Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 26, 2024, 11:50:22 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Kard. Ravasi zachęca tradycjonalistów do nauki łaciny
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Kard. Ravasi zachęca tradycjonalistów do nauki łaciny  (Przeczytany 952 razy)
Eochaid
rezydent
****
Wiadomości: 328

« dnia: Grudnia 05, 2012, 09:21:37 am »


http://sanctus.pl/index.php?module=aktualnosci&grupa=&podgrupa=&strona=1&id=2728&kategoria=3

Włoski purpurat poparł naukę łaciny w seminariach a także zwrócił też uwagę na panującą ostatnio "swoistą modę na katolicki tradycjonalizm, który i w tej dziedzinie pozostawia wiele do życzenia".

Komentarz: Skoro tak, to nic dziwnego, że należy iść z Duchem Czasu i poświęcić nieco uwagi tradycjonalizmowi, który jak każda moda jest przemijający - zatem trzeba się spieszyć by ludziska zobaczyli, że się pięknie płynie na fali.

Co do tradycjonalistów to jest z nimi duży problem, bo oni łaciny nie znają a chcą Mszy po łacinie. To niedorzeczne! Po co oni chodzą na łacińskie Msze? Wystukali się Credo a z kolekty to już ni w ząb, jak nie mają Mszalika Codziennego?! Trzeba wybrać sobie Mszę we własnym języku. Np. w Polsce, katoliccy piłkarze na Euro 2012 mieli do dyspozycji specjalnie wyszkolonych w ich językach księży i osobne sale, w których dla każdej reprezentacji odprawiana była osobna Msza w ich języku ojczystym. A jakby było po łacinie to by nie zrozumieli, siedzieliby jak na tureckim kazaniu i nie wypełniliby niedzielnego obowiązku (bo jak się. nie rozumie to Msza nieważna). Ale z tradekami trzeba coś zrobić - więc:

Przede wszystkim powinniśmy zachęcić tzw. tradycjonalistów do nauczenia się łaciny – stwierdził przewodniczący Papieskiej Rady Kultury. – Często występują oni z postulatem odprawiania Mszy po łacinie, ale sami prawdopodobnie słabo znają ten język. Miałem w tym względzie znamienne doświadczenia z niektórymi osobami, które ostentacyjnie uczestniczyły w nabożeństwach po łacinie, a nie znały konkretnych aspektów języka”.

czyli, jak tradi-wierni wyklepią bezrozumnie "et cum spiritu tuo" to tak jakby nie byli na Mszy. A może i nawet Msza będzie nieważna, skoro Duch nie będzie z kapłanem, bo wierni nie rozumiejąc wyklepali formułkę.
Jak nie rozumieją to nie wierzą, a jak nie wierzą to pewnie Chrystus nie zjawi się. Hmmm,.... gdzieś to już kiedyś było.....
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #1 dnia: Grudnia 05, 2012, 11:31:41 am »

Przede wszystkim powinniśmy zachęcić tzw. tradycjonalistów do nauczenia się łaciny – stwierdził przewodniczący Papieskiej Rady Kultury. – Często występują oni z postulatem odprawiania Mszy po łacinie, ale sami prawdopodobnie słabo znają ten język. Miałem w tym względzie znamienne doświadczenia z niektórymi osobami, które ostentacyjnie uczestniczyły w nabożeństwach po łacinie, a nie znały konkretnych aspektów języka”.

Nalezaloby zachedzic ksiedza kardynala do odbycia jakiegos stazu u mechanika samochodowego. Czesto korzysta on z samochodow, a sam prawdobodobnie nie potrafi skonstruowac auta. Ostentacyjnie jezdzi taksowka, a nie zna konkretnych aspektow budowy silnika.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #2 dnia: Grudnia 05, 2012, 11:32:18 am »

Tutaj są dwie rzeczy:
Jasne, że jest dobrą rzeczą znać łacinę i nieustannie ćwiczyć się w tej znajomości. Jednak Msza nie jest tylko dla filologów: wystarczy znać sens obrzędów, aby w niej uczestniczyć. I to właśnie m.in. obrzędy mają być wyjaśniane w kazaniach, a nie zawiłości łaciny. Zaryzykowałbym tezę, że czasami zbytnia znajomość łaciny przeszkadza w "gorliwym uczestnictwie": zamiast skupienia na tym, co naprawdę istotne, można się zatrzymać wyłącznie na zewnętrznej warstwie Mszy - w tym wypadku językowej.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #3 dnia: Grudnia 05, 2012, 11:36:33 am »

Eeeee ... Ja na przykłąd znam Salve Regina tylko po łacinie a jak trzeba to sobie tłumaczę w biegu. Po prostu wiem, gdzie co jest. Natomiast gramatyka jest rzeczywiście wyzwaniem. Jak nie pamiętam jakiejś frazy ze Mszy Świętej to leżę w tłumaczeniu na łacinę.

P.S. 1. Fakt, że mam za sobą 14 lat systematycznego uczestnictwa w NRR plus prawie od początku mszalik oraz nieco pamiętam sprzed SW_II.

P.S. 2. No i przecież na religii w podstawówce Ksiądz Katecheta bardzo dużo czasu poświęcał istocie Mszy Świętej. Jak teraz poszedłem na podobny w założeniach wykład księdza - blachnicysty, to więcej się nie pojawiłem, takie prymitywne historyjki opowiadał.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 05, 2012, 11:43:37 am wysłana przez jwk » Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2919

« Odpowiedz #4 dnia: Grudnia 05, 2012, 13:03:45 pm »

Czytając na początku nie zauważyłem informacji, że to komentarz i przestraszyłem się, że to kardynał opowiada te jakieś dziwne rzeczy i jeszcze powołuje się na Euro 2012. Kiedy zauważyłem, że to komentarz i przeczytałem informację w podanym linku to się uspokoiłem.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Kard. Ravasi zachęca tradycjonalistów do nauki łaciny « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!