Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 26, 2024, 13:40:28 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Dziś 50-ta rocznica wybuchu II SV.
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] Drukuj
Autor Wątek: Dziś 50-ta rocznica wybuchu II SV.  (Przeczytany 6480 razy)
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #15 dnia: Października 12, 2012, 12:15:55 pm »

No to ze wstydem cofam tego "nadgorliwego"... Nawet do głowy mi nie przyszło...
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #16 dnia: Października 12, 2012, 12:49:27 pm »

Cytuj
Zgodnie z wolą Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego zostały opracowane specjalne teksty wprowadzenia do aktu wiary przed każdym odmówieniem Credo w liturgii przez cały Rok Wiary [...]

No i Credo Nicejsko-Wilanowskie bedziemy odmawiać....

Aggiornamento Credo w Janopawłolandzie dotyczy także KRR ? Czy tylko NOV-usa ?

Cytuj
Zgodnie z wolą Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego zostały opracowane specjalne teksty wprowadzenia do aktu wiary przed każdym odmówieniem Credo w liturgii przez cały Rok Wiary. Teksty te przygotowane przez ks. dra Marka Przybylskiego zostały wydane w oddzielnej książce z czytelnym zaznaczeniem każdej niedzieli i uroczystości w całym Roku Wiary. Zgodnie z wolą Ks. Arcybiskupa wprowadzenia te należy odczytywać po chwili ciszy po homilii. Wierni wysłuchują wprowadzenia w postawie siedzącej. Powstają dopiero po wezwaniu do odmówienia aktu wiary.

Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #17 dnia: Października 12, 2012, 13:04:58 pm »

Poniżej jest więcej wskazań KEP na temat ,,adoracji"
http://www.archidiecezja.warszawa.pl/homepage/?a=6087#parafia
Fajne zdjęcie poniżej
http://warszawa.gosc.pl/doc/1323449.Rok-Wiary-rozpoczety
« Ostatnia zmiana: Października 12, 2012, 13:07:50 pm wysłana przez ryszard1966 » Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #18 dnia: Października 12, 2012, 13:26:38 pm »

Cytuj
Alkopopy jak dopalacze
www.kurier365.pl/.../4189-ekumeniczna-radosc-na-rozne-sposobyKopia
Dajesz +1 publicznie. Cofnij

I nic w tym złego jeżeli zachowany jest umiar i zdrowy rozsądek - mówi ks. dr Marek Przybylski. - Trochę pić można i nawet trzeba, bo to daje radość – dodaje Boaz Pash rabin z Krakowa. ...
- Alkopopy to używki same w sobie moralnie obojętne – tłumaczy ks. dr Marek Przybylski, specjalista do spraw uzależnień w Kurii Metroplitalnej. - Niebezpieczne jest ich nadużywanie, które może prowadzić do różnego rodzaju uzależnień. - Wszystko co szkodliwe dla ciała i duszy jest zabronione – mówi Boaz Pash, rabin z Krakowa.- Ale Judaizm nie widzi, żeby alkohol z napojami energetycznymi w małych ilościach był szkodliwy.
Jeśli z alkopopem się przesadza to jest dużo gorzej. - Popełnia się grzech przeciwko przykazaniu nie zabijaj. W tym wypadku skierowane do własnej osoby – ostrzega prawosławny ks. Henryk Paprocki. - Wtedy nie wolno pić- mówi Pash. ks. Przybylski...

No już nie mogę doczekać sie tych wprowadzeń do Credo. Może po jednym głębszym alkopopie ks. dr pokusi się o tekst wprowadzajacy po łacinie - tylko dla Indultowych Mszy św.  ;)
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #19 dnia: Października 12, 2012, 14:29:45 pm »

Z tego wszystkiego dotarła do mie jedna pozytwywna informacja - mój dekanat terytorialny, Ochota wolny jest od kikokatechez. Chwała Księdzu Dziekanu!

P.S. Kilkanaście lat temu dialogujący z judaizmem biskup gnieźnieński podjął inicjatywę nowego tłumaczenia (zapewne w zgodności z "duchem" soboru) konstytucji tegóż SW_II. Więc czym prędzej nabyłem (i to tanio) starą wersję - i mam!
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Angelus Silesius
aktywista
*****
Wiadomości: 586


I'm gonna make him an offer he can't refuse

« Odpowiedz #20 dnia: Października 12, 2012, 20:47:57 pm »

P.S. Dobry ktos miał pomysł z tymi księgami. Wydawnictwo zarobi kokosy na ich druku. Muszą je zakupic wszyscy proboszczowie parafii w Polsce. A tak normalnie przecież nikt by tego nie kupił w księgarni.
Ale to wszystkie dokumenty SV2 druknęli czy tylko "the beast of"?
Zapisane
"Religijny liberalizm pozbawia nas męczenników i misjonarzy, pozostawiając jedynie osoby kupczące religią, którym wtórują kobzy głoszące pokój w słowach, a nie w czynach!" abp Marcel François Lefebvre
superfluus
rezydent
****
Wiadomości: 428

« Odpowiedz #21 dnia: Października 12, 2012, 20:50:34 pm »

a ja się cieszyłem, że mam właśnie to nowe (lepsze?) tłumaczenie dokumentów V2. myślałem, że różnice w tłumaczeniu dotyczą nie tyle meritum teologicznego, co raczej stylu i semantyki. rzeczywiście tak jest, jak pan JWK powyżej raczył napisać..? bo jeśli tak, to właśnie otworzyła mi się w głowie jeszcze jedna klapka, że może rzeczywiście tłumaczenie "na świeżo" zaraz po V2 jest, mimo wszystko, jednak lepsze niż zapewne jeszcze bardziej zideologizowane tłumaczenie nowsze... dobrze myślę?


Jeśli chodzi o zamawianie takich rzeczy w Pallotinum, to jak byłem w nowicjacie OP,  była tam cała szafa z zakupionymi wcześniej dokumentami V2 i na jedne z zajęć, właśnie o nazwie "Dokumenty SVII" się je brało (ja nie brałem, bo miałem swoje), czytało po kolei na głos po łacinie i po polsku akapit za akapitem, a przełożony (Magister lub Submagister) komentował (najpierw Lumen Gentium, potem Gaudium et spes, a następnie Sacrosanctum concillium).
natomiast na I roku studiów każdy kleryk OP otrzymuje swoją księgę CIC, zamówioną hurtowo w Pallotinum, aby potem na zajęciach z prawa kanonicznego sobie notować na marginesach czy wlepkach to, co mówi komentujący kanony wykładowca. i to tyle, jeśli chodzi o wyposażanie w tego typu publikacje (oczywiście nie wspominam o zakupach ksiąg liturgicznych, ale to już nie sprawa nowicjuszy/kleryków).
« Ostatnia zmiana: Października 12, 2012, 21:03:56 pm wysłana przez superfluus » Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #22 dnia: Października 14, 2012, 10:04:48 am »

Mateusz Matyszkowicz:

Kiedy po raz pierwszy uczestniczyłem w tzw. Mszy trydenckiej, wyszedłem mocno zdziwiony. Może nawet zbulwersowany. Czułem się bowiem jak kosmita. Żeby było jasne: nie jestem przeciwnikiem reformy liturgii. Niepokoi mnie raczej to, że liturgia sprzed reformy wydaje się nam teraz taka obca. Powtarza się, że ryt zawsze ulegał zmianie. Tę zmianę nazywa się ewolucją. Ale jeśli nie rozumiemy już liturgii sprzed zaledwie 50 lat, to znaczy, że przeszliśmy nie ewolucję, ale rewolucję.

Czy zamiast wieszać psy na liturgii ukształtowanej po Soborze trydenckim, mówić, że była beznadziejna i nie dla ludzi, nie warto się w niej zadomowić? Nie odrzucać tego, co pojawiło się później, ale też nie odcinać się od własnej tradycji. Czy ludzie, którzy dziś tak negatywnie oceniają tzw. liturgię przedsoborową, zdają sobie sprawę, że to ona wychowywała przez kilkaset lat wielkich świętych Kościoła?

http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/komentarze/art,867,tako-rzecze-sobor.html
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #23 dnia: Października 15, 2012, 02:16:46 am »

Dziw nad dziwy, ale Washington Post zamieścił wczoraj artykuł o 50-tej rocznicy VII, napisany przez Kenneth'a  Wolfe, tradycjonalistę i jednego z redaktorów Rorate Caeli.

http://www.washingtonpost.com/blogs/guest-voices/post/vatican-ii-at-50/2012/10/10/b5e1f486-133c-11e2-ba83-a7a396e6b2a7_blog.html


Washington Post uchodzi za cetrową gazetę, ale raczej o lewicowym odcieniu, poza tym jest bardzo wpływowy. Jest więc to spory sukces tradycjonalistów amerykańskich.

Tak sobie więc myślę: może ktoś z polskich tradsów powinien napisać analogiczny artykulik dla Gazety Wyborczej? :)
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #24 dnia: Października 15, 2012, 07:04:20 am »

Kilka lat temu GW pisała o lefebrystach i to nawet ciepło. Przypuszczam, że powodem było to, że Bractwo nie mieści się w mainstreamie kościelnym. W sobotę pisali o soborze. O Mszy mniej więcej tak:
Cytuję z pamięci:
Cytuj
We mszy zrobiono rewolucję. Kapłan do tej pory stał tyłem do ludzi i mamrotał jakieś niezrozumiałe formuły, a wierni  tym czasie odmawiali różaniec. Odtąd msza miała być zrozumiała dla ludu. Celebransa odwrócono o 180 stopni. Msza miała być   nabożeństwem całej wspólnoty.
Nie spojrzałem, kto jest autorem, pewnie p.Wiśniewska, bo kiedyś wygłaszała podobne brednie.
Zapisane
Pedro Veron
rezydent
****
Wiadomości: 417


« Odpowiedz #25 dnia: Października 15, 2012, 18:11:00 pm »

We wczorajszej "Niedzieli" artykuł o Soborze, jako najważniejszym wydarzeniu w dziejach Kościoła. Napisał go doktor teologii, zapomniałem nazwiska... Są tam różne kwiatki, np. to, że soborowi zawdzięczamy odwrócenie kapłana przodem do wiernych co iało podkreślić bardziej wspólnotowy, biesiadny charakter mszy... :)
Zapisane
Tomasz
rezydent
****
Wiadomości: 269

Extra Ecclesiam nulla salus

Blog RZYMSKI KATOLIK
« Odpowiedz #26 dnia: Października 17, 2012, 23:11:03 pm »

We wczorajszej "Niedzieli" artykuł o Soborze, jako najważniejszym wydarzeniu w dziejach Kościoła. Napisał go doktor teologii, zapomniałem nazwiska... Są tam różne kwiatki, np. to, że soborowi zawdzięczamy odwrócenie kapłana przodem do wiernych co iało podkreślić bardziej wspólnotowy, biesiadny charakter mszy... :)


Ten tekst jest tak prostacki, że nie zasługuje na komentarz.
Zapisane
Strony: 1 [2] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Dziś 50-ta rocznica wybuchu II SV. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!