Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 19:14:10 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Matura 2009 - historia - poradziliby sobie państwo z pytaniami o Kościół?
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] Drukuj
Autor Wątek: Matura 2009 - historia - poradziliby sobie państwo z pytaniami o Kościół?  (Przeczytany 3448 razy)
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #15 dnia: Maja 13, 2009, 11:00:11 am »

Panowie zbyt dużo kombinować raczą. Sobór nie wprowadził języków narodowych do liturgii, gdyż one były już wcześniej. Proszę zwrócić uwagę, że pada tam hasło "Kościół katolicki", poza tym w pytaniu nie mówi się o rycie rzymskim, a o Kościele Katolickim w ogóle. A od czasów apostołów mamy wieeeeele przykładów na użycie "języków narodowych" w liturgii. Poza tym wszystko wskazuje na to, że Ostatnia Wieczerza też była sprawowana w języku ludowym :)

Swoją drogą określenie "język narodowy" też jest dziwaczne, przecież nie ma czegoś takiego jak język narodowy. Ludzie należący do różnych narodów mogą używać jednego języka i odwrotnie. Poza tym zakładając, że coś takiego jak język narodowy rzeczywiście istnieje, to łacina jest także takim właśnie językiem.
Zapisane
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 682


« Odpowiedz #16 dnia: Maja 13, 2009, 16:43:00 pm »

Troszkę bokotemat, ale dziś to że znam mniej więcej Liturgię pomogło mi zdać maturę ustną na 100%.. Na pytanie, dlaczego wybrałem temat "wizja Boga" odpowiedziałem, że to zgodne z moimi zainteresowaniami i potem się zaczęło wypytywanie o ową Liturgię, łącznie z reklamą Mszy w Tarnowie :)
Zapisane
Taki sobie o...
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #17 dnia: Maja 13, 2009, 16:50:58 pm »

Troszkę bokotemat, ale dziś to że znam mniej więcej Liturgię pomogło mi zdać maturę ustną na 100%.. Na pytanie, dlaczego wybrałem temat "wizja Boga" odpowiedziałem, że to zgodne z moimi zainteresowaniami i potem się zaczęło wypytywanie o ową Liturgię, łącznie z reklamą Mszy w Tarnowie :)

Więcej takich prac maturalnych! :)
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #18 dnia: Maja 13, 2009, 16:54:17 pm »

Ja uwazam, że odpowiedzi 1 i 3 są fałszywe, ponieważ Liturgia w języku narodowym została wprowadzona przez Pawła VI - to tzw NOM, a ryt 1965 był po łacinie... Mail poszedł..

PS: Zdawałem WOS, ale trzeba bronić prawdy.

Czyli drugie zdanie jest prawdziwe? Choroba jasna, na półce leży rerum novarum. Aż jutro sięgnę po nią. Co do solidaryzmu społecznego to się zgadzam. Jednak nigdy nie słyszałem o chrześcijańskiej demokracji muszę przyznać. Potrafi ktoś coś na ten temat napisać? Braki w lekturach dokumentów kościelnych doskwierają.

Chodzi o ruchy polityczne, tzw. partie chadeckie.
Zapisane
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 682


« Odpowiedz #19 dnia: Maja 13, 2009, 17:19:27 pm »

Przy okazji pragnę publicznie podziękować Panu Fidelisowi za pomoc.

Dziękuję bardzo!
Zapisane
Taki sobie o...
Strony: 1 [2] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Matura 2009 - historia - poradziliby sobie państwo z pytaniami o Kościół? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!