Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 00:58:11 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: CZy Bp Williamson zostanie wyrzucony z FSSPX?
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 21 Drukuj
Autor Wątek: CZy Bp Williamson zostanie wyrzucony z FSSPX?  (Przeczytany 55355 razy)
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #60 dnia: Października 24, 2012, 09:09:04 am »

Potwierdza też całkowicie moje obawy co do nieobliczalności i braku odpowiedzialności otraz całkowitej nieprzewidywalności działań  Biskupa Superiora Williamsona. Obawiam się że człowiek ten albo całkowicie "odleciał" w krainę ambicjonalnych mrzonek , albo niestety działa całkowicie racjonalnie i świadomie. To jednak sprowadzić może zagładę na całe FSSPX.
Też nieźle brzmi...
Nie ma jeszcze oficjalnego komunikatu ale już to, że bp Williamson w ciągu ostatniego roku nie został wyrzucony to niemal cud. Trzymałby pan podwładnego, który od dłuższego czasu pana podgryzał i otwarcie przekonywałby, że koniecznością jest pozbycie się pana i pana bandy oraz uparcie odmawiał zastostosowania się do pana poleceń? Inni biskupi też mieli zastrzeżenia do pojednawczej strategii Szefa, ale potrafili je wyartykułować bez osobistych wycieczek i bez pozowania na męczenników najprawdziwszej prawdy. Bp Williamson woli prowadzić prywatną wojenkę - uważam, że to wielka szkoda, bo jak chce, potrafi pięknie pisać i mówić o wierze czy o codziennych sprawach bliskich wiernym (np. w listach rektora). Mógłby wiele osób przekonać do Tradycji.

Nie zamierzam wszczynać w tej chwili sporu, lecz pozwolę się nie zgodzić z Pani stanowiskiem. Mało który biskup pozwoliłby sobie i tak długo znosił niebagatelne wszak sankcje wydane z zupełnie nieistotnych powodów, za to dla politpoprawnych celów, jakie Biskup Superior raczył był Bp.W. zaordynować...ostatnia kapituła stanowiła jedynie zwieńczenie tej piramidalnej ambicjonalnej vendetty, która nie powstzymała JE.Bp.Superiora  nawet przed całkowicie nielegalneymi i pozaprawnymi krokami wydającymi na śmieszność całą Kapitułę i jego samego, byleby tylko pogrążyć było nie było "potencjalnego  rywala w walce o przywództwo". Ja znając co nieco codzienność i realia życia seminaryjno-zakonnego jestem wstanie zrozumieć, że obaj Panowie po prostu czują do się "ostrą miętę" i oględnie rzecz ujmując darzą się uczuciem, które nie pozwala im nawet na się spojrzeć czy tym bardziej spokojnie porozmawiać, jednak to nie jest powód by rozpieprzać w drobny mak dzieło, którego nie jest się nawet ojcem....
Krótko powiem tak, wzajemna niechęć obu biskupów wobec siebie jest oczywista. Jednak to Biskup Superior dowiódł swej całkowitej niezdatności jako "dowódca" poprzez idiotyczne szykany, kary i deprecjacje było nie było jednego z czterech filarów FSSPX. Niestety nie wnikając w szczegóły tej smutnej monachomachii, powiem tylko tyle, że kryzys przywództwa w FSSPX jest chyba największy w jego historii...
« Ostatnia zmiana: Października 24, 2012, 09:40:08 am wysłana przez Tato » Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Warmiaczka
aktywista
*****
Wiadomości: 578

« Odpowiedz #61 dnia: Października 24, 2012, 10:16:41 am »

Nie zamierzam wszczynać w tej chwili sporu, lecz pozwolę się nie zgodzić z Pani stanowiskiem. Mało który biskup pozwoliłby sobie i tak długo znosił niebagatelne wszak sankcje wydane z zupełnie nieistotnych powodów, za to dla politpoprawnych celów, jakie Biskup Superior raczył był Bp.W. zaordynować...ostatnia kapituła stanowiła jedynie zwieńczenie tej piramidalnej ambicjonalnej vendetty, która nie powstzymała JE.Bp.Superiora  nawet przed całkowicie nielegalneymi i pozaprawnymi krokami wydającymi na śmieszność całą Kapitułę i jego samego, byleby tylko pogrążyć było nie było "potencjalnego  rywala w walce o przywództwo". Ja znając co nieco codzienność i realia życia seminaryjno-zakonnego jestem wstanie zrozumieć, że obaj Panowie po prostu czują do się "ostrą miętę" i oględnie rzecz ujmując darzą się uczuciem, które nie pozwala im nawet na się spojrzeć czy tym bardziej spokojnie porozmawiać, jednak to nie jest powód by rozpieprzać w drobny mak dzieło, którego nie jest się nawet ojcem....
Krótko powiem tak, wzajemna niechęć obu biskupów wobec siebie jest oczywista. Jednak to Biskup Superior dowiódł swej całkowitej niezdatności jako "dowódca" poprzez idiotyczne szykany, kary i deprecjacje było nie było jednego z czterech filarów FSSPX. Niestety nie wnikając w szczegóły tej smutnej monachomachii, powiem tylko tyle, że kryzys przywództwa w FSSPX jest chyba największy w jego historii...
Przypuszczam, że nawiązuje pan do sławetnego wywiadu i w tej kwestii całkowicie się zgadzam. Jestem przekonana, że powszechna psychoza, panika i potępienie bp. Williamsona osiągnęły rozmiary niewspółmierne do tego co bp powiedział ( i za które to słowa przeprosił), a określenia których użył biskup superior porównując swego współbrata m.in. do odpadu radioaktywnego czy zabłąkanej kuli armatniej były rażące podobnie jak niepochlebne opinie nt biskupa wygłaszane podczas procesu przez prawnika M.K. Na pewno nieroztropna wypowiedź dla szwedzkiej TV została też wykorzystana do zmarginalizowania biskupa Williamsona.
Pewnie konflikt ma też(a może przede wszystkim?) podłoże osobiste - nie mam dostatecznej wiedzy, by ocenić sytuację. Ale bp Williamson w tym roku moim zdaniem swoimi wystąpieniami przekroczył granice krytyki przełożonego i faktycznie otwarcie wzywał do buntu(vide nagrania z czerwcowej konferencji). Jego zwolennicy bronią prawa do publikowania EC jako prawa biskupa do prowadzenia apostolatu. Myślę, że nikt nie nakazywał by biskupowi zawieszenia bloga w którym zajmuje się on wyłącznie apologetyką, odpowiadaniem na wątpliwości wiernych itp. Jednak przynajmniej kilka EC tylko w tym roku znacznie odbiegało od tej konwencji.
Co do rozpieprzania w drobny mak to nie zwolennicy bp Fellay(czy innych biskupów) wzywają do bojkotu Mszy, wstrzymywania datków na tacę, zabierania dzieci ze szkół prowadzonych przez FSSPX i do słuchania jak wyroczni wyrzuconych z Bractwa księży - jak poczytać komentarze na pewnych forach, to ks. Chazal i Pfeiffer są nieomylnymi głosicielami prawdy(jak bp W.) Bp Tissier też jest przeciw ustępstwom ale ks. Chazalowi pokazał miejsce w szeregu - i słusznie, bo w Bractwie ostatnio zbyt wielu osobom wydaje się, że oni sami będą Bractwem kierować.
Odnoszę wrażenie że obie strony konfliktu prowadzą prywatną wojenkę, której cele odbiegają od deklarowanych. Cały ten zamęt i podziały w Bractwie są bardzo przygnębiające i szkodliwe.
« Ostatnia zmiana: Października 24, 2012, 10:26:49 am wysłana przez Warmiaczka » Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #62 dnia: Października 24, 2012, 10:20:56 am »

Wyrzucenie bp. Williamsona za burtę fsspx było przesądzone po wywiadzie dla szwedzkiej TV.

Sprawa bp. W. przypomina "sprawę" Jonasza ze S.Testamentu (nie popadając w mistycyzm oczywiście).

Nie sądzę by bp. W zasilił szeregi sede. Zostanie wyrzucony na jakiś bezludny brzeg.

Obawiam się, że biskup może stać się wyrzutem sumienia dla fsspx, tak samo jak fsspx jest wyrzutem sumienia dla posoborowia. Nie bądźmy dziećmi - jak zaczynamy wyrzucać balast z łodzi, poddając się szantażowi, wyrzucamy zawsze wszystko do końca. Ulegający szantażowi jest przegrany z punktu. Szantażysta rozjusza się bo czuje bliski sukces.
Myślę, ze po wyrzuceniu bp. W, pojawią się nowe nieoczekiwane żądania Rzymu.
Nie chce być patetyczny, ale czy w ślad za wyrzuconym bp. W., za burtę nie poleci dzban z uratowanymi skarbami Kościoła, noszony po pustyni przez przeszło 40 lat i uratowanymi przez fsspx?

Jeżeli Rzym jest gotowy na przyjęcie fsspx, bp. W z jego wywiadem nie powinien być problemem. Albo się mylę i zwykły telewizyjny gryzipiórek jest w stanie wpływać na decyzje Wikariusza Chrystusowego - signum temporis.
« Ostatnia zmiana: Października 24, 2012, 10:23:01 am wysłana przez rysio » Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
stary kontra
aktywista
*****
Wiadomości: 535

« Odpowiedz #63 dnia: Października 24, 2012, 10:22:50 am »

sankcje wydane z zupełnie nieistotnych powodów
Dobre!!
« Ostatnia zmiana: Października 24, 2012, 11:14:12 am wysłana przez stary kontra » Zapisane
Jean Raspail
rezydent
****
Wiadomości: 476


« Odpowiedz #64 dnia: Października 24, 2012, 10:24:10 am »


Prosze mi powiedziec jak mialby wygladac "sukces rozmow doktrynalnych"?


Maglowano to już nie raz. W mojej ocenie, część "negocjatorów" po stronie Rzymu liczyła na rozwalenie FSSPX. Nie udało się wciągnąć części Bractwa w orbitę wpływów to przynajmniej udało się wpłynąć na poróżnienie Biskupów.
Zapisane
Warmiaczka
aktywista
*****
Wiadomości: 578

« Odpowiedz #65 dnia: Października 24, 2012, 10:24:29 am »

sankcje wydane z zupełnie nieistotnych powodów
Dobre!!
To pan Tato napisał.
Zapisane
Jean Raspail
rezydent
****
Wiadomości: 476


« Odpowiedz #66 dnia: Października 24, 2012, 10:30:26 am »

http://www.dici.org/actualites/communique-de-la-maison-generale-de-la-fraternite-saint-pie-x-23-octobre-2012/

oficjalne potwierdzenie. Stało się, niestety!
Zapisane
Warmiaczka
aktywista
*****
Wiadomości: 578

« Odpowiedz #67 dnia: Października 24, 2012, 10:39:53 am »

Wielka szkoda, że do tego doszło.
Zapisane
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #68 dnia: Października 24, 2012, 10:48:52 am »

Szkoda wielka, pozostaje modlitwa za bp.
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
Bobek1995
rezydent
****
Wiadomości: 390

« Odpowiedz #69 dnia: Października 24, 2012, 11:01:57 am »

A wie ktoś z Państwa jaka była reakcje pozostałych biskupów, bo ja tylko polskojęzyczne strony czytuje.
Zapisane
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #70 dnia: Października 24, 2012, 11:51:05 am »

Dobry materiał dla psychologa społecznego. Drodzy Państwo, czy Wy naprawdę wszędzie widzicie Żydów stojących za każdą decyzją w każdej organizacji i na każdym szczeblu? Co ma piernik do wiatraka? Bp W przez całe pół roku prowadził otwartą wojnę z bp Fellayem, kontestował jego decyzje, posądzał o szkodzenie fsspx, a w końcu odjechał w sekciarstwo, wzywając do budowania jakichś "bastionów Tradycji". To jest obłęd, po prostu. Bp F tolerował to za długo i całkiem niewykluczone, że przez to, mamy dziś FSSPX- SO. Wyrzucenie dysydenta jest tylko operacją próbującą ratować zdrowie lub/i życie organizmu fsspx.
« Ostatnia zmiana: Października 24, 2012, 12:10:26 pm wysłana przez cabbage » Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #71 dnia: Października 24, 2012, 11:57:49 am »

Mam nadzieję, iz cała sytuacja nie będzie miała wpływu na działanie FSSPX w naszym kraju.
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #72 dnia: Października 24, 2012, 12:38:28 pm »

Ja zaś niestety obawiam się , że to początek kompletnej "rozpierduchy". Nie sądzę i nie wierzę, ( choć mogę się mylić ), że pozostali biskupi na to nie zareagują. Nie sądzę też, że Bp.W. "odejdzie w niebyt", mało tego, z nim pójdzie wielu xięży z FSSPX. Zresztą dla każdego chyba ( bez względu na to do którego skrzydła "jastrzębi" czy "gołębi"przynależy ), kto ma poczucie zwykłej ludzkiej elementarnej przyzwoitości, dalsze udawanie , że "wszystko jest ok" i może zostać "po staremu" obecnie jest już niemożliwe...
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #73 dnia: Października 24, 2012, 13:01:44 pm »

A ja zaś mam nadzieję, że  x. Stehlin w razie ewentualnego ponownego pojawienia się w kaplicach Bractwa grup rozbijackich zareaguje stanowczo i nie dopuści do zniszczenia dzieł FSSPX w Polsce. Już w tym roku x. Karol pokazał stanowczość wobec rozbijaków.
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #74 dnia: Października 24, 2012, 13:37:41 pm »

@ Cabbage

Nie wiem do kogo Pani pije. Nie znam wypowiedzi bp. W i sporów z bp. F.
Ale chyba nie ulega wątpliwości, ze "afera z bp. W" zaczęła się od wywiadu dla szwedzkiej TV.
Benedykt XVI ustami rzecznika oświadczył, ze gdyby znał treść wywiadu, ekskomuniki by nie zdjął. Doszło do sytuacji, w której stanowisko dot. II W.Ś. jest dogmatem wiary.

Reszta, późniejsze spory itp, zdeterminowane były świadomością, że tak czy owak "biskup negacjonista musi odejść".

Bp. W, w jednym ze swoich pierwszych (po sprawie szwedzkiej TV) wywiadów na YT, mówił, że zostanie wyrzucony dla dobra Bractwa, i że jest tego świadomy. Więc nie róbmy z tego wyrzucenia jakiegoś wielkiego Aj-Waj!
Mając świadomość zdeterminowania całej sytuacji, pozwalał sobie zapewne na więcej niż pozostali biskupi. On nie miał nic do stracenia. Właśnie dlatego sobie tak "pogrywał" w internecie.

PS

Stawiam nawet tezę, że bp. Williamson poszedł "na ostro" z bp. F. aby dać honorowy, uzasadniony powód do wyrzucenia go.
Gdyby bp. W. siedział jak mysz pod miotłą, to pod jakim pretekstem by go wyrzucono? Sprawa była by niezręczna. Bo co powiedzieć? Watykan poprosił ? "Starsi" poprosili ?
Bp. W. sam wyskoczył z łodzi i ułatwił fsspx dalsze działanie; czy skuteczne i mądre - czas pokaże
« Ostatnia zmiana: Października 24, 2012, 13:46:57 pm wysłana przez rysio » Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 21 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: CZy Bp Williamson zostanie wyrzucony z FSSPX? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!