Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 12:27:00 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: ubój rytualny...
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 Drukuj
Autor Wątek: ubój rytualny...  (Przeczytany 19741 razy)
max
rezydent
****
Wiadomości: 392

« Odpowiedz #90 dnia: Września 04, 2013, 15:07:45 pm »


1) Pani sie myli. (...)


To się mylą wszyscy Ci, z których źródeł korzystam. Pan nie rozumie pewnych spraw i stąd takie a nie inne rozumienie. Podtrzymuję to co napisałam. I odpowiedź miał pan tez tu:

http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,7273.msg172394.html#new



2) A kto tu mowi o modlitwie za legalizowanie uboju rytualnego?


Proszę przeczytać co i jak napisałam. Jeszcze jedna wypowiedź.

Ks. Tylka (Dogmatyka katolicka) pisze: "Chrystus Pan i Apostołowie zachowywali przepisy prawa Mojżeszowego, bo ono jeszcze nie przestało obowiązywać, dopóki Kościół nie był ustanowiony i urządzony na podstawie Nowego Zakonu. Chrystus Pan sam mówi w bardzo wielu miejscach (np. w kazaniu na górze) o tym nowym prawie swoim i o Kościele, przepowiedzianym już przez Proroków. Po Jego śmierci zaś i zmartwychwstaniu trwał jeszcze przez pewien czas okres przejściowy, w którym wolno było wykonywać niektóre przepisy Mojżeszowe chrześcijanom, nawróconym z żydów i uważać pewne pokarmy za zabronione. Otóż św. Piotr nie chciał ich zrażać i wywoływać rozdwojenia, dlatego więc trzymał się przez jakiś czas tych przepisów, gdy wśród nich przebywał, chociaż wiedział z objawienia Bożego i ogłosił uczniom swoim, że nie ma już zwierząt "nieczystych" (Dz. Ap. 11)."


Alez ci, na ktorych sie pani powoluje wcale sie nie myla. Po prostu z ich wypowiedzi wcale nie wynika to, co pani twierdzi, ze wynika. Zwlaszcza, ze podaje pani cytaty na udowodnienie czegos, co dla kazdego katolika jest oczywiste- ze stare przymierze sie wypelnilo, i te rytualy niczemu juz de facto nie sluza. Niech Pani raczej udowodni to, tak smialo byla pani stwierdzila u poczatku naszej dyskusji: ze uboj rytualny jest bluzniertwem, a nie pisze, ze "pan nie rozumie pewnych rzeczy i stad takie zrozumienie", bo tu nic skamplikowanego do rozumienia nie jest. Z pozachrzescijanskich religii zydom jednak sam Bog kiedys dawal ich prawa, czego o innych religiach nie mozna powiedziec. Wrzycenie wszystkich do jednego wora to nie jest adekwatny opis rzeczywistosci.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #91 dnia: Września 04, 2013, 15:12:16 pm »

Św. Augustyn pisał: "Stary Testament jest osłoną Nowego Testamentu, Nowy Testament zaś jest odsłoną Starego Testamentu". W momencie śmierci Odkupiciela został wypełniony i zniesiony Stary Zakon a na jego miejsce nastał Nowy Testament; wtedy to właśnie zostało nadane całemu światu uświęcone krwią Jezusa Chrystusa Prawo Chrystusowe, razem z jego tajemnicami, prawami, ustanowieniami i świętymi obrzędami. Gdy Pan Jezus oddał ducha, rozdarła się z gwałtowną siłą zasłona, zakrywająca sobą wnętrze świątyni i tajemnice świętości. Dokonało się wtedy przerzucenie z Prawa na Ewangelię, z Synagogi na Kościół, z ofiar licznych na jedną. Przestrzeganie Starego Prawa to bluźnierstwo . Służyło ono oczekiwaniu na Jezusa. Za Żydów trzeba się modlić o nawrócenie, a nie legalizowanie uboju rytualnego.
A Dekalog?

Nie rozumiem dlaczego pani pyta o Dekalog.

Ale skoro zacytowała pani całą moją wypowiedź, to może co nie co jeszcze dopowiem. Ktoś też to zacytował i napisał, że się mylę, na co ja odpisałam, że w takim razie mylą się wszyscy z których źródeł korzystam. A korzystałam z rozmyślań z książki "Z Bogiem" o. Atanazego Bierbauma OFM, wydanej w Krakowie w 1934 r. za aprobatą tamtejszej Kurii Książęco-Metropolitalnej, gdzie odnosnie wypowiedzi św. Augustyna: "Św. Augustyn pisał: "Stary Testament jest osłoną Nowego Testamentu, Nowy Testament zaś jest odsłoną Starego Testamentu".

... jest tu:

http://msza.net/i/rozmyslania-197.html

Dalszy fragment jest z Encykliki Mystici Corporis Christi Piusa XII

"(...) Na Krzyżu Stary Zakon ustąpił miejsca Nowemu

28. A więc przede wszystkim w momencie śmierci Odkupiciela został zniesiony Stary Zakon a na jego miejsce nastał Nowy Testament; wtedy to właśnie zostało nadane całemu światu uświęcone krwią Jezusa Chrystusa Prawo Chrystusowe, razem z jego tajemnicami, prawami, ustanowieniami i świętymi obrzędami. Albowiem w czasie, kiedy Boski Zbawiciel nauczał na szczupłym skrawku ziemi, będąc posłanym tylko do owiec, które zginęły z domu izraelskego30, obowiązywało równocześnie Prawo i Ewangelia31. Umierając na Krzyżu, Jezus zniósł Zakon przykazań i przepisów32. oraz przekreślił pismo Starego Testamentu przybiwszy go do Krzyża33, a ustanowił mocą krwi, przelanej za cały rodzaj ludzki, Testament Nowy34. "Tak naocznie dokonało się wtedy przerzucenie z Prawa na Ewangelię, z Synagogi na Kościół, z ofiar licznych na jedną - jak się wyraża św. Leon Wielki o Krzyżu Pańskim - że, gdy Pan oddał ducha, rozdarła się z gwałtowną siłą od wierzchu aż do spodu mistyczna zasłona, zakrywająca sobą wnętrze świątyni i tajemnice świętości:35.

Zwycięstwem Krzyża Pan Nasz w pełni dokonał dzieła Odkupienia

29. A zatem Stare Prawo zmarło na krzyżu (a nawet miało zostać pogrzebane i stać się śmiercionośnym36, by ustąpić miejsca Nowemu Testamentowi, na którego właściwe sługi wybrał Apostołów37; i tak Nasz Zbawca, chociaż Głową całej ludzkości stał się jeszcze w łonie Dziewicy, to w całej pełni wykonuje sam urząd Głowy swego Kościoła mocą Krzyża. (...)


https://ekai.pl/dokumenty/encyklika-mystici-corporis-christi/

« Ostatnia zmiana: Września 18, 2020, 15:59:47 pm wysłana przez Anna M » Zapisane
max
rezydent
****
Wiadomości: 392

« Odpowiedz #92 dnia: Września 04, 2013, 15:14:09 pm »

Judaizm jest jednak religia pochodzaca z prawdziwego Objawienia,
Ach, to samo można napisać o... Świadkach Jehowych!

Acha, to im tez sam Pan dawal ich prawa i ich nauke? Natchnal jakichs ich prorokow kiedys, czy mi cos umknelo?
 Bog dal Stare przymierze Zydom, ktore sie wypelnilo i ma swoja pelnie w Nowym Przymierzu, w Kosciele, przez Krew Jego Syna. Nie wydaje mi sie, by bylo jakies trzecie prawo dane p. Rusellowi, by mozna go postawic na rowni z wyzej wspomnianymi, ale moze pan wie cos wiecej?
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #93 dnia: Września 04, 2013, 15:23:38 pm »

Niech Pani raczej udowodni to, tak smialo byla pani stwierdzila u poczatku naszej dyskusji: ze uboj rytualny jest bluzniertwem,

Nie widzę takiej potrzeby żebym coś tu musiała jeszcze udowadniać i powtarzam, proszę dobrze też czytać co piszę, bo wcale nie napisałam tak jak pan podaje - pogrubiłam to w cytacie - a napisałam: "Przestrzeganie Starego Prawa to bluźnierstwo"
Zapisane
genowefa
aktywista
*****
Wiadomości: 1090

« Odpowiedz #94 dnia: Września 04, 2013, 15:44:55 pm »


Z pozachrzescijanskich religii zydom jednak sam Bog kiedys dawal ich prawa, czego o innych religiach nie mozna powiedziec. Wrzucenie wszystkich do jednego wora to nie jest adekwatny opis rzeczywistosci.
Panie Maxie, Pan przeszedł mentalnie przez ścianę. ...
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #95 dnia: Września 04, 2013, 17:16:19 pm »

Acha, to im tez sam Pan dawal ich prawa i ich nauke? Natchnal jakichs ich prorokow kiedys, czy mi cos umknelo?

Problem jest w tym, co rozumiemy przez "im", "ich". Współczesny judaizm jest zupełnie inną religią niż judaizm starotestamentowy - tak samo jak świadkowie Jehowy są zupełnie inną religią. Dlaczego więc współczesny judaizm (w najprzeróżniejszych swoich odmianach) ma byc uważany za coś lepszego niż wspomnani świadkowie Jehowy? Na podstawie odrębności rasowej czy czegoś innego?
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #96 dnia: Września 04, 2013, 21:07:41 pm »

Judaizm jest jednak religia pochodzaca z prawdziwego Objawienia,
Ach, to samo można napisać o... Świadkach Jehowych!

Acha, to im tez sam Pan dawal ich prawa i ich nauke? Natchnal jakichs ich prorokow kiedys, czy mi cos umknelo?
 Bog dal Stare przymierze Zydom, ktore sie wypelnilo i ma swoja pelnie w Nowym Przymierzu, w Kosciele, przez Krew Jego Syna. Nie wydaje mi sie, by bylo jakies trzecie prawo dane p. Rusellowi, by mozna go postawic na rowni z wyzej wspomnianymi, ale moze pan wie cos wiecej?
Po przejrzeniu jeszcze raz pańskich postów - przyznaję rację pańskim argumentom. (Czyli się rakiem wycofuję.)

Pani Mamo - ja także nie rozumiem tego, że jest dzisiaj bluźnierstwem życie pod Starym Zakonem.
Przez pierwsze kilkadziesiąt lat - niejako z "rozpędu" - stare współistniało z nowym. Było już pustym znakiem, ale dla kogoś, kto przez całe długie życie żył wg Prawa, a na starość przyjął Nowe Prawo, Stare Prawo pozostało jako juz nawyk tylko. Nieszkodliwy. Nie-blużnierstwo.

W sumie  - nie znam się, nie myśłałem dotąd o tym, ale bluźnierstwo to chyba za dużo.
Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #97 dnia: Września 04, 2013, 21:12:33 pm »


Problem jest w tym, co rozumiemy przez "im", "ich". Współczesny judaizm jest zupełnie inną religią niż judaizm starotestamentowy - tak samo jak świadkowie Jehowy są zupełnie inną religią. Dlaczego więc współczesny judaizm (w najprzeróżniejszych swoich odmianach) ma byc uważany za coś lepszego niż wspomnani świadkowie Jehowy? Na podstawie odrębności rasowej czy czegoś innego?



Panie Max, może spór wynikł z tego właśnie. Każdy ma coś innego na myśli, a tak samo się nazywa.
Stoję różnież na tym, że współczesny judaizm nie mam nic (prócz ST i nazwy) wspólnego z tym starożytnym, z czasów jezusowych.

Myślę że przykłąd Regiomontanusa jest dobry: ŚJ wywodzą się z chrześcijaństwa, ale już tym nie są.
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #98 dnia: Września 04, 2013, 21:16:42 pm »

Judaizm nie ma NIC wspólnego z czasami Chrystusa. A tym bardziej z ST.
Podstawowa i jedyna ksiegą Judaizmu jest Talmud.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #99 dnia: Września 04, 2013, 21:34:53 pm »


Pani Mamo - ja także nie rozumiem tego, że jest dzisiaj bluźnierstwem życie pod Starym Zakonem.


Tak napisałam? - chyba tak: "Przestrzeganie Starego Prawa to bluźnierstwo" To proszę przestrzegać Starego Prawa. Proszę przeczytać to co napisałam. Wg. definicji Słownika Języka Polskiego: bluźnierstwo «słowa uwłaczające temu, co jest ogólnie poważane lub co jest przez religię uznane za święte». Stare Prawo służyło  oczekiwaniu na Pana Jezusa . Kto oczekuje, twierdzi że Pan Jezus jeszcze nie przyszedł, czyli neguje Jego życie - to bluźnierstwo.  Jakie Stare Prawo chce pan przestrzegać ? Nie jeść wieprzowiny? Składać ofiary rytualne? Gołębie ? Barany ? i co tam jeszcze? - to nazywamy Starym Prawem. 10 przykazań to prawo na zawsze a nie tylko stare. Stare Prawo oznacza rytuały mające przygotować przyjście Pana Jezusa. Z chwilą Jego przyjścia jest Nowe Prawo a Stare już nie ma sensu. Prawo które obowiązywało wtedy i obowiązuje do dziś nie jest ani stare ani nowe tylko wieczyste. Powyżej zacytowałam z ks. Tylki (Dogmatyka katolicka), z Encykliki Mystici Corporis Christi Piusa XII.
Zapisane
genowefa
aktywista
*****
Wiadomości: 1090

« Odpowiedz #100 dnia: Września 04, 2013, 21:42:45 pm »

Judaizm nie ma NIC wspólnego z czasami Chrystusa. A tym bardziej z ST.
Podstawowa i jedyna ksiegą Judaizmu jest Talmud.


Nie. Dla wyznawców judaizmu Księgą Świętą jest TORA. Czyli pierwszych pięć ksiąg Starego Testamentu.
Talmud jest komentarzem do Tory.
Talmud jest tylko rodzajem katechizmu.
Zapisane
genowefa
aktywista
*****
Wiadomości: 1090

« Odpowiedz #101 dnia: Września 04, 2013, 22:04:43 pm »

Jakie Stare Prawo chce pan przestrzegać ? Nie jeść wieprzowiny? Składać ofiary rytualne? Gołębie ? Barany ? i co tam jeszcze? -
Mąkę. Najbiedniejsi składali ofiarę z mąki.
Nie przypomina to Pani czegoś ...?
Zapisane
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #102 dnia: Września 04, 2013, 22:07:31 pm »

Judaizm nie ma NIC wspólnego z czasami Chrystusa. A tym bardziej z ST.
Podstawowa i jedyna ksiegą Judaizmu jest Talmud.


Nie. Dla wyznawców judaizmu Księgą Świętą jest TORA. Czyli pierwszych pięć ksiąg Starego Testamentu.
Talmud jest komentarzem do Tory.
Talmud jest tylko rodzajem katechizmu.
Uprzedziła mnie Pani, chciałem to samo napisać. Są żydzi odrzucający Talmud, nie ma żydów odrzucających Torę.
Torę, a nie Talmud przechowuje się ze czcią w synagogach.
Na Torę, nie na Talmud sie przysięga.
Torą a nie Talmudem się błogosławi.

ad Pani Mama
Chrześcijanie etiopscy przestrzegają praw Starego Zakonu, może nie tak rygorystycznie jak żydzi, ale jednak. Bluźnią?
Zapisane
tytanik404
aktywista
*****
Wiadomości: 604


« Odpowiedz #103 dnia: Września 04, 2013, 22:17:53 pm »

Składać ofiary rytualne? Gołębie ? Barany ? i co tam jeszcze? - to nazywamy Starym Prawem.
Z tym Barankiem to chyba nie najlepszy przykład...
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #104 dnia: Września 04, 2013, 22:45:52 pm »

Mnie się wydaje, że trzeba odróżnić przestrzeganie przepisów rytualnych, do których nie ma już podstaw w Nowym Przymierzu, od przepisów moralnych, których wcale Nowe Przymierze nie zniosło...
Św. Leon Wielki, pisząc: "gdy ustały wielorakie ofiary z przeróżnych zwierząt, zastępuje je w pełni jedna ofiara: Ciała i Krwi Twojej. Tyś bowiem jest prawdziwym Barankiem Bożym, który gładzi grzechy świata. W ten sposób urzeczywistniasz w sobie wszystkie zapowiedziane tajemnice, aby jak jedna ofiara zastąpiła wszystkie inne, tak ze wszystkich narodów powstało jedno Królestwo" miał na myśli ustanie ofiar Starego Zakonu po złożeniu jednej i wystarczającej ofiary przez Chrystusa Arcykapłana. Natomiast przykazanie miłości wcale nie zniosło starych przykazań, w tym Dekalogu ("Nie mniemajcie, żem przyszedł rozwiązywać Zakon i Proroków: nie przyszedłem rozwiązywać, ale wypełnić").

Co do relacji Tora - Talmud: można by powiedzieć, że jest tutaj jakaś analogia do Pisma Św. i Tradycji (spisanej).
Tradycję tę jednak traktuje się bardzo wysoko. Tak pisze o tym ks. Pranajtis (Chrześcijanin w Talmudzie żydowskim), podając cytaty z samego Talmudu:
"Co się tyczy jego z n a c z e n i a, dzieło to było zawsze święte dla żydów; stawiali i stawiają je wyżej niż Pismo Święte. Najwyraźniej nas o tym uczy sam Talmud:
W Talmudzie, w traktacie Baba mecja, karta 33a, czytamy, co następuje:
"Ci, którzy oddają się czytaniu Biblii, uprawiają jakąś cnotę albo raczej żadnej cnoty nie uprawiają; (ci, którzy się zajmują) Miszną, uprawiają cnotę, za którą otrzymuje się nagrodę; (ci zaś, którzy pilnie studiują) Gemarę, [uprawiają] cnotę, nad którą wyższej być nie może".
W Talmudzie, w małym traktacie Soferim, rozdz XV, wiersz 7, karta 13b, czytamy podobnie:
"Pismo Święte jest równe wodzie, Miszna winu, Gemara winu przyprawionemu (aromatycznemu)"
Sławione i utarte jest zdanie w pismach rabinów:
"Mój synu, uważaj bardziej na słowa pisarzy niż na słowa Tory".
Myśl ta zawarta jest w Talmudzie, w traktacie Sanhedrin rozdz. X, wiersz 3, karta 88b:
"Ciężej się grzeszy (przekraczaniem) słów pisarzy, niż słów Tory".
« Ostatnia zmiana: Października 07, 2013, 16:51:24 pm wysłana przez Andrzej75 » Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: ubój rytualny... « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!