Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 28, 2024, 22:54:52 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Ciekawy artykuł o Fatimie
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 3 4 [5] Drukuj
Autor Wątek: Ciekawy artykuł o Fatimie  (Przeczytany 13319 razy)
P
bywalec
**
Wiadomości: 83

« Odpowiedz #60 dnia: Maja 27, 2009, 12:58:17 pm »

Cytuj
Niektórym nie mieści się w głowie że można być katolikiem ale mieć inną duchowość.
Czy na pewno chodzi koledze o duchowość? A nie przypadkiem o formę?
Cytuj
Ja także zamiast różańca odmawiam Modltwę Jezusową oraz Koronkę do Miłosierdzia Bożego ale nie dlatego że Różaniec jest be fuj ale dlatego że wole MJ i Koronke... czy to źle?

To nie jest złe :) ponieważ kościół powszechny w swym bogactwie proponuje różnorakie formy modlitwy, nie można być nadgorliwym i narzucać komuś określonej formy, niech Bóg poruszy serce człowieka i niech dokona wyboru.

Najważniejszym elementem modlitwy jest jej owoc, jeśli pobudza miłość, gorliwość, wyrzeczenie się światowych pokus - to dobrze obrana droga...
Cytuj
Czy to źle że w duchowości wschodniej nie ma adoracji Przenajświętszego Sakramentu i kultu NSNMP?
Dobrze byłoby gdyby się pojawiły.
Cytuj
słyszałem że niektórzy anglikanie akceptują katolicki różaniec podobnie jak w prawosławiu też się pojawia.
Duchowość kościoła katolickiego i prawosławnego w swej ortodoksji jest zgodna że wyobrażenia podczas modlitwy są niebezpieczną drogą ku zwiedzeniu - nie można budować obrazów Świętych, sytuacji, Apostołów i nimi się rozkoszować a także tymi które przychodzą zewnątrz. Sprawa komplikuje się gdy pojęcia użyte przez Ojców Kościoła nie wyjaśniają w sposób definitywny czym owo wyobrażenie jest a czym nie jest (roztrząsając na części pierwsze) Tym samym prawosławni mają zastrzeżenia do Św. Ignacego Loyoly a które według mnie są oparte na błędnych przesłankach.

Najprostszą definicją modlitwy różańcowej dla sceptyków jest modlitwa + lectio divina oparta na tajemnicach różańcowych.
« Ostatnia zmiana: Maja 27, 2009, 14:18:10 pm wysłana przez pątnik » Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #61 dnia: Maja 27, 2009, 14:26:11 pm »

Najważniejszym elementem modlitwy jest jej owoc, jeśli pobudza miłość, gorliwość, wyrzeczenie się światowych pokus - to dobrze obrana droga...
Owoc elementem modlitwy???
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
P
bywalec
**
Wiadomości: 83

« Odpowiedz #62 dnia: Maja 27, 2009, 14:42:42 pm »

Panie jp7 umiłowanie danej formy modlitwy jest swoistym owocem który zachęca nas do relacji z Bogiem, nie powinniśmy nikomu zabraniać modlić się Litanią tylko dlatego że my modlimy się na Różańcu.

Umiłowane formy modlitwy powinniśmy praktykować a o innych nie zapominać.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #63 dnia: Maja 27, 2009, 15:12:25 pm »

Czepiam się tylko słowa.
Owoc ma to do siebie, ze sporo potrwa, zanim się pojawi. Niektórych owoców nie dostrzeżemy, a z całą pewnością są. Dla mnie to nieprawdopodobne, aby owoc był elementem modlitwy. Tylko tyle.
Owszem - ważne i cenne jest, aby modlitwa dawała jak najobfitsze owoce. Ale gdzieś czytałem, że niekoniecznie ta modlitwa, która nam się najbardziej podoba - podoba się też najbardziej Panu Bogu.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
P
bywalec
**
Wiadomości: 83

« Odpowiedz #64 dnia: Maja 27, 2009, 17:02:24 pm »

W kontekście topikowej rozmowy na temat modlitwy - dlaczego modlę się tą formą a nie inną, pozwoliłem sobie użyć tego słowa, więc myślę że nie ma o co kopi kruszyć, jeśli wiemy po moim doprecyzowaniu o co chodzi :)
Zapisane
Strony: 1 ... 3 4 [5] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Ciekawy artykuł o Fatimie « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!