Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 18, 2024, 17:58:59 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231944 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Wywiad z ks. Stefanem Sandmarkiem FSSPX, byłym protestanckim pastorem
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Wywiad z ks. Stefanem Sandmarkiem FSSPX, byłym protestanckim pastorem  (Przeczytany 3377 razy)
marcopolo
adept
*
Wiadomości: 42

Piotr Wenecki
« dnia: Lipca 10, 2012, 18:47:34 pm »

Wywiad z byłym protestanckim pastorem a obecnie katolickim księdzem Stefanem Sandmarkiem FSSPX (w j. polskim):

http://www.wenecki.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=191:wywiad-z-byem-protestanckim-pastorem-a-obecnie-katolickim-ksidzem-stefanem-sandmarkiem-fsspx&catid=34:gowna&Itemid=68
Zapisane
Lvsaticvs
bywalec
**
Wiadomości: 97


« Odpowiedz #1 dnia: Lipca 10, 2012, 22:55:34 pm »

Po pierwsze primo: Nie Stefanem, a Stenem.
Po drugie primo: Imię Sten znaczy "skała", więc należałoby je oddać jako "Piotr" (info z ust samego x.S.S.). Swoją drogą co to za mania i maniera spolszczania na siłę wszystkich cudzoziemskich imion?!
Zapisane
+ in patientia vestra possidebitis animas vestras +
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #2 dnia: Lipca 11, 2012, 06:24:30 am »

Też mi się nie podoba spolszczanie imion. Nawet tych które mają odpowiednik polski.
Zapisane
Krzysztof Kałębasiak
aktywista
*****
Wiadomości: 1136


« Odpowiedz #3 dnia: Lipca 11, 2012, 07:17:52 am »

Tlumaczenie (tych, ktore mozna) i spolszcznie imion, to cos normalnego.
Panowie zapewne zaczynali czytac gazety, gdy juz juz wprowadzono idiotyczna sposob zapisywania imion w wersji angielskiej. I tak Ukrainiec Szwczenko zostal Shevtschenko, Pekin zostaj Bejingiem, itd.
Zapisane
prosty_czlowiek
rezydent
****
Wiadomości: 267

« Odpowiedz #4 dnia: Lipca 11, 2012, 07:36:38 am »

Panowie zapewne zaczynali czytac gazety, gdy juz juz wprowadzono idiotyczna sposob zapisywania imion w wersji angielskiej. I tak Ukrainiec Szwczenko zostal Shevtschenko, Pekin zostaj Bejingiem, itd.

To nie jest idiotyczny sposób.
Pewien Ukrainiec tłumaczył mi kiedyś o co chodzi. To jest pewna oficjalna transkrypcja ich nazwisk z cyrylicy, szczególnie ważna w paszportach. Dzięki temu wszyscy na całym świecie  identycznie wymówią to nazwisko i zapiszą je alfabetem łacińskim.  Dlatego we wszystkich oficjalnych pismach (np. : umowach) nazwiska trzeba tak pisać.
Tak słyszałem.
Zapisane
mestwin
uczestnik
***
Wiadomości: 180


« Odpowiedz #5 dnia: Lipca 11, 2012, 08:34:20 am »

Cytuj
Tlumaczenie (tych, ktore mozna) i spolszcznie imion, to cos normalnego.

To nic normalnego, to głupota. Z tego co znm robią to "Zawsze wierni" i "NCzas".
Zapisane
marcopolo
adept
*
Wiadomości: 42

Piotr Wenecki
« Odpowiedz #6 dnia: Lipca 11, 2012, 08:52:54 am »

Cytuj
Imię Sten znaczy "skała", więc należałoby je oddać jako "Piotr"
Tłumaczenie "Stefan" pojawiło się na stronie http://news.fsspx.pl/?p=819.
Ale dla bezpieczeństwa zmieniam tytuł i zostawiam "Sten".
Zapisane
stary kontra
aktywista
*****
Wiadomości: 535

« Odpowiedz #7 dnia: Lipca 11, 2012, 09:37:21 am »

Cytuj
Tlumaczenie (tych, ktore mozna) i spolszcznie imion, to cos normalnego.

To nic normalnego, to głupota. Z tego co znm robią to "Zawsze wierni" i "NCzas".
Nic bardziej błędnego. To świadectwo chrześcijańskiej wspólnoty, dowód wspólnych korzeni i imion świętych ważnych dla różnych kultur w Europie. Coś na kształt pomostu. Wbrew zamieszaniu w regułach np. królowa Elżbieta - a już - król Juan Carlos.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #8 dnia: Lipca 11, 2012, 11:14:56 am »

Panowie zapewne zaczynali czytac gazety, gdy juz juz wprowadzono idiotyczna sposob zapisywania imion w wersji angielskiej. I tak Ukrainiec Szwczenko zostal Shevtschenko, Pekin zostaj Bejingiem, itd.

Pewien Ukrainiec tłumaczył mi kiedyś o co chodzi. To jest pewna oficjalna transkrypcja ich nazwisk z cyrylicy, szczególnie ważna w paszportach. Dzięki temu wszyscy na całym świecie  identycznie wymówią to nazwisko i zapiszą je alfabetem łacińskim.  Dlatego we wszystkich oficjalnych pismach (np. : umowach) nazwiska trzeba tak pisać.
Tak słyszałem.

Co Pan powie ...  "Wszyscy na całym świecie" - śmiechu warte !! Nawet jakby wprowadzono na całym świecie 1 język, to wymowa by pozostała różna. Jeśli chce Pan pisać i czytać nazwisko Пётр Ильич Чайковский nie Czajkowski lecz Pyotr Ilyich Tchaikovsky, to ma pierwsza myśl jest taka, że widzi Pan to nazwisko po raz pierwszy w życiu.

A xiądz powinien zostać Stenem. Kolejna wpadka kol. Pytela, tym razem drobna.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1409

« Odpowiedz #9 dnia: Lipca 11, 2012, 22:37:35 pm »

Cytuj
Tlumaczenie (tych, ktore mozna) i spolszcznie imion, to cos normalnego.
To nic normalnego, to głupota.
Doprawdy? Jeśli mówimy np. Paryż, a nie Paris, Bazylea, a nie Basel, to dlaczego nie mielibyśmy używać polskich wersji imion?
Zapisane
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 664

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #10 dnia: Lipca 12, 2012, 11:16:04 am »

Wydaje mi się, że najsensowniej jest zostawiać obcojęzyczne wersje imion przy tegoż rodzaju nazwiskach. Jeżeli mamy już spolszczonego "Czajkowskiego" to oczywiście niech będzie Piotrem, ale takie zabiegi są wciąż wyjątkiem i dotyczą zwykle nazwisk ludzi znanych.

Co do miast mówimy też Grunwald, a nie "Zielony Las" oraz Los Angeles, a nie "Anioły". ;)
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #11 dnia: Lipca 12, 2012, 11:33:46 am »

Bokotemat

Los Angeles to nie są anioły ;) tylko skrót. Założyciel miasta majorkańczyk bł. o. Jałowiec Serra nazwał je miastem Matki Bożej Królowej Aniołów, jeśli dobrze pamiętam tę historję.



Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #12 dnia: Lipca 12, 2012, 11:42:15 am »

a tak wracając do tematu. Ten były pastor jest żonaty? Tak jak byli pastorzy anglikańscy, którzy teraz przyjmują święcenia kapłańskie.
Zapisane
grzegorz44
uczestnik
***
Wiadomości: 222

« Odpowiedz #13 dnia: Lipca 12, 2012, 11:49:00 am »

Bokotemat

Los Angeles to nie są anioły ;) tylko skrót. Założyciel miasta majorkańczyk bł. o. Jałowiec Serra nazwał je miastem Matki Bożej Królowej Aniołów, jeśli dobrze pamiętam tę historję.

"El Pueblo de Nuestra Señora la Reina de los Ángeles del Río de Porciúncula"
Zapisane
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 664

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #14 dnia: Lipca 12, 2012, 12:14:01 pm »

bł. o. Jałowiec Serra
Bokotemat interesujący, widzę jednak, że nie jest pan zwolennikiem mojego poglądu ;).
Zapisane
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Wywiad z ks. Stefanem Sandmarkiem FSSPX, byłym protestanckim pastorem « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!