Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 29, 2024, 08:54:53 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Odpusty reaktywacja
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] Drukuj
Autor Wątek: Odpusty reaktywacja  (Przeczytany 7927 razy)
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #15 dnia: Stycznia 03, 2014, 12:36:17 pm »

Niektóre przejawy aktywności forumowej kwalifikują się do czynności obdarzonych II ogólniejszą formą udzielenia odpustu cząstkowego :-)

Tak, tylko trzeba odpowiednio pisać. Jak się napisze taką małą czcionką:

60. Publiczne odmówienie hymnu


Nie wiem, jaki związek ma zacytowana przez pana, wypowiedź p. Bartka z 2009 r. z moją wypowiedzią zamieszczoną grudzień/2013 r. -  przypomnienie o uzyskaniu odpustów w ostatnim dniu roku i w Nowy Rok.


...to może nie wystarczyć. Lepiej tak:

60. Publiczne odmówienie hymnu


albo jeszcze lepiej tak:

60. Publiczne odmówienie hymnu

Generalnie, im większa czcionka, bardziej wytłuszczona i kolorowa, tym większa szansa na odpust.

Być może dla pana tak.

Obnażył pan swoją głupotę nie pierwszy już raz. Jaki związek ta wypowiedź ma z tematem wątku, oprócz wypowiedzi ad-personam w moja stronę??? To już nie pierwszy raz. Moich wpisów pan wcale nie musi czytać jak rażą, to raz, a dwa to można tu przeczytać:


"(...) 2. Zobowiązuje się wszystkich uczestników Forum do zachowania elementarnych zasad kultury, szacunku dla innych, cierpliwości i łagodności.

3. Zabrania się zaśmiecania Forum wypowiedziami niezwiązanymi z jego tematyką, niewnoszącymi nic nowego do dyskusji,"
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #16 dnia: Stycznia 03, 2014, 12:37:52 pm »


Tak za samo przeżegnanie się, wyczytałem to w jakimś starym modlitewniku, ale nie pamiętam ile.

55. Pobożne przeżegnanie się i wypowiedzenie słów: W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen. - odpust cząstkowy.
 
http://archidiecezja.lodz.pl/czytelni/odpusty.html
Zapisane
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #17 dnia: Stycznia 03, 2014, 12:50:43 pm »

Czy ktoś się orientuje moze, gdzie obecnie, obojetnie w starej, czy nowej formie, mozna uzyskać poświęcenie różańca z krzyżackimi odpustami?
Zapisane
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #18 dnia: Stycznia 03, 2014, 16:59:48 pm »

Może tam:
http://www.deutscher-orden.at/
Aczkolwiek musiałby Pan chyba pojechać do Austrii. Albo przynajmniej do Czech...
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #19 dnia: Stycznia 03, 2014, 20:16:58 pm »

[wrzaskliwe formatowanie usunięte]

Obnażył pan swoją głupotę nie pierwszy już raz. Jaki związek ta wypowiedź ma z tematem wątku, oprócz wypowiedzi ad-personam w moja stronę??? To już nie pierwszy raz. Moich wpisów pan wcale nie musi czytać jak rażą

Nawzajem, Madame. Panie też nie musi czytać moich, ani tym bardziej odpowiadać.

Jak już wyjaśniłem na privie, mój wpis miał na celu zwrócenie uwagi na irytującą manierę widoczną w Pani postach. Praktycznie w każdym używa Pani dużej, wytłuszczonej czcionki, czasami cały tekst jest wytłuszczony. To samo z kolorem.

Pisanie całego postu wytłuszczoną czcionką uwłacza regułom typografii, jest niegrzeczne i mija się z celem. Przypomina to wrzask. Owszem, czasem trzeba wrzasnąć, i po to jest gruba czcionka - żeby podkreślić jakieś fragment wypowiedzi raz na jakiś czas. Raz na jakiś czas, ale nie non-stop.

Mam nadzieję, że teraz wyraziłem się jasno. A jeżeli moja wypowiedź jest sprzeczna z regulaminem, to moderatorzy będą wiedzieli co zrobić.

Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #20 dnia: Stycznia 03, 2014, 20:39:34 pm »

Czytałam w pismach o. Maksymiliana M. Kolbego w temacie: "Arcybractwo Różańca św." o tych odpustach:

"Licznymi też odpustami obdarzyli papieże różaniec św. Najwięcej korzystają wierni z odpustów tak zwanych dominikańskich i krzyżackich. Na mocy pierwszych zyskuje się 100 dni odpustu za każde "Ojcze nasz" i za każde "Zdrowaś" przy odmawianiu co najmniej jednej cząstki różańca. Nadają ten odpust OO. Dominikanie lub kapłani posiadający na to szczególną władzę od Stolicy Apostolskiej albo od generała OO. Dominikanów.(...) Przy wspólnym odmawianiu wszyscy na mocy przywileju Piusa IX (22 stycznia] 1858) dostępują tego odpustu, jeżeli choć jedna tylko z osób używa różańca. Krzyżackie odpusty to 500 dni odpustu za każde "Ojcze nasz" i za każde "Zdrowaś", chociażby się je odmówiło bez zamiaru odmówienia nawet część różańca. Prócz tych można jeszcze otrzymać od kapłana mającego na to osobną władzę odpusty apostolskie. Zyskuje się je nawet nie używając przedmiotu, do którego jest przywiązany, więc w tym wypadku różańca."

http://niepokalanow.pl/pisma,tom-6,1021-arcybractwo-rozanca-sw,1138



Zastanawiałam się nad tym, czy nadal te odpusty są, czy nie obowiązuje teraz najnowsza nauka o odpustach, którą podają dwa dokumenty Stolicy Apostolskiej, mianowicie:

1. “Indulgentiarum doctrina” z dnia 1.01.1967 r.

2. “Enchiridion indulgendarum” z dnia 29.06.1968 r.

W drugim dokumencie znajduje się zatwierdzenie nowego “Wykazu odpustów” przez papieża Pawła VI z dnia 15.06.1968 r. oraz bardzo ważna informacja, mianowicie: “...unieważniając ogólne formy udzielania odpustów nie zamieszczony w niniejszym WYKAZIE, znosi ponadto przepisy Kodeksu Prawa Kanonicznego i Pism Apostolskich, dotyczących odpustów, o ile nie są wyliczone w zamieszczonych poniżej normach o odpustach”.



Zgodnie z Konstytucją Apostolską Indulgentiarum doctrina dotychczasowe odpusty powinny zostać zrewidowane:
N. 14. Spisy i zbiory odpustów Zakonów, Kongregacji zakonnych, Towarzystw prowadzących życie wspólne bez ślubów, Instytutów świeckich oraz pobożnych Stowarzyszeń wiernych zostaną jak najprędzej poddane rewizji, tak że odpust zupełny będzie można uzyskać tylko w specjalne dni ustalone przez Stolicę Świętą na wniosek najwyższego Przełożonego Zakonu lub gdy chodzi o pobożne Stowarzyszenia na wniosek miejscowego Ordynariusza.

[...] Wyniki rewizji, o których w N. 14 i N. 15 winny być przedłożone Świętej Penitencjarii Apostolskiej w przeciągu roku. Po upływie zaś dwóch lat od daty wyjścia tej Konstytucji odpusty, które nie zostaną zatwierdzone, utracą wszelką moc.
Chcemy, ażeby niniejsze Nasze postanowienia i przepisy miały moc i skuteczność teraz i na przyszłość bez względu - o ile w ogóle trzeba to zaznaczyć - na Konstytucje i Zarządzenia Apostolskie wydane przez Naszych Poprzedników, oraz na inne przepisy, osobnej nawet wzmianki i odwołania godne.

Za: http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/pawel_vi/konstytucje/indulgentiarum_doctrina_01011967.html
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #21 dnia: Stycznia 04, 2014, 00:33:59 am »


Nawzajem, Madame. Panie też nie musi czytać moich, ani tym bardziej odpowiadać.

(ble, ble, ble...)

Mam nadzieję, że teraz wyraziłem się jasno. A jeżeli moja wypowiedź jest sprzeczna z regulaminem, to moderatorzy będą wiedzieli co zrobić.

A ja miałem wrażenie, że trochę za wcześnie zaczął Pan świętować Nowy Rok 2014.

"Tuż po zmroku pierwsze ciała osunęły się pod stół" - cytat z pewnej książki.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Strony: 1 [2] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Odpusty reaktywacja « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!