Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Maj 18, 2021, 13:03:54 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
Skauci św. Bernarda

http://ssbc.pl/
222346 wiadomości w 6436 wątkach, wysłana przez 1603 użytkowników
Najnowszy użytkownik: nizamalmulk
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia warszawska  |  Wątek: Gromada Wilczków w św. Klemensie-rekrutacja
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Gromada Wilczków w św. Klemensie-rekrutacja  (Przeczytany 1008 razy)
vatu0
uczestnik
***
Wiadomości: 111


« dnia: Wrzesień 25, 2012, 11:50:58 am »

Ważne ogłoszenie od Skautów św. Bernarda z Clairvaux!

"Odbyliśmy rozmowę z o. Krzysztofem Stępowskim, duszpasterzem Duszpasterstwa Wiernych Tradycji Łacińskiej w Archidiecezji Warszawskiej podczaj której zapadła decyzja o powołaniu przy niej gromady Wilczków. O. Krzysztof będzie ogłaszał szczegóły dotyczące rekrutacji.

Zapraszamy zainteresowanych rodziców chłopców w wieku 8-12 lat z Warszawy

Duszpasterzem jednostki będzie o. Krzysztof Stępowski

Gałąź wilczków jest nazywana gałęzią żółtą, gdyż kolor żółty jest kolorem słońca i radości.  Pedagogika tej gałęzi powstała w kilka lat po sformowaniu pierwszych jednostek skautów w 1921 roku. Opracowała ją we współpracy z Baden-Powellem Wera Barclay. Pedagogika wilczkowa opiera się na historii Mowgliego opisanej przez Rudyarda Kiplinga w „Księdze dżungli”.

Grupa chłopców tworzy gromadę wilczków, podzieloną na małe grupy zwane szóstkami, na których czele stoi chłopiec zwany szóstkowym. Wszystko szóstki stanowią gromadę, której przewodzi szef nazywany Akelą (Akela to imię przewodnika gromady wilków z „Księgi dżungli”). Opiekę sprawują także inni dorośli szefowie nazywani starymi wilkami, którzy noszą imiona z „Księgi dżungli” (Baloo, Baghera etc.).

Wilczki biorą udział w zajęciach, które mają za zadanie wspomagać ich rozwój psychiczny, intelektualny, społeczny i duchowy. Szczególny nacisk w tej gałęzi skautingu kładzie się na grę. Ten aspekt jest w sercu pedagogiki wilczkowej i ma znaczenie fundamentalne, ponieważ gra i zabawa są w centrum życia dzieci w wieku wilczkowym. Wilczki w gromadzie uczą się zaradności, bycia czystymi, jednocześnie rozwijania swojej osobowości i znajdowania swego miejsce w grupie (szóstka, gromada), oraz odpowiedzialności, szacunku i troski o innych.

Każdy wilczek przechodzi drogę rozwoju, podzieloną na etapy. Wilczek przychodzący do gromady staje się delikatną łapką – poznaje on historie z „Księgi dżungli” (dlaczego nazywa się wilczkiem, co to jest obietnica wilczka i jak wygląda życie w gromadzie oraz, co trzeba będzie umieć, by stać się pełnoprawnym jej członkiem). Następnie składa Obietnicę decydując się na pełne uczestnictwo w życiu gromady i respektowanie jej praw, potem zdobywa pierwszą i drugą gwiazdkę, które są oznakami jego rozwoju oraz sprawności.

Więcej informacji na fanpage wilczków na facebooku

http://www.facebook.com/1szaWarszawskaSwietegoDominika

oraz na stronie

http://ssbc.pl/wilczki-info

Szef Gromady: Tomasz Warowny

Kontakt:
tomek.warowny@op.pl

tel. 606 21 58 48
Zapisane
"Zmiłuj się nade mną Boże, w łaskawości swojej"

Święty Franciszku, Apostole Azji, módl się za nami!
Święty Andrzeju Kim Tae-gon, módl się za nami
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 6132


« Odpowiedz #1 dnia: Listopad 30, 2012, 09:11:13 am »

... Opiekę sprawują także inni dorośli szefowie nazywani starymi wilkami, którzy noszą imiona z „Księgi dżungli” (Baloo, - Baghera etc.) ...
Księgę Dżungli czytałem już wiele lat temu ale zdaje mi się, że Baghera to imię pantery?
Zapisane
Für Kikokarmenisten, Komunisten und Volkskomissaren Eintritt verboten.
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia warszawska  |  Wątek: Gromada Wilczków w św. Klemensie-rekrutacja « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.11 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!