swiecen kaplanskich. W czasie triduum paschalnego tez stal przy katedrze, ale nie przewodniczyl - przewodniczyl inny biskup. To abp senior Piszcz wyglada aktywniej. Ciekawe jak to wyglada od strony diecezji...
Zapisane
conservative revolutionary
aktywista
*****
Wiadomości: 602


« Odpowiedz #619 dnia: Września 18, 2014, 19:51:09 pm »

Jest tak jak pisze ks. Pauluss.
Zapisane
Tradycjonalizm jest najbardziej rewolucyjną ideologią naszych czasów.
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #620 dnia: Września 18, 2014, 20:49:03 pm »

To wobec tego jesli jest tak zle, dlaczego abp Ziemba nie zrezygnuje z urzedu ze wzgledu na stan zdrowia (choc to jest chyba pytanie retoryczne "dlaczego? ;)) - bp Styrna na przykald zlozyl rezygnacje z tego powodu.
Zapisane
Michal260189_T
aktywista
*****
Wiadomości: 1483

« Odpowiedz #621 dnia: Września 18, 2014, 21:37:52 pm »

Prawie jak u nas w Sejmie. Złapał się stołka twu tronu arcybiskupiego nie chce się ruszyć z miejsca. W porównaniu z wojenkami o proboszczów - na szczęście diecezjanie się nie podzielili na dwa obozy.  :) ;)
Zapisane
Sancte Michael Archangele, defende nos in proeli.....
katolik86
rezydent
****
Wiadomości: 349

« Odpowiedz #622 dnia: Września 18, 2014, 21:50:30 pm »

Rzadko się zdarza, że koadiutor ale trzeba pamiętać, że już wcześniej była anomalia z abp. Ziembą, tzn. przeniesienie metopolity z jednej archidiecezji do drugiej, co w Polsce też jest praktycznie niespotykane.
Zapisane
Ego sum resurrectio et vita. Qui credit in me etiam si mortuus fuerit, vivet. Et omnis qui vivit et credit in me, non morietur in aeternum.
bohator
uczestnik
***
Wiadomości: 238

« Odpowiedz #623 dnia: Września 18, 2014, 23:40:41 pm »

Z doświadczenia przyjazdów na parafie nie wchodzących w skład diecezji warmińskiej wiem, że abp Ziemba chętnie dzielił się "obowiązkami" z innymi i albo dzielił się homilią, albo Liturgią Eucharystyczną. I mam pytanie: jeżeli Stolica Apostolska przydzieli koadiutora, to tenże koadiutor będzie zarządzał diecezją,  a abp. będzie miał tytuł biskupa warmińskiego, czy będzie to po prostu bp pomocniczy, który będzie wspierał abp Ziembę w pracy duszpasterskiej? Pytam z tego powodu, że zdania, nawet księży są podzielone.
Zapisane
"Ujednolicenie dogmatów, złagodzenie nauki moralnej, uproszczenie rytuału nie przyciąga niewierzących, lecz zbliża do nich" - N. G. Davila.
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #624 dnia: Września 19, 2014, 10:28:47 am »

Prawie jak u nas w Sejmie. Złapał się stołka twu tronu arcybiskupiego nie chce się ruszyć z miejsca. W porównaniu z wojenkami o proboszczów - na szczęście diecezjanie się nie podzielili na dwa obozy.  :) ;)
Wytlumaczenie jest proste - diecezjanom (z wyjatkiem jednego procenta zaangazowanych) jest wszystko jedno - oni nawet biskupa do szczescia nie potrzebuja a wiekszosc go nigdy w zyciu nie widziala.
(...)abp Ziemba chętnie dzielił się "obowiązkami" z innymi i albo dzielił się homilią, albo Liturgią Eucharystyczną.
To ze skromnosci chyba - jak Ojciec swiety w Boze Cialo - zeby nie zaslaniac soba Pana Jezusa. Co do homilii - nie twierdze, ze musi ja zawsze mowic biskup, szczegolnie jak ma kilka razy w tygodniu tego samego typy uroczystosci. Czasem nawet lepiej, zeby biskup nic nie mowil ;D. Co do Liturgii eucharystycznej - jak nie moze niech w ogole nie przewodniczy a nie tworzy liturgicznych hybryd. Ale znowu jestesmy na poczatku.
I mam pytanie: jeżeli Stolica Apostolska przydzieli koadiutora, to tenże koadiutor będzie zarządzał diecezją,  a abp. będzie miał tytuł biskupa warmińskiego, czy będzie to po prostu bp pomocniczy, który będzie wspierał abp Ziembę w pracy duszpasterskiej? Pytam z tego powodu, że zdania, nawet księży są podzielone.
To jest w ogole ciekawe, bo obserwujac w ostatnich latach nominacje koadiutorow, to nie sa zwykli biskupi pomocniczy - jesli jest to archidiecezja, to koadiutor tez jest od poczatku arcybiskupem. Nie mam jednakze zielonego pojecia, jak wyglada wtedy podzial obowiazkow jesli w ogole taki jest i czy nie jest to ustalane indywidualnie. Byla nie tak dawno nominacja koadiutora w jednej z chorwackich diecezji, chodzilo o majatki jakiegos wloskiego kalsztoru czy jakos tak, na wydanie ktorych sie nie chcial zgodzic dotychczasowy biskup - przypuszczam, ze koadiutor w tym wypadku byl kims wiecej niz tylko osoba, ktora czego na uwolnienie biskupiej stolicy.
Byc moze abp Ziemba zaklina do przodu rzeczywistosc i chce podkreslic, ze ON bedzie jeszcza dwa lata RZADZIL a koadiutor bedzie tylko biskupem pomocniczym, nawet jesli rzeczywistosc bedzie zupelnie inna. Tez znam sytuacje, ze starszy proboszcz, ktory nie chcial odejsc z parafii a nie byl w stanie wypelniac swoich obowiazkow ze wzgledu na stan zdrowia i inne okolicznosci (czego oczywiscie nie przyjmowal do wiadomosci), caly czas podkreslal, ze dostal pomocnika, ktory mu bedzie pomagal a tak naprawde do parafii zostal mianowany nowy administrator a poprzedni proboszcz zostal przeniesiony na emeryture. Jak napisalem juz wczoraj: na wszystkich szczeblach hierarchii (nie tylko koscielnej) jest tak samo. Pewnie nawet w swietym Watykanie ;D.

Nie znam w ogole sytuacji w warminskiej archidiecezji (jak zreszta w zadnej innej no moze troche z wyjatkiem swojej ;)), ale cos mi podpowiada, ze w ogole z abpem Ziemba musi to byc ciekawe...
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #625 dnia: Września 20, 2014, 10:02:40 am »

W Chicago arcybiskupem zostal bp Blase Cupich ze Spokane, jedyny chyba biskup amerykanski, ktory zakazal swoim ksiezom i klerykom brania udzialu w akcjach antyaborcyjnych, w tym modlitewnych. To znak dla Kosciola w USA, ze papiez odchodzi od linii nie tylko Benedykta XVI, ale i Jana Pawla II.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
katolik86
rezydent
****
Wiadomości: 349

« Odpowiedz #626 dnia: Września 20, 2014, 15:49:47 pm »

Jak się zastępuje BXVI Franciszkiem i kard. Burke'a kard. Wuerlem (jako członka Kongregacji ds. Biskupów) to takie nominacje są możliwe ;)

Abp Cupich był swego czasu wizytatorem seminariów amerykańskich, udziela się w Komitecie ds. ochrony dzieci i młodzieży co też pewnie dało mu parę punktów in plus. Ale in minus jest to jego totalne umiarkowanie i niechęć do narażania się komukolwiek. W każdym razie nie był brany pod uwagę na żadnych listach potencjalnych kandydatów więc to niespodzianka. Tym bardziej, że kard. George poprosił ponoć o mianowanie następcy w maju b. r., z powodu nawrotu raka. Proces nominacyjny trwał więc prawdopodobnie tylko 4 miesiące.

Nawiasem mówiąc, przebywający obecnie na leczeniu kard. George jest już pogodzony z tym, że powrót nowotworu tym razem zakończy jego życie.

Zapisane
Ego sum resurrectio et vita. Qui credit in me etiam si mortuus fuerit, vivet. Et omnis qui vivit et credit in me, non morietur in aeternum.
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #627 dnia: Września 20, 2014, 16:01:47 pm »

Jego poprzednik kard Barberin też zmarł na raka.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
katolik86
rezydent
****
Wiadomości: 349

« Odpowiedz #628 dnia: Września 20, 2014, 16:11:11 pm »

Jego poprzednik kard Barberin też zmarł na raka.

Kard. Barbarin z Lyonu ma się dobrze :D a na raka zmarł kard. Bernardin.
Zapisane
Ego sum resurrectio et vita. Qui credit in me etiam si mortuus fuerit, vivet. Et omnis qui vivit et credit in me, non morietur in aeternum.
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #629 dnia: Września 20, 2014, 17:56:25 pm »

[...] I mam pytanie: jeżeli Stolica Apostolska przydzieli koadiutora, to tenże koadiutor będzie zarządzał diecezją,  a abp. będzie miał tytuł biskupa warmińskiego, czy będzie to po prostu bp pomocniczy, który będzie wspierał abp Ziembę w pracy duszpasterskiej? Pytam z tego powodu, że zdania, nawet księży są podzielone.

Wg mojej wiedzy biskup koadiutor z prawem następstwa (bo o takim tu mowa; bywają też koadiutorzy bez tego prawa) rządy w diecezji zarówno formalne jak i faktyczne obejmuje dopiero z chwilą zawakowania diecezji.
Wcześniej może otrzymać część praw i obowiązków powierzonych przez ordynariusza na zasadach podobnych jak inni diecezjalni urzędnicy.
Natomiast jeśli zamierzeniem Watykanu jest aby rządy otrzymał wcześniej, wówczas zostaje mianowany także administratorem diecezji, wtedy ordynariusz zachowuje swój tytuł ale traci władzę.
Tak było np. w przypadku bpa J. Obłąka, ordynariusza warmińskiego do końca życia (zm. 1988), który od 1985 r. miał administratora bpa E. Piszcza i sam rządów nie sprawował.
Tyle zasady "oficjalne", bo jak to jest w rzeczywistości i w kurii za jaj kulisami, to jedynie Pan Bóg i sami zainteresowani raczą wiedzieć.
Zapisane
Strony: 1 ... 40 41 [42] 43 44 ... 98 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nominacje i dymisje. Polityka personalna za Franciszka I « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!