Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 25, 2024, 23:25:47 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nowy prowincjał dominikanów w Polsce
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] Drukuj
Autor Wątek: Nowy prowincjał dominikanów w Polsce  (Przeczytany 4804 razy)
Pedro
uczestnik
***
Wiadomości: 218


« Odpowiedz #15 dnia: Lutego 19, 2014, 22:03:20 pm »

Robi się gorąco po tym wywiadzie prowincjała, słyszałem zażenowanie nawet ze strony zwykłych, szarych wiernych. Ale co na to hierarchia i pozostałe osobistości decyzyjne?
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #16 dnia: Lutego 19, 2014, 22:10:29 pm »

A co mu tam mogą zrobić? Polata sobie po kilku telewizjach i gazetach i zrobią z niego nowego ,,guru". Z Lemańskim im nie do końca wyszło i potrzebny jest nowy ,,autorytet". Księży ,,patriotów" u nas nigdy nie brakowało.
Zapisane
superfluus
rezydent
****
Wiadomości: 428

« Odpowiedz #17 dnia: Lutego 19, 2014, 22:56:31 pm »

Cytuj
Ale co na to hierarchia i pozostałe osobistości decyzyjne?

A orientuje się Pan trochę w strukturach i prawie kościelnym? Rozróżnia zakony i ich przełożonych od diecezji i ich przełożonych?
Bo to częsty błąd myślenia o Kościele.
Owszem, za PRL-u Prymas Wyszyński wyszarpał sobie możliwość zatwierdzania (nie wiem nawet, czy nie nominacji) prowincjałów/przełożonych w zakonach i zgromadzeniach w Polsce (co doprowadzało czasem do konflików, a nawet i małych rozłamów - w końcu, w przypadku tych "starych" zakonów, łamane było ich tradycyjne, wielowiekowe prawo). De facto Prymas był nie tylko głową wszystkich diecezji, ale i zakonów. Do tej pory historycy zakonów mają problem, czy prowincjałowie "prymasowscy" mogą być uznawani za prowincjałów de iure...
A hierarchia (w sensie: biskupi) może sobie komentować, krytykować i utrudniać (w ramach "represji") życie poszczególnym klasztorom (tym bardziej, jeśli są parafiami) w danych diecezjach (co zresztą już od dawna jest praktykowane - kiedy byłem w nowicjacie w Poznaniu, akurat abp Gądecki miał z o.Ziębą (wtedy prowincjałem) jakieś niesnaski i to się odbijało na poziomie "obsługi" klasztoru w Kurii [wszelkie zgody, dokumenty, zaproszenia - wszystko było maksymalnie utrudniane  :)] - tak więc tu nihil novi, dominikanie są zaprawieni w takich sprawach - ludzie zresztą najczęściej stają po ich stronie). Natomiast prowincjał ma nad sobą już tylko generała w Rzymie i wyżej Papieża. Przy skardze do Papieża nie da się zresztą pominąć generała (i prokuratora generalnego, czyli wysokiego przedstawiciela danego zakonu d/s kontaktów z Papieżem i dykasteriami S.A.).
« Ostatnia zmiana: Lutego 19, 2014, 23:07:44 pm wysłana przez superfluus » Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #18 dnia: Lutego 19, 2014, 22:59:08 pm »

Ale potrzebny jest mocny głos biskupów.
Zapisane
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #19 dnia: Lutego 20, 2014, 08:55:00 am »

Te farmazony są już nawet na oficjalnej: http://dominikanie.pl/2014/02/prowincjal-dominikanow-rozmawia-z-gazeta-wyborcza/
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
gnome
aktywista
*****
Wiadomości: 1849


« Odpowiedz #20 dnia: Lutego 20, 2014, 08:55:41 am »

@superfluus
Prawo-prawem ale żadne prawo nie zabrania biskupowi jednemu czy drugiemu, powiedzieć wprost - ten człowiek bredzi, to nie jest nauka Katolicka, albo się publicznie wycofa ze swoich błędów albo rozpoczniemy procedury prawne, aby więcej nikt tego Pana z Kościołem Katolickim nie mylił.

Nic więcej wiernym nie trzeba.
Zapisane
Podczas jednej z ceremonii w Bazylice św. Piotra, gdy wnoszono na sedia gestatoria papieża św. Piusa X, lud rzymski żywiołowo zareagował oklaskami, Papież widząc entuzjazm wiernych rozkazał zatrzymać pochód. Gdy tłum się uciszył rzekł do wiernych, że *nie należy czcić sługi w domu jego Pana.
zenko
uczestnik
***
Wiadomości: 109

« Odpowiedz #21 dnia: Lutego 20, 2014, 09:09:40 am »

@superfluus
Prawo-prawem ale żadne prawo nie zabrania biskupowi jednemu czy drugiemu, powiedzieć wprost - ten człowiek bredzi, to nie jest nauka Katolicka, albo się publicznie wycofa ze swoich błędów albo rozpoczniemy procedury prawne, aby więcej nikt tego Pana z Kościołem Katolickim nie mylił.

Nic więcej wiernym nie trzeba.

Łudzi sie Pan, ze którys z naszych hierarchów nosi jeszcze pod sutanna to "coś" co powinni miec prawdziwi faceci? Oni wola schowac głowy w piasek...Sory, ale taki mamy teraz klimat w Kosciele.


...ale może ja to wszystko zbyt czarno widze ?
Zapisane
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #22 dnia: Lutego 20, 2014, 09:15:40 am »

W wywiadzie widać, że nie potrafi (albo świadomie tego nie robi) posługiwać się argumentami, itd.

Jeżeli:
-gada z wyborcżą,
-jest za związkami,
-nie potępi aborcji, invitro,
-przeciw religii w szkole,
to mógłby mieć jeszcze babę na boku? Ja tylko pytam.

Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
superfluus
rezydent
****
Wiadomości: 428

« Odpowiedz #23 dnia: Lutego 20, 2014, 10:52:34 am »

Biskupi mogą się wypowiadać, krytkować, ale prawne możliwości wpływu na zakonnika mają niewielkie (bezpośrednio, bo pośrednio oczywiście tak - pisałem powyżej - podejrzewam, że w wielu klasztorach OP słychać było głośne westchnienie/jęknięcie/bluzg, gdy zobaczyli ten wywiad).
No i powinien się wypowiedzieć jakiś dobry teolog: czy i gdzie o.Kozacki jest na bakier z doktryną. Bo może tu być, jak u x.Lemańskiego: nie tyle kwestia treści, co formy.
« Ostatnia zmiana: Lutego 20, 2014, 18:49:33 pm wysłana przez superfluus » Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #24 dnia: Lutego 20, 2014, 18:31:12 pm »

Biskupi mogą się wypowiadać, krytkować, ale prawne możliwości wpływu na zakonnika mają niewielkie

Bo ja wiem? Dekret o pasterskich zadaniach biskupów w Kościele mówi tak:
"Wszyscy zakonnicy, wyjęci i nie wyjęci, podlegają władzy ordynariuszy miejscowych w tym, co dotyczy sprawowania publicznego kultu Bożego - bez naruszania oczywiście odmienności obrządków - duszpasterstwa, podawania ludowi świętej nauki, religijnego i moralnego wychowania wiernych, zwłaszcza dzieci, katechizacji i liturgicznego urabiania, a także moralnej godności stanu duchownego, jak i również dzieł w takim zakresie, w jakim mają one związek ze sprawowaniem świętego apostolatu. Również i zakonne szkoły katolickie podlegają ordynariuszom miejscowym, gdy chodzi o ich ogólną organizację i nadzór, bez naruszania jednak prawa zakonników do ich kierownictwa. Zakonnicy obowiązani są także zachować to wszystko, co synody lub Konferencje Biskupów prawnie nałożą wszystkim do zachowywania".
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #25 dnia: Lutego 20, 2014, 18:43:16 pm »

Problem jest teraz taki, że wiele działań księży czy zakonników nie wiąże się z określonym terytorium więc trudno powiedzieć który biskup ordynariusz powinien zainterweniować. Gdyby chodziło o konrketne miejsce to nie byłoby to takim problemem i biskup nie wahałby się interweniować.
Zapisane
superfluus
rezydent
****
Wiadomości: 428

« Odpowiedz #26 dnia: Lutego 20, 2014, 18:58:35 pm »

Cytuj
Cytat: superfluus w Dzisiaj o 10:52:34
Biskupi mogą się wypowiadać, krytkować, ale prawne możliwości wpływu na zakonnika mają niewielkie

Bo ja wiem? Dekret o pasterskich zadaniach biskupów w Kościele mówi tak:
"Wszyscy zakonnicy, wyjęci i nie wyjęci, podlegają władzy ordynariuszy miejscowych w tym, co dotyczy sprawowania publicznego kultu Bożego - bez naruszania oczywiście odmienności obrządków - duszpasterstwa, podawania ludowi świętej nauki, religijnego i moralnego wychowania wiernych, zwłaszcza dzieci, katechizacji i liturgicznego urabiania, a także moralnej godności stanu duchownego, jak i również dzieł w takim zakresie, w jakim mają one związek ze sprawowaniem świętego apostolatu. Również i zakonne szkoły katolickie podlegają ordynariuszom miejscowym, gdy chodzi o ich ogólną organizację i nadzór, bez naruszania jednak prawa zakonników do ich kierownictwa. Zakonnicy obowiązani są także zachować to wszystko, co synody lub Konferencje Biskupów prawnie nałożą wszystkim do zachowywania".

W teorii tak, w praktyce to rzadko się zdarza. Szczególnie "stare" zakony są przewrażliwione na punkcie swej niezależności od ordynariuszów miejsca, a i ci ostatni zwykle zajmują się głównie sutannowymi. Jeszcze w miarę łatwiej jest wpływać biskupowi na klasztor, który prowadzi parafię - wiadomo.
Zdarzały się pisma biskupów do prowincjała, kiedy jakiś zakonnik zaszalał, ale kiedy idzie o samego prowincjała, to co? Do generała? Kongregacji? A może do aktualnego Przewodniczącego KWPZM (zero uprawnień, ale struktura jest, heh)? ;D
Zostaje, IMO, publicystyka, działania okrężne, ostracyzm na większych kościelnych imprezach (nie-zapraszanie, ignorowanie -to akurat nie zmartwienie dla OP - oni nie znoszą tych wszystkich zjazdów, konferencji, etc.). Tak jest niestety w obecnych czasach, bo kiedyś by tak nie było.
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #27 dnia: Lutego 20, 2014, 19:03:00 pm »

W teorii tak, w praktyce to rzadko się zdarza.

Nie no, ja to wiem, ale wystarczyłoby, żeby biskupi korzystali z uprawnień, które mają. A że tego nie robią często nawet wobec kleru diecezjalnego. No cóż...
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
superfluus
rezydent
****
Wiadomości: 428

« Odpowiedz #28 dnia: Lutego 25, 2014, 09:55:19 am »

Takie rzeczy są możliwe chyba tylko u dominikanów.

http://www.pch24.pl/ojciec-potocki-o-prowincjale-dominikanow--idz-precz--szatanie-,21308,i.html
Zapisane
Strony: 1 [2] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nowy prowincjał dominikanów w Polsce « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!