Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 26, 2024, 11:35:47 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Opętanie i egzorcyzmy
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 Drukuj
Autor Wątek: Opętanie i egzorcyzmy  (Przeczytany 17794 razy)
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #30 dnia: Lutego 12, 2009, 12:30:06 pm »

Mnie rodzice robią placem znak krzyża na czole. Zawsze jak na dłużej wyjeżdżam - na wakacje, na studia, jak mama się o mnie martwi.

Ja dzieciom przed zasnieciem czasami krzyzyk robie.
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #31 dnia: Lutego 12, 2009, 12:32:01 pm »

Ja robię tak zawsze. Nie tylko przed snem, ale też przed zajęciami mojego synka w przedszkolu.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Mariusz
adept
*
Wiadomości: 36

« Odpowiedz #32 dnia: Lutego 12, 2009, 12:40:34 pm »


Cytuj
Znaczy, że te odpuszczone na spowiedzi zapomniał??
Nie widzi ich, bo Bóg jest odpuścił.


OK, ale szatan ma przecież pamięć? Nie zna przyszłości, ale zna przeszłość i nasze słabości, również te nasze złe skłonności które nieustannie powracają, mimo że odpuszczone. Nie mógłby tego wykorzystać przeciwko egzorcyście? Czy mógłby, ale Pan Bóg mu nie pozwala?
Zapisane
Dwie są drogi, jedna droga życia, a druga śmierci - i wielka jest różnica między nimi (Didache)
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #33 dnia: Lutego 12, 2009, 12:55:15 pm »

Nie wiem czy ma pamięć czy nie. Raz wybaczone grzechy przecież i dla Boga są wybielone przez Jego krew. W każdym razie egzorcyści mówili że nie zna.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #34 dnia: Lutego 12, 2009, 14:29:27 pm »


Dla Pan a Boga owszem. Dla grzesznika niekoniecznie.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #35 dnia: Lutego 13, 2009, 15:42:14 pm »

Może i bazować na grzechach już odpuszczonych - choćby sugerując, że jednak odpuszczone nie są...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #36 dnia: Lutego 14, 2009, 20:43:04 pm »

I tak i nie ;-)

Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
giacinto
uczestnik
***
Wiadomości: 115


« Odpowiedz #37 dnia: Lutego 14, 2009, 21:38:01 pm »

SZatan może oskarżać człowieka, przecież to jego główne zadanie już opisane w Starym Testamencie, to zbieranie dowodów winy człowieka i oskarżanie go przed Najwyższym. To jest pytanie, czy szatan moze znać nasze grzechy? Z pewnoscią nie jest wszechwiedzący, więc nie może znać tajników naszego sumienia. Nie może też oskarżać nas z naszych win, gdy zostały one ważnie odpuszczone w sakramencie pokuty i obmyte krwią Chrystusa i sam Bóg uważa je za niebyłe. Tych win (grzechów) już nie ma, szatan ich nie widzi, zostały zgładzone raz na zawsze. Natomiast szatan to psycholog, zna nasze uwarunkowania, skłonności te dobre i złe i POTRAFI WYCIĄGAĆ WNIOSKI. Wydaje mi się, że pieknie temat wiedzy i niewiedzy szatana opisał św. Tomasz z Akwinu i warto doprecyzowac z jego pomocą, pewne szczegóły i wyjaśnić wątpliwości.
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #38 dnia: Lutego 14, 2009, 23:34:04 pm »

Podczas opętania osoba taka wykazuje sie znajomością rzeczy ukrytych i odległych - więc moze np. powiedzieć, że ktoś z rodziny jest w piekle. To jednak nie oznacza, że trzeba mu ufać.
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Leszek
uczestnik
***
Wiadomości: 118


« Odpowiedz #39 dnia: Lutego 16, 2009, 11:14:43 am »

Nie wiem czy ma pamięć czy nie.

Jak może nie mieć pamięci, skoro jest stworzeniem inteligentnym. Oczywiście, że zna nasze grzechy, również te odpuszczone. Skoro ja znam te grzechy ludzi, które poznałam zmysłami, to dlaczego ma ich nie znać zły, który jest o wiele inteligentniejszy ode mnie i nie będąc ograniczony ciałem ma o wiele większe możliwości poznawcze.
Dokładnie tak mówił znajomy egzorcysta
Zapisane
+++
giacinto
uczestnik
***
Wiadomości: 115


« Odpowiedz #40 dnia: Lutego 16, 2009, 19:14:03 pm »

Owszem zgodze się z tym, ze szatan moze znać nasze grzechy, równiez te odpuszczone, ale pod warunkiem, ze był ich obserwatorem. Należałoby uważać i nie przekraczać pewnej granicy, która powoduje, że łatwo popaść w pewien dualizm i absolutyzację zła, przypisując mu cechy absolutu... Szatan nie wie wszystkiego i wiedzieć nie może. Jeśli zna tajniki naszego sumienia, to nie dlatego, ze w nim czyta, ponieważ nasze serca zna jedynie Bóg. On obserwuje, jest superinteligentny, zna nasze skłonności. Czy zna wszystkie nasze grzechy? Nie, nie zna wszystkich. Oczywistym jest, że szatan wiele może, ale zawsze należy pamiętać, że jest tylko stworzeniem, a nie absolutem.
Zapisane
giacinto
uczestnik
***
Wiadomości: 115


« Odpowiedz #41 dnia: Lutego 16, 2009, 21:03:26 pm »

To jest oczywistość oczywistości :-) że szatan jest duchem i nie napisałem wcale, że jest bytem cielesnym, a nawet nie zasugerowałem tego. Ale jesli piszemy o kims takim jak szatan, to oczywistym jest, że uzywamy analogii. Szatan[upadły anioł]nie musi nas obserwować chodząc za nami krok w krok, z całą pewnością jednak nie zna tajników naszych sumień w takim stopniu jak Bóg - i co do tego nie mamy chyba wątpliwości.

a co pisze św. Tomasz ? - warto nad tym się zatrzymać.

Cytuj
W dwojaki sposób można poznawać skrytości serca: Pierwsze, w swoim skutku czy przejawach; w tem sposób może je poznawać zarówno anioł, jak i człowiek; a im bardziej maskowane są owe przejawy tym wnikliwszego domagają się poznawcy. I tak przeżycia wewnętrzne, tj. skrytości serca niekiedy poznaje się po zewnętrznych postępkach, a niekiedy po zmianach na obliczu; lekarze zdołają nawet poznać przeżycia duszy po tętnie; tym bardziej mogą je tą drogą poznawać aniołowie - a także i szatani - jako że wnikliwiej dostrzegają i oceniają najskrytsze nawet takowe zmiany cielesne. Augustyn tak o tym pisze: ?(Szatani) z łatwością odczytują usposobienia czy przeżycia wewnętrzne ludzi nie tylko słowem wyrażone, ale także poczęte w duszy, jako że dusza wyraża je na zewnątrz jakowymiś znakami w ciele?5 - jakkolwiek w dziele Odwołań6 powiada, że nie trzeba upierać się przy sposobie, w jaki to się dzieje.
Drugie, skrytości serca można poznawać [same w sobie, a więc]: myśli o ile są w rozumie, uczucia (affectiones) o ile są we woli; i w ten sposób sam tylko Bóg może
138
poznawać myśli i uczucia woli. Jest tak dlatego, że wola stworzenia rozumnego podlega samemu tylko Bogu i tylko On sam może na nią działać ? on, który jest głównym jej przedmiotem jako jej ostateczny cel; pełniejsze tego wyjaśnienie podajemy niżej7. I dlatego samemu tylko Bogu znane jest to, co jest we woli lub co od samej woli zależy. Co więcej, od samej woli - co chyba jest każdemu jasne - to zależyn że ktoś aktualnie coś myśli; każdy bowiem według własnej woli używa nabytej wiedzy lub istniejących w nim form myślowych [urobionych pojęć]; to właśnie ma na myśli św Paweł, pisząc: ?Kto zaś z ludzi zna to, co ludzkie, jeżeli nie duch, który jest w człowieku??8.
Na 1. Dwie przeszkody wpływają na to, że w życiu obecnym jeden człowiek nie poznaje skrytości drugiego; są to: ociężałość ciała i wola zamykająca w sobie swoje tajniki. Pierwsza przeszkoda będzie zniesiona przy zmartwychwstaniu; dla aniołów ona istnieje. Druga pozostanie po zmartwychwstaniu; wiąże obecnie aniołów. Wszelako jakość duszy - jej stopień łaski i chwały, będzie się ujawniać w ciele - jego blasku; i po tym to blasku jede, będzie mógł poznawać duszę drugiego.
Na 2. Jeden anioł widzi formy myślowe drugiego, jako że miara czy zasób form myślowych co do ich większej lub mniejszej powszechności czy ogółowości jest dostosowany do rangi jestestw; bynajmniej jednak z tego nie wynika, że jeden poznaje sposób, w jaki drugi używa owych form myślowych, gdy aktualnie coś myśli.
Na 3. Władze pożądawcze zwierząt nierozumnych nie panują nad swoim postępowaniem, ale działają pod wpływem bodźców przyczyny cielesnej lub duchowej. A ponieważ aniołowie poznawają rzeczy cielesne oraz ich stan, dlatego mogą poprzez nie poznawać to, co jest we władzy pożądawczej i w poznawaniu wyobraźni zwierząt nierozumnych, a także i ludzi, jako że i u ludzi niekiedy pożądanie zmysłowe zrywa się do działania pod wpływem bodźca cielesnego - tak jak to zawsze dzieje się u zwierząt nierozumnych. Jeśli jednak poruszenie pożądania zmysłowego i poznawanie wyobraźni w człowieku dzieją się na rozkaz i pobudzenie woli i rozumu, to w takim wypadku aniołowie nie muszą ich poznawać; a to dlatego, że - jak uczy Filozof9 - także niższa część duszy bierze jakoś udział w rozumie, tak jak posłuszny w rozkazodawcy.
Z tego jednak bynajmniej nie wynika, że anioł - jeżeli poznaje to, co jest w pożądaniu zmysłowym lub w wyobraźni człowieka - poznaje to, co jest w myśli lub woli, gdyż myśl lub wola nie podlegają pożądaniu zmysłowemu i wyobraźni; myśl i wola może się nimi dowolnie posługiwać. /43/
Zapisane
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #42 dnia: Lutego 17, 2009, 01:20:15 am »

W którejś książce o egzorcyzmach (przedsoborowa z imprimatur, jutro mogę podac źródło) autor, niemiecki jezuita i egzorcysta, pisał, że zły duch nie ma dostępu do naszych myśli i sumień. Obserować może natomiast niemal wszystko - pamiętajmy, że po pierwsze zbuntowanych aniołów było wielu, a po drugie każdy z nich ma zdolności wielokrotnie przekraczające ludzkie nie tylko możliwości, ale nawet wyobrażenie.

Co do ujawniania podczas egzorcyzmów grzechów odpuszczonych podczas spowiedzi, autor twierdził, że szatan tego uczynić nie może. Nie pamietam tylko jak to było uzasadnione. Spróbuję jutro poszukać i tutaj przykleić odpowiedni fragment.
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #43 dnia: Lutego 17, 2009, 07:15:18 am »

W którejś książce o egzorcyzmach (przedsoborowa z imprimatur, jutro mogę podac źródło) autor, niemiecki jezuita i egzorcysta, pisał, że zły duch nie ma dostępu do naszych myśli

To dlaczego w filmie o opetaniach mowia o tescie na opetanie polegajacym na tym, ze kaplan podchodzac do osoby opetanej w myslach zwraca sie do szatana.Jesli to prawdziwe opetanie to szatan reaguje.
Zapisane
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #44 dnia: Lutego 17, 2009, 10:11:25 am »

Książka o której pisałem to: "Demoniczne opętanie dzisiaj. Fakty i interpretacje". Autor: O. Adolf Rodewyk SJ. Podczas II wojny światowej przeprowadzał egzorcyzmy na niemieckiej pielęgniarce w szpitalu polowym. Książka jest opisem tego przypadku, a jednocześnie autor stara się uporządkować i usystematyzować swoją wiedzę na temat opętania i egzorcyzmów. Chętnym mogę podesłać tę książkę mailem - proszę o kontakt na PW.

Co do znajomości przez złego ducha ludzkich grzechów wyszukałem taki fragment:

Cytuj
Diabły znały również nie wyznane grzechy innych ludzi. Dwa razy byłem świadkiem, jak komuś z oczekujących rzuciły je w twarz. Jednym razem była to pielęgniarka, która spokojnie wysłuchała tego, później jednak powiedziała mi: "Teraz już pozostaje księdzu jedynie powiedzieć: Ego te absoluo", innymi słowy: uznała, że to, co powiedziano o niej, było prawdą. Potem diabły już nic nie mogły powiedzieć o tych grzechach. Jeden z nich wyjaśnił, że ważna spowiedź pozbawia je znajomości wyznanych grzechów; z tego, co zostanie wyznane i naprawione podczas spowiedzi, nie wolno im robić użytku: "Potem widzimy tylko jakąś ścianę". Myśl ta później częściej powracała.
Zapisane
Strony: 1 2 [3] 4 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Opętanie i egzorcyzmy « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!