Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 11:49:43 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Msza św. w Diecezji Kaliskiej - Smutne wieści
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 ... 9 Drukuj
Autor Wątek: Msza św. w Diecezji Kaliskiej - Smutne wieści  (Przeczytany 22008 razy)
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #15 dnia: Maja 12, 2009, 20:03:50 pm »

Proszę uwierzyć, że Msza trydencka w wielu miejscach w Polsce jest odprawiana niezależnie od FSSPX i doszukiwanie się wszędzie "niewidzialnej ręki FSSPX" jest nie na miejscu.
Nie wiem, co Pan zrozumiał z wpisu p. Majora, ale mnie się widzi, że on napisał, iż gdyby księża FSSPX nie odprawili w Kaliszu kilka razy Mszy św., to by tych celebracji tam w ogóle nie było. A zatem - jak sądzę - w Kaliszu ręka FSSPX była jak najbardziej widzialna.

Założę się, że zaraz Pan zatryumfuje, że to właśnie powód, dla którego biskup nie zgadzał się na inne celebracje. Może i tak, ale dlaczego teraz, łamiąc prawo, nie pozwala odprawiać "normalnym" księżom? Boi się, że przejdą do FSSPX wraz z całym swym ludem?
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #16 dnia: Maja 12, 2009, 20:13:06 pm »

Proszę uwierzyć, że Msza trydencka w wielu miejscach w Polsce jest odprawiana niezależnie od FSSPX i doszukiwanie się wszędzie "niewidzialnej ręki FSSPX" jest nie na miejscu.
Nie wiem, co Pan zrozumiał z wpisu p. Majora, ale mnie się widzi, że on napisał, iż gdyby księża FSSPX nie odprawili w Kaliszu kilka razy Mszy św., to by tych celebracji tam w ogóle nie było. A zatem - jak sądzę - w Kaliszu ręka FSSPX była jak najbardziej widzialna.

Założę się, że zaraz Pan zatryumfuje, że to właśnie powód, dla którego biskup nie zgadzał się na inne celebracje. Może i tak, ale dlaczego teraz, łamiąc prawo, nie pozwala odprawiać "normalnym" księżom? Boi się, że przejdą do FSSPX wraz z całym swym ludem?

Nie Panie Bolt. Myślę, że to brak zgody na celebracje mógłby spowodować przejście wiernych do FSSPX. Może postępowanie biskupa kaliskiego ma całkiem inne źródło, cóż, ludzie są różni...
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #17 dnia: Maja 12, 2009, 20:20:28 pm »

W 1992 i 1993 roku byłem we Francji na pielgrzymkach z Bractwem św. Piotra. Dla kaliskich księży jak wtedy prosiliśmy o Mszę to byliśmy albo za młodzi albo schizmatykami. Księża FSSPX w Kaliszu celebrowali zaś w 1997 i 98 roku. W 1995 r celebrował ks. Olewiński kiedy JE ks. bp Napierała został przyciśnięty do muru pismem z Rzymu. O tym może opowiedzieć poznański prof. UAM, Będzie miał dokładniejsze dane bo to o jego ślub chodziło.
Zapisane
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #18 dnia: Maja 12, 2009, 20:24:42 pm »

Nie Panie Bolt. Myślę, że to brak zgody na celebracje mógłby spowodować przejście wiernych do FSSPX.
Marna chyba na to szansa, bo gdzie konkretnie mieliby przejść? Mnie chodziło więc raczej o dosyć rozpowszechnioną tu opinię, że jak ktoś kontaktuje się z FSSPX, to biskup wciąga go na czarną listę i nigdy mu nie da "indultu", cokolwiek by to mogło dziś znaczyć. Na pewno takie mechanizmy nie występują, a jeśli, to w bardzo szczególnych przypadkach. Dowodów na przeciwną tezę jest sporo, także w Polsce. Pierwszy z brzegu może być choćby Lublin, nieprawdaż?

Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #19 dnia: Maja 12, 2009, 20:39:00 pm »

Nie Panie Bolt. Myślę, że to brak zgody na celebracje mógłby spowodować przejście wiernych do FSSPX.
Marna chyba na to szansa, bo gdzie konkretnie mieliby przejść? Mnie chodziło więc raczej o dosyć rozpowszechnioną tu opinię, że jak ktoś kontaktuje się z FSSPX, to biskup wciąga go na czarną listę i nigdy mu nie da "indultu", cokolwiek by to mogło dziś znaczyć. Na pewno takie mechanizmy nie występują, a jeśli, to w bardzo szczególnych przypadkach. Dowodów na przeciwną tezę jest sporo, także w Polsce. Pierwszy z brzegu może być choćby Lublin, nieprawdaż?



A to już świadczy źle o biskupach. Zgodnie z dokumentami każdy może uczestniczyć w Mszach odprawianych przez Bractwo. Jak widać zadufanie w sobie i ten wszechpanoszący się kolegializm poprzestawiał co poniektórym w głowach.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Eminens Eruditio
Gość
« Odpowiedz #20 dnia: Maja 13, 2009, 09:23:18 am »

Proszę Państwa co do Mszy w Kaliszu.
Bardzo mi przykro z powodu odwołania starej mszy w Kaliszu. Nie będę tu rozprawiał kto jest winien i dlaczego. Tym nie mniej pragnę nadmienić o dwóch sprawach.
1. Na wiernych, którzy chcieliby starej mszy w Kaliszu czekałem 2 lata. Dziwne, ale niewielu ich się zgłosiło. A zatem czy istnieje stabilna grupa, która potrafiłaby zawalczyć o swoje? I wcale nie chodzi mi o rozpędzanie towarzystwa. Wiem, że gdyby msza była ludzie by przyszli, ale nie ma komu o nią zawalczyć! Co rozumiem przez walkę: do Kurii i poprosić o starą mszę, wyrazić ubolewanie, że została odwołana. Spokojnie zapytać dlaczego odwołano mszę skoro byli wierni wierni i papież pozwolił. Bez zdenerwowania itp. Złożyć oficjalne pismo z prośbą do biskupa i poprosić o dowód wpłynięcia (przygotować kopię i prosić o podpicie kopii o wpłynięciu). To pierwsze.
2. Choć sprawa starej mszy leży mi na sercu, to jednak, gdy czytam posty pana Majora pałającego sentymentem do FSSPX, cieszę się, że do starej mszy w Kaliszu nie doszło. Musiałbym co chwila odpowiadać na zarzuty, że grupa wiernych ma sekciarskie zapędy prowadzące w stronę FSSPX. A może właśnie to bractwo, próbujące wejść z buciorami do polskich diecezji w latach 90-tych, jest powodem takiej rezerwy hierarchii do starej liturgii (na pewno nie jedynym powodem). Mam dość wychwalania FSSPX, zwłaszcza na gruncie polskim, a oczerniania biskupów, zwłaszcza mojego. Owszem może jest zdystansowany do starej liturgii i lubi rydzyko-liturgię, ale państwo nie znacie go od innej strony. Życzę każdej diecezji takiego biskupa, duszpasterza, rządcy i gospodarza. W dużej mierze jego zasługą jest zjednoczenie diecezji powstałej z 6 części. Wybaczcie mi forumowicze, ale czasami mam nieodpartą ochotę wysłać całe tradycyjne towarzystwo do dia... Za ducha malkontenctwa, narzekania, doszukiwania się najdrobniejszych rubryczek i błędów, a brak konkretnej inicjatywy i ruszenia du...
P.S. Przepraszam jeżeli kogoś obraziłem, ale tak czuję.
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #21 dnia: Maja 13, 2009, 10:10:24 am »

Ja nie jestem obraźliwy i obecnie z FSSPX nie trzymam.
To że w latach 90-tych była współpraca z FSSPX to wynik rezerwy biskupów. Gdy pojawi ły się pierwsze prośby o Mszę w Kaliszu FSSPX nie było w Polsce a ja jeździłem na pielgrzymki z FSSP.
Pismo będzie przygotowane i złożone z podpisami tak jak Ksiądz chce. Podpisy będą tych osób z Kalisza z którymi jeździłem do Lichenia a teraz czasami do Poznania. Czyli ok 5 osób. Innych nie znam.
Nie oczerniam biskupów. Piszę tylko to co widzę jak wielu tutaj forowiczów.
Zapisane
Eminens Eruditio
Gość
« Odpowiedz #22 dnia: Maja 13, 2009, 10:15:11 am »

Faktycznie wyraziłem się oczerniania, a miałem na myśli wyśmiewania. Przepraszam.
Pismo proszę złożyć, koniecznie. Wtedy ja w rozmowie będę miał też o co zahaczyć biskupa.
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #23 dnia: Maja 13, 2009, 10:20:03 am »

Teraz małe pytanko: do Kurii Diecezjalnej na ul Widok? czy biskupiej na Kanonicką?
Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #24 dnia: Maja 13, 2009, 10:22:14 am »


2. Choć sprawa starej mszy leży mi na sercu, to jednak, gdy czytam posty pana Majora pałającego sentymentem do FSSPX, cieszę się, że do starej mszy w Kaliszu nie doszło.(......) . A może właśnie to bractwo, próbujące wejść z buciorami do polskich diecezji w latach 90-tych, (.....). Mam dość wychwalania FSSPX,

I wszystko jest jasne.

Zapisane
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #25 dnia: Maja 13, 2009, 10:24:21 am »

Pismo proszę złożyć, koniecznie. Wtedy ja w rozmowie będę miał też o co zahaczyć biskupa.
Zawsze może Ksiądz odeprzeć ewentualne zarzuty, wskazując na przykład czcigodnego Pawła Wróblewskiego, któren był onegdaj wielkim działaczem FSSPX na Ziemię Kaliską, a potem dosyć szybko rewokował - i teraz nawet w radyjku różne dziwactwa gada w mieszanym towarzystwie (chyba że coś poplątałem i chodzi o co najmniej dwie różne osoby).
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #26 dnia: Maja 13, 2009, 10:29:17 am »

Chodzi o tę samą osobę. Ale przedstawiciel nie na Ziemię Kaliską ale na Diecezję Kaliską.
Miło że moja diecezja jest na ustach wszystkich ale poczekamy na Mszę.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #27 dnia: Maja 13, 2009, 10:32:37 am »

Na wiernych, którzy chcieliby starej mszy w Kaliszu czekałem 2 lata. Dziwne, ale niewielu ich się zgłosiło.

Troszke to dziwne, to z tego co pamietam, to te 15-20 lat temu, kiedy zaczynal sie w Polsce szerszy ruch na rzecz tradycyjnej liturgii, to wlasnie w Kaliszu byla spora (jak na owczesne warunki) grupa mlodych ludzi. Wielu z nich jezdzilo na pielgrzymke do Chartres, byly tez i malzenstwa, a wiec dzis zapewne dzieci. Wiem, ze czesc studiowala w Poznaniu, a wiec zapewne Kalisz opuscila, np. Konrad Szymanski poszedl w europosly. Ale inni ? Gdzie to cale towarzystwo zniknelo ? Moze zniechecili sie przesladowaniami ze strony Kurii (pamietam taka sprawe zalatwiania slubu w rycie tradycyjnym, po ktorej do dzis mi sie scyzoryk w kieszeni otwiera na dzwiek slow "urzednik kurialny"  >:( )
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #28 dnia: Maja 13, 2009, 10:39:15 am »

Szanowni Państwo,

Msza pojawia się na mapie celebracyj albo dlatego, że jest grupa wiernych, która przebije się przez kurję i przekonuje biskupa albo dlatego, że jest kapłan, dla którego odprawianie tej Mszy jest priorytetem. W przypadku Kalisza z jednej strony wydaje się, że jest i grupa wiernych i kapłan, ale jak się bliżej przyjrzeć, to jest tylko Pan Major.

Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #29 dnia: Maja 13, 2009, 10:39:43 am »

Panie FB ja byłem w tej grupie i jeszcze jestem. Jest też koleżanka( pierwsza odmowa ślubu KRR w 1993 r a FSSPX jeszcze nie było.)
Wielu faktycznie wyjechało jak Konrad czy Mieszko.
A w latach 90-tych bp Wilski to miał mnie chyba już dość widząc mnie kilka razy w tygodniu z prośbą o Mszę. Nic nie dało. My wybraliśmy Licheń i poprosiliśmy wtedy faktycznie o pomoc FSSPX- DOPIERO WTEDY- w 2 poł lat 90-tych.
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 ... 9 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Msza św. w Diecezji Kaliskiej - Smutne wieści « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!