Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 09:23:09 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: czy papieże powinni ustępować za życia z urzędu?
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] Drukuj
Autor Wątek: czy papieże powinni ustępować za życia z urzędu?  (Przeczytany 5750 razy)
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #15 dnia: Stycznia 27, 2010, 13:00:09 pm »

Ciekawe, gdzie by urzędował emerytowany papiez? Jaki byłby jego status po abdykacji? Kardynałem byłby na pewno. Jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić w obecnych czasach

A co roi się z biskupem, który przeszedł na emeryturę? Sytuacja jest niemal identyczna...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Marcus
aktywista
*****
Wiadomości: 715

« Odpowiedz #16 dnia: Stycznia 27, 2010, 13:19:13 pm »

Dwóch papieży w jednym czasie to pierwszy krok do schizmy. A jeżeli "emerytowany" papież będzie miał inne zdanie niż urzędujący?
Zapisane
Gaudens Gaudebo
uczestnik
***
Wiadomości: 247


Domus Mea Domus Orationis

« Odpowiedz #17 dnia: Stycznia 27, 2010, 13:26:34 pm »

Nie wiem na ile jest to prawdą, ale kiedyś w pewnej publikacji przeczytałem iż, papież Pius XII chciał ustąpić z urzędu w roku 1946
Zapisane
Deigenitrix illibata, Dei dicata Maria,

Apud tuum filium es electa, Maria,

Lucreris, veniam et miserere

+ + +
przykoźlak
uczestnik
***
Wiadomości: 185


gg:5502171

TOOOORUŃ
« Odpowiedz #18 dnia: Stycznia 27, 2010, 13:37:54 pm »

Jestem mimo wszystko przeciwny;

Bo i w naszej(?) konstytucji można np. prezydenta pozbawić stanowiska ze względu na stan zdrowia.

Ale co się by działo gdyby np: Ojciec Święty został zmuszony do abdykacji siłą nacisków? ... jeśli jest wybrany to po to by TRWAĆ.
Zapisane
Prawdziwy reakcjonista nie jest tym, kto marzy o dawnych czasach, lecz myśliwym ścigającym święte cienie na wiecznych wzgórzach.

www.przykozle.blogspot.com
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #19 dnia: Stycznia 27, 2010, 13:42:15 pm »

Może i dobrze się stało, że Jan Paweł II nie abdykował. Bo nie wiem co by mogło stać się po tym fakcie. Pojechałby do Krakowa? :)
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #20 dnia: Stycznia 28, 2010, 16:46:40 pm »

Prawdą jest że Papież abdykować może, nie byłoby wówczas "dwóch papieży" bowiem po dokonaniu abdykacji ustępujący Papież przestaje być w ogóle papieżem, choć jak wiemy jest wyliczany w liście pontyfikalnej bowiem nim do abdykacji był. Papież Celestyn V zaś nie był kanonizowany jako papież tylko jako osoba prywatna więc nie ma takiego świętego jak "Celestyn V" tylko św.Pietro di Morrone z tego co mi wiadomo. Abdykacja zatem jest możliwa, skutki jej są takie samy jak w przypadku utraty urzędu choć oczywiście inne przyczyny. Osobiście sądzę że Jan Paweł II dobrze zrobił że nie abdykował, wcale nie  musiał.
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
solid
Gość
« Odpowiedz #21 dnia: Lutego 01, 2010, 23:01:47 pm »

Może i dobrze się stało, że Jan Paweł II nie abdykował. Bo nie wiem co by mogło stać się po tym fakcie. Pojechałby do Krakowa? :)
Czytałem kiedyś (w latach '80, wydaną w "drugim obiegu") taką "political fiction", w której historia kończy się w 2000 roku, upada komunizm, wszystkie narody toczące ze sobą wojnę zawierają pokój (np. Żydzi z Palestyńczykami), a Jan Paweł II abdykuje i wstępuje do klasztoru na Jasnej Górze, aby tam spędzić resztę życia. No i w ogóle historia się kończy.
Fakt, totalna bzdura, ale jakoś tak mi się przypomniało w związku z tematem tego wątku :)
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #22 dnia: Lutego 12, 2013, 19:31:12 pm »

http://ekai.pl/wydarzenia/polska/x63570/o-papiezach-ktorzy-zrezygnowali-ze-swojej-funkcji/

Niewątpliwie rezygnacja papieża ze swej funkcji jest aktem rzadkim. Dzisiaj media powtarzają nawet, że w historii Kościoła katolickiego jedynie papież Celestyn V zrezygnował z tej godności w 1294 roku. Nie jest to jednak informacja ścisła. Bo takich przypadków było więcej.
Nie jest wprawdzie jasna rezygnacja papieża Marcellina (296-308), który miał odejść ze swego urzędu w 304 roku w okresie prześladowań Dioklecjana, a jeszcze bardziej wątpliwa jest ustąpienie papieża Liberiusza (352-366). O tych rezygnacjach niewiele pewnego można powiedzieć z powodu szczątkowych i niespójnych źródeł. Złożona jest także postawa papieża Marcina I, który w 654 roku, jeszcze za swego życia, zaakceptował wybór swego następcy, papieża Eugeniusza I (faktycznie zatem sam zrezygnował). Decyzję tę podjął jednak pod przymusem, gdy był uwięziony w Konstantynopolu i torturowany na rozkaz cesarza bizantyńskiego Konstansa II.
Przypadki usunięcia papieży lub zmuszenia ich do rezygnacji były znane w X-XI wieku. W 964 cesarz Otton I odwołał z urzędu papieża Benedykta V. Ponieważ papież nie chciał bronić się przed zarzutami cesarza, niektórzy uznają jego postawę jako odpowiednik rezygnacji. Podobnie w 1009 roku tron papieski opuścił Jan XVIII; brak źródeł nie pozwala stwierdzić, czy uczynił to ze swej woli czy był zmuszony do tej decyzji. W każdym razie, według jednego z katalogów papieży, miał zakończyć życie jako mnich. Niewątpliwie wymuszone, chociaż historycznie po raz pierwszy jasno potwierdzone, były rezygnacje papieży Benedykta IX w 1045 roku oraz Grzegorza VI w 1046 roku.
Przed obecną decyzją Benedykta XVI, ostatnim papieżem, który złożył rezygnację, był Grzegorz XII. W ten sposób chciał on zakończyć podział w Kościele, znany jako schizma zachodnia (wówczas poza Grzegorzem XII, który rezydował w Rzymie, było dwóch innych pretendentów do tronu papieskiego, antypapieży: Benedykt XIII w Awignonie i Jan XXIII w Pizie). Jest faktem, że Grzegorz XII był wezwany przez kardynałów do ustąpienia z urzędu, jednak można uznać, że decyzję podjął dobrowolnie. Przed rezygnacją zwołał posiedzenie już działającego soboru w Konstancji i zobowiązał kardynałów do wyboru następcy. Na tym soborze w 1415 roku wydał bullę rezygnacyjną, sobór zaś wybrał nowego papieża Marcina V, który został powszechnie przyjęty.
« Ostatnia zmiana: Lutego 12, 2013, 19:33:19 pm wysłana przez Andrzej75 » Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #23 dnia: Lutego 20, 2013, 10:53:46 am »

Marcellin prawdopodobnie był złożony z urzędu, ale nie "abdykował"...
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Strony: 1 [2] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: czy papieże powinni ustępować za życia z urzędu? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!