Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 16:36:36 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nominacje i dymisje. Polityka personalna za Franciszka I
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 25 26 [27] 28 29 ... 98 Drukuj
Autor Wątek: Nominacje i dymisje. Polityka personalna za Franciszka I  (Przeczytany 362505 razy)
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #390 dnia: Listopada 25, 2013, 18:58:31 pm »

Ciekawostka: dzisiaj Papież przyjął rezygnację bp. pomocniczego archidiecezji Eger na Węgrzech, Istvana Katony, który już 10 lat temu skończył 75 lat (czyli wiek, w którym składa się rezygnację).
http://press.vatican.va/content/salastampa/it/bollettino/pubblico/2013/11/25/0780/01751.html
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #391 dnia: Listopada 29, 2013, 12:33:06 pm »

http://press.vatican.va/content/salastampa/it/bollettino/pubblico/2013/11/29/0792/01780.html
Nominacje na Białorusi: biskup witebski i pomocniczy dla diecezji mińsko-mohylewskiej i grodzieńskiej. Wszyscy miejscowi, w przedziale 41- 44 lat.
Do tego nowy biskup w królestwie Suazi w Afryce (swoją drogą ciekawa monarchia).
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #392 dnia: Listopada 30, 2013, 12:29:21 pm »

http://press.vatican.va/content/salastampa/it/bollettino/pubblico/2013/11/30/0795/01791.html:

Papież zatwierdził dotychczasowy zarząd Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego - tzn. kard. Grocholewskiego jako prefekta i abpa Zani jako sekretarza. Zatwierdził dotychczasowych członków - kardynałów i arcybiskupów i mianował nowych, wśród których jest m. in. abp Jędraszewski.

Kolejne nominacje:
Ks. Andrea Turazzi - proboszcz z archidiecezji Ferrary został biskupem diecezji San Marino - Montefeltro. Poprzedni biskup tej diecezji - przychylny dla KRR - został przez Benedykta XVI mianowany właśnie abpem Ferrary.
Kapelan Gwardii Szwajcarskiej został pomocniczym biskupem Lozanny, Genewy i Fryburga.
Nowy biskup diecezji Mansa w Zambii - po prawie pięciu latach wakansu - i jeden nowy biskup w Wenezueli.

Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #393 dnia: Listopada 30, 2013, 16:04:25 pm »

Bardzo ciekawie to wygląda na Białorusi...jak miło poczytać o Seminarium w Grodnie... :)
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #394 dnia: Listopada 30, 2013, 16:15:40 pm »

A co z Grodnem?
A swoją drogą to nowy biskup w królestwie Suazi jest Argentyńczykiem  :) (chociaż biskupem wikariatu apostolskiego Ingvawuma minował go Benedykt XVI).
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #395 dnia: Listopada 30, 2013, 16:46:48 pm »

A co z Grodnem?
A swoją drogą to nowy biskup w królestwie Suazi jest Argentyńczykiem  :) (chociaż biskupem wikariatu apostolskiego Ingvawuma minował go Benedykt XVI).

Ach to po prostu tak wzięło mnie na sentymenty, moja rodzina to właśnie głównie tamte strony, nowogródzkie, wileńskie etc. etc...a przecież biskupi nominaci wszyscy jak widać studiowali w Grodnie...
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #396 dnia: Listopada 30, 2013, 17:00:22 pm »

Aha. Diecezja Grodzieńska to chyba część archidiecezji wileńskiej, która znalazła się na Białorusi.
Moja babcia też pochodziła z okolic Baranowicz (to chyba obecnie diecezja grodzieńska). Dziadek z okolic Wołkowyska (to chyba diecezja pińska). Po II Wojnie Światowej trafili do Torzymia (Woj. Lubuskie przy drodze A2, między Świebodzinem a Rzepinem).
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #397 dnia: Listopada 30, 2013, 21:39:33 pm »

Aha. Diecezja Grodzieńska to chyba część archidiecezji wileńskiej, która znalazła się na Białorusi.
Moja babcia też pochodziła z okolic Baranowicz (to chyba obecnie diecezja grodzieńska). Dziadek z okolic Wołkowyska (to chyba diecezja pińska). Po II Wojnie Światowej trafili do Torzymia (Woj. Lubuskie przy drodze A2, między Świebodzinem a Rzepinem).

Mój zaś ojciec pochodzi z Lidy. Oczywiście przed wojną zdążył tam zrobić podchorążówkę, potem całą familię wygnali na Ziemie Wyzyskane...:)
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #398 dnia: Listopada 30, 2013, 22:20:03 pm »


Moja babcia też pochodziła z okolic Baranowicz

Mój ojciec około 40 km w dół, Stare Budy :)


Kiedyś (ze 17 lat temu) w parafii gościł ksiądz z misji, z Baranowicz właśnie, na każdej mszy miał kazania.
Po mszy wybiegam w stronę zakrystii, by złapać księdza i wołam: ja też jestem z Baranowicz, ja też!
:)

Moim marzeniem jest tam pojechać z synem...
Zapisane
superfluus
rezydent
****
Wiadomości: 428

« Odpowiedz #399 dnia: Listopada 30, 2013, 22:24:04 pm »

spotkałem kiedyś kleryków z WSD w Grodnie. Rzeczywiście interesująca diecezja.  8)
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #400 dnia: Grudnia 01, 2013, 13:26:35 pm »

spotkałem kiedyś kleryków z WSD w Grodnie. Rzeczywiście interesująca diecezja.  8)
Mozna zapytac, dlaczego jest interesujaca? Bo pisza Panstwo w taki sposob, jakby wszyscy wszystko wiedzieli...
Zapisane
superfluus
rezydent
****
Wiadomości: 428

« Odpowiedz #401 dnia: Grudnia 01, 2013, 19:08:38 pm »

Ksiądz pozwoli, że nie rozwinę zbytnio tematu. Każdy, kto pracował na Białorusi ma na temat tej diecezji (a szczególnie jej WSD) zdanie. Ja tam nie byłem, ale dużo się nasłuchałem - czy jest to miarodajne?
Najczęściej szło o to, że był (jest?) tam dość liberalny system przyjmowania kandydatów do WSD, jak i ich późniejszczego wyświęcania ("biorą wszystko, jak leci"). Ale, jak zaznaczam, trudno mi zweryfikować to, może poza kilkoma informacjami (te akurat mogę potwierdzić) o ludziach - peregrynach, którzy "nawiedzili" na drodze (szukania) swego powołania kilka WSD czy zakonów/zgromadzeń w Polsce i w krajach ościennych (wszędzie im "dziękowano", czasem nawet z wilczym biletem), by w końcu zostać księdzem w Grodnie. Tyle.
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #402 dnia: Grudnia 07, 2013, 12:30:19 pm »

Nowy bp pomocniczy w Opolu - ks. Rudolf Pierskała, kanclerz kurii.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #403 dnia: Grudnia 09, 2013, 17:22:32 pm »

http://press.vatican.va/content/salastampa/it/bollettino/pubblico/2013/12/09/0823/01844.html
Na emeryturę przechodzi bp Józef Zawitkowski.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
katolik86
rezydent
****
Wiadomości: 349

« Odpowiedz #404 dnia: Grudnia 12, 2013, 21:03:02 pm »

http://press.vatican.va/content/salastampa/it/bollettino/pubblico/2013/12/12/0835/01875.html
Dziś nominacje w USA: diecezje Jackson i San Angelo mają nowych pasterzy, a starzy na emeryturę. Pewnie to zbieg okoliczności ale w obu przypadkach imiona ordynariuszy wspominane podczas mszy św. się nie zmienią :P

Zapisane
Ego sum resurrectio et vita. Qui credit in me etiam si mortuus fuerit, vivet. Et omnis qui vivit et credit in me, non morietur in aeternum.
Strony: 1 ... 25 26 [27] 28 29 ... 98 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nominacje i dymisje. Polityka personalna za Franciszka I « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!