Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 20, 2024, 12:26:55 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231949 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  [Archiwum]  |  Metropolia wrocławska  |  Wątek: FSSPX we Wrocławiu
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 8 9 [10] 11 Drukuj
Autor Wątek: FSSPX we Wrocławiu  (Przeczytany 57536 razy)
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #135 dnia: Września 13, 2009, 18:12:56 pm »

Typowe czepianie sie. Kazda msza jest deficytowa : kwiaty, pranie obrusow (w starym rycie az trzech), swiece, bilet na tramwaj dla ksiedza etc. Np. w moim miescie Bractwo sw. Piotra do mszy doplaca, bo wszystkie wplywy z tacy ida do kurii - dlatego nie daje u nich na tace, w odronieniu od FSSPX. Kuria, ktora udostepnia kosciol na msze indultowa musi zapytac kto zwroci koszty. Na Zachodzie to jest akurat argument na rzecz mszy tradycyjnej ("dajcie nam koscioly, a utrzymamy je i odremontujemy"), ale w Polsce raczej przeciw ("czmu my, nowusowi parafainie, mamy wykladac kase na fioletowe sutanny i parafinowe swiece jakis hobbystow ?").
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #136 dnia: Września 13, 2009, 23:57:05 pm »

Znalazł Pan chętnego księdza, buduje Pan "stabilną grupę" - a tu nagle w mieście pojawia się "konkurencyjna" kaplica PXów. Traci Pan 1/3 grupy - biskup uważa, że jest was za mało, i cofa zgodę. Fajny scenariusz?

Fajny. Pal licho grupe, skoro nagle deus ex machina pojawia sie Msza + duszpasterska opieka, i to 1) bez potrzeby zbierania podpisow, 2) prowadzona przez ksiezy, ktorzy sami tego chca i nie stawiaja warunkow co do ilosci wiernych.

No i jeszcze jeden myk: nie wiem jak jest u biskupow, ale w biznesie jest tak, ze kiedy pojawia sie "konkurencja", to cena spada. Moze wiec nagle okazac sie, ze grupa pomniejszona o 1/3 wystarcza az w nadmiarze. Tak wlasnie funkcjonuje w swiecie konkurencyjnosc.
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #137 dnia: Września 14, 2009, 00:07:13 am »

A ja jestem ciekaw dlaczego cofa zgodę ? Bo co - obraża się na "lefebrystów" ?
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #138 dnia: Września 14, 2009, 00:09:57 am »

Straszliwa jest sila razenia Bractwa. Jakby nie daj Boze postarali sie, zeby informacje o ich planahc otwarcia kaplicy dotarly do kazdej kurii w Polsce, to by KEP niechybnie motu proprio zakazal :)
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #139 dnia: Września 14, 2009, 00:25:14 am »

Ja zaś myslę, że raczej może być odwrotnie...biskup, który dotąd niemorawo się tym interesuje i ma gdzieś sprawy, jak mu się pojawi FSSPX to da zgodę może na parafię personalną IBP, wówczas jak obie strony zrobią dobrze swoje ( FSSPX i IBP ) to możemy mieć piękny ośrodek Tradycji we Wrocławiu.
Reakcja negatywna biskupa  - cofnięcie zgody dla IBP -jest moim zdaniem ze względów "jego włąsnych interesów"całkowicie bezsensu i "niepolityczne".
To zaś temu, bo jak "cofnie zgodę" to mu tradsi brykną do FSSPX hurtowo...a to wogóle może  być checa i nie mile "odebrane" w Watykanie...trwają właśnie rozmowy z JE.X.BP. Galarretą, "klimat" się miał jakiś niby przyjazny tworzyć, a tu takie "łapu capu"nerwowe działanie z mizernym w dodatku skutkiem - a tu ma być mianowany Prymas.... oj...niepolityczne by to było  ??? Eeee nie wierzę, Abp. Gołębiewski jest na to zbyt inteligentny... :)
« Ostatnia zmiana: Września 14, 2009, 00:40:56 am wysłana przez Tato » Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #140 dnia: Września 14, 2009, 05:17:52 am »

A tak na marginesie: do Mszy odprawianej w KRR źródła energii (poza świecami) nie są potrzebne, a ogrzewanie kościoła z reguły jest szkodliwe dla substancji zabytkowej.
Pisze Pan takie rzeczy, bo nigdy Pan Mszy wieczorem nie odprawiał. Proponuję Panu, by zgasił Pan światło w pokoju, zapalił sześc świec na wysokich lichtarzach i przez 40 minut poczytał sobie jakąś książkę, a potem będzie Pan mógł wypisywać takie teorie.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #141 dnia: Września 14, 2009, 10:54:22 am »

Jestem tak ograniczony, że jakoś Msza bardziej z porankiem mi się kojarzy. Oczywiście jestem gotów przyznać Księdzu rację, że czasami światło elektryczne nie zawadzi.

Co do biskupów, to myślę, że nie są aż tak małostkowi, by odmawiając zgody kierowali się nieopłacalnością. Myślę, że tu chodzi o względy znacznie cięższej wagi.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #142 dnia: Września 14, 2009, 11:11:15 am »

P. Zygmuncie Ale dla biskupów "stara Msza" to jakaś niezrozumiała fanaberia. Owszem - mogą się zgodzić, ale -
1) nie widzą w tym żadnego rozwiązania kryzysu Kościoła (kryzysu też zresztą nie widzą...)
2) nie chcą, aby miało to wpływ na parafię...

Fajny. Pal licho grupe, skoro nagle deus ex machina pojawia sie Msza + duszpasterska opieka, i to 1) bez potrzeby zbierania podpisow, 2) prowadzona przez ksiezy, ktorzy sami tego chca i nie stawiaja warunkow co do ilosci wiernych.
Tyle, że  - przekonać kogoś z parafii do PXów nie jest tak łatwo - w końcu to schizmatycy, których nasz papież ekskomunikował.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #143 dnia: Września 14, 2009, 11:14:58 am »


P. Zygmuncie Ale dla biskupów "stara Msza" to jakaś niezrozumiała fanaberia. 


Jeśli rzeczywiście tak jest - to znaczy, że są strasznie ograniczeni intelektualnie lub wręcz modernistami (wrogami Kościoła). Pana wypowiedź jest więc bardzo ostra.
Zapisane
lukashogun
adept
*
Wiadomości: 37


« Odpowiedz #144 dnia: Września 14, 2009, 11:35:41 am »

Jak  na razie to po dyskusji tutaj można wywnioskować, że gdyby nie źli biskupi to FSSPX by się świetnie rozwijało.
Ogromną rolę odgrywa zaangażowanie wiernych, a nie tylko mędrkowanie przy klawiaturze.
Moim zdaniem we Wrocławiu nie powstanie kaplica FSSPX z tego właśnie powodu.
Jeśli komuś zależy na popularyzacji Tradycji to może się zaangażować na Piasku.

a pozatym Bractwu życzę jak najlepiej  ;)
Zapisane
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #145 dnia: Września 14, 2009, 12:02:33 pm »

Tyle, że  - przekonać kogoś z parafii do PXów nie jest tak łatwo - w końcu to schizmatycy, których nasz papież ekskomunikował.

Prawda. Tyle ze ja osobiscie juz dawno odpuscilam sobie przekonywanie kogokolwiek do czegokolwiek kosztem wlasnego uswiecania. Moim pierwszym obowiazkiem jest dbac o to, bym miala mozliwosc korzystac z sakramentow i opieki duszpasterskiej. Nie wyrzekne sie jej tylko dlatego, ze to moze dopomoc przekonywaniu nieprzekonanych.

Rozumowanie "PX w diecezji - rozpad grupy/niechec biskupa - koniec Mszy indultowej", a zatem "nalezy wykluczyc pojawienie sie PXow", jest dla mnie rozumowaniem wpisujacym sie w styl "krzyz w kosciele - nie przyjda innowiercy - fiasko nawracania", a zatem "nalezy wyniesc krzyz z kosciola".

Imho nie ma sensu oczekiwac samych sukcesow misjonarskich i generalnie raju na ziemi - wszystko, co Boze, zawsze bedzie dla jednych znakiem uswiecenia, dla innych - zgorszenia. I to, ze dla niektorych bedzie znakiem zgorszenia, jest jak najbardziej naturalne na tym lez padole. Kwestia jest tylko jedna - wiary; czy wierzy sie, ze Bractwo jest dzielem Bozym, ze w tych zwichrowanych czasach zametu w Kosciele jest znakiem prawdy, czy znakiem falszywym. Ja wierze, ze jest znakiem prawdy, wiec nie musze martwic sie o zgorszenie innych. Jesli sie pomylilam, jesli Bractwo sieje burze, poniose konsekwencje mojej wiary.
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #146 dnia: Września 14, 2009, 12:56:57 pm »

Jak  na razie to po dyskusji tutaj można wywnioskować, że gdyby nie źli biskupi to FSSPX by się świetnie rozwijało.

Mozna wywnioskowac, ale pod warunkiem, ze nie wnioskujacego nie beda ograniczaly reguly logiki arystotelesowskiej :)
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Józef
rezydent
****
Wiadomości: 347


« Odpowiedz #147 dnia: Września 14, 2009, 13:58:55 pm »

Skutkiem powstania FSSPX pojawił się Indult czy FSSP. To było pierwszą przyczyna, tylko szkoda że niezauważaną.Tak długo będzie istniał nurt Tradycji wewnątrz posoborowia, jak długo będzie istnieć Bractwo PX a moderna tylko czeka na pełną jedność, by moc ostatecznie z kontrrewolucja się rozprawić.Tradycja wewnątrzposoborowa potrzebuje niezależnego FSSPX jak ryba czystej wody.Według mnie jest potrzebna aby infekować posoborowych miłością do Tradycji. W razie nieoczekiwanej zmiany sil na Watykanie( zwycięstwo modernistów)  nowi wierni zasilą szeregi niezależnego Bractwa. Dla Katolickiej Wiary być może będzie to koniecznością.Tradycjonaliści pomimo podziałów służą tej samej sprawie i byłoby niesprawiedliwością oskarżać jednych a piętnować drugich tworząc wzajemna wrogość.Jest to niepotrzebne.
Zapisane
Ze śpiącym gada. który mądrość mówi głupiemu
hihistor
uczestnik
***
Wiadomości: 208

« Odpowiedz #148 dnia: Września 14, 2009, 14:13:06 pm »

Rozumowanie "PX w diecezji - rozpad grupy/niechec biskupa - koniec Mszy indultowej", a zatem "nalezy wykluczyc pojawienie sie PXow", jest dla mnie rozumowaniem wpisujacym sie w styl "krzyz w kosciele - nie przyjda innowiercy - fiasko nawracania", a zatem "nalezy wyniesc krzyz z kosciola".

Praktyka dowodzi, że takie rozumowanie pozbawione jest sensu, przynajmniej lubelska praktyka. Zarówno zarówno na mszy "postindultowej" jaki w kaplicy Bractwa jakoś wierni są, a obie grupy korzystają często z tej samej organistki.
Zapisane
Krzysztof Kałębasiak
aktywista
*****
Wiadomości: 1136


« Odpowiedz #149 dnia: Września 14, 2009, 19:53:22 pm »

, a obie grupy korzystają często z tej samej organistki.
taaa. nie ma jak w Lublinie.
Zapisane
Strony: 1 ... 8 9 [10] 11 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  [Archiwum]  |  Metropolia wrocławska  |  Wątek: FSSPX we Wrocławiu « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!