Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 29, 2024, 01:10:20 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: myśl Benedykta XVI
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: myśl Benedykta XVI  (Przeczytany 4404 razy)
patryk
bywalec
**
Wiadomości: 53


« dnia: Maja 15, 2009, 09:57:33 am »

Chciałbym Państwa zapytać, czy czytali Państwo, któreś z dzieł Benedykta XVI (ew. J. Ratzingera jeszcze) i jakie są państwa odczucia? Interesuje mnie absolutnie wszystko, nawet refleksje po Encyklikach. Czytam teraz "Wprowadzenie w Chrześcijaństwo" (książka z 1967) i muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem i to wielkim. Benedykt XVI ma nieprzeciętny umysł, jest on w swej refleksji wyjątkowo subtelny a jego analizy są raczej trafne. Czekam na państwa opinie i wskazówki za jakie dzieła jeszcze się zabrać.
Zapisane
"Nowoczesny świat twierdzi, że nie należy karać herezji. A ja wątpię, czy mamy prawo karać kogokolwiek prócz heretyków!"    G. K. Chesterton
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #1 dnia: Maja 15, 2009, 10:01:41 am »

"Jezus z Nazaretu", bardzo dobre wprowadzenie w mysl papieza, analiza Ewangelii, w swietle calej historii zbawienia.

Polecam
Zapisane
patryk
bywalec
**
Wiadomości: 53


« Odpowiedz #2 dnia: Maja 15, 2009, 12:42:23 pm »

O "Jezusie z Nazaretu" słyszałem wiele dobrego. (dwuznaczność celowa)

"Bóg i świat" jest mi w ogóle nie znany. (tu dwuznaczności nie ma)

Czytałem jeszcze w książeczce "Oni wybrali Papieża" (wydana przez Frondę) wywiad z kard. Ratzingerem, który mimo, że krótki to bardzo treściwy. Wszystkim serdecznie polecam.
Zapisane
"Nowoczesny świat twierdzi, że nie należy karać herezji. A ja wątpię, czy mamy prawo karać kogokolwiek prócz heretyków!"    G. K. Chesterton
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #3 dnia: Maja 15, 2009, 12:48:32 pm »

Nawet na biurku teraz mam"Bóg i Świat" z Kard.J.Ratzingerem rozmawia Peter Seewald.

Ja tez. Czytam ale tyko wybrane rozdzialy. Ba zabrałam do pociągu i tata czytał.

Benedykt pisze inaczej niż Jan Paweł II. Bardzo jasno i zwięźle. Tak logicznie, a poprzedni papież bardziej filozoficznie. Może to też zasługa języka niemieckiego? Bardzo podoba mi się jak Benedykt coś wyjaśnia w wywiadach bo nagle wszystko staje sie proste i jasne a do tego oczywiste. No i wiele jest dla mnie odkrywczych myśli.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Mainchin
rezydent
****
Wiadomości: 329


« Odpowiedz #4 dnia: Maja 15, 2009, 14:45:07 pm »

Polecam szczególnie książkę "Principles of Catholic Theology", nie wiem, czy istnieje polski przekład tego dzieła. To doskonały wykład teologii fundamentalnej.
Zapisane
Recordare, Virgo Mater, dum steteris in conspectu Dei, ut loquaris pro nobis bona, et ut avertas indignationem suam a nobis.
LUK
aktywista
*****
Wiadomości: 962


« Odpowiedz #5 dnia: Maja 15, 2009, 15:44:46 pm »

Ja znalazłem coś takiego, w necie, jest wiele cytatów z różnych książek czy wywiadów , ks,bp, kard.Ratzingera;
bo na stronie sedwenkantystów i nie tylko......... są też cytaty z dzieł kard.Ratzingera..... i raczej nie są prawowierne


Bóg i świat. Z kardynałem Josephem Ratzingerem rozmawia Peter Seewald:

„Nie chciałbym tu być małostkowy. Obie formy występowały już we wczesnym Kościele. Pełne szacunku przyjęcie Komunii na rękę uważam za dopuszczalną formę”. Bóg..., s. 378.

Bóg..., s. 416. „Jako Kongregacja Nauki Wiary odpowiadamy w tej sprawie, że inne tytuły Maryi lepiej wyrażają jej znaczenie, podczas gdy formuła «Współodkupicielka» mocno odbiega od języka Biblii i Ojców Kościoła, przez co rodzi nieporozumienia”.

« Ostatnia zmiana: Maja 21, 2009, 14:23:32 pm wysłana przez LUK » Zapisane
LUK
aktywista
*****
Wiadomości: 962


« Odpowiedz #6 dnia: Maja 15, 2009, 16:26:30 pm »

Polecam szczególnie książkę "Principles of Catholic Theology", nie wiem, czy istnieje polski przekład tego dzieła. To doskonały wykład teologii fundamentalnej.

Nie wiem czy to prawda (tekst tej książki w linku poniżej) ale sedwecy nie zostawiają suchej nitki na tej książce "Principles of Catholic Theology".

http://www.ultramontes.pl/ratzinger.htm

str. 186 w tym tekście potępia to zdanie także 
LAMENTABILI
(poniżej błąd potępiony)
*      36. Zmartwychwstanie Zbawiciela nie jest właściwie faktem historycznym, lecz należy do porządku czysto nadprzyrodzonego. Z tego powodu nie jest ono udowodnione, nie daje się udowodnić i zostało powoli wywnioskowane przez świadomość chrześcijańską z innych faktów.

Fragmenty dekretu .Świętego Oficjum Lamentabili (1907), zawarte w Breviarium fidei, op. cit., uzupełniono o uwspółcześnione tłumaczenie opracowane na podstawie tekstu zamieszczonego w: ks. A. Szlagowski, Wstęp ogólny do Pisma Świętego, t. III, Warszawa 1908, ss. 281-292.

Motu proprio „Praestantia Scripturae Sacrae" z 18 listopada 1907 r. potwierdza expressis verbis potępienie, zawarte w dekrecie Lamentabili i encyklice Pascendi: „Ponawiamy i potwierdzamy mocą Naszej Władzy Apostolskiej dekret Kon­gregacji Świętej Oficjum oraz ww. encyklikę [ Pascendi]. dodając karę ekskomuniki dla tych, którzy sprzeciwiają się tym dokumentom (...) Ekskomunika ta jest nieza­leżna od kar, w które mogą popaść jako krzewiciele i obrońcy herezji, błądzący w materii, której tyczą się wzmiankowanie dokumenty, gdyż propozycje, opinie albo doktryny przez nich wysuwane są heretyckie, co się nierzadko zdarza przeciwnikom obu cytowanych dokumentów i przede wszystkim wtedy, kiedy bronią błędów mo­dernizmu, syntezy wszystkich błędów".

Za: „Insegnamenti poniifici", 1.11 La Chiesa, ed. Paoline 1961, nota do nr 709,s. 525.



Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #7 dnia: Maja 15, 2009, 18:51:27 pm »

"Jezus z Nazaretu", bardzo dobre wprowadzenie w mysl papieza, analiza Ewangelii, w swietle calej historii zbawienia.
Polecam

czy dobre oznacza, ze wiernie oddające, czy bardzo wartościowe czy obie te dobrocie razem?



Panie Waldemarze, mysle ze musi pan zajrzec do tej lektury samodzielnie. Wydaje mi sie, ze nasz papiez posiada naprawde silny dar rozumienia Ewangelii i ksiazka ta na prawde oddaje jego mysl. Bardzo wartosciowe spojrzenie na dzialalnosc pana naszego Jezusa Chrystusa i analiza jego nauk w swietle zapowiedzi Starego Testamentu. I tak jak ktos wspomnial  bardzo zwiezle i doslownie, malo wodolejstwa, duzo mysli i przekonujacych stwierdzen.
Juz sam wstep o Mojzeszowym poslannictwie i pozniejszych zapowiedziach przyjscia "wiekszego Proroka" daje duzo do myslenia. Reszta ksiazki to jeszcze glebsze wejrzenie w Ewangelie.
Polecam
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #8 dnia: Maja 16, 2009, 00:08:05 am »



Bóg i świat. Z kardynałem Josephem Ratzingerem rozmawia Peter Seewald:

„Nie chciałbym tu być małostkowy. Obie formy występowały już we wczesnym Kościele. Pełne szacunku przyjęcie Komunii na rękę uważam za dopuszczalną formę”. Bóg..., s. 378.


Ten cytat na pewno jest w tej ksiazce.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #9 dnia: Maja 16, 2009, 00:11:25 am »

Aż mnie dziwi, że nie wspomniano o Duchu liturgii. Czytając tę książkę wszystko staje się jasne. Napisana prosto, zrozumiale, bez niedomówień. Prawie jakby to była podręcznikowa wiedza przekazywana.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #10 dnia: Maja 17, 2009, 15:03:58 pm »

... ówczesne poglądy Kardynała ...

Też jestem tego zdania, że Kardynał z racji pracy w Rzymie zmieniał swoje zdanie co do zjawisk zachodzących w Kościele. Jeszcze w "Raporcie o Stanie Wiary" wyrażał się przychylnie o neo a już w kilka lat później rozpoczął walkę o ujęcie ich w karby statutu i zatwierdzonego przez Stolicę Apostolską dyrektorium katechetycznego. Zaś co do reformy (czytaj rewolty) Bugniniego jest stały w poglądach, co w niezwykle prostych słowach ujął w autobiografii "Moje Życie".
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
tkiller
aktywista
*****
Wiadomości: 1148


Koń jaki jest, każdy widzi.

« Odpowiedz #11 dnia: Maja 17, 2009, 19:34:16 pm »

Jeszcze w "Raporcie o Stanie Wiary" wyrażał się przychylnie o neo a już w kilka lat później rozpoczął walkę o ujęcie ich w karby statutu i zatwierdzonego przez Stolicę Apostolską dyrektorium katechetycznego.
Ta,k zatwierdzając nam statut wykazał się znacząca nieprzychylnością. <rolf>
Zapisane
"..co sądzić o tych nawet pobożnych, którzy podczas Mszy św. odmawiają różaniec i najrozmaitsze litanie albo przez całą Mszę św. odmawiają modlitwy przygotowawcze do komunii św. Ci wszyscy, tak należy stwierdzić, liturgicznie nieprawidłowo uczestniczę we Mszy świętej."
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #12 dnia: Maja 17, 2009, 19:54:06 pm »

Ta,k zatwierdzając nam statut wykazał się znacząca nieprzychylnością. <rolf>
W końcu ma o jeden bat więcej - może was rozwiązać za łamanie statutu.
(tyle, że było by to ostatecznym przyznaniem, że "posoborowa odnowa" i "nowa wiosna"  to kompletne fiasko.)
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
tkiller
aktywista
*****
Wiadomości: 1148


Koń jaki jest, każdy widzi.

« Odpowiedz #13 dnia: Maja 17, 2009, 20:22:58 pm »

W końcu ma o jeden bat więcej
Na przeciwników chyba?
Zapisane
"..co sądzić o tych nawet pobożnych, którzy podczas Mszy św. odmawiają różaniec i najrozmaitsze litanie albo przez całą Mszę św. odmawiają modlitwy przygotowawcze do komunii św. Ci wszyscy, tak należy stwierdzić, liturgicznie nieprawidłowo uczestniczę we Mszy świętej."
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #14 dnia: Maja 17, 2009, 22:12:14 pm »

Na przeciwników Kościoła - jak najbardziej.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: myśl Benedykta XVI « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!