Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 23, 2024, 15:59:52 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231955 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: 40 % katolików w Polsce chodzi na msze. Czy to dużo czy mało?
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 Drukuj
Autor Wątek: 40 % katolików w Polsce chodzi na msze. Czy to dużo czy mało?  (Przeczytany 15460 razy)
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #60 dnia: Lutego 21, 2014, 07:55:58 am »

Na wykładzie dot. architektury modernistycznej spotkałem katechetkę, która wybiera się na naszą Mszę gdyż NOM, jak powiedziała, odwodzi ją od wiary. Te gitarki i głuptackie pioseneczki na które nie ma wpływu. Parafię prowadzą orioniści.
Zapisane
Mała mi bis
uczestnik
***
Wiadomości: 125

« Odpowiedz #61 dnia: Lutego 21, 2014, 08:03:26 am »


Święta racja, tylko z tymi mszami o 20.00 się nie zgodzę. Są bardzo potrzebne dla tych, którzy z różnych powodów wcześniej nie mogą, nie tylko z powodu wyjazdu na działkę.
Votum separatum.
Od "innych - rano i w środku dnia - powodów" są msze wieczorne w sobotę, które są już liturgią niedzielną.
Proszę pamiętać, że nawet msza popołudniowa (ponieszporowa) to w zasadzie nowość w 2000-letniej historii.

Nie zawsze ma się dostęp do sobotnich wieczornych mszy św.
Nas to spotyka regularnie raz do roku ( powrót z wakacji)
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #62 dnia: Lutego 21, 2014, 10:36:42 am »

Nieporozumienie:
msza wieczorno-sobotnia i msza niedzielno-wieczorna to ta sama liturgia i TEN SAM dzień pański. Tu - bez różnicy (jak dla mnie).
A wynika to z paschalnego spojrzenia na mszę, która winna być "między zmierzchem, a świtem". Wszystkie (codzienne i niedzielne) msze w roku to niejako "powtórzenie" liturgii niedzieli Zamrtwychwstania (Wielkanocy).
Proszę mnie poprawić, jeśli się mylę w toku rozumowania. (Ale nie "sądzenia", ale prawno-teologiczne odpowiedzi).
Prawno-teologicznie jest to prawda, kazda wcieczorna msza w sobote moze byc traktowana jako wazna niedzielna. Jednakze z punktu widzenia wiary (jak rowniez duszpasterstwa i formacji ludzi) wprowadzenie takiej mozliwosci bylo najwiekszym bezsensem - tylko potwierdza przekonanie, ze msze trzeba zaliczyc i miec spokoj a nie ze jest ona waznym elementem dnia Panskiego, jakim jest niedziela - ze w tym przypadku nie chodzi tylko o msze ani tylko o niedziele, ale o przezywanie niedzieli jako czegos innego niz dzien powszedni a przejawem tej wyjatkowosci jest udzial we mszy swietej.
Jesli ktos z obiektywnych przyczyn naprawde nie moze przyjsc w niedziele na msze sw., to nie ma przeciez zadnego grzechu - a nawet w takim przypadku mozna zachecic do udzialu w mszy w dzien powszedni nie, aby zaliczyc, ale aby pokazac, ze sie chce przyjsc na msze a nie tylko miec spokoj. A teraz jest tak: wszystko jedno, kiedy, byle zaliczyc a nie da sie juz niestety przekonac ludzi, ze msza w sobote  (mimo obowiazujacych prawnych przepisow) ma jednak troche inne znaczenie niz w niedziele i nie powinna byc traktowana jako cotygodniowe zaliczanie niedzieli (a tak niestety bywa, ze nawet ludzie chodzacy do kosciola bardziej mysla o "zaliczeniu" niz o wartosci uczestnictwa we mszy sw. - i to tez jest przejawem kryzysu wiary).
« Ostatnia zmiana: Lutego 21, 2014, 10:38:53 am wysłana przez pauluss » Zapisane
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #63 dnia: Lutego 21, 2014, 10:40:15 am »

Nie zawsze ma się dostęp do sobotnich wieczornych mszy św.
Nas to spotyka regularnie raz do roku ( powrót z wakacji)

Pozostaję przy swoim zdaniu. Sytuacje, w których nie ma możliwości uczestnictwa wcześniej niż godz 20 00 są wyjatkowe i naprawdę rzadkie. Bywa, że pracuję od rana w niedzielę i wtedy chodzę na 18 00 do sąsiedniej parafii. U nas o tej godzinie jest Msza z gitarami, za którą nie przepadam.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #64 dnia: Lutego 21, 2014, 11:22:09 am »

Kiedyś pracowałem (także w niedziele) 6-18. Do najbliższego kościoła od pracy miałem 15min - (Msza o 18:00). Dojazd do domu - kolejna 1h (19:15). Bez Mszy o 20 - 21 nie miał bym możliwości wysłuchać żadnej.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #65 dnia: Lutego 21, 2014, 11:31:34 am »

@jp7

Msze o godz 20 00 są odprawiane w m-cach lipiec-sierpień i są pomyślane  dla tych, którzy przez całą niedzielę nie znajdą 40 minut czasu, dlatego, że jeżdżą na działkę, imprezują, grillują itd. Przynajmniej tak jest w mojej parafii. Pracować trzeba cały rok.
Zapisane
Mała mi bis
uczestnik
***
Wiadomości: 125

« Odpowiedz #66 dnia: Lutego 21, 2014, 11:32:39 am »

W Krakowie msze św o 20, 21 są przez cały rok.
Zapisane
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #67 dnia: Lutego 21, 2014, 11:39:21 am »

W Krakowie msze św o 20, 21 są przez cały rok.

Chodziło mi o letnie Msze. Jezeli sa przez cały rok, z myślą o tych, którzy sa zmuszeni pracowac w niedzieele, to ok. Chodziło mi o letnie Msze.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #68 dnia: Lutego 21, 2014, 14:11:01 pm »

Kiedyś pracowałem (także w niedziele) 6-18. Do najbliższego kościoła od pracy miałem 15min - (Msza o 18:00). Dojazd do domu - kolejna 1h (19:15). Bez Mszy o 20 - 21 nie miał bym możliwości wysłuchać żadnej.

W przedsoborowiu miałby Pan możliwość załapać się na Mszę ranną. W miastach popularnością cieszyły się msze o 5:00 czy 5:30. Zniesiono je w latach 70. z powodu rozpowszechnienia koncelebry.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #69 dnia: Lutego 21, 2014, 16:51:40 pm »

Kiedyś pracowałem (także w niedziele) 6-18. Do najbliższego kościoła od pracy miałem 15min - (Msza o 18:00). Dojazd do domu - kolejna 1h (19:15). Bez Mszy o 20 - 21 nie miał bym możliwości wysłuchać żadnej.

W przedsoborowiu miałby Pan możliwość załapać się na Mszę ranną. W miastach popularnością cieszyły się msze o 5:00 czy 5:30. Zniesiono je w latach 70. z powodu rozpowszechnienia koncelebry.
Niestety - wychodziłem z domu ca. 4:30. Do tego zdarzało się, ze kilka dni z rzędu - stąd nie dało się "na neona" zaliczyć...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #70 dnia: Lutego 21, 2014, 17:02:59 pm »

Kiedyś pracowałem (także w niedziele) 6-18. Do najbliższego kościoła od pracy miałem 15min - (Msza o 18:00). Dojazd do domu - kolejna 1h (19:15). Bez Mszy o 20 - 21 nie miał bym możliwości wysłuchać żadnej.

W przedsoborowiu miałby Pan możliwość załapać się na Mszę ranną. W miastach popularnością cieszyły się msze o 5:00 czy 5:30. Zniesiono je w latach 70. z powodu rozpowszechnienia koncelebry.

W moim mieście Pierwsza Msza niedzielna jest o 5:15
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #71 dnia: Lutego 21, 2014, 17:07:11 pm »

A jakie to miasto ma taką ranną mszę? :)
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #72 dnia: Lutego 21, 2014, 17:33:44 pm »

Rybnik, u XX. Werbistów.

http://www.misjonarze.rybnik.pl/index.php
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #73 dnia: Lutego 21, 2014, 17:35:43 pm »

Rybnik, u XX. Werbistów.

http://www.misjonarze.rybnik.pl/index.php

Ale szybko Pan to znalazł
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #74 dnia: Lutego 21, 2014, 18:10:55 pm »

Rybnik, u XX. Werbistów.
http://www.misjonarze.rybnik.pl/index.php
Akurat przedwczoraj sie tam spowiadalem :).
Zapisane
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: 40 % katolików w Polsce chodzi na msze. Czy to dużo czy mało? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!