Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 25, 2024, 03:47:13 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231960 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Chrzest i FSSPX
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Chrzest i FSSPX  (Przeczytany 4402 razy)
abu josef
adept
*
Wiadomości: 26

« dnia: Lipca 21, 2012, 11:54:22 am »

Szanowni Panstwo,
Nie pisze zbyt czesto tutaj, praktycznie w ogole. Mam jednak do Panstwa prosbe. Chcialbym ochrzcic mojego syna w kaplicy FSSPX, jednak pojwil sie
pewien problem. Otoz zaproponowalem bycie chrzestnym mojemu bardzo dobremu koledze, ktory owszem jest katolikiem, nie uprzedzonym do Tradycji,
ale ze tak powiem - NOMowym i do tego legalista. Zwrocil on sie do kurialnego notariusza z pytaniem, czy moze byc chrzestnym i w ogole w jakiej sytuacji kanonicznej
jest Bractwo. W "kompetentnej" odpowiedzi uslyszal, ze mniej wiecej... stosunek Kosciola do Bractwa jest taki sam jak do innych wyznan chrzescijanskich i ze zgodnie
z prawem kanonicznym nie moze byc ojcem chrzestnym. Moje pytanie do Panstwa jest nastepujace: co w takiej sytuacji mam zrobic ? czy spotkali sie Panstwo (jako wierni) z podobnymi
problemami lub slyszeli o podobnych ? czy znaja Panstwo jakies odpowiedzi komisji Ecclesia Dei w tej materii, ktorymi moglbym uspokoic potencjalnego chrzestnego  ?
Dodatkowo ze strony chrzestnej padla sugestia, ze ona nie widzi problemu ale zebysmy sie upewnili czy sakrament jest wazny. jestem zalamany, ale sie nie poddaje - czy jakos
moge uspokoic chrzesstna ? Dziekuje z gory za odpowiedz

Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #1 dnia: Lipca 21, 2012, 12:04:18 pm »

Sakrament chrztu jest zawsze ważny. Natomiast pytanie się w polskich kuriach uważam za zbyteczne, bo i tak oni nie uznają FSSPX za katolików, mimo że Watykan ma inne zdanie. Dla Kościoła w POlsce to papieżem jest nadal JPII, a nie Benedykt XVI
Zapisane
genowefa
aktywista
*****
Wiadomości: 1090

« Odpowiedz #2 dnia: Lipca 21, 2012, 12:08:55 pm »

Myślę, że chrzestną można uspokoić, a chrzestnego raczej nie.
Chrzest jest ważny. Nie mniej jednak NOMowy legalista  nigdy nie uzyska tej rzetelnej informacji w strukturach które uważa za jedyny słuszny punkt odniesienia.

Ja osobiście rozwiązałabym problem w ten sposób, że znalazłabym jakiekolwiek zastępstwo za tego nadgorliwego chrzestnego.
 Formalnie chrzestnym zostałby ów legalista, jednak  bez narażania się na udział w czymś  dla siebie  niezrozumiałym.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #3 dnia: Lipca 21, 2012, 12:11:26 pm »

Zgadzam się, bo wiadomo co mówią w kuriach polskich o FSSPX
Zapisane
lapsi
bywalec
**
Wiadomości: 97


« Odpowiedz #4 dnia: Lipca 21, 2012, 14:20:14 pm »

Jeśli jest posoborowym legalistą, to proszę powołać się na Dyrektorium Ekumeniczne z 1993  ;D W punkcie 98 jest napisane, że "Rolę chrzestnego w chrzcie udzielanym w prawosławnym Kościele wschodnim może pełnić katolik, o ile został zaproszony. W tym przypadku obowiązek czuwania nad wychowaniem chrześcijańskim spoczywa w pierwszym rzędzie na chrzestnym (lub chrzestnej) będącym członkiem Kościoła, w którym dziecko zostało ochrzczone". Można przyszłemu chrzestnemu wytłumaczyć, że skoro u prawosławnych można, to tym bardziej w FSSPX. A jak będzie nadal miał opory to proszę zagrać na jego posoborowych emocjach i powiedzieć, że jest Panu bardzo przykro, że kolega nie stosuje ekumenizmu w praktyce. 

A bardziej poważnie: proszę się zastanowić również nad rolą jaką pełnią rodzice chrzestni. To nie są tylko świadkowie ceremonii, jak w przypadku małżeństwa (wyżej wspomniane "jakiekolwiek zastępstwo" to tragiczna pomyłka, aż ciarki po plecach przechodzą!), ale mają za zadanie pomagać i czuwać nad religijnym wychowaniem dziecka. Jeśli decyduje się Pan na chrzest dziecka w FSSPX, to pewnie chciałby Pan wychować dziecko w duchu Tradycji katolickej. Więc proszę się zastanowić, czy kolega będzie mógł w tym pomóc. 
Zapisane
genowefa
aktywista
*****
Wiadomości: 1090

« Odpowiedz #5 dnia: Lipca 21, 2012, 19:11:56 pm »

Takie zastepstwa chrzestnego na chrzcie były praktykowane w FSSPX.
Rozmawiałam w zeszłą niedzielę z rodzicami którzy zastosowali tę zasadę podczas chrztu swojego synka warszawskim kościele.
Zastępstwa ojca chrzestnego podjął się Brat X.
W dokumentach jednak w takim wypadku nie wpisuje się Brata X., tylko osobę która była na chrzestnego poproszona, lecz w tym czasie nie mogła być fizycznie obecna w kościele.
Także lepiej niech Pan może zachowa swoje biedne "ciarki"  na bardziej stosowną do tego okazję.
Zapisane
lapsi
bywalec
**
Wiadomości: 97


« Odpowiedz #6 dnia: Lipca 21, 2012, 19:31:27 pm »

Nie zrozumiałem, że po prostu chodzi Pani o pełnomocnictwo, bo tak to się nazywa.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #7 dnia: Lipca 21, 2012, 19:37:25 pm »

... pytanie się w polskich kuriach uważam za zbyteczne ...
Póki co należy to przyjąć za fundamentalną zasadę.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
stary kontra
aktywista
*****
Wiadomości: 535

« Odpowiedz #8 dnia: Lipca 21, 2012, 20:03:24 pm »

Takie zastepstwa chrzestnego na chrzcie były praktykowane w FSSPX.
W  Kościele jest dozwolona praktyka per procura czyli zastępstwa z upoważnienia.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #9 dnia: Lipca 23, 2012, 08:47:02 am »

Samemu zadać pytanie do PC Ecclesia Dei.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #10 dnia: Lipca 23, 2012, 08:48:00 am »

A dokument z Kuri - wziąć od chrzestnego i przy okazji wysłania poprosić o komentarz....
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Chrzest i FSSPX « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!