Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 19:29:51 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Jan Paweł II świętym
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 26 Drukuj
Autor Wątek: Jan Paweł II świętym  (Przeczytany 75899 razy)
Jean Raspail
rezydent
****
Wiadomości: 476


« Odpowiedz #180 dnia: Kwietnia 02, 2014, 11:31:16 am »

nic nowego, ale...

http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/dowod-na-cud-jana-pawla-ii/jkjgd

Beatyfikacja Jana Pawła II miała miejsce 1 maja 2011 roku w Rzymie. W Kostaryce, z powodu różnicy czasu, była jeszcze noc. Na Stadionie Narodowym w San Jose zgromadziły się tysiące ludzi, którzy, na telebimach, mogli oglądać relację z tego wydarzenia. Floribeth, przed rozpoczęciem transmisji z beatyfikacji, umieściła przed telewizorem wkładkę z gazety z wizerunkiem papieża. Wcześniej jej mąż, Edwin, zbudował w domu ołtarzyk poświęcony Najświętszemu Dzieciątku Jezus, z napisem "Jezu, ufam Tobie". (później ten ołtarzyk stał się głównie ołtarzykiem JPII - przyp. JR)

W książce "Uzdrowiona" czytamy, że Floribeth obudziła się, gdy uroczystość się zaczynała, choć mąż, zgodnie z zaleceniami lekarzy, podał jej silne leki; beatyfikację oglądała z łóżka, a obok czuwał Edwin. Kobieta podkreśliła, że to były najważniejsze godziny jej życia. Po obejrzeniu relacji z beatyfikacji, zapadła w sen.

"Usłyszałam głos: "Wstań!"

Obudziła się o godzinie 9. rano; była sama w pokoju, w którym panował półmrok. "Wtedy usłyszałam głos: »Wstań!«. Bardzo zaskoczona rozejrzałam się po pokoju, ale byłam sama. Moje oczy zatrzymały się na gazetowej wkładce ze zdjęciem Jana Pawła II (...)" - relacjonuje Floribeth. Jako że na wspomnianym zdjęciu papież miał wzniesione ręce, także kobieta podniosła swoje ręce w charakterystyczny sposób.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #181 dnia: Kwietnia 02, 2014, 12:47:50 pm »

Kanonizacja jest potrójnym najwyższym i ostatecznym werdyktem, przez który Kościół autorytatywnie stwierdza: 1° że dana osoba osiągnęła chwałę niebieską i praktykowała w czasie swego życia cnoty nadprzyrodzone w stopniu heroicznym; 2° że życie jej stanowi dla wiernych Kościoła normę tak pewną, że przez naśladowanie go pewni być mogą osiągnięcia zbawienia wiecznego; 3° że każdy wierny zobowiązany jest zaakceptować te werdykty i manifestować tę akceptację biorąc udział w kulcie publicznym, jaki Kościół odtąd oddawać będzie świętemu kanonizowanemu poprzez oficjalne uznanie jego heroicznych cnót. Święty przedstawiany jest jako przykład z powodu swych cnót. Przez kult, jaki jest mu oddawany, podziwiamy w istocie – za pośrednictwem jego osoby – prawdziwie wzniosłą łaskę zażyłego uczestnictwa w Boskiej naturze.
2 - błąd w definicji. Naśladowany w pewnym wycinku życia albo działalności.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
tytanik404
aktywista
*****
Wiadomości: 604


« Odpowiedz #182 dnia: Kwietnia 09, 2014, 08:46:43 am »

"manifestować tę akceptację biorąc udział w kulcie publicznym"

czyli jeśli nie będę tego robił (np. poprzez wychodzenie z kościoła przed każdą litanią do św. Jana Pawła II), będę nieposłuszny wobec Kościoła i tym samym będę grzeszył, prawda?
Kult publiczny to kult obrazów i szacunek dla relikwii. Litanii do bł. Jana Pawła publicznie odmawiać nie wolno, grupa litanii publicznych jest bardzo wąska, dość powiedzieć, że Kościół czekał 19 stuleci na wyrażenie zgody na publiczne odmawianie litanii do św. Józefa.
Zapisane
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #183 dnia: Kwietnia 09, 2014, 08:58:06 am »

[...] Kościół czekał 19 stuleci na wyrażenie zgody na publiczne odmawianie litanii do św. Józefa.
Jej tekst jest aż tak starożytny ?
Zapisane
Jean Raspail
rezydent
****
Wiadomości: 476


« Odpowiedz #184 dnia: Kwietnia 09, 2014, 10:32:46 am »

"manifestować tę akceptację biorąc udział w kulcie publicznym"

czyli jeśli nie będę tego robił (np. poprzez wychodzenie z kościoła przed każdą litanią do św. Jana Pawła II), będę nieposłuszny wobec Kościoła i tym samym będę grzeszył, prawda?
Kult publiczny to kult obrazów i szacunek dla relikwii. Litanii do bł. Jana Pawła publicznie odmawiać nie wolno, grupa litanii publicznych jest bardzo wąska, dość powiedzieć, że Kościół czekał 19 stuleci na wyrażenie zgody na publiczne odmawianie litanii do św. Józefa.

Może i nie wolno...  :D ale jak wiadomo zakazy po to są, żeby...

http://www.youtube.com/watch?v=N517NnazxNg
Zapisane
ms
rezydent
****
Wiadomości: 453

« Odpowiedz #185 dnia: Kwietnia 09, 2014, 11:54:56 am »

"manifestować tę akceptację biorąc udział w kulcie publicznym"

czyli jeśli nie będę tego robił (np. poprzez wychodzenie z kościoła przed każdą litanią do św. Jana Pawła II), będę nieposłuszny wobec Kościoła i tym samym będę grzeszył, prawda?
Kult publiczny to kult obrazów i szacunek dla relikwii. Litanii do bł. Jana Pawła publicznie odmawiać nie wolno, grupa litanii publicznych jest bardzo wąska, dość powiedzieć, że Kościół czekał 19 stuleci na wyrażenie zgody na publiczne odmawianie litanii do św. Józefa.

Może i nie wolno...  :D ale jak wiadomo zakazy po to są, żeby...

http://www.youtube.com/watch?v=N517NnazxNg
Bardzo często odmawia się też inne litanie publicznie. Na przykład kapucyni kończą nabożeństwa okresowe litanią do świętego Franciszka, podobnie odmawianie litanii do św. Antoniego itd. itd.
Zapisane
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #186 dnia: Kwietnia 09, 2014, 13:32:19 pm »

Litanii do bł. Jana Pawła publicznie odmawiać nie wolno, grupa litanii publicznych jest bardzo wąska,(...)

Na rzeczonym portalu w spisie litanii dopuszczonych do prywatnego odmawiania, litanii do bł. JPII także nie ma. Jaki jest dokument, który reguluje tę sprawę?
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #187 dnia: Kwietnia 09, 2014, 13:33:43 pm »

Do prywatnego ?? Z natury rzeczy nie ma
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #188 dnia: Kwietnia 09, 2014, 15:57:24 pm »

Odnośnie litanii do bł. JPII to jest imprimatur kard. Stanisława Dziwisza. Na opoce pisze:

Litania do bł. Jana Pawła II - pełny tekst

Watykan, 14.04.2011

Metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz, po przeprowadzeniu cenzury kościelnej, nadał 12 kwietnia imprimatur litanii do bł. Jan Pawła II. Poniżej prezentujemy jej pełny tekst.

http://www.opoka.org.pl/aktualnosci/news.php?s=opoka&id=37043

Przejrzałam sobie tę litanię i się zastanawiam jaką odmawiają  w mojej parafii?, bo jedno z wezwań jakie słyszałam to "Światło Soboru Watykańskiego II - módl się za nami" a tu nie ma takiego tylko jest: "Ojcze Soboru i wykonawco jego wskazań - módl się za nami"
Zapisane
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #189 dnia: Kwietnia 09, 2014, 16:13:55 pm »

Do prywatnego ?? Z natury rzeczy nie ma

Tez tak mi się wydaje, dlatego pytam o dokument.

Odnośnie litanii do bł. JPII to jest imprimatur kard. Stanisława Dziwisza.

Imprimatur oznacza aprobatę władz kościelnych i stwierdzenie pewnej poprawności merytorycznej. Nie wiem, czy jest to równoznaczne z pozwoleniem na publiczne odmawianie.
Logicznie biorąc nie, ale moge się mylić.
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #190 dnia: Kwietnia 09, 2014, 16:43:20 pm »

Cytuj
2° że życie jej stanowi dla wiernych Kościoła normę tak pewną, że przez naśladowanie go pewni być mogą osiągnięcia zbawienia wiecznego;
2 - błąd w definicji. Naśladowany w pewnym wycinku życia albo działalności.

Też mi się zdaje, że 2 to bzdura. Każdy święty się spowiadał, więc znaczy to, że miał grzechy - grzechy też mamy naśladować?
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
tytanik404
aktywista
*****
Wiadomości: 604


« Odpowiedz #191 dnia: Kwietnia 09, 2014, 17:30:34 pm »

Litanie winny mieć imprimatur i uwagę, że są do prywatnego odmawiania (sam mam taki egzemplarz litanii do bł. Jana Pawła). Wyjątek stanowi grupa zalinkowanych przeze mnie kilku najważniejszych modlitw, niektóre są prastare, inne czekały na zatwierdzenie:
>>>Papież św. Pius X zatwierdził litanię do św. Józefa do publicznego odmawiania i dodał do niej wezwanie: „Święty Józefie Opiekunie Kościoła Świętego”.
http://jozef.diecezja.pl/beta/sw-jozef/
>>>Pierwsze litanie do Najświętszego Serca Jezusowego powstały w XVII wieku. Obecna pochodzi z wieku XIX. Jej początek miał miejsce w klasztorze francuskich wizytek. Zatwierdził ją do odmawiania publicznego papież Leon XIII 2 kwietnia 1889 roku.
http://brewiarz.pl/czytelnia/nspj.php3
A trzeba dodać, że były to czasy, gdy ołtarz (a nie pojedynczy obraz gdzieś w kruchcie) św. Józefa i NSPJ były w absolutnie każdym kościele, podobnie jak bractwa propagujące Ich kult. "Poziom" świętości nie ma żadnego znaczenia, wielokrotnie spotykałem w książeczkach i na obrazkach litanie np. do Doktorów Kościoła (np. św. Teresy z Lisieux) z uwagami: do prywatnego odmawiania.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #192 dnia: Kwietnia 09, 2014, 18:15:47 pm »

Przejrzałam sobie tę litanię ...
Miłośniku liturgii sprawujący Ofiarę na ołtarzach świata, Nie zaprzeczę, że Błogosławiony odprawiał współczesną liturgię bardzo pobożne ale na miano "miłośnika" to jednak raszej nie zasłużył. Miłośnik dogłębnie studiuje przedmiot swojego zainteresowania a Papież zdawał się na swoich współpracowników, których miał po zdechłym Azorkiem. Na miano Miłośnika liturgii o wiele bardziej zasługuje jego Następca.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #193 dnia: Kwietnia 10, 2014, 00:03:41 am »

Na miano Miłośnika liturgii o wiele bardziej zasługuje jego Następca.
To co, uśmiercamy?  ;)
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #194 dnia: Kwietnia 10, 2014, 07:18:45 am »

@tytanik404

Dziękuję za wyjaśnienie. Mam jeszcze pytanie, czy imprimatur działa tylko na teranie dicezji biskupa, który je udzielił, czy wszędzie?

Przejrzałam sobie tę litanię ...
Miłośniku liturgii sprawujący Ofiarę na ołtarzach świata, Nie zaprzeczę, że Błogosławiony odprawiał współczesną liturgię bardzo pobożne ale na miano "miłośnika" to jednak raszej nie zasłużył. Miłośnik dogłębnie studiuje przedmiot swojego zainteresowania a Papież zdawał się na swoich współpracowników, których miał po zdechłym Azorkiem. Na miano Miłośnika liturgii o wiele bardziej zasługuje jego Następca.

Kiedyś w innej litanii znalazłem coś lepszego, tu chyba nie ma tego wezwania:

Tytanie ekumenizmu
Zapisane
Strony: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 26 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Jan Paweł II świętym « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!