Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 26, 2024, 17:17:37 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Jeszcze o FSSPX, jurysdykcji, SWK etc.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 3 4 [5] Drukuj
Autor Wątek: Jeszcze o FSSPX, jurysdykcji, SWK etc.  (Przeczytany 11238 razy)
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #60 dnia: Listopada 17, 2012, 08:43:11 am »

Żeby to były choć nauki lutra....
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #61 dnia: Listopada 17, 2012, 09:51:46 am »

Tylko na wsiach ludzie siedzieli "przywiązani do adresu". W mieście przemieszczali się za pracą tak samo jak teraz. To jest wyższa konieczność, na to nie ma rady, obowiązek pracy i utrzymania rodziny to obowiązek stanu. Pod nowym adresem jest nowa parafia i nowy proboszcz, i nowi współparafianie, tak to funkcjonowało. Oczywiście, że współczesność zatomizowała nas niesamowicie, ale nie jest prawdą, że parafianin pozostaje anonimowy. Proszę pogadać z księżmi parafialnymi - znają tych, którzy praktykują w parafii. Przynajmniej z widzenia. Wiedzą kto przychodzi na sumę, kto po południu, kto sam, kto z rodziną, kto się spowiada, kto daje na tacę, kto chce się żenić i chrzcić dzieci w parafii, kto nie. Wikariusze podobnie jak proboszcz, mimo że częściej ich przenoszą. I parafianie znają się między sobą - i z kościoła, z Mszy, i z sąsiedztwa. I wytwarza się rodzaj presji wspólnotowej i pomocy wspólnotowej, która pomaga wytrwać w praktykach chrześcijańskich.
Dziś podległość terytorialną zachowano wyłącznie dla księży - proboszcz ze Starachowic nie może se wybrać, że będzie podlegał biskupowi Rio de Janeiro. My świeccy możemy łazić gdzie dusza zapragnie i spędzić całe życie poza kontrolą pasterza i wspólnoty parafialnej. Tylko czy wychodzi nam to na dobre? Czy mamy odpowiednią konstytucję duchową, by sami sobie pasterzować? By sami rozeznawać wolę Bożą?
Niech Pan przypadkiem nie myśli, że piszę to z punktu widzenia ciotki parafialnej, etap intensywnej integracji z parafią mam już za sobą, dziś, jak rasowe dziecko swoich czasów siadam se w nawie w kąciku i tyle mnie widzieli. Ale WIEM, mam świadomość, bo znam życie parafialne od podszewki, że jestem pod opieką. Że księża wiedzą, iż tu jestem, istnieję, że kojarzą mnie, że pamiętają o mnie w modlitwie jak o każdym innym parafianinie.
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #62 dnia: Listopada 17, 2012, 15:03:22 pm »

Przed soborem, a wlasciwie przed nowym KPK ow parafialny charakter Kosciola byl jeszcze silniej zaakcentowany : proboszcz byl praktycznie dozywotnio mianowany i jesli nie chcial, to w praktyce nie mogl byc usuniety, wierni mogli spelniac obowiazek niedzielny i spowiadac sie w okresie wielkanocnym tylko w swojej parafii (a zwlanial ich tylko SWK, he, he), etc.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #63 dnia: Listopada 19, 2012, 01:08:35 am »

Jakoś ciężko i w ogóle nie potrafię zaufać nom-księżom, którzy urządzają cyrki w kościele na mszy. Proboszcz? Tak i dwóch wikarych do kompletu....
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Strony: 1 ... 3 4 [5] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Jeszcze o FSSPX, jurysdykcji, SWK etc. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!