Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czerwca 21, 2024, 16:15:20 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
232165 wiadomości w 6633 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Złe wieści z Watykanu - wieść nr 1 : koniec nawracania
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 Drukuj
Autor Wątek: Złe wieści z Watykanu - wieść nr 1 : koniec nawracania  (Przeczytany 10854 razy)
Alagor
aktywista
*****
Wiadomości: 928


« Odpowiedz #30 dnia: Maja 17, 2009, 18:46:40 pm »

Drodzy Państwo, nie krytykujcie Vaticanum II, tylko jego mylną interpretację, uskutecznianą przez postępowych.

Mam trudności z niekrytykowaniem dokumentów, przy których pracowali tacy ludzie jak Hans Kung. Vaticanum II na pewno będę krytykował za to, że jego dokumenty zostaył napisane "rozmydlonym" językiem i przez to doprowadziły do takich interpretacji.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #31 dnia: Maja 17, 2009, 18:53:02 pm »

Cóż, przecież nie można kogoś na siłę nawrócić, bo wiara musi być przyjęta świadomie i w pełni. A skoro ktoś chce pozostać przy błędzie i nadużyciu. Cóż przecież wiara to wolność, nawet wolność w wyborze zbawienie czy potępienie. Uszanujmy wybór żydów i pozwólmy im zmierzać tam dokąd chcą.

Z przyjemnoscia informuje, ze J. E. ks. bp Richard Nelson Williamson przeczytal ten wpis i nan odpowiada na swoim blogu  ;)

http://dinoscopus.blogspot.com/2009/05/eleison-comments-xcvii-flat-objection.html
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #32 dnia: Maja 17, 2009, 20:47:54 pm »


Mała uwaga na koniec - "ekumenizm" dotyczy tylko religii chrześcijańskich. Dialog z judaizmem czy innym islamem to "dialog międzyreligijny"
Ściśle rzecz ujmując to tak, ale obecnie wiele osób (zarówno "naszych" jak i "przeciętnych katolików", a nawet niekatolików) słowem "ekumenizm" określa również dialog międzyreligijny, i większość ludzi to pojęcie rozumie właśnie w taki, szeroki, sposób. Choć oczywiście zdaję sobie sprawę że to duże uproszczenie, nawet błąd.
Zapisane
Thomas
Gość
« Odpowiedz #33 dnia: Maja 17, 2009, 22:53:56 pm »

Cytuj
Cytat: jp7  Dzisiaj o 18:30:32

Mała uwaga na koniec - "ekumenizm" dotyczy tylko religii chrześcijańskich. Dialog z judaizmem czy innym islamem to "dialog międzyreligijny"
Ściśle rzecz ujmując to tak, ale obecnie wiele osób (zarówno "naszych" jak i "przeciętnych katolików", a nawet niekatolików) słowem "ekumenizm" określa również dialog międzyreligijny, i większość ludzi to pojęcie rozumie właśnie w taki, szeroki, sposób. Choć oczywiście zdaję sobie sprawę że to duże uproszczenie, nawet błąd.
   

Panie JP7: Postęp postępuje! Wg. mojego ulubionego kard. W.Kaspera, ekumenizm obejmuje żydów, bo wg wypowiedzi JP II z Moguncji .... itp itd, jesteśmy w JEDNYM kościele, a nawracanie żydów to zatem prozelityzm.... aż mnie mdli gdy to piszę... i dlatego dialog z żydami jest ekumenizmem...jak mawiał K Wierzyński do Słonimskiego " jak Cię słucham to mi się na żydanie wzbiera" idę się zatem napić i spać.
Zapisane
Thomas
Gość
« Odpowiedz #34 dnia: Maja 18, 2009, 09:35:21 am »

Cytuj
Cytuj
ekumenizm obejmuje żydów, bo wg wypowiedzi JP II z Moguncji .... itp itd, jesteśmy w JEDNYM kościele,
Żarty. Ekumenizm dotyczy tylko i tylko chrześcijan. To słowa Jana Pawła II.

bardzo bym chciał żeby tak było, ale niestety... postępu Pan nie powstrzyma (jak znajdę wypowiedzi to wkleję)
Zapisane
andrea
bywalec
**
Wiadomości: 53


Stat crux dum volvitur orbis

« Odpowiedz #35 dnia: Maja 23, 2009, 07:44:45 am »

Co do nauczania Kościoła, owszem posyłano misjonarzy, a teraz, w czasach globalnej wioski, misjonarzami jesteśmy wszyscy. Dając świadectwo nawracajmy. Ale może nie posyłajmy nikogo, niech świadomy wybór prowadzi do prawdy, nie przymus. Przecież głosić słowo można na wiele sposobów.
1) Misjonarze nie posługiwali się przymusem. (do nawracania, czasem musieli z pomocą władz zniszczyć barbarzyńskie zwyczaje, jak indyjski "Sati" - spalenie żywcem wdowy z ciałem męża)
2) Owszem - wszyscy jesteśmy misjonarzami, a już niedługo zacznie nas dotyczyć kategoria "wyznawca" o ile nie męczennik. Chyba, że Pan Bóg ulituje się raz jeszcze nad swoim Kościołem i światem.

Mała uwaga na koniec - "ekumenizm" dotyczy tylko religii chrześcijańskich. Dialog z judaizmem czy innym islamem to "dialog międzyreligijny"
Bóg zapłać za uwagę, ale ekumenizm napisałem w cudzysłowie. Czyli jasno dając do zrozumienia, mój stosunek do faktu "dialogu między religijnego", zamiast nawracania pogan i heretyków. W  sposób jasny określając nie do końca właściwe zastosowanie sformułowania. Ale jeszcze raz dziękuję za wtręt.
  Mam nadzieję, że będziemy męczennikami za wiarę. Dając świadectwo swoją postawą, a jednocześnie zmywając grzechy doczesności, krwią! :)
 Proszę o uważne czytanie wpisów.

 A ekumenizm, kiedyś oznaczał porozumienie , dialog w ramach kościoła Katolickiego. Wszystkie sobory były ekumeniczne, a przecież nie było na nich pogan i heretyków. Ich nawracano. Nie prowadzono dialogu ekumenicznego czy międzyreligijnego, z "odłączonymi" czy "spokrewnionymi w wierze".
« Ostatnia zmiana: Maja 23, 2009, 08:02:37 am wysłana przez andrea » Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2931

« Odpowiedz #36 dnia: Maja 23, 2009, 21:54:27 pm »

Cytuj
Cytuj
  A co do nawracania. Cóż, przecież nie można kogoś na siłę nawrócić, bo wiara musi być przyjęta świadomie i w pełni. A skoro ktoś chce pozostać przy błędzie i nadużyciu. Cóż przecież wiara to wolność, nawet wolność w wyborze zbawienie czy potępienie.
Hmmm. Tylko że kościół tak uczył od 2000 lat. Nikomu nie przyszła do głowy deklaracja "nie będę do was wysyłał misjonarzy, nie będę was nawracał"
Coś takiego chyba przyszło do głowy niejakiemu ks. Karlowi Rahnerowi SJ i sprzeciwił się chyba temu właśnie później niejaki kard. Ratzinger (vide konferencja biskupów w Chile - 07.1988).

Co do słowa ekumenizm - myślę,  że na każdym wydziale Teologicznym jeśli powie się jakiemuś Teologowi o ekumenizmie w kontekście religii niechrześcijańskich to zacznie wyjaśniać, że to już nie ekumenizm ale dialog międzyreligijny. Z tym słowem jest trochę tak jak ze słowem "duchowny", które według prawa kanonicznego odnosi się tylko do diakonów, przebiterów i biskupów, a potocznie także do zakonników, którzy nie mają święceń. Kanoniści są na to wrażliwi. Tak też jest może już inne znaczenie słowa "ekumenizm" w Teologii a inne w języku potocznym.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #37 dnia: Maja 25, 2009, 15:01:21 pm »

Coś w tym niestety jest. Miałem takie doświadczenie na Łotwie. Sporo protestantów konwertuje z konserwatywnego luteranizmu do "otwartego i radosnego (vide liturgia)" Kościoła Kat.  :-[
Co jest powodem smutku? Że konwertują z niewłaściwego powodu? Też chciałbym mieć takie zmartwienie. Moja łotewska część rodziny mogłaby się w końcu nawrócić do prawdziwej wiary.
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #38 dnia: Maja 09, 2013, 18:03:12 pm »

Kard. Koch: katolicy nie uprawiają prozelityzmu wobec Żydów, ale dają im świadectwo swej wiary w Chrystusa
czyli jak jednocześnie obronić się przed zarzutem o prozelityzm, ale nie wyprzeć się nawracania w praktyce

„Czy Żydzi są wyłączeni z misji ewangelizacyjnej Kościoła?”. Sprawę tę poruszył kard. Kurt Koch w wywiadzie dla międzynarodowego dzieła Pomocy Kościołowi w Potrzebie. Jako przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kieruje on równocześnie Komisją ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem. Szwajcarski purpurat był w Jerozolimie w związku z 12. spotkaniem wspólnej komisji przedstawicieli Stolicy Apostolskiej i Wielkiego Rabinatu Izraela, które odbyło się tam w dniach 29-30 kwietnia.
Stare Przymierze nie zostało przez Boga odwołane z nadejściem Nowego – przypomniał kard. Koch. Czy oznacza to jednak, że byłyby dwie różne drogi zbawienia, Mojżeszowa dla Żydów, a Chrystusowa dla nas? „Dla chrześcijan – podkreślił szef watykańskiej dykasterii – istnieje oczywiście tylko jedna droga do zbawienia, którą Bóg objawił nam w Jezusie Chrystusie. Jednak my chrześcijanie nie musimy dawać Żydom świadectwa o drodze, która byłaby im zupełnie obca, tak jak w przypadku wyznawców innych religii. A to dlatego, że Nowy Testament zbudowany jest całkowicie w oparciu o Stary. Kościół katolicki nie prowadzi zatem zorganizowanej misji wśród Żydów, jak to czynią pewne protestanckie grupy ewangelikalne. Natomiast my, jako chrześcijanie, również wobec Żydów składamy świadectwo nadziei, którą daje nam wiara w Chrystusa” – wskazał przewodniczący Komisji ds. Kontaktów Religijnych Stolicy Apostolskiej z Judaizmem.

Radio Watykańskie
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #39 dnia: Maja 09, 2013, 20:55:41 pm »

To nic nowego co kard. Koch mówi. Poprzednik tak samo mówił. W książce "Gwiazda i Krzyż" - Michaela Jonesa na stronie 115 pisze tak:   "6 listopada 2002 r. kardynał Kasper, przewodniczący Papieskiej Komisji do spraw Kontaktów Religijnych z Judaizmem, w przemówieniu, jakie wygłosił w Boston College, oznajmił, że Żydzi, aby zostać zbawieni, NIE muszą stać się chrześcijanami, i o ile postępują zgodnie ze swoim sumieniem i wierzą w boskie obietnice, tak jak pojmuje je ich religijna tradycja, są częścią planu Boga, który dla nas znajduje historyczne spełnienie w Jezusie Chrystusie"
Zapisane
Warmiaczka
aktywista
*****
Wiadomości: 578

« Odpowiedz #40 dnia: Maja 09, 2013, 21:36:38 pm »

http://papiez.wiara.pl/doc/1548792.Ewangelizacja-to-nie-prozelityzm
« Ostatnia zmiana: Maja 09, 2013, 21:40:43 pm wysłana przez Warmiaczka » Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #41 dnia: Maja 09, 2013, 22:04:58 pm »

To nic nowego. Przecież co najmniej od 1965 roku w sposób pośredni czy bezpośredni o tym się mówi w Kościele niestety. Wizyty papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI w synagogach nie wzięły się z powietrza. A po co oni obaj w ogóle tam poszli? Więc nie ma czemu się dziwić
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #42 dnia: Maja 09, 2013, 22:33:01 pm »

http://papiez.wiara.pl/doc/1548792.Ewangelizacja-to-nie-prozelityzm
Dziś "prozelityzm" rozumie się jako nakłanianie pozamerytoryczne (gratyfikacja, zastraszanie) do przyjęcia wiary.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #43 dnia: Maja 09, 2013, 23:16:37 pm »

Tutaj ciekawy jest tok rozumowania kard. Kocha:
przesłanka: droga do zbawienia, jaką głosi chrześcijaństwo, nie jest zupełnie obca żydom;
wniosek: nie należy prowadzić zorganizowanej misji wśród żydów.
Poza tym kard. Koch mówi w taki sposób, jakby nawrócenia żydów na chrześcijaństwo powinny się tylko dokonywać mimochodem, przez przypadek: nie przez bezpośrednie nawracanie. Żeby w sytuacji nawrócenia się jakiegoś żyda na katolicyzm można było niejako zdjąć "winę" z katolików i powiedzieć, że oni tylko dawali świadectwo swego życia, a konwersja żyda jest wyłącznie jego osobistą decyzją...
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #44 dnia: Maja 10, 2013, 07:10:35 am »

Kościół katolicki nie prowadzi zatem zorganizowanej misji wśród Żydów, jak to czynią pewne protestanckie grupy ewangelikalne. Natomiast my, jako chrześcijanie, również wobec Żydów składamy świadectwo nadziei, którą daje nam wiara w Chrystusa” – wskazał przewodniczący Komisji ds. Kontaktów Religijnych Stolicy Apostolskiej z Judaizmem.
Wynika z tego, że pewne protestanckie grupy ewangelikalne są bardziej wierne nakazom ewangelicznym niż Kościół Katolicki
Zapisane
Strony: 1 2 [3] 4 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Złe wieści z Watykanu - wieść nr 1 : koniec nawracania « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!