Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 30, 2024, 12:00:48 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Droga jak Gazownia - ludzie listy piszą.
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Droga jak Gazownia - ludzie listy piszą.  (Przeczytany 2039 razy)
Najmłodszy syn
bywalec
**
Wiadomości: 72

« dnia: Marca 11, 2013, 15:19:39 pm »

Bzdury jakich mało! I to wszystko w katolickiej gazecie, a metody jak z gazeta.pl
Co ciekawe to ksiądz o takim imieniu i nazwisku występuje w internecie jedynie ze swoim mailem, który też wydaje się być fikcyjny.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #1 dnia: Marca 11, 2013, 15:25:26 pm »

Ten list miałby sens i wyglądałby realistycznie, jakby napisała go moherowa babcia do Ich Dziennika, ze skargą na tradycjonalistycznego wnusia :D

p.s. Czy może Pan podać namiary ? Zainteresuję tym tekstem Młota Na Posoborowie :D
« Ostatnia zmiana: Marca 11, 2013, 15:27:31 pm wysłana przez Krusejder » Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
gnome
aktywista
*****
Wiadomości: 1849


« Odpowiedz #2 dnia: Marca 11, 2013, 15:31:23 pm »

Super.
Najbardziej mi się spodobał fragment: "... w niczym nie można przesadzić, nawet w pobożności ..." :)
usłyszałem kiedyś coś podobnego, również od kapłana :)
Zapisane
Podczas jednej z ceremonii w Bazylice św. Piotra, gdy wnoszono na sedia gestatoria papieża św. Piusa X, lud rzymski żywiołowo zareagował oklaskami, Papież widząc entuzjazm wiernych rozkazał zatrzymać pochód. Gdy tłum się uciszył rzekł do wiernych, że *nie należy czcić sługi w domu jego Pana.
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #3 dnia: Marca 11, 2013, 15:45:49 pm »

Super.
Najbardziej mi się spodobał fragment: "... w niczym nie można przesadzić, nawet w pobożności ..." :)
usłyszałem kiedyś coś podobnego, również od kapłana :)
Szybki szpil na takie zdanie: "Również w posłuszeństwie przesadzać nie można - i dlatego abp. Lefebvre jest moim idolem"  ;D
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #4 dnia: Marca 11, 2013, 15:49:00 pm »

Super.
Najbardziej mi się spodobał fragment: "... w niczym nie można przesadzić, nawet w pobożności ..." :)
usłyszałem kiedyś coś podobnego, również od kapłana :)

Cóż, heglowska synteza pobożności i ateizmu: bądź pobożny, ale z umiarem.

Ale mimo wszystko muszę powiedzieć, że spotkałem się przypadkami, kiedy ta opinia zdaje się być w pewnym sensie usprawiedliwiona, tj. z negatwynymi skutkami nadmiernej pobożności. Wśród amerykańskich "homeschoolers" są przypadki, kiedy dziecko wychowane jest w domu, w którym wszystko obraca się wyłącznie wokół spraw religijnych, gdzie wolno czytać tylko religijne książki, gdzie za jedynie słuszne wykorzystanie wolnego czasu uważa się odmawianie różańca, gdzie wszystko nie związane z religią jest zabronione. Zdarza się, i to niestety całkiem często, że takie dziecko traci wiarę po wejściu w dojrzałość.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Michał W.
aktywista
*****
Wiadomości: 642


« Odpowiedz #5 dnia: Marca 11, 2013, 15:55:22 pm »

Super.
Najbardziej mi się spodobał fragment: "... w niczym nie można przesadzić, nawet w pobożności ..." :)
usłyszałem kiedyś coś podobnego, również od kapłana :)
Znam przypadek, gdzie młodzieniec usłyszał podobne słowa w konfesjonale. Od tamtej pory już wiary nie praktykuje.  :(

Nadmierna pobożność jest zła wtedy, kiedy zaniedbuje się inne ważne, codzienne obowiązki.

Swoją drogą nie wiem co myśleć o niektórych świętych. Czasem ich pobożność była...nienormalna.  ;D
Zapisane
Ad Infinitam Dei Gloriam

Sancte Michael Archangele, ora pro nobis.

"Nie po to był Sobór aby żyć Trydentem". J.H.
padre
uczestnik
***
Wiadomości: 106

« Odpowiedz #6 dnia: Marca 11, 2013, 15:58:03 pm »

"Panu Bogu milsze posłuszeństwo niż nabożeństwo." W dobie aberracji liturgicznych i pobożnościowych to zapewne bardzo aktualne.
Zapisane
W czwartym wieku Kościół obudził się ariański, w dwudziestym pierwszym budzi się protestancki...
Bobek1995
rezydent
****
Wiadomości: 390

« Odpowiedz #7 dnia: Marca 11, 2013, 16:19:19 pm »

Super.
Najbardziej mi się spodobał fragment: "... w niczym nie można przesadzić, nawet w pobożności ..." :)
usłyszałem kiedyś coś podobnego, również od kapłana :)

Ja też. Proboszcz nawet powiedział mi że nie ma różnicy czy jest się niedowiarkiem czy zbyt pobożnym
Zapisane
shelion
bywalec
**
Wiadomości: 71

« Odpowiedz #8 dnia: Marca 11, 2013, 16:32:07 pm »

Jak to było z tym, że Pan Jezus modlił się we własnym języku? Bo otarło mi się o uszy, że to nie był aramejski, ale hebrajski - kapłański język używany w świątyni i synagogach. Prawda to? :)
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #9 dnia: Marca 11, 2013, 16:47:43 pm »

Czy liturgia ma służyć życiu? hmm... pośrednio...
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #10 dnia: Marca 11, 2013, 16:51:50 pm »

Jak to było z tym, że Pan Jezus modlił się we własnym języku? Bo otarło mi się o uszy, że to nie był aramejski, ale hebrajski - kapłański język używany w świątyni i synagogach. Prawda to? :)

Któż to może wiedzieć. Wiadomo, że Pan Jezus hebrajski znał, bo jako 12-latek dyskutował z uczonymi w piśmie z pewnością po hebrajsku, podobnie rozmowa z Samarytanką przy studni musiała się odbyć po hebrajsku. Ale przypuszczalnie znał również grekę, a nawet może i łacinę (bo wątpliwe, aby rzymski centurion albo Piłat znali aramejski). Modlić się więc mógł w którymkolwiek z tych języków. Ówczesna Judea była "multi-kulti" :-)
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
shelion
bywalec
**
Wiadomości: 71

« Odpowiedz #11 dnia: Marca 11, 2013, 17:33:13 pm »

Tak, ale chodziło mi o to w jakim języku modlono się w świątyni. Obrzędy były sprawowane po hebrajsku, ale czy mężczyźni również modlili się w tym języku w czasie obrzędów?
Zapisane
gnome
aktywista
*****
Wiadomości: 1849


« Odpowiedz #12 dnia: Marca 11, 2013, 19:54:19 pm »

Super.
Najbardziej mi się spodobał fragment: "... w niczym nie można przesadzić, nawet w pobożności ..." :)
usłyszałem kiedyś coś podobnego, również od kapłana :)
Szybki szpil na takie zdanie: "Również w posłuszeństwie przesadzać nie można - i dlatego abp. Lefebvre jest moim idolem"  ;D
Cięta riposta, na 5+


Super.
Najbardziej mi się spodobał fragment: "... w niczym nie można przesadzić, nawet w pobożności ..." :)
usłyszałem kiedyś coś podobnego, również od kapłana :)
Ale mimo wszystko muszę powiedzieć, że spotkałem się przypadkami, kiedy ta opinia zdaje się być w pewnym sensie usprawiedliwiona, tj. z negatwynymi skutkami nadmiernej pobożności. Wśród amerykańskich "homeschoolers" są przypadki, kiedy dziecko wychowane jest w domu, w którym wszystko obraca się wyłącznie wokół spraw religijnych, gdzie wolno czytać tylko religijne książki, gdzie za jedynie słuszne wykorzystanie wolnego czasu uważa się odmawianie różańca, gdzie wszystko nie związane z religią jest zabronione. Zdarza się, i to niestety całkiem często, że takie dziecko traci wiarę po wejściu w dojrzałość.
Czy to byli katolicy? Nie znalazł się jakiś kapłan który przemówiłby im do rozsądku?
Zaciekawiło mnie to, homeschooling zaczyna być ważnym tematem w moim domu i zbieram takie rózne "smaczki" również negatywne w tym temacie.

Co do reszty, proszę Państwa można przesadzić z uzewnętrznianiem wiary, można przesadzić z liczbą czy częstotliwością praktyk, .... ale na pewno nie można przesadzić z pobożnością.
Zapisane
Podczas jednej z ceremonii w Bazylice św. Piotra, gdy wnoszono na sedia gestatoria papieża św. Piusa X, lud rzymski żywiołowo zareagował oklaskami, Papież widząc entuzjazm wiernych rozkazał zatrzymać pochód. Gdy tłum się uciszył rzekł do wiernych, że *nie należy czcić sługi w domu jego Pana.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #13 dnia: Marca 13, 2013, 03:24:31 am »

Czy to byli katolicy? Nie znalazł się jakiś kapłan który przemówiłby im do rozsądku?
Zaciekawiło mnie to, homeschooling zaczyna być ważnym tematem w moim domu i zbieram takie rózne "smaczki" również negatywne w tym temacie.


Zdarzają się i katolicy. Niedawno czytałem recenzję książki (wspomnień) dziewczyny, ktora właśnie była w takich warunkach wychowna, i porzuciła wiarę.
Ale tak ogólnie, to problem  bardziej dotyczy protestantów (wiadomo - kalwińsko-purytański rygoryzm).

Co do homeschooling, to jeśli coś konkretnego Pana interesuje, to mam pewne doświadczenie własne, plus znam trochę ludzi, którzy to robią, więc mogę odpowiedzieć na ewentualne pytania.

Ale zgadzam się - "przesadna pobożność" to niezbyt szczęśliwe określenie - najczęściej problem leży w uzewnętrzniu wiary w formie nadmiernego rygoryzmu ("brawaryzmu" :) )
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #14 dnia: Marca 13, 2013, 17:54:59 pm »

Oczywiście Pan Jezus modlił się po hebrajsku. To był święty język, którego żydzi na codzień już nie używali.
"xiądz' jest wyraźnie niedokształcony. Tego można się dowiedzieć na 1 wykładzie biblistyki.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Droga jak Gazownia - ludzie listy piszą. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!