Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 13:51:35 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Ekumeniczne migawki ? (Na bezdrożach ekumenizmu) ? Maria Kominek OPs
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Ekumeniczne migawki ? (Na bezdrożach ekumenizmu) ? Maria Kominek OPs  (Przeczytany 2647 razy)
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« dnia: Października 27, 2012, 15:41:16 pm »

Ekumeniczne migawki – (Na bezdrożach ekumenizmu) – Maria Kominek OPs

(...)

Gdy opowiedziałam o tym temu młodemu kapłanowi i na wpół żartobliwie powiedziałam, że tym razem udało mi się być do końca, to on się roześmiał i powiedział (cytuję prawie dosłownie, choć z pamięci): teraz to już nie ma znaczenia. To wasz polski Papież wszystko zmienił. Teraz jest obojętnie czy mówicie tak czy siak. Nawet w tej deklaracji Dominus Iesus jest podane Credo po naszemu, a nie po waszemu. Nas tak uczyli na teologii. (Niestety ma rację w tym przypadku). Teraz, mówił dalej, jest ekumenizm. Niech Pani przeczyta sobie Ut unum sint – to wasz Papież napisał, nie ma teraz tak jak dawniej, nas uczyli, że wy teraz już nie jesteście tacy jak dawniej i że wasza wiara się zmieniła.

Ale jak jest wszystko jedno, zapytałam, czy on by nie zechciał odmówić Credo po naszemu – z Filioque. 

Nie, odpowiedział, to wam jest wszystko jedno, my zostajemy przy naszej świętej wierze.

No i tak skończyła się moja „ekumeniczna rozmowa”. Została mi po niej gorycz, bo nie miałam argumentów – to niestety wszystko prawda, w Dominus Iesus nie ma Filioque (każdy może to sobie sprawdzić na oficjalnej strony Opoki (http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WR/kongregacje/kdwiary/dominus_iesus.html) lub http://www.nonpossumus.pl/encykliki/KNW/dominus_iesus/wstep.php

Tylko proszę tekst Deklaracji sprawdzać właśnie na oficjalnych stronach, a nie w broszurce wydanej przez Wydawnictwo M (Warszawa 2000). W tej ostatniej znajduje się Credo w wersji katolickiej (z Filioque – „od Ojca i Syna pochodzi”), o czym swego czasu było bardzo głośno. Ponoć opuszczono Filioque, ponieważ jest „kontrowersyjne ekumenicznie”…

Maria Kominek OPs

http://mariakominekops.wordpress.com/2012/10/22/ekumeniczne-migawki/
Zapisane
ms
rezydent
****
Wiadomości: 453

« Odpowiedz #1 dnia: Października 27, 2012, 16:24:46 pm »

O! Bardzo ciekawy blog. Kilka ciekawych artykułów już znalazłem.
Dziękuję.
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #2 dnia: Października 27, 2012, 16:27:41 pm »

Tylko proszę tekst Deklaracji sprawdzać właśnie na oficjalnych stronach, a nie w broszurce wydanej przez Wydawnictwo M (Warszawa 2000). W tej ostatniej znajduje się Credo w wersji katolickiej (z Filioque – „od Ojca i Syna pochodzi”), o czym swego czasu było bardzo głośno. Ponoć opuszczono Filioque, ponieważ jest „kontrowersyjne ekumenicznie”…

Trudno uwierzyć, ale to prawda. Oczywiście technicznie niczego nie opuszczono, ale  zrobiono tu pewien unik: zamieszczono Credo z odnośnikiem  "Conc. Constantinopolitanum I, Symbolum Constantinopolitanum: DS 150." U Denzingera 150 to oryginalny grecki tekst Credo, bez filioque, czyli zacytowano poprawnie... No przecież nie można robić zarzutu z wiernego cytowania Denzingera? :)
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #3 dnia: Listopada 03, 2012, 12:20:04 pm »

http://www.riposte-catholique.fr/categories/osservatore-vaticano

Bientôt un ordinariat pour accueillir les luthériens dans l’Eglise catholique?
Le cardinal Koch, président du conseil pour l’unité des chrétiens, a émis l’hypothèse que le dispositif...

Wiadomość z 02 11 zapowiada wkrótce ordynariat dla luteranów. Przynajmniej tako powiada kard. Koch. Co dokładnie powiada niestety nie wiem, bo mnie nie otwiera się strona. Może to i lepiej, kiedyś miałem arytmię.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #4 dnia: Listopada 03, 2012, 23:38:30 pm »

ordynariat dla luteranów
wtf??!!
Zapisane
Tulin
uczestnik
***
Wiadomości: 153


« Odpowiedz #5 dnia: Listopada 03, 2012, 23:40:48 pm »

ordynariat dla luteranów
wtf??!!

http://www.pch24.pl/kard--koch-o-perspektywach-powrotu-do-kosciola-luteran,7037,i.html
Zapisane
In te, Domine, speravi:
non confundar in aeternum.
makumba
rezydent
****
Wiadomości: 276

« Odpowiedz #6 dnia: Listopada 05, 2012, 21:33:22 pm »

Dziwaczny pomysł ale burzący ekumeniczną sielankę. Odzywają się pierwsi oburzeni :)

http://www.ekumenizm.pl/content/article/20121029232135523.htm

Cytuj
Jednak o ile historyczne wywody kardynała Kocha mogą być przedmiotem debaty historyków, specjalistów od filozofii historii i innych uczonych, o tyle wypowiedź watykańskiego ekumenisty o ordynariatach dla luteranów jest nieszczęśliwym wypadkiem przy pracy albo zamierzoną strategią sabotowania ekumenicznej koegzystencji. Kardynał Koch, znając luteranizm, powinien wiedzieć, że reformatorom i współczesnym ewangelikom tradycji luterańskiej nie chodziło o zwyczaje, które będą mogli zachować, ale przede wszystkim o to, aby Ewangelia była wiernie i czysto zwiastowana. Gdyby chodziło jedynie o zwyczaje, to naprawdę nie byłoby o czym mówić. Niech biorą, co chcą ich zyski liche są - chciałoby się dopowiedzieć, jednak nie o triumfalistyczny hymn chodzi, a po prostu o stwierdzenie: Pal licho zwyczaje - nie na nich zbudowany jest Kościół. Wierzymy przecież, że Kościół święty jest żywym głosem Ewangelii, a zatem nie bez znaczenia jest również fakt, jak ów Kościół „się dzieje” i dokąd zmierza.

Rację ma kardynał: luterański punkt widzenia jest sprzeczny z rzymskim, a zniwelowanie różnic oznacza, że na końcu tej sygnalizowanej drogi na skróty nie będzie prawdziwych ewangelików albo też prawdziwych rzymskich katolików. Jeśli zatem kardynał chce, aby ewangelicy przestali być tymi, kim są, porzucili tradycję, z której wyrośli, a która nie zaczyna się 31 października 1517 roku, to szkoda marnować czas na dalsze rozmowy, a zaoferować coś, na co połaszczą się mniejsze lub większe grupki „luteranów”. Skoro numer udał się z anglikanami, to może uda się i z luteranami – czy to jest ta strategia? To myślenie? Od triumfu do triumfu w imię lepszego, skutecznego ekumenizmu? Jeśli tak, to naprawdę szkoda wszystkich tych, którzy na różne sposoby uczestniczą w procesie wzajemnego poznawania i niszczenia murów uprzedzeń. Słowa kardynała to prezent dla wszystkich wrogów ekumenizmu, to wymarzone wręcz paliwo dla tych, którzy w Rzymie chcą widzieć agresora, który mimo wewnętrznych problemów (któż jest od nich wolny?), nie rezygnuje z prozelickiej ekspansji, nie traktując poważnie ani siebie, ani swoich „partnerów”. Szkoda, po prostu szkoda. Warto też pamiętać, że droga na skróty nie jest jednokierunkowa.

Dariusz Bruncz
« Ostatnia zmiana: Listopada 05, 2012, 21:35:44 pm wysłana przez makumba » Zapisane
Tulin
uczestnik
***
Wiadomości: 153


« Odpowiedz #7 dnia: Listopada 06, 2012, 06:46:14 am »

Niech sie oburzaja, nie ma innej drogi do jednosci jak powrot do Kosciola.
Mysle, ze im wiecej mowi sie w mediach o Tradycji i o falszu ekumenizmu tym wiecej ludzi Kosciola otwiera oczy i serca na Prawde. Widac zmiane i to cieszy :)
Zapisane
In te, Domine, speravi:
non confundar in aeternum.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #8 dnia: Listopada 06, 2012, 07:28:40 am »

Ja myślę, że Stolica Apostolska powinna rozmawiać z konserwatywnymi luteranami na temat jakiejś formy ordynariatu. Nurty konserwatywne w luteranizmie istnieją, może nie widać ich w Polsce, ale są obecne w krajach skandynawskich, USA. Po prostu są luteranie nie zgadzający się z ordynacją kobiet na pastorów i superintndentów, ordynacją homoseksualnych duchownych, itp, kultywujących ,,tradycyjną" liturgię z czasów x. Marcina Lutra, itp. Bardziej wierzę, w powstanie takich ordynariatów niż w powrót prawosławia. 
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Ekumeniczne migawki ? (Na bezdrożach ekumenizmu) ? Maria Kominek OPs « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!