Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 15:27:42 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: CZy Bp Williamson zostanie wyrzucony z FSSPX?
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 21 Drukuj
Autor Wątek: CZy Bp Williamson zostanie wyrzucony z FSSPX?  (Przeczytany 55316 razy)
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #210 dnia: Października 28, 2012, 13:39:38 pm »



Czyli Pańskim zdaniem pozostali biskupi Bractwa to tylko zwykli szeregowi co mają siedzieć na 4 literach? Nie po to zostali biskupami.
W zasadzie tak, o ile nie pełnią jakiejś funkcji. Samo to, że są biskupami, nie stawia ich w jakiejś uprzywilejowanej pozycji. Przez jakiś czas przełożonym Bractwa był zwykły ksiądz i biskupi mu się podporządkowywali.
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #211 dnia: Października 28, 2012, 13:45:50 pm »



Czyli Pańskim zdaniem pozostali biskupi Bractwa to tylko zwykli szeregowi co mają siedzieć na 4 literach? Nie po to zostali biskupami.
W zasadzie tak, o ile nie pełnią jakiejś funkcji. Samo to, że są biskupami, nie stawia ich w jakiejś uprzywilejowanej pozycji. Przez jakiś czas przełożonym Bractwa był zwykły ksiądz i biskupi mu się podporządkowywali.

Poza tym, że biuskup to biskup i prawo kanoniczne zarówno nowe jak i stare jasno określa "władzę zgromadzenia nad nim"...oraz ewentualne kompetnecje poszczególnych osób względem jego osoby. Oczywiście można przyjąć postawę "nieuznawania" niektórych kanonów zatówno nowego jak i starego CIC...tylko to już jest coś zupełnie innego...
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #212 dnia: Października 28, 2012, 13:48:09 pm »

Panie Tato, za Pana to już tylko modlić się pozostaje. Ja nie mam cierpliwości tak po kolei, do każdego zdania, słowo po słowie...
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #213 dnia: Października 28, 2012, 14:55:27 pm »

Mam wrażenie że niektórzy robią dziś z niego upartego potwora zafiksowanego na własnej idei, jakiegoś przywódcę-ideologa czy fanatyka zapamiętałego w gniewie i tę wizję Abpa usiłują przeprojektować na wymarzonego idealnego przełożonego Bractwa.

To taki mlodzienczy radykalizm. Lubia Arcybiskupa, bo zwalczal antypapieza (tak napisali w Gazecie Wyborczej). A Dmowskiego lubia, bo gazowal Zydow do spolki z Hitlerem.
Jak sie okaze, ze to nieprawda, to ich lubic przestana i znajda sobie bardziej radykalnych idoli.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #214 dnia: Października 28, 2012, 14:59:17 pm »


 dlaczego porozumienie doktrynalne jako warunek praktycznego zniknęło z wypowiedzi przywódców FSSPX i od ponad roku mowa jest wyłącznie o porozumieniu praktycznym.

Przeciez oba te zdania to nieprawda. Raz, porozumienie doktrynalne nigdy nie wylo warunkiem sine qua non prozumienia praktycznego. A dwa, kwestia doktrynalna wcale nie zniknela, ani nawet nie zostala usunieta na drugi plan. Ma pan lektury wybiorcze, jak wybiorcza jest Panska wiedza od Bractwie i jego historii.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #215 dnia: Października 28, 2012, 15:00:45 pm »

A ja pozwolę sobie zadać jedno pytanko, mianowicie czy już wiadomo jakie stanowiska zajęli pozostali biskupi?

Czemu to mialo by byc istotne? To jakas gra w karty, gdzie trzy asy bija jednego?

Czyli Pańskim zdaniem pozostali biskupi Bractwa to tylko zwykli szeregowi co mają siedzieć na 4 literach? Nie po to zostali biskupami.

Wie pan cos o Bractwie i jego historii? Czy tez zna tylko z wikipedii? Jaki status maja biskupi w Bractwie? Jaka role widzial dla nich Abp Lefebvre? Prosze troszke poczytac. Wazniejsze teksty sa po polsku. To nie jest wiedza ezoteryczna.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #216 dnia: Października 28, 2012, 15:04:48 pm »


 dlaczego porozumienie doktrynalne jako warunek praktycznego zniknęło z wypowiedzi przywódców FSSPX i od ponad roku mowa jest wyłącznie o porozumieniu praktycznym.

Przeciez oba te zdania to nieprawda. Raz, porozumienie doktrynalne nigdy nie wylo warunkiem sine qua non prozumienia praktycznego. A dwa, kwestia doktrynalna wcale nie zniknela, ani nawet nie zostala usunieta na drugi plan. Ma pan lektury wybiorcze, jak wybiorcza jest Panska wiedza od Bractwie i jego historii.

Number CCLXXVI (276)   27 October 2012

--------------------------------------------------------------------------------
MOMENTOUS DECISION
So the exclusion from the Society of St Pius X of one of the four bishops consecrated for its service by Archbishop Lefebvre in 1988 is now official. It is a momentous decision on the part of the SSPX leaders, not for any personal reasons, but because of the removal of what many people took to be the single biggest obstacle within the SSPX to any false reconciliation between Catholic Tradition and Conciliar Rome. Now that he is gone, the SSPX may the more easily continue its slide into comfortable liberalism.

If the problem was merely his person, there might be no serious consequences. He is 72 years old (and “more or less gaga”) with not too many active years left ahead of him. He could be safely ignored, or further discredited if need be, and left to rant and rave in his isolated retirement. But if indeed his exclusion does mean the repudiation of that opposition to Rome which he represented, then the SSPX is in trouble, and far from resolving its interior tensions by having made an example of him, it is liable now to be racked with silent dissension or open contradiction.

This is because Archbishop Lefebvre founded the SSPX to resist the Council’s destruction of the Catholic Faith by its 16 documents, and of the practice of that Faith by the New Mass above all. Resisting the Council was built into the very nature of the Society. Now to undo a thing’s nature is to undo the thing. It would follow that with this exclusion the SSPX of Archbishop Lefebvre is well on its way to being undone, and it will be replaced by something quite different. Actually that transformation has been observable for many years. The exclusion is merely one final blow.

Not that the Archbishop was primarily, or only, against the Council. Primarily he was Catholic, a Catholic bishop, a true pastor of souls, as is clear from his writings prior to the Council. But once that unspeakable disaster for the Church had taken place, he soon saw that the most urgent task in defence of the Faith was to resist the Vatican II Revolution which was taking over millions and millions of Catholic hearts and minds. Hence his founding in 1970 of the SSPX which would use exclusively the Tridentine rite of Mass. Hence his famous Declaration of November, 1974, which was like a charter of the Catholic principles inspiring the SSPX’s resistance. Only the conversion and reversion of the Church authorities to the true Faith can justify the abandoning of those principles. And has such a conversion or reversion taken place ? By no means. On the contrary.

And the future ? To fill the vacuum left by abandoning the purposes of the Archbishop, probably the mainstream SSPX now hastens into the arms of Rome, especially if Benedict XVI’s conscience is driving him to end the “schism” before he dies. The bishop’s exclusion may or may not have been a pre-condition set by Rome for a Rome-SSPX agreement, but in any case it certainly favours one. SSPX priests who see clear might lie low for the moment and wait for a flock of chickens to begin to come home to roost. SSPX laity might attend SSPX Masses for the time being, but they should watch out for the moment when the transformation mentioned above begins to threaten their faith. As for the excluded bishop, any donations to him or his cause will have to wait a little until the necessary arrangements can be set up. But be sure of one thing: he is not thinking of retiring.

Hang tight, everybody. We are in for one “helluva” ride. Let’s just make that a ride to Heaven !

Kyrie eleison.
 
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Aeste
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 139

« Odpowiedz #217 dnia: Października 28, 2012, 18:04:03 pm »

Hang tight, everybody. We are in for one “helluva” ride. Let’s just make that a ride to Heaven !

Kyrie eleison.

Trzymajcie się przyjaciele. Jesteśmy w podróży swojego życia. Oby nas tylko zaprowadziła do Nieba!

Kyrie eleison.
Zapisane
Warmiaczka
aktywista
*****
Wiadomości: 578

« Odpowiedz #218 dnia: Października 28, 2012, 18:52:19 pm »

Hang tight, everybody. We are in for one “helluva” ride. Let’s just make that a ride to Heaven !

Kyrie eleison.

Trzymajcie się przyjaciele. Jesteśmy w podróży swojego życia. Oby nas tylko zaprowadziła do Nieba!

Kyrie eleison.
Kto to tłumaczył?
Zapisane
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #219 dnia: Października 28, 2012, 21:11:30 pm »

Panie Tato, bardzo smutno mi to stwierdzić, Pan wyznaje liberalizm  :-[
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #220 dnia: Października 28, 2012, 21:19:14 pm »

Panie Tato, bardzo smutno mi to stwierdzić, Pan wyznaje liberalizm  :-[

Może się Pan nie smucić...bardzo się Pan myli....
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
PawełP
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 21

« Odpowiedz #221 dnia: Października 29, 2012, 00:51:11 am »

 
Osobiście nie czuję się na siłach ocenić czy już czy jeszcze nie jest TEN czas, czy dopiero nastąpi, czy może nie nastąpi w przeciągu kolejnego ćwierćwiecza, czas odpowiedni na porozumienia. Nie mam ani takiej wiedzy (...), ani takiej łaski stanu, by ocenić jak wygląda aktualnie totalna sytuacja doktrynalna, w których punktach jest ona akceptowalna, w których - nie
Skoro sama Pani przyznaje, że brak Jej w tych sprawach wystarczającej orientacji, to czy nie byłoby rozsądniej po prostu nie pisać na ten temat? No chyba że przyznaje sobie Pani jakieś zdolności profetyczne, o ile wolno tak rozumieć oświadczenie, co "z pewnością" będzie.

Nie potrafię zrozumieć jak można wybrać Bractwo, zaufać mu i przylgnąć doń, odmawiając jednocześnie wiary, że jest to wola Boża
W jaki sposób z jakiegoś ludzkiego wyboru ma wynikać, że jest to wola Boża i że musi to być przedmiotem wiary?

Analiza tak drobiazgowa poczynań przełożonego, jak wyłapywanie niuansów czy znów użył takiej czy siakiej formuły czy już jej zaniechał, jest pozbawiona sensu już choćby ze względu na brak niezbędnej do oceny wiedzy
Porozumienie doktrynalne nie jest jakimś niuansem, w każdym razie nie było nim dla arcybiskupa Lefebvre, po doświadczeniach roku 1988 już do końca. A moja wiedza pochodzi z oficjalnych wypowiedzi obecnego przełożonego.

jest wyrazem braku zaufania
A dlaczego miałbym kierować się ślepym zaufaniem do Przełożonego? Czy Kościół katolicki naucza czegoś takiego?

Wygląda na to, że kontynuuje Pan politykę ostrożności polegającą na trzymaniu przełożonego pod lupą.
Pan Jezus tylko Kościołowi obiecał, że bramy piekielne Go nie przemogą. Nie obiecał tego żadnemu innemu zgromadzeniu. Gdyby więc to Bractwo upadło, to ja upadnę razem z nim, jeżeli nie będę uważał.

Ponadto tego przełożonego nie dał mi Kościół, ale sam go sobie wybrałem, wybierając Bractwo. Czy mam wierzyć w nieomylność tego swojego wyboru?

Być może przyjął Pan za swoją tę zasadę posoborowia, by samemu martwić się o swoje zbawienie
Pani coś tutaj totalnie się pomieszało. To nie jest zasada posoborowia, to jest zasada katolicka. Jej przeciwieństwem są zjawiska takie jak np. papolatria. A gdyby przyjrzała się Pani posoborowikom, to by zobaczyła że oni właśnie nie troszczą się o swoje zbawienie, ale kierują się ślepym zaufaniem do swoich pasterzy.

I że to nieustanne zapewnianie, iż ostrożność owa wynika z troski o Bractwo, jest fałszywe
Nie wiem kto tak zapewnia, ale rzeczywiście byłoby to bez sensu, jako podporządkowanie rzeczy wyższych - niższym.
 
Zapisane
PawełP
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 21

« Odpowiedz #222 dnia: Października 29, 2012, 01:19:43 am »

 
Raz, porozumienie doktrynalne nigdy nie wylo warunkiem sine qua non prozumienia praktycznego.
Jeszcze nie tak bardzo dawno temu czytałem w wypowiedziach biskupa Fellaya, że jest warunkiem. No ale Pan wie lepiej.

A dwa, kwestia doktrynalna wcale nie zniknela, ani nawet nie zostala usunieta na drugi plan.
Domyślam się, że ponieważ nie znam osobiście pana Hydraulika, to dlatego nic o tym nie wiem. Ale ja nie pytałem czy coś po cichu o tym szepcą, pytałem w sprawie oficjalnych wypowiedzi.

Ma pan lektury wybiorcze, jak wybiorcza jest Panska wiedza od Bractwie i jego historii.
Tu mnie Pan trafił. Bo argumentuję wyłącznie na podstawie oficjalnych przekazów FSSPX, ostatnio szczególnie ubogich, bez podpierania się bogatą wiedzą ze stron i publikacji "plotkarskich", sedeckich, itd, itd, itd.
 
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #223 dnia: Października 29, 2012, 08:54:53 am »

Panie Tato, za Pana to już tylko modlić się pozostaje. Ja nie mam cierpliwości tak po kolei, do każdego zdania, słowo po słowie...

Jeżeli o to chodzi , to bardzo o tą modlitwę proszę, bo bardzo jej potrzebuję, ze swej strony zapewniam Panią o wdzięczności i wzajemności w tym względzie.
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #224 dnia: Października 29, 2012, 09:45:37 am »

No ale Pan wie lepiej.

I na tym poprzestanmy. Pozwoli to panu za jakis czas mniej sie wstydzic za dzisiejsze wpisy.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Strony: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 21 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: CZy Bp Williamson zostanie wyrzucony z FSSPX? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!