Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Styczeń 19, 2021, 04:07:44 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
Skauci św. Bernarda

http://ssbc.pl/
220961 wiadomości w 6378 wątkach, wysłana przez 1584 użytkowników
Najnowszy użytkownik: MONSIGNOR
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: FSSPX na logikę :-)
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: FSSPX na logikę :-)  (Przeczytany 2347 razy)
Adimad
aktywista
*****
Wiadomości: 1246

« dnia: Listopad 09, 2012, 19:08:13 pm »

Proszę mnie poprawić, jeśli się mylę w którymś kroku tego arcy-rozumowania :-)


Zauważyć można pewien paradox. Otóż czasami można usłyszeć [w szczególności od rozmaitych "pogodzonych konserwatystów"], że FSSPX niepotrzebnie krytykuje Vaticanum II, bo Vaticanum II tak naprawdę był w pełni zgodny z Tradycją, w 100 proc. ortodoxyjny, wystarczy tylko "odpowiednio zinterpretować", zauważyć niuanse itd.

ALE w takim razie - dlaczego osoby tak mówiące zarzucają FSSPX nieposłuszeństwo wobec Vaticanum II? Tj. dlaczego robią z tego tak wielkie halo?

Przecież, JEŚLI jest tak, jak powyżej, to Bractwo, kontynuując tradycyjne nauczanie, dyscyplinę itd. (a nie można mu zarzucić, że tego NIE robi), w gruncie rzeczy idzie tym samym tropem, co Vaticanum II (skoro Vaticanum II też było zgodne z Tradycją, co na początku założyliśmy)...

...a cała różnica zasadza się na tym, że xiężom FSSPX błędnie wydaje się, że są przeciwko Vaticanum II, gdy w rzeczywistości wcale nie są (bo oni nic nie zmieniają - ale i VII z założenia nic nie zmieniło).

Wówczas postawa xięży FSSPX nie różniłaby się specjalnie od postawy - dajmy na to - ucznia, który rozwiązał zadanie tak samo jak nauczyciel, rozwiązaniu nic nie można zarzucić, jest całkowicie poprawne, tylko uczeń błędnie sobie uroił, że jego rozwiązanie jest inne, lepsze - choć cała różnica jest POZORNA i zasadza się na tym, że np. w rozwiązaniu uczeń nazywał funkcje i zmienne greckimi literami.

Dobry nauczyciel wzruszyłby ramionami, wskazałby, że tak naprawdę różnicy nie ma, ale ostatecznie nie kruszyłby o to kopii - chce chłopak, to niech sobie myśli. Ważne, że umie dobrze rozwiązać zadanie.

***

Ale jest też druga możliwość: że mianowicie Bractwo NIE AKCEPTUJE nauki Vaticanum II. Wówczas jednak (ponieważ trudno byłoby wykazać, że FSSPX nie akceptuje nauczania przedsoborowego) należałoby uznać, że VII wnosi coś nowego i innego. To jednak stałoby w sprzeczności z założeniem "w pełni pogodzonych kościelnych konserwatystów", że wszystko jest tak samo, tylko język inny.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7019

« Odpowiedz #1 dnia: Marzec 06, 2014, 13:53:08 pm »

Na wiele powyższych pytań, czy poruszanych kwestii,  można znaleźć odpowiedź w poniższym artykule, w którym jest zacytowane wiele wypowiedzi abp Lefebvre, przyczyny istnienia Bractwa, jak również przykład arcybiskupa Lefebvre w kontaktach z władzami rzymskimi w środku kryzysu, a nawet modernistycznego, niesprawiedliwego prześladowania Tradycji, etc ...  :)

Co określa Bractwo Świętego Piusa X i dlaczego właściwie istnieje jako podmiot Kościoła katolickiego? Co było zasadą arcybiskupa Lefebvre w kontaktach z władzami rzymskimi?

Dlaczego kocham Bractwo św. Piusa X ?
(...)
http://sspx.org/en/news-events/news/why-i-love-sspx-3499

Czy Polacy też składają takie wyznania?
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3141


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #2 dnia: Marzec 11, 2014, 18:26:50 pm »

Może Polacy po czasach PRLu mają dość takich listów i deklaracyj wiernopoddańczych?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
CiociaA
aktywista
*****
Wiadomości: 751


« Odpowiedz #3 dnia: Marzec 12, 2014, 14:25:59 pm »

Proszę mnie poprawić, jeśli się mylę w którymś kroku tego arcy-rozumowania :-)


Zauważyć można pewien paradox. Otóż czasami można usłyszeć [w szczególności od rozmaitych "pogodzonych konserwatystów"], że FSSPX niepotrzebnie krytykuje Vaticanum II, bo Vaticanum II tak naprawdę był w pełni zgodny z Tradycją, w 100 proc. ortodoxyjny, wystarczy tylko "odpowiednio zinterpretować", zauważyć niuanse itd.

ALE w takim razie - dlaczego osoby tak mówiące zarzucają FSSPX nieposłuszeństwo wobec Vaticanum II? Tj. dlaczego robią z tego tak wielkie halo?


Słusznie uwagi-jest pewna sprzeczność i to właściwie niejedna. FSSPX w zasadzie zostało utworzone, by zachować tradycyjną Mszę i tradycyjne kapłaństwo poprzez założenie tradycyjnego seminarium i to był główny cel Abpa Lefebvre'a. Dzieło to początkowo zostało zaaprobowane przez biskupa miejsca a przeprowadzone wizytacje wydały pozytywną ocenę dotyczącą funkcjonowania seminarium. Jak wiadomo było to jeszcze przed tymi wszystkimi szaleństwami będącymi pokłosiem reform i dwuznaczności SW II: przed Asyżami, wizytami w synagogach i meczetach, całowaniem Koranu, Mszami z półnagimi tubylcami czytającymi lekcje podczas liturgii słowa czy niosącymi dary, tańcami na Mszach, kolegializmem, skandalami z homoseksualizmem wśród kleru etc, etc, etc.....

Opozycja wobec tych zjawisk rzeczywiście skłaniała do wyciągania wniosków, że Bractwo jest przeciwko SW II. Ale proszę nie zapominać, że w kościołach BRactwa odprawia się Mszę "una cum" a w wielu przeoratach wisiały i wiszą portrety aktualnego Wikariusza Chrystusa.
Gdy w czasach BXVI zmieniła się polityka Watykanu wobec szeroko rozumianej Tradycji, powstała szansa na uzyskanie przez FSSPX upragnionego "statusu kanonicznego". Znalazło to wyraz m.in. w deklaracjach bpa Fellaya, że FSSPX akceptuje 95% SWII, o czym wspomniano m.in. tutaj:

[...]FSSPX nie odrzuca nauk Soboru Watykańskiego II, Biskup Fellay twierdzi, że akceptuje je w 95%. Wobec tego, jak stwierdza w swojej analizie dr Lamont, FSSPX jest bardziej lojalne wobec nauk SW II niż większość duchownych i hierarchów KK.
Istotne jest to, że teksty, które Bractwo kwestionuje są właśnie respektowane przez liberalne grupy w KK,  odrzucające pozostałe nauczanie tego soboru.
Przepaść między Bractwem a Stolicą Apostolską dotyczy tekstów o wolności religijnej, Kościoła, ekumenizmu i kolegialności. [...]

http://forum.piusx.org.pl/index.php?topic=3901.0
« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2014, 14:29:17 pm wysłana przez CiociaA » Zapisane
"Kto w Ofierze Mszy Św. jest przytomnym z sercem szczerym, z wiarą prostą, z uszanowaniem, ze skruchą pokorną, ten dostąpi miłosierdzia i znajdzie potrzebne sobie łaski."

"Maryjo, Królowo Polski, pomóż tej ziemi!"
tytanik404
aktywista
*****
Wiadomości: 604


« Odpowiedz #4 dnia: Marzec 12, 2014, 15:39:24 pm »

Pamiętam odpowiedź bp Mayera (gdzieś na początku lat 80.) na jakąś ankietę watykańska dotyczącą upowszechniania posoborowej liturgii. Otóż biskup napisał, że w jego diecezji sprawowana jest ona zgodnie z ustaleniami Soboru - po łacinie i "tyłem do ludu". Zastanawiające, czy biskup faktycznie traktował poczynania ultramontinistów jako produkt chwili w przeciwieństwie do orzeczeń soboru powszechnego. A może był to tylko przytyk w stronę modernistów?
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7019

« Odpowiedz #5 dnia: Marzec 12, 2014, 16:30:13 pm »

Może jednak przytyk w stronę modernistów, bo nie wierzę, że pochwała posoborowej liturgii, której był przeciwnikiem, pisząc z abp Lefebvre  do Jana Pawła II o protestanckiej koncepcji najświętszej ofiary Mszy św. oraz sakramentów, potępionych przez Sobór Trydencki.

http://www.piusx.org.pl/zawsze_wierni/artykul/221
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 4995


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #6 dnia: Marzec 12, 2014, 18:11:54 pm »

Jak to ktoś kiedyś powiedział: FSSPX akceptuje 95% SVII, a nie akceptuje reszty, którą to resztę akceptuje reszta modernistycznego kościoła, która nie akceptuje tego z SVII co akceptuje FSSPX.
I coś w tym jest.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Adimad
aktywista
*****
Wiadomości: 1246

« Odpowiedz #7 dnia: Marzec 15, 2014, 20:32:12 pm »

Ktoś odgrzebał wątek, a ja już nie bardzo pamiętam, na jakim etapie poszukiwań światopoglądowych byłem, kiedy go zakładałem - i o co mi chodziło :P
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: FSSPX na logikę :-) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.11 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!